Dodaj do ulubionych

Budowalyscie dom?

10.05.20, 19:40
Pytanie do emam, ktore budowaly dom.
Jak bardzo kosztorys danego projektu rozni sie od realnego kosztu?
Planuje budowe niezbyt duzego domu (do 120m2), prosta, zwarta bryla kwadratu, dach czterospadowy, parterowka, bez udziwnien, garaz w bryle domu. Ale jestem zszokowana wstepnymi wyliczeniami kosztow. Jak na prosty niewielki domek szacunkowe koszty sa ogromne.
Jesli macie mozliwosc bardzo was prosze o inf jak bardzo wasze kosztorysy odbiegaly od realnych kosztow budowy oraz o informacje czy przy budowie zlecalyscie calosc firmom?
Obserwuj wątek
    • bistian Re: Budowalyscie dom? 10.05.20, 20:00
      zonazolnierza napisała:

> Ale jestem zszokowana wstepnymi wyliczeniami kosztow. Jak na prosty niewielki domek szacunko
      > we koszty sa ogromne.

Tak, jak piszą, +30% co najmniej, raczej więcej.
      Co Cię dziwi? Na przykład, masz duży dach, pewno wyjdzie więcej, niż 1000 roboczogodzin, a to kosztuje.
    • kosmos_pierzasty Re: Budowalyscie dom? 10.05.20, 20:32
      Podobny dom mamy. Prawdę mówiąc ostateczny koszt był niższy niż zakładany, ale po drodze zmienialiśmy wykonawcę trzykrotnie (nie z oszczędności, po prostu źle trafialiśmy). Ostatecznie budowała mała lokalna firma. Kosztorys przygotowywała firma z dużego miasta.
    • thea19 Re: Budowalyscie dom? 10.05.20, 20:33
      od zeszłego roku koszty wykonawstwa są mega wysokie. Gdybyś budowała 2 lata temu, to by było o prawie połowę taniej na samej robociźnie. Materiały tez ostro skoczyły przez właśnie koszt pracowników. Nie ma co patrzeć na stare kosztorysy z internetu. Ja kosztorysu nie miałam, budowałam i płaciłam na bieżąco.
    • kryzys_wieku_sredniego Re: Budowalyscie dom? 10.05.20, 20:39
      To jest koszt budowy bez urządzenia.
      A urządzanie zaczyna się juz na etapie " to dam na podłogę korek i deski na legarach a schody zrobię drewniane i parapety, kaloryfery kupię czarne, tu wykroję garderobę bo nie chcę szafy tylko osobne pomieszczenie wydzielone z pokoi. Okna kupię ze szkła zbrojonego i koszt budowy domu miast 280 tyś wyszedł w okolicach 600.
        • kryzys_wieku_sredniego Re: Budowalyscie dom? 10.05.20, 20:54
          Ale okna masz i schody, drzwi, poręcze i balustrady.
          A jak sobie wymyślisz wszystko wzmacniane czy ze stali szlachetnej to kosztorysem możesz rzucić do kosza.
          Jestem po kierunku pokrewnym budownictwu i umiem zaprojektować dom od chudziaka po więźbę.
          A budowę domu sama nadzorowałam, mąż jak przyjechał kiedyś pod koniec to kierownik budowy myślał że sobie kogoś sprowadziłam do oceny prac, bo tyle go widział ;P
            • stavros2002 Re: Budowalyscie dom? 10.05.20, 21:41
              Instalacje to może być tani piec za 4k albo wypasiony za 3x tyle.

kryzys_wieku_sredniego napisał(a):

> A poza tym w gotowcach masz kosztorys z elewacją, z instalacjami, taki gotowy
              > prawie dla banku do kredytu i ani to stan surowy zamknięty ani deweloperski - t
              > aka hybryda.
          • stavros2002 Re: Budowalyscie dom? 10.05.20, 21:39
            Tylko okna, poręcz i balustrady tu już fantazja inwestora

> Ale okna masz i schody, drzwi, poręcze i balustrady.
            > A jak sobie wymyślisz wszystko wzmacniane czy ze stali szlachetnej to kosztorys
            > em możesz rzucić do kosza.
            > Jestem po kierunku pokrewnym budownictwu i umiem zaprojektować dom od chudziaka
            > po więźbę.
            > A budowę domu sama nadzorowałam, mąż jak przyjechał kiedyś pod koniec to kierow
            > nik budowy myślał że sobie kogoś sprowadziłam do oceny prac, bo tyle go widział
            > ;P
      • taniarada Fajnie jak ktoś ma pojęcie o tym 10.05.20, 21:20

> To jest koszt budowy bez urządzenia.
        > A urządzanie zaczyna się juz na etapie " to dam na podłogę korek i deski na leg
        > arach a schody zrobię drewniane i parapety, kaloryfery kupię czarne, tu wykroję
        > garderobę bo nie chcę szafy tylko osobne pomieszczenie wydzielone z pokoi. Okn
        > a kupię ze szkła zbrojonego i koszt budowy domu miast 280 tyś wyszedł w okolica
        > ch 600.
        Ważne kto buduje i gdzie wy te domy stawiacie i kto wam to robi ? Krótko bez pitolenia na temat 100m2 do sso 78tyś ssz w zależności od złożoności dachu i pomysłowości architekta w graniach 45-52 tyś liczmy to droższe mamy 130tyś .Wykończeniówka bez gazu jedynie prąd woda kanaliza ogrzewanie podłogowe zasobnik na wodę podwieszany bojler z grzałką i instalacja fotowoltanika łącznie w trybie sam se zrobię i pomyśle skąd tanio materiały kupić. Mamy dom pod klucz na górkę 240-255tyś dziękuje, ale jak się leży i pachnie i chce mieć firanki powieszone przez speców to kuźwa bańka to mało..Amen.
    • berdebul Re: Budowalyscie dom? 10.05.20, 20:55
      Tak, zlecałam całość. Kosztorys był znany od etapu projektu i do SSZ zgadzał się. Zaskoczyła nas cena wynajęcia ToiToia dla budowlańców (na plus, taniej niż myslelismy), oraz cena kontenera na śmieci (na minus, drogie w cholere). Popłynęliśmy na wykańczaniu trochę np. kupiliśmy dużo droższe blaty, ale są ładne i trwałe. wink
    • lot_w_kosmos Re: Budowalyscie dom? 10.05.20, 22:09
      Ja budowałam 15 lat temu.
      Jak teraz patrzę na to, to beztrosko budowaliśmy, kosztorys to mieliśmy baaaaaardzo ogólny wink
      Ale byliśmy młodzi i w dobrych humorach.
      Niemniej jakoś to wyszło wink
    • super-mikunia Re: Budowalyscie dom? 10.05.20, 22:22
      50% więcej, już na szacowanych kosztach fundamentów polegliśmy, potem już było tylko gorzej, w czasie budowy zmieniliśmy gaz na pompę i tu tez polegliśmy, dachówkę spodobała mi się najdroższa...na starość wydaje mi do ze weźmiemy się za ogród...
    • snajper55 Re: Budowalyscie dom? 11.05.20, 00:28
      zonazolnierza napisała:

> Pytanie do emam, ktore budowaly dom.
      > Jak bardzo kosztorys danego projektu rozni sie od realnego kosztu?
      > Planuje budowe niezbyt duzego domu (do 120m2), prosta, zwarta bryla kwadratu, d
      > ach czterospadowy, parterowka, bez udziwnien, garaz w bryle domu. Ale jestem zs
      > zokowana wstepnymi wyliczeniami kosztow. Jak na prosty niewielki domek szacunko
      > we koszty sa ogromne.
      > Jesli macie mozliwosc bardzo was prosze o inf jak bardzo wasze kosztorysy odbie
      > galy od realnych kosztow budowy oraz o informacje czy przy budowie zlecalyscie
      > calosc firmom?

Jakieś 30% musisz przyjąć. Dużo zależy od inwestora, czy skusi się na droższe materiały, czy wprowadzi dużo zmian w trakcie budowy, itp. Koszt mediów potrafi zrobić przykrą niespodziankę.

S.
    • riki_i Re: Budowalyscie dom? 11.05.20, 02:35
      Średnio rozumiem budowanie domu od podstaw. To wychodzi najdrożej, a przy okazji można stracić zdrowie, nabawić się siwizny, zawału oraz rozstać się w małżeństwie. Jest masa domów z rynku wtórnego, których ceny są atrakcyjne. Są też nowe budynki w ssz do wykończenia (zazwyczaj segmenty). Generalnie, remont czy wykończenie to betka w porównaniu do kupna działki, ciągnięcia mediów, robienia projektu, kosztorysu, a następnie użerania się z ekipami. Po co ludzie to sobie robią? Nie pojmuje.
      • snajper55 Re: Budowalyscie dom? 11.05.20, 02:47
        riki_i napisał:

> Średnio rozumiem budowanie domu od podstaw. To wychodzi najdrożej, a przy okazj
        > i można stracić zdrowie, nabawić się siwizny, zawału oraz rozstać się w małżeńs
        > twie. Jest masa domów z rynku wtórnego, których ceny są atrakcyjne. Są też nowe
        > budynki w ssz do wykończenia (zazwyczaj segmenty). Generalnie, remont czy wyko
        > ńczenie to betka w porównaniu do kupna działki, ciągnięcia mediów, robienia pro
        > jektu, kosztorysu, a następnie użerania się z ekipami. Po co ludzie to sobie ro
        > bią? Nie pojmuje.

Po pierwsze lepiej budować niż remontować.
        Po drugie ja wybrałem miejsce a potem budowałem chałupę.
        Po trzecie jednak jest to taniej. Choć swój czas licząc różnie może ten rachunek wypaść.
        Po czwarte kupując nawet sso można wbić się na taką minę, że najpierw posiwiejesz, a potem zejdziesz na zawał.
        Ciągnięcia mediów wcale źle nie wspominam, a chałupa była na samiutkim końcu wsi i "w ulicy" nie było ani wody, ani prądu a kanalizacja... nadawała się do dupy (średnica kolektora 50!!!).

S.
      • dr.amy.farrah.fowler Re: Budowalyscie dom? 11.05.20, 08:49
        Budujesz deweloperem. Masz, jak chcesz, a Twój udział ogranicza się do podpisania papierów, ładowania kasy i wpadania na budowę raz na dwa tygodnie, żeby pokiwać głową i powiedzieć "bardzo fajnie, panie Stefanie, bardzo ładnie".

Rynek wtórny w Polsce to katastrofa, albo jakieś klocki polskie z boazerią do całkowitej przebudowy, albo kosmos cenowy (jeśli cokolwiek młodszego niż 5 lat i nie wygląda tak, że pies by się o budę zabił, gdyby to zobaczył).
        • riki_i Re: Budowalyscie dom? 12.05.20, 13:41
          dr.amy.farrah.fowler napisał(a):

> Budujesz deweloperem. Masz, jak chcesz.

Jeśli to indywidualna inwestycja, to budowanie developerem tanie nie będzie. Jeśli dawny PGR Klenczki na zapizdziu zabudowywany willami przez JW Construction, to owszem będzie tanio. Ale daleko i w środku niczego.

> Rynek wtórny w Polsce to katastrofa, albo jakieś klocki polskie z boazerią do c
          > ałkowitej przebudowy, albo kosmos cenowy (jeśli cokolwiek młodszego niż 5 lat i
          > nie wygląda tak, że pies by się o budę zabił, gdyby to zobaczył).

A tutaj to już jest bardzo różnie. Zależy od wielu czynników np. półki cenowej (najdrozsze nieruchomości zazwyczaj sprzedawane są wielokrotnie poniżej swojej wartości ponieważ rynek na nie jest b. płytki) czy też sytuacji finansowej strony sprzedającej (w sytuacji krwawego rozwodu priorytety się zmieniają).
          • dr.amy.farrah.fowler Re: Budowalyscie dom? 12.05.20, 19:10
            No nie było szczególnie tanie, ale za to nie musieliśmy robić praktycznie nic: użerać się z urzędami, szukać ekip, pilnować, co robią. Musieliśmy wyłącznie podejmować decyzje (i sypać kasę wiadrami).

Mała firma deweloperska specjalizująca się w niewielkich osiedlach po kilka domów oraz budowach indywidualnych, 5 minut od granic miasta.

Tu jest raczej fatalnie pod tym względem, przede wszystkim dlatego, że trochę lepsze nieruchomości są dla nas za duże. Dwóm osobom nie potrzeba 400 m2 domu. Znajomi w podobnej sytuacji szukają już prawie rok i nowe domy (5-6 lat) za 8 stówek po 150 m2 schodzą na pniu.
      • nikki30 Re: Budowalyscie dom? 12.05.20, 09:32
        >Średnio rozumiem budowanie domu od podstaw. To wychodzi najdrożej, a przy okazji można stracić zdrowie, >nabawić się siwizny, zawału oraz rozstać się w małżeństwie.
        Remontowałeś kiedyś stary dom? Ja tak, bo działka była zajefajna!Taniej i szybciej było go zburzyć i wybudować od nowasmile
    • asfiksja Re: Budowalyscie dom? 11.05.20, 08:05
      Nie, całkiem planowo, nigdy nie miałam ochoty poświęcać na to szmatu życia i dobrostanu psychicznego.
      Przemyśl ten garaż w bryle, wywalając samochód z domu pod wiatę zyskasz powierzchnię do życia i będzie u ciebie przyjemniej pachnieć. Że nie wspomnę o oszczędności czasu (wyjazdy z garażu) i pieniędzy (koszt budowy + ewentualnych kradzieży przez garaż).
    • annama-ria31 Re: Budowalyscie dom? 11.05.20, 11:43
      Dom wg projektu "Dom w Zielistkach 3 a" z pracowni Archon, poszerzony o 50 cm, powierzchnia użytkowa
      ok.120 m 2. Stan surowy zamknięty wyniósł nas 160.000, a więc zgodnie z kosztorysem, budowa w 2019 r. Projekt bez garażu, bo nie chcieliśmy w bryle, postawimy obok domu większy (ale to zależy też od rozmiarów działki); Do stanu deweloperskiego ok. 260.000 i reszta wykończenie, ale tu zakres cenowy jest olbrzymi, więc nie będę pisać. Większość robili wykonawcy, oprócz elektryki i elewacji, z tym że my trzymaliśmy się jak najdalej od dużych firm, raczej fachowcy z polecenia, no i materiały kupowane we własnym zakresie. Przez płot deweloper zbudował niemalże identyczny dom i wystawił na sprzedaż z przebitką 150.000. Tyle zaoszczędziliśmy, ale na budowie byliśmy codziennie i trochę czasu poświęciliśmy na ogarnianie budowlanej logistyki, o dziwo bez nerwów przeważnie, nikt nas nie oszukał, nie trafił się fachowiec - partacz, ale przyznaję, że mąż zna się na budowlance i kitu nie da sobie wcisnąć. Ogólnie fajnie wspominamy budowę i nawet czasami przychodzi nam do głowy pomysł, żeby sprzedać dom, postawić kolejny, a zysk przeznaczyć na coś tam, jednak pewnie damy sobie spokój, bo lokalizację mamy świetną i ciężko będzie o taką działkę, no i szkoda, bo serce włożone w urządzanie. Ważna rzecz: dom postawiliśmy na obrzeżach Lublina, to region chyba z tych tańszych, więc to też trzeba brać pod uwagę.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka