lilka69 29.06.08, 13:05 dosc czesto widze male i troche starsze dzieci z okropna prochnica. wyglada fatalnie ale przeciez nie tylko o wyglad chodzi. dlaczego ludzie nie lecza dziciom zebow? czekaja na wymiane mlecznych na stale? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
ebielo ciemnota 29.06.08, 14:17 Niestety za stan owych zabkow na ogole odpowaida ciemnota rodzicow. Najpierw nie dbaja, nie myja zabkow, daja slodycze, soki etc. a jak dojdzie do prochnicy to czekaja na zeby stale, bo tak sie nasluchali. Bardzo to przykre i bolesne dla dzieci. Odpowiedz Link Zgłoś
blanka.g1 Re: ciemnota 29.06.08, 15:07 zależy jakie dziecko ....stomatolog poleciła lapisowanie niestety wyglądało ogorzej niż zeby mojej małej nie miała widocznych ubytków tylko jakby brązowy nalot od spodu....po lapisowaniu cała buzia czarna...Pani stomatolog powiedziała że brzdąc może nie wytrzymać długo z buzią otwartą ( mała miała wtedy ok. 1,5 roku) jak sie nie zalapisuje to dziury przejdą na wylot lapisowałyśmy regularnie ale nistety i dorośli i dzieci to głupki bo bardzo dokuczali Oliwce że ma czarne zęby i i nie pomagało tłumaczenie że to właśnie lekarstwo....szkoda było mi Oliwki zwłaszcza w przedszkolu..... kiedy lapis się zmywał to zabki były ładne białe bo jak pisałam próchnica panoszyła się po niewidocznej stronie ząbków i córka była szczęśliwa ...na szczęście dawała sobie wytłumaczyć że konieczne jest "malowanie ząbków" tylko te głupki na każdym kroku....a co ty masz takie czarne ząbki????? Odpowiedz Link Zgłoś
ik_ecc roznie bywa, nie osadzaj z gory 29.06.08, 15:14 Pierwsze zeby mojej siostry wyszly bez szkliwa. Taka wada przedziwna, learze nie znaja (czy nie znali wtedy) przyczyn. Zab nie mial przez to zadnej ochrony rosl od razu z prochnica. Mycie zebow i dieta nie mialy zadnego znaczenia. Siostra "mieszkala" u dentsty juz jako niemowle, miala regularnie zeby lapisowane, wiec czarne do momentu az jej nie wypadly. Koszmarnie to wygladalo, na szczescie nikt jakos nie komentowal. Drugi zestaw zebow ma rewelacyjny, ma 19 lat i nigdy jeszcze nie miala zadnej dziury. Odpowiedz Link Zgłoś
malgosiek2 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 29.06.08, 18:13 Nie miało i nie ma 10 latek jak i 2 latek. W nocy do picia woda i nie jedzenie już niczego po umyciu zębów oraz regularna kontrola u dentysty. To wszystko u nas. Pzdr.Gośka Odpowiedz Link Zgłoś
miarka71 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 29.06.08, 18:49 6 lat zęby wszystkie zdrowe. Odpowiedz Link Zgłoś
alpepe 6 lat, próchnicy brak 29.06.08, 19:05 miała mniej więcej pół roku, jak moja mama podawała jej picie ze szklanki, butli i niekapków poza epizodami nie było. Zęby zaczęłam jej myć w miarę regularnie jak miała ok. 3-4 lata, głównie rano, przed wyjściem do przedszkola. Myje zęby głównie dwa razy dziennie. Codziennie odkąd skończyła 2 lata i przerzuciliśmy się z sinlacu na kakao, ostatni i pierwszy posiłek to szklanka kakao na tłustym mleku, oczywiścieda żadne tam misiowe popłuczyny, tylko najlepsze najdroższe superciemne kakao bez cukru. Zrobiłam jeden błąd, pozwalałam jej pić nierozcieńczone kubusie z butelki, ale nie doszło do próchnicy, córka miała tylko osad na jedynkach. Od początku unikam kupowania jej lizaków, landryn, cukierków typu krówka, coca coli, czyli wszystkiego tego, co jest szczególnie niebezpieczne dla zębów. Poza tym, jak szłyśmy na plac zabaw to co najwyżej brałam owoc i wodę mineralną, żadnych przegryzek. A co do pytań w poście, to nie mam pojęcia. Ja pamiętam, jak mnie bolało leczenie zęba mlecznego, chciałam córce nawet i tego bólu zaoszczędzić i mi się to udało. Odpowiedz Link Zgłoś
mamciulka-nikulka Re: 6 lat, próchnicy brak 29.06.08, 20:22 Mój 1,5 roczniak jest na diecie przymusowej (alergia na mleko, jaja, gluten), więc nie zna też słodyczy. Jedyną słodycz dostaje z owoców i lukrecji, ale niestety wciąż potrzebuje mleka w nocy, więc tu jest nasz słaby punkt. Poza tym lubi myć zęby co mnie bardzo cieszy, cały czas pastą bez fluoru i ząbki wyglądają bardzo ładnie, wybierzemy się na pierwszą kontrolę po wakacjach. Odpowiedz Link Zgłoś
maga785 Re: 6 lat, próchnicy brak 29.06.08, 21:28 Wiecie jedne z najnowszych badań dot.próchnicy mówią, że za stan zębów dziecka tak naprawdę odpowiada sposób odżywiania się matki w pierwszych tygodniach ciąży kiedy kształtują się zawiązki zębów.Wtedy trzeba szczególnie unikać słodyczy. Oczywiście higiena, sposób odżywienia dziecka później też ma duży wpływ szczególnie jak zęby są słabe już od fasolki Mój 2,5 latek ma zdrowe ząbki.Oznak próchnicy brakRegularnie chodzimy do dentysty,którym jest nasza sąsiadka Odpowiedz Link Zgłoś
alika77 Re: 6 lat, próchnicy brak 29.06.08, 23:51 Hehe, jak zwykle badania naukowcow roznia sie od siebie Te, o ktorych ja czytalam (tez niby najnowsze mowily, ze tak naprawde za to, jakie ma sie zeby odpowiadaja geny. I tak sa ludzie, ktorzy moga nie myc zebow w ogole, jesc co chca i isc raz na 10 lat do dentysty tylko na kontrole, jak rowniez tacy, co moga myc 3 razy dziennie, nie jesc nic slodkiego, a i tak beda mieli problemy. Moja mama ma bardzo kiepskie zeby, natomiast tato przeciwnie - i tak moj brat chodzi do dentysty raz na jakis czas tylko, zeby sprawdzic, a ja siedze po dentystach odkad pamietam - a przeciez tak samo bylismy uczeni mycia zebow, te same rzeczy jedlismy itd. Coz, "lewa" partia genow mi sie trafila Mam nadzieje, ze corka odziedziczy po swoim, tudziez moim tacie Na razie ma 2 lata i problemow nie widac. Odpowiedz Link Zgłoś
mroweczkaaha Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 29.06.08, 22:31 Mój 3-latek miał próchnicę i udaliśmy sie do dentysty. Było plombowanie i zakładanie lekarstwa do jednego ząbka i plomby do drugiego. Było milo i bezbolesnie, a Jaś uzmysłowił sobie własnie od tej wizyty ze mleka w nocy sie nie pije tylko ewentualnie wode, aby zabki sie nie psuły. Nalezy leczyc mleczaki, bo maga boleć, a wtedy będzie płacz i dopiero problem..... po drugie w ogole nie leczone mleczaki przygotowują chore podłoże pod stałe ząbki - słowa dentysty. Odpowiedz Link Zgłoś
net.asia Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 02.07.08, 12:39 Mam pytanie-jak przebiegało plombowanie? z jakimś znieczuleniem?? mój 3-letni synek ma próchnicę na jedynkach, lapisowaną od roku, więc ząbki sa od lekarstwa czarne. Przekonywano mnie, że takim małym dzieciom się ząbków nie plombuje, bo sa za cienkie. Teraz synek idzie do przedszkola i zastanawiam się, czy jego ząbki na tyle już nie wyrosły, ze właśnie można je zaplombowac i oszczędzić uwag dzieci w przedszkolu na temat czarnych zabków? Dla jasności-ząbki myte jak tylko się pojawiły, ba, same dziąsełka jak jeszzce nie było ząbków też, zero słodyczy, zero picia z butelki jakichś słodkich soczków, ulubiony napój to woda. Więc ostrożnie z tymi opiniami, ze to wina ciemnoty rodziców-to nieprawda. Odpowiedz Link Zgłoś
osa551 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 02.07.08, 15:24 Podają dzieciom dormicum, co jest takim głupim jasiem farmakologicznie chyba jest to związane z relanium. To nie jest przeciwbólowe, ale ponoć dobrze działa. Na moje dziecko nie działało w ogóle. W Wawie stosują w lecznicy Elefant na Ursynowie. Odpowiedz Link Zgłoś
osa551 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 29.06.08, 23:24 To nie jest takie proste. Jestem córką stomatologa, całą ciążę pod kontrolą dentysty, dieta odpowiednia. córka wychowana bez smoczka, karmiona piersią, piła z butelki tylko herbatkę i to też tylko do 5 miesiąca życia, bo potem dostała kubeczek-niekapek. Zęby myte od razu pastą i szczoteczką, zawsze myte po zjedzeniu czekolady. i co??? w wieku 2 lat okazało się, że ma próchnicę ząbka. Stomatolog dziecięcy zaproponował lapisowanie, ale ja się uparłam, żeby plombować. Dziecko dostało dormicum pod kontrolą anastezjologa a i tak nie dało sobie zaplombować zęba. Trzymaliśmy ją we trójkę i w końcu odpuściliśmy i skończyło się na czarnej plamie z lapisu. Potem w ciągu roku był drugi ząbek też lapisowany i na razie dwa lata spokój. Kontrola u stomatologa co 6 miesięcy, zabezpieczanie zębów co 6 miesięcy. To nie jest ciemnogród tylko czasem inaczej się nie da. Lapisowanie nie wygląda może pięknie ale to lepsze niż nic. Odpowiedz Link Zgłoś
asia_i_p Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 10.07.08, 18:30 Jeżeli widzisz dziecko z czarnymi zębami, to to nie jest nieleczona próchnica tylko wynik leczenia - tak wyglądają zęby smarowane jakimś chemikalium, żeby zatrzymać rozwój próchnicy. A co do dbania i nie dbania - moja córka (2 lata i 9 miesięcy) tfu tfu odpukać nic, chociaż dbam umiarkowanie, zdarza mi się zapominać o myciu zebów, synkowie kuzynki, która mycie zaczeła wcześniej niż ja i podejrzewam, że jest sumienniejsza, obaj mają. Natura nie jest sprawiedliwa. Odpowiedz Link Zgłoś
mamapinezki Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 10.07.08, 20:48 A ja daję dziecku słodycze i soki, nie myję mu zębów na siłe i próchnicy nie ma (3,5 lat), za to córeczka znajomej dentystki (2 latka) ma...a znajoma ma hopla na punkcie profilaktyki i dbania o zęby. Odpowiedz Link Zgłoś
ebielo a... 10.07.08, 21:07 Syn siasada wyskoczyl z drugiego pietra i nie polamal nogi, a corka spadla z krzesla i polamala. To co, bedziemy teraz pozwalac dzieciom skakac z okna, bo mam takich znajomych i takie dosiwadczenia. "Uwielbiam" takie argumenty typu: "bo nigdy nie zebow nie mylam i mam zdrowe" etc. Odpowiedz Link Zgłoś
arioso1 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 10.07.08, 20:57 moje dzieci jedzą mnóstwo niezdrowych rzeczy cukiery, soki mc donald-ale zęby maja piekne.Córka owszem miała w wieku 5 lat małą dziurke w czwórce-poszłam do stomatologa to jeszcze mnie ochrzaniła ze po co ja dziecko męcze że to mleczak i on wypadnie a dbac to bedzie trzeba o stałe zeby. poszłam prywatnie i wręcz inne zdanie- zrobili ząbka -potem on wyrwany został celowo do aparatu orto i corka ma piekne zęby zdrowe. Moja mama nie dbała o moje zęby- byłam anemikiem jadłam dużo zelaza- zęby poprostu mi gniły w buzi.niczym ząb mleczny wypadł to już zaraził stałego' i tak oto w wieku 11 lat miałam niekompletne przednie uzębienie- potem leczyłam dzire na dziurze-potem po porodzie same wypadały bo były słabe -mam ogromny żal do mojej mamy ze na dzień dzisiejszy mam 28 lat protezę i wiecznie bolace dziąsła-ze nie dbała o mnie i nie interesowały ja moje zęby -a miała czas na to. ja przyrzekłam sobie że moje dzieci bedą miałly najlepszą kozliwa opieke stomatologiczna i zęby zdrowe i zadbane -a próchnica u małych dzieci to zaniedbanie i lenistwo mausiek Odpowiedz Link Zgłoś
kiniak22 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 10.07.08, 21:23 mi sie wydaje ze zdrowe zeby to glownie sprawa genow a potem dopiero dbanie o zeby, u mnie w rodzinie moja siostra ma hopla na punkcie zebow, myje kilka razy dziennie, zdrowo sie odzywia a prawie wszystkie zeby juz miala leczone, ja dbam o zeby ale bez przesady, jem na co akurat mam ochote i do dentysty przez 5 lat chodzilam tylko na kontrole, dopiero po 1 ciazy mi zeby siadly, wyleczylam je i po drugiej na razie ubytkow nie ma wiec sklaniam sie ku teorii genowej moje dzieci natomiast jak na razie odpukac maja zeby zdrowe, starsza corka ma prawie 3 lata, ma lekkie przebarwienia na zebach ale po konsultacji wyszlo na to ze taki ich urok bo tatus tez ma "kolorowe" zeby, zeby zaczelam jej myc regularnie jak miala jakies 1,5 roku chociaz przyznam ze zdarza mi sie zapmniec, z mlodsza pewnie zrobie podobnie, dodam jeszcze ze moje dzieci jedza wszystko co chca, slodyczy i sokow nie zabraniam, i mam nadzieje ze dlugo beda sie cieszyc zdrowym uzebieniem Odpowiedz Link Zgłoś
kasia236 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 10.07.08, 21:11 Mój starszy(3,8),odpukać ,nie ma a młodsza jeszcze wogóle nie ma Odpowiedz Link Zgłoś
sister.ka Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 10.07.08, 21:31 Dorzucę przypomnienie - w lekarstwach dla dzieci jest mnóstwo "słodkiego" = po zażyciu też warto umyć ząbki Odpowiedz Link Zgłoś
verdana Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 12.07.08, 19:18 Moje dziecko mialo próchnicę, ma próchnice i może minie dopiero w wieku dojrzewania. Nie ma to nic wspolnego, jak stwiwrdziła dentystka, ani z higiena, ani z dietą, ani ze slodyczami - jakaś wrodzona sklonność i to do próchnicy nie na powierzchni, ale wewnatrz żebą. Czyli nie nalezy za kazdym razem winiec rodzicow czy dzieci. Biorac pod uwage koszty leczenia, ja nawet przestaję sie dziwic, ze nie każdych rodzicw stac na leczenie mlecznych zębów. Odpowiedz Link Zgłoś
mamakrzysia4 2,5 roku próchnicy brak 12.07.08, 22:43 choć Krzyś nie znosi mycia zębów Odpowiedz Link Zgłoś
kapopi Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 13.07.08, 00:45 Mój synek niestety ma próchnice, trafiliśmy na cudownego stomatologa po kilku nieudanych, i ząbki są wyleczone, założone kolorowe plomby mały szczęśliwy, chodzi na kontrole bez strachu. Odpowiedz Link Zgłoś
mynia0 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 13.07.08, 23:25 moja 4 -letnia córka ma 2 plomby. nie używała smoczka, nie piła z butelki tylko od razu z niekapka, od pojawienia się pierwszych ząbków myłam na początek wodą, a potem pastą do zębów. dbam o jej zęby bardzo, bo mam kłopoty ze swoimi. dziecko nie przepada za słodyczami, lizaków i landrynek nie je wcale bo nie lubi, soki rozcienczam, ząbki myje regularnie, codziennie- kilka razy - a mimo to nie udało się. no i pozostaje mi tylko obwiniac geny. także, moje drogie - zanim zaczniecie wieszac psy na matkach, to czasem się jednak zastanówcie. Odpowiedz Link Zgłoś
kerry_weaver Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 14.07.08, 09:00 Śladową - mimo że jedzą słodycze i długo piły z butelki. 9-latek i 5-latka mają po jednej plombie w mleczakach, reszta zębów zdrowa. Do dentysty chodzimy co pół roku lakować i... wyrywać starszemu mleczaki które nie chcą wypadać same z siebie. Ale niestety zęby to żadna zasługa/wina rodziców, zęby są w genach, mój ojciec umarł po 60-tce mając wszystkie zęby własne oprócz 2 wybitych w młodości, ja miałam pierwszy ubytek w stałym zębie w wieku 21 lat. W liceum na przeglądach dentystycznych byłam pokazywana jak eksponat - jedyna uczennica w szkole bez jednej dziury w zębach. Moje dzieci wygrały w genetycznej loterii, bo gdyby odziedziczyły zęby po tacie czy babci, byłoby o wiele gorzej. Odpowiedz Link Zgłoś
guderianka Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 14.07.08, 09:16 Starsza miała póki miała mleczaki-efekt butelki i licznych narkoz. Od 3 roku życia miała je lakowane-i były wtedy właśnie czarne i brzydkie.Taka cena ochrony zawiązków stałych zębów przed próchnicą teraz stałe zęby mocne i śliczne Młodsza ząbki jak perełki bez próchnicy Odpowiedz Link Zgłoś
alex05012000 Re: córka, lat 8,5, zęby zdrowe 14.07.08, 09:28 zawsze miała iście hollywoodzki uśmiech z szeregiem białych równych ząbków... regularnie co pół roku ma lakierowane fluorem i sprawdzane, koszt 120zł każdorazowo, prywatnie... Odpowiedz Link Zgłoś
anika.777 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 15.07.08, 11:38 Na to jakie dziecko ma zęby tylko w małym stopniu ma wpływ pielęgnacja. Większe znaczenie mają geny. Niejeden rodzic bardzo się stara, dba o zęby dziecka od pierwszego mleczaka, pilnuje mycia, nie daje słodyczy, a dziecku zęby i tak się psują, a inne dziecko ma zęby zdrowe mimo nieregularnego mycia i jedzenia słodkości. A czarne zęby są właśnie oznaką tego, że dziecko było u dentysty, bo ma je lapisowane, a nie tego, że jest pod tym względem zaniedbane. Ciekawa jestem, jak te wszystkie mamusie co tak nie dają dzieciom słodyczy, poją je wodą w nocy itp. upilnują dzieci jak będą starsze i pójdą do szkoły lub przedszkola... Odpowiedz Link Zgłoś
mamaalana1 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 16.07.08, 10:04 Moje dziecko ma 4 lata i okropną próchnicę. Zęby myte, lapisowane. I wcale nie uważam się za osobę "ciemną". Nasza stomatolog nie każe leczyć, tylko lapisować. Są dzieci które faktycznie nie mają mytych zębów i zęby jak perełki. Moj synek ma ząbki o które dbamy i niestety. Co zrobić? Nie wiem gdzie tkwi przyczyna. Pozdrawiam Asia Odpowiedz Link Zgłoś