Dodaj do ulubionych

Normandia 1944 - kto przeciw komu ?

IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 15.12.03, 21:54
Planuje zrobic diorame z walk w Normandii, inspirowana scena koncowa z
filmu 'Szeregowiec Ryan". Planuje zrujnowana ulice, Tygrysa z
jednostki SS, kilku niemieckich panzergrenadiers SS, a naprzeciwko
nich - kilku spadochroniarzy amerykanskich (w tym bazooka), moze 'na
dokladke' ze dwoch rangersow.

I tu zastala mnie dluuga zaduma. Chcialem zeby czas, jednostki i
miejsca byly autentyczne, tj. nie powtarzaly bledow historycznych
filmu.

Data - 10/11 czerwca. Znalazlem najpierw miejsce odpowiadajace
fikcyjnemu Ramelle z filmu, tj. most w La Fierre, kolo
Neuville-au-Plain (zostalo pokazane w filmie w scenie z niemieckim
snajperem), nad rzeka Merderet. A potem zaczely sie schody.

Po pierwsze, okazalo sie ze w tym rejonie nie dosc ze nie bylo w tym
czasie tygrysow to jeszcze nie bylo tam czolgow niemieckich w ogole !
Najblizsza jednostka pancerna to byla 21 Panzer, daleko na
poludniowym-wschodzie, kolo Caen. Najblizsza jednostka SS to byla 12
SS Panzergrenadier division "HitlerJugend" i nie miala Tygrysów !!!
(tylko Pantery i PzIV). Jednostka pokazana w filmie (101 Schwere
Panzer Abteilung, zreszta oznaczona na filmie oznaczeniami 1 SS Panzer
Korps, ktore bardzo rzadko malowano na czolgach zamiast oznaki batalionu)
NIGDY tam nie dotarla - weszla do walki dopiero w
granicach 12 czerwca - i to znacznie berdziej na pd-wsch - kolo
Caen. Zreszta walczono tam z Brytyjczykami. Amerykanie pierwsze
tygrysy spotkali chyba 16 czerwca dopiero.

Po drugie - najblizsza jednostka grenadierow pancernych SS (17 Dywizja
'Gotz von Berlichingen') przybyla na ten teren dopiero 10 czerwca i
weszla do walki juz PO fakcie polaczenia sie jednostek spadochroniarzy
z glownymi silami z plaz Omaha i Utah.

W przypadku amerykanow jest moze mniejszy ale istotny problem - to nie
mogla byc 101 dywizja "Screaming Eagles" (jak pokazano w filmie) - bo
ona byla na poludnie w kierunku St. Lo. Zamiast tego powinna to byc 82
Dywizja "All American". Co wiecej, na jej odsiecz raczej nie mogly isc
jednostki z plazy Omaha (w tym kompania Charlie, 2nd Rangers
batallion, ktorej dowodca byl filmowy Cpt Miller), bo znacznie blizej
bylo z plazy Utah.

I teraz moj problem brzmi tak - czy poswiecic 'realnosc' starcia na
rzecz wiernosci do filmu ? Czy tez zadbac o calkowita zgode z prawda
historyczna - machnac reke na most w La Fierre i poszukac bardziej
pasujacego wydarzenia z tej kampanii ? Moze ktos cos podpowie ?

Jezeli ktos zna WIARYGODNE i WYCZERPUJACE zrodlo ksiazkowe dot. tej kampanii
bede baeerdzo wdzieczny. Moze byc po polsku, angielsku, ew. niemiecku (czy
ktos zna wspomnienia moze jakies opublikowane przez kogos z 101 SS sPzAbt ?)
Obserwuj wątek
    • Gość: jot-con Re: Normandia 1944 - kto przeciw komu ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.12.03, 22:08
      Witaj!

      Chyba pomogę ci z tym jako pasjonat tematu. Najpierw spójrz na link...

      www.h-net.msu.edu/~filmhis/filmreview/ryan.html

      ...to Ci się rozjaśni w głowie, gdzie w "Szeregowcu Ryanie" są głupstwa
      historyczne. Raczej ocenia się, że owo finałowe miasteczko z tego filmu to niby
      miało być Carentan, tyle tylko, że gdy US paras je zdobywali to nie było tam
      Waffen SS, które z kolei występuje w filmie itd.

      Od paru lat robię na własne potrzeby dokładnie takie zestawienie pt. "Kto
      przeciwko komu" w Normandii, więc może jakoś się dogadamy. Nie ma jednego
      wiarygodnego źródła na taki dość osobliwy - hobbistyczny - temat i trzeba tę
      wiedzę wyciągać z wielu różnych książek.
      • Gość: mario29 Re: Normandia 1944 - kto przeciw komu ? IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 15.12.03, 22:23
        W filmie jest tych klopsow historycznych znacznie wiecej niz opisano na tej
        stronie ktora podales:-)) Ale dzieki wielkie co do tej strony - daje fajne
        swiatlo na temat tego czego szukam...

        tylko podstawowe pytanie pozostaje bez odpowiedzi - gdzie i kiedy bylo w
        reality starcie 101 SS sPzAbt na tygrysach I wspartej grenadierami pancernymi
        SS z amerykanskimi spadochroniarzami (ew. razem z rangersami ale
        niekoniecznie ? Potrzebuje jakis slad - miasteczko we Francji etc.

        NB ten tygrys z filmu to jedna beczka smiechu ... T-34 przerobiony ... gorsze
        byly tylko shermany robiace za pantery w "Wielkiej Czerwonej Jedynce"
        • Gość: jot-con A może grupa płk Sinka vs. Wehrmacht + paras IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.12.03, 22:58
          Ciężkie pytania...

          Cały czas sprawdzam. Chwilowo widzę, że najlepsze informacje mam na temat tego,
          kiedy i z kim walczyła grupa płk Sinka (paras) z Wehrmachtem i
          spadochroniarzami. Ale Ty wyraźnie obstajesz przy pokazaniu Waffen SS i to jest
          kłopot.

          Z grupą Sinka jest o tyle fajnie, że miałbyś do pokazania zbieraninę z 82. i
          101. i to zarówno paras, jak i gliderowców.
        • Gość: jot-con Re: Normandia 1944 - kto przeciw komu ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.12.03, 01:39
          > NB ten tygrys z filmu to jedna beczka smiechu ... T-34 przerobiony ... gorsze
          > byly tylko shermany robiace za pantery w "Wielkiej Czerwonej Jedynce"

          Podobne wynalzki jeżdżą też w "Anzio" i "Battle of the Bulge", w "Złocie dla
          zuchwałych" US snajper strzela z Mosina itp. To tylko ostatnio Hollywood się
          trochę stara, bo by go środowisko reenactingu zabiło śmiechem, gdyby było
          inaczej
      • Gość: mario29 Re: Normandia 1944 - kto przeciw komu ? IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 15.12.03, 22:26
        > ...to Ci się rozjaśni w głowie, gdzie w "Szeregowcu Ryanie" są głupstwa
        > historyczne. Raczej ocenia się, że owo finałowe miasteczko z tego filmu to
        niby
        >
        > miało być Carentan, tyle tylko, że gdy US paras je zdobywali to nie było tam
        > Waffen SS, które z kolei występuje w filmie itd.

        ja raczej poszedlem innym tropem... Szukalem podstawowych wyroznikow:
        amerykanscy paras ktorym rozkazano uchwycic i utrzymac most na Merderet River
        blisko Neuville - to jednoznacznie wskazuje na La Fierre i 82 Dywizje...

        Hmmm...
        • Gość: jot-con Re: Normandia 1944 - kto przeciw komu ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.12.03, 23:00
          Dobra, poczekaj, zaraz zobaczę, co da się sprawdzić u De Treza
      • Gość: jarek Czy mozesz mi podac inne linki, gdzie sie o IP: *.fastres.net 17.12.03, 00:48
        rozbierznosciach mowi w innych filmach historycznych, albo kostiumowych.
    • Gość: jot-con Lepiej patrzeć na De Treza i "BoB" IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.12.03, 22:37
      Jeśli już wzorować się na filmach - wówczas patrz na Band of Brothers. Tam
      każdy detal konsultował Michel De Trez, a jeśli pasjonujesz się Normandią, to
      wiesz, jaki to drobiazgowy fanatyk. Dlatego w "BoB" w Carentan US paras walczą
      ze spadochroniarzami niemieckimi, co już lepiej odpowiada prawdzie. W tym
      filmie dali się De Trezowi wyszaleć i wykazać tą jego encyklopedyczną wiedzą.

      Wprawdzie "Ryana" też De Trez konsultował, ale hollywoodzkie ciemniaki go
      stłamsiły i sprowadziły do roli speca od starzenia polowych ubiorów
      spadochroniarskich M1942.
    • Gość: jot-con Full odjazd - Trzech US paras na Pointe du Hoc IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.12.03, 22:46
      Jeśli chcesz zrobić "full odjazd" z Normandii, to zrób dioramę Pointe du Hoc z
      rangersami i trzema paras ze 101., których tam los i wiatry zanisły. Mało kto
      wie o tym epizodzie. Dowódcą "trzyosobowego oddziału" 101. na Pointe Du Hoc był
      Sgt. Leonard Goodgal. Ładnie go widać na zdjęciach z rangersami, jak już sobie
      chłopaki podjadają i popijają po walce.
    • Gość: jot-con A może Kanada vs. Waffen SS? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.12.03, 00:16
      Tobie wyraźnie zależy na pokazaniu Waffen SS, więc może pomyśl o innych
      układach towarzyskich, np. Kanada vs. SS?

      Oto możliwe przykłady z pierwszych dni po D-Day:

      North Nova Scotia Highlanders walczyli przeciwko 25. Pułkowi Grenadierów
      Pancernych SS

      Sherbrook Foresters też walczyli przeciwko 25. Pułkowi Grenadierów Pancernych SS

      7 Brygada Piechoty (z kanadyjskiej 3. Dywizji Piechoty) walczyła przeciwko 26.
      Pułkowi Grenadierów Pancernych SS

      Royal Winnipeg Rifles Regiment + grupa czołgów z Canadian Scottish Regiment
      walczyli przeciwko 12. Dywizji Pancernej SS i 21. Dywizji Pancernej SS
      • Gość: jot-con Pomyłka z brygadą/dywizją - przepraszam IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.12.03, 01:05
        > 7 Brygada Piechoty (z kanadyjskiej 3. Dywizji Piechoty) walczyła przeciwko
        26. Pułkowi Grenadierów Pancernych SS

        Niezła bzdura...

        Oczywiście 3. Dywizja Piechoty (z 7. Brygady Piechoty) vs 26. pułk SS

        Przepraszam
    • Gość: jot-con Jeszcze inna propozycja - 82nd + 90th IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.12.03, 03:14
      Oryginalna diorama byłaby także ze spotkania 14 czerwca 1944 r. 90. DP z 82.
      DPD pod St. Saveur le Vicomte nad rzeką Douve. Co w tym fajnego?:

      - po pierwsze: US paras z 82 mieli tam hełmy pokryte kamuflażowymi czaszami
      spadochronowymi, a ten obyczaj funkcjonował głównie u gliderowców i niezwykle
      trudno znaleźć zdjęcie pokazujące jakiegokolwiek US para z takim hełmem,
      podczas gdy gliderowca znajdzie się bez kłopotu i to z dowolnego pułku. A
      własnie na zdjęciu ze spotkania 90. Dywizji Piechoty US Army i 82nd Abn. paras
      mają hełmy kamuflowane czaszami.

      - po drugie: 90. DP to jedna z pierwszych dywizji, jakie dostały kurtki M1943 i
      noszono je już w Normandii. Z modelarskiego punktu widzenia to spora
      ciekawostka, bo te kurtki na większą skalę zaczęły wchodzić na ETO pod koniec
      lata 1944 r.
      • Gość: drwal Re: Jeszcze inna propozycja - 82nd + 90th IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.12.03, 10:52
        pytanie do autora watku
        w jakiej skali maja byc modele 1/35?
        i jakiej firmy
        z ciekawosci pytam poniewaz jakis czas temu duzo sklejalem i mam szafeczke ze
        sprzetem pancernym wzbudzajaca zawsze zainteresowanie odwiedzajacych
        • Gość: mario29 modele IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 16.12.03, 21:20
          Modele - beda w skali 1/35. tygrys bedzie z zestawu Tamiya (jest w miare
          wierny - nie potrzeba wielu przerobek), uzupelnionego elementami
          fototrawionymi. Zastanawiam sie nad lekkim 'uszkodzeniem' zimmeritu na pancerzu
          wiec chyba nie bede go robil sam a kupie polgotowy zestaw i go odpowiednio
          nadkrusze ;) zeby robilo za zuzycie bojowe... wlasnie studiuje jak zrobic slady
          spalin kolo wydechow...

          Co do modeli figurek - to juz wiekszy problem. Nie lubie plastikowej tandety
          np. Dragona. Wole metalowe profesjonalne rzeczy. Prawdopodobnie niemieccy
          panzergrenadiers beda Verlinden tudziez cos pokrewnego. Wciaz szukam
          odpowiednich modeli US Paras ew. Rangers.
      • Gość: mario29 Re: Jeszcze inna propozycja - 82nd + 90th IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 16.12.03, 21:26
        dobry jestes jot-con :) duza wiedza - gratuluje...

        ja jednak upieram sie na tygrysa ze 101 SS sPzAbt razem z grenadierami SS. Mam
        juz zakupionego tygrysa.

        Predzej zrezygnuje z amerykanskich paras niz z wymienionych niemieckich
        elementow. Jednak wciaz mam nadzieje ze znajde historyczny taki zestaw: tygrys,
        panzergrenad. vs. amerykanscy paras (z bazooka np).

        moze przejdziemy na komunikacje mailowa ? mariusz.ozga@xl.wp.pl

        pozdrawiam
    • Gość: jarek Re: Normandia 1944 - kto przeciw komu ? IP: *.fastres.net 17.12.03, 00:57
      Co do zrodel:
      Na okladce ksiazki: D-Day kronika desantu w Normandii. Stephen E.Ambrose jest
      napisane ,ze film Spielberga bazuje sie na faktach przedstawionych w tej ksiazce.
      Tytul orginalny: D.day June 6 1944-The Climactic battle of World War II.
      • Gość: jot-con Re: Normandia 1944 - kto przeciw komu ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.12.03, 02:19
        > Co do zrodel:
        > Na okladce ksiazki: D-Day kronika desantu w Normandii. Stephen E.Ambrose jest
        > napisane ,ze film Spielberga bazuje sie na faktach przedstawionych w tej
        ksiazc
        > e.
        > Tytul orginalny: D.day June 6 1944-The Climactic battle of World War II.


        Właśnie dlatego Ambrose dostał od środowisk historycznych tak okrutne cięgi za
        to, że pozwolił, aby Hollywood wszedł mu na głowę i dokonał żonglerki - bo już
        nie kompilacji - faktami zaczerpniętymi z tej książki. Po co zresztą daleko
        szukać - szer. Nilanda (filmowego Ryana) odwołano z frontu normalnie i
        spokojnie, bez żadnej ekspedycji rangersów po niego.

        Michel De Trez również wspomina swoją pracę konsultanta w tym filmie jako
        wyjątkowo fatalną i w atmosferze arogancji i przemądrzałości ludzi Hollywoodu.
        Tylko człowiek starcił tam czas i kawałek reputacji.
        • fikol2 Re: Normandia 1944 - kto przeciw komu ? 17.12.03, 09:24
          Gość portalu: jot-con napisał(a):

          > Po co zresztą daleko
          > szukać - szer. Nilanda (filmowego Ryana) odwołano z frontu normalnie i
          > spokojnie, bez żadnej ekspedycji rangersów po niego.
          >
          Gwoli Twojej dokładności - facet nazywał się Fritz Nyland, a nie Niland.

          PZDR
          • Gość: jot-con Niland, nie Nyland IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.12.03, 09:32
            Bez urazy, NILAND, nie Nyland.

            Sprawdź i w internecie, i w książkach. Są (w każdym razie były) nawet zdjęcia z
            jego albumu rodzinnego. Już nie mówię, że nawet w kartotece FBI też
            funkcjonował jako NILAND.

            Uszanowanie
            • Gość: jan dreptak Re: Niland, nie Nyland IP: *.dialup.telenergo.pl 18.12.03, 21:40
              slightly off subject
              szanowni koledzy modelarze, czy nie macie może w swoich zbiorach modelu
              ciężarówki GMC CCKW,
              • Gość: jot-con GMC IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.12.03, 22:21
                Oj, ja nie mam. A o co z nią chodzi tak z grubsza?
                • Gość: jan dreptak Re: GMC IP: *.dialup.telenergo.pl 20.12.03, 12:04
                  konkretnie szukam wzorów malowania, widziałem kiedyś w sklepie model Tamiya z
                  bodajze trzema elegancko rozrysowanymi wzorami malowań i oznaczeń jednostek,
                  ale go nie kupiłem bo cena była abstrakcyja, szczególnie, że interesują mnie
                  tylko malowania
                  • Gość: jot-con GMC CCKW IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.12.03, 14:56
                    Dużo porządnych zdjęć GMC CCKW jest w książce "Spearheading D-Day", ale są
                    także (a w zasadzie głównie) w czeskiej monografii tej ciężarówki pt. "GMC CCKW
                    353 & 352, Special Museum Line No. 3" z serii Wings & Wheels Publications.

                    Zobacz też poniższe linki. Dla modelarza wiele z nich jest super:

                    www.olive-drab.com/idphoto/id_photos_cckw.php3
                    www.autogallery.org.ru/gmccckw.htm
                    www.o5m6.de/gmc_cckw352.html
                    www.amv-lilliput.org/modelli/mezzi/paolone/gmc_cckw_352.htm
                    www.normandy.it/gmc352.htm
                    mujweb.atlas.cz/www/kpmct/VIIIVehikl/35_GMC.htm
                    www.thetankmaster.com/ENGLISH/AFV/cckw.asp
                    www.stovebolt.com/gallery/keith_steve_1953_01.htm
                    www.webshots.com/search/search.fcgi?
                    words=GMC+CCKW&new=1&source=footer&x=12&y=9

                    www.veteranlastbil.dk/GMC.htm
                    www.military39-45.freeuk.com/update03/pres006.htm
                    www.mfhf.nu/pict03en.htm
                    www.automobile-riekmann.com/verkauf/gmc_cckw_352_1943.htm
                    www.oldcmp.net/cckw353.html
                    www.rotilom.com/juin44/gmc7.htm
                    www.rotilom.com/juin44/gmc2.htm
                    www.aacvm.com.ar/articulos.php
                    disc.server.com/Indices/183912.html
                    arrowhead.mvpa.tripod.com/Varner_2.jpg
                    arrowhead.mvpa.tripod.com/Varner_3.jpg
                    mvmarketplace.com/events/new_hampshire/cckw.jpg
                    homepage.internet.lu/willys_jeep/Fotoen/GMC_GI.JPG
                    Pozdrowienia
                    • Gość: jan dreptak Re: GMC CCKW IP: *.dialup.telenergo.pl 20.12.03, 21:59
                      dzięki, część już przeglądałem ale nie znalazłem tego czego szukam, w zasadzie
                      jestem modelarzem w skali 1:1, a schemat malowania jest mi niezbędny do
                      zakończenia odbudowy (do którego zakończenia jeszcze mi sporo zostało), dlatego
                      schemat malowania (kalkomanie) załączone do modeli są idealne, bo w skali,
                      którą łatwo powiększyć i z detalami ze wszystkich stron oraz z podaniem
                      jednostki i okresu
                      • Gość: jot-con Re: GMC CCKW IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.12.03, 22:48
                        Modelarzem w skali 1:1!!!!!!!!! A to pyszne!!!!!!!!!!!

                        Znaczy - restaurujesz w Polsce prawdziwą ślicznotkę GMC CCKW?!?!?!?

                        I może jeszcze chcesz zdążyć na styczniowy MotoWeteranBazar do Łodzi???
                        • Gość: jan dreptak Re: GMC CCKW IP: *.dialup.telenergo.pl 21.12.03, 15:23
                          do stycznia nie ma szans, aczkolwiek skrytym marzeniem jest skończyć przed
                          czerwcem 2004
                          • Gość: jot-con Re: GMC CCKW IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.12.03, 15:51
                            Gratulacje! Ale bomba, że coś takiego jest w Polsce. Czyli będzie ślicznotka
                            gotowa na D-Day? A czy wyjeżdża na jakiś pokaz do Normandii, czy może w Polsce
                            będziemy obchodzić jakoś D-Day 6-czerwca 2004 r.?

                            Co do malowania - trzeba chyba kupić tę czeską monografię GMC CCKW. Zapewne
                            najtańsza i w miarę solidna.

                            A jesteś kolego związany z jakimiś US WWII reenactingowcami z Polski albo
                            Zachodu, żeby ich tak np. wozić taką ciężarówką?

                            Pozdrawiam
                            • Gość: jan dreptak Re: GMC CCKW IP: *.dialup.telenergo.pl 21.12.03, 19:17
                              Po kolei:
                              Gratulacje! Ale bomba, że coś takiego jest w Polsce. Czyli będzie ślicznotka
                              gotowa na D-Day? A czy wyjeżdża na jakiś pokaz do Normandii, czy może w Polsce
                              będziemy obchodzić jakoś D-Day 6-czerwca 2004 r.?

                              z tego co się orientuję w Polsce jest kilka GMC, jeden w całkiem niezłej formie
                              w Łodzi, jeden odrestaurowany w Poznaniu, kolejny nieodrestaurowany również w
                              Poznaniu, oraz jeden w formie niekompletnego podwozia chyba w Gliwicach,
                              zakładam, że o wszystkich nie wiem więc pewnie jest ich więcej
                              jak już wspomniałem to tylko marzenie, ale chciałbym skończyć pracę na czas i
                              wybrać się do Normandii, pewnie się nie uda ale pomarzyć można

                              Co do malowania - trzeba chyba kupić tę czeską monografię GMC CCKW. Zapewne
                              najtańsza i w miarę solidna.

                              mam, ale nie do końca wydaje się przydatna, moim ideałem byłoby odszukanie
                              oryginalnych, wyraźnych zdjęć GMC w malowaniu którejś z polskich jednostek
                              (1DPanc, 2KP), znalazłem dwa zdjęcia ale niezbyt wyraźne, oczywiście oznaczenia
                              można odtworzyć na podstawie innych źródeł ale wtedy byłaby to kompilacja a nie
                              odwzorowanie oryginału (widziałem kiedyś GAZ-a 67 z napisem US ARMY, jest to
                              sytuacja, której zdecydowanie chciałbym uniknąć)
                              Co do malowania rozważałem też malowanie KBW z okresu akcji Wisła jeżeli
                              miałbym wiarygodne potwierdzenie, że taki sprzęt był używany przez KBW i
                              wiedział jak KBW malowało pojazdy

                              A jesteś kolego związany z jakimiś US WWII reenactingowcami z Polski albo
                              Zachodu, żeby ich tak np. wozić taką ciężarówką?

                              moje zainteresowanie militariami raczej ogranicza się do pojazdów, do reszty
                              mam stosunek ambiwalentny a wręcz niechętny, podziwiam reenactingowców za
                              pasję, która każe im poszukiwać oryginałów, włącznie z oryginalnym,
                              importowanym z Wietnamu brudem zza paznokci, jeśli chodzi o mnie to choroba
                              psychiczna przejawia raczej nagrywaniem na kasetę i odsłuchiwaniem dźwięku
                              silnika, oczywiście nie widzę przeciwwskazań do wożenia jakieś dobrze
                              wyposażonej (w manierki) ekipy, jednostka obojętna, mogą być kosynierzy (byleby
                              nie od Leppera)

                              pozdrowienia
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka