Dodaj do ulubionych

Powrót nawodnych okrętów atomowych.

22.10.08, 00:01
US Navy poważnie się zastanawia, czy kolejne większe jednostki nawodne nie
powinny być napędzane energią atomową. Chodzi oczywiście o ekonomię. W grę
wchodzą okręty CGX (krążownik rakietowy) i HALSS (rodzaj dużego lotniskowca,
ale dla maszyn transportowych takich jak C-130). Ten ostatni miałby być
napędzany cywilnym reaktorem Rolls-Royce'a (200 megawatów).

W grę wchodzą też jednostki transportowe w tym zwykłe kontenerowce.

Obserwuj wątek
    • bmc3i CG(X) 22.10.08, 01:02
      grogreg napisał:

      > US Navy poważnie się zastanawia, czy kolejne większe jednostki nawodne nie
      > powinny być napędzane energią atomową. Chodzi oczywiście o ekonomię. W grę
      > wchodzą okręty CGX (krążownik rakietowy)

      W przypadku CG(X) chodzi o kwesti techniczne. Jednym z najwazniejszych zadan
      tych okretow, ma byc obrona antybalistyczna, do ktorej planowane jest
      wykorzystanie bardzo silnych radarów o mocy wyjsciowj 30 do 31 megawatów. Radary
      o takiej mocy wymagają poteznego zrodla energii i w tym celu rozwaza sie
      zastosowanie reaktra jadrowego - tego samego ktory ma byc zastosowany w nowych
      lotniskowcach typu Gerald R. Ford. Bardzo prawdopodobne jest nawet takie
      rozwiazanie, ze te okrety CG(X) ktore nie bedaw praktyce czescia Aegis BMD, beda
      mniejsze (14.500 dlugich ton), i nie beda posiadaly reaktora, lecz silownie
      konwencjonalna, podczas gdy okręty cg(x) wchodzace w sklad BMD, posiadac beda
      wypornosc 26.ooo t. tak naprawde jednak Navy niczego jeszcze nie zdecydowala na
      temat konstrukcji tych okretow.

    • hitlerowiec_molotow Re: Powrót nawodnych okrętów atomowych. 22.10.08, 12:39
      grogreg napisał:

      > US Navy poważnie się zastanawia, czy kolejne większe jednostki nawodne nie
      > powinny być napędzane energią atomową. Chodzi oczywiście o ekonomię. W grę
      > wchodzą okręty CGX (krążownik rakietowy) i HALSS (rodzaj dużego lotniskowca,
      > ale dla maszyn transportowych takich jak C-130). Ten ostatni miałby być
      > napędzany cywilnym reaktorem Rolls-Royce'a (200 megawatów).
      >
      > W grę wchodzą też jednostki transportowe w tym zwykłe kontenerowce.


      Jeszcze nie prędko. Od taką znaczącą adnotacje uczyniłem :)
    • marek_ogarek Re: Powrót nawodnych okrętów atomowych. 22.10.08, 15:18
      Przez najblizasza dekade to beda tluc lcs-y i burki. Potem byc moze.
      A byc moze USN spotka to co RN po wwII czyli wielka redukcja. Dzis
      wszystkie scenariusze sa mozliwe.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka