Dodaj do ulubionych

czy wasze male dziecki maja prochnice?

29.06.08, 13:05
dosc czesto widze male i troche starsze dzieci z okropna prochnica. wyglada
fatalnie ale przeciez nie tylko o wyglad chodzi.
dlaczego ludzie nie lecza dziciom zebow? czekaja na wymiane mlecznych na stale?
Obserwuj wątek
    • ebielo ciemnota 29.06.08, 14:17
      Niestety za stan owych zabkow na ogole odpowaida ciemnota rodzicow.
      Najpierw nie dbaja, nie myja zabkow, daja slodycze, soki etc. a jak
      dojdzie do prochnicy to czekaja na zeby stale, bo tak sie nasluchali.
      Bardzo to przykre i bolesne dla dzieci.
      • blanka.g1 Re: ciemnota 29.06.08, 15:07
        zależy jakie dziecko ....stomatolog poleciła lapisowanie niestety wyglądało ogorzej niż zeby mojej małej nie miała widocznych ubytków tylko jakby brązowy nalot od spodu....po lapisowaniu cała buzia czarna...Pani stomatolog powiedziała że brzdąc może nie wytrzymać długo z buzią otwartą ( mała miała wtedy ok. 1,5 roku) jak sie nie zalapisuje to dziury przejdą na wylot lapisowałyśmy regularnie ale nistety i dorośli i dzieci to głupki bo bardzo dokuczali Oliwce że ma czarne zęby i i nie pomagało tłumaczenie że to właśnie lekarstwo....szkoda było mi Oliwki zwłaszcza w przedszkolu..... kiedy lapis się zmywał to zabki były ładne białe bo jak pisałam próchnica panoszyła się po niewidocznej stronie ząbków i córka była szczęśliwa ...na szczęście dawała sobie wytłumaczyć że konieczne jest "malowanie ząbków" tylko te głupki na każdym kroku....a co ty masz takie czarne ząbki?????
        • ik_ecc roznie bywa, nie osadzaj z gory 29.06.08, 15:14
          Pierwsze zeby mojej siostry wyszly bez szkliwa. Taka wada
          przedziwna, learze nie znaja (czy nie znali wtedy) przyczyn. Zab nie
          mial przez to zadnej ochrony rosl od razu z prochnica. Mycie zebow i
          dieta nie mialy zadnego znaczenia. Siostra "mieszkala" u dentsty juz
          jako niemowle, miala regularnie zeby lapisowane, wiec czarne do
          momentu az jej nie wypadly. Koszmarnie to wygladalo, na szczescie
          nikt jakos nie komentowal.
          Drugi zestaw zebow ma rewelacyjny, ma 19 lat i nigdy jeszcze nie
          miala zadnej dziury.
    • malgosiek2 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 29.06.08, 18:13
      Nie miało i nie ma 10 latek jak i 2 latek.
      W nocy do picia woda i nie jedzenie już niczego po umyciu zębów oraz
      regularna kontrola u dentysty.
      To wszystko u nas.
      Pzdr.Gośka
      • miarka71 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 29.06.08, 18:49
        6 lat zęby wszystkie zdrowe.
    • alpepe 6 lat, próchnicy brak 29.06.08, 19:05
      miała mniej więcej pół roku, jak moja mama podawała jej picie ze szklanki, butli
      i niekapków poza epizodami nie było. Zęby zaczęłam jej myć w miarę regularnie
      jak miała ok. 3-4 lata, głównie rano, przed wyjściem do przedszkola. Myje zęby
      głównie dwa razy dziennie. Codziennie odkąd skończyła 2 lata i przerzuciliśmy
      się z sinlacu na kakao, ostatni i pierwszy posiłek to szklanka kakao na tłustym
      mleku, oczywiścieda żadne tam misiowe popłuczyny, tylko najlepsze najdroższe
      superciemne kakao bez cukru. Zrobiłam jeden błąd, pozwalałam jej pić
      nierozcieńczone kubusie z butelki, ale nie doszło do próchnicy, córka miała
      tylko osad na jedynkach. Od początku unikam kupowania jej lizaków, landryn,
      cukierków typu krówka, coca coli, czyli wszystkiego tego, co jest szczególnie
      niebezpieczne dla zębów. Poza tym, jak szłyśmy na plac zabaw to co najwyżej
      brałam owoc i wodę mineralną, żadnych przegryzek.
      A co do pytań w poście, to nie mam pojęcia. Ja pamiętam, jak mnie bolało
      leczenie zęba mlecznego, chciałam córce nawet i tego bólu zaoszczędzić i mi się
      to udało.
      • mamciulka-nikulka Re: 6 lat, próchnicy brak 29.06.08, 20:22
        Mój 1,5 roczniak jest na diecie przymusowej (alergia na mleko, jaja, gluten),
        więc nie zna też słodyczy. Jedyną słodycz dostaje z owoców i lukrecji, ale
        niestety wciąż potrzebuje mleka w nocy, więc tu jest nasz słaby punkt. Poza tym
        lubi myć zęby co mnie bardzo cieszy, cały czas pastą bez fluoru i ząbki
        wyglądają bardzo ładnie, wybierzemy się na pierwszą kontrolę po wakacjach.
        • maga785 Re: 6 lat, próchnicy brak 29.06.08, 21:28
          Wiecie jedne z najnowszych badań dot.próchnicy mówią, że za stan zębów dziecka
          tak naprawdę odpowiada sposób odżywiania się matki w pierwszych tygodniach ciąży
          kiedy kształtują się zawiązki zębów.Wtedy trzeba szczególnie unikać słodyczy.
          Oczywiście higiena, sposób odżywienia dziecka później też ma duży wpływ
          szczególnie jak zęby są słabe już od fasolkismile
          Mój 2,5 latek ma zdrowe ząbki.Oznak próchnicy braksmileRegularnie chodzimy do
          dentysty,którym jest nasza sąsiadkasmile
          • alika77 Re: 6 lat, próchnicy brak 29.06.08, 23:51
            Hehe, jak zwykle badania naukowcow roznia sie od siebie wink Te, o
            ktorych ja czytalam (tez niby najnowsze wink mowily, ze tak naprawde
            za to, jakie ma sie zeby odpowiadaja geny. I tak sa ludzie, ktorzy
            moga nie myc zebow w ogole, jesc co chca i isc raz na 10 lat do
            dentysty tylko na kontrole, jak rowniez tacy, co moga myc 3 razy
            dziennie, nie jesc nic slodkiego, a i tak beda mieli problemy. Moja
            mama ma bardzo kiepskie zeby, natomiast tato przeciwnie - i tak moj
            brat chodzi do dentysty raz na jakis czas tylko, zeby sprawdzic, a
            ja siedze po dentystach odkad pamietam - a przeciez tak samo bylismy
            uczeni mycia zebow, te same rzeczy jedlismy itd. Coz, "lewa" partia
            genow mi sie trafila wink Mam nadzieje, ze corka odziedziczy po
            swoim, tudziez moim tacie smile Na razie ma 2 lata i problemow nie
            widac.
    • mroweczkaaha Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 29.06.08, 22:31
      Mój 3-latek miał próchnicę i udaliśmy sie do dentysty. Było
      plombowanie i zakładanie lekarstwa do jednego ząbka i plomby do
      drugiego. Było milo i bezbolesnie, a Jaś uzmysłowił sobie własnie od
      tej wizyty ze mleka w nocy sie nie pije tylko ewentualnie wode, aby
      zabki sie nie psuły. Nalezy leczyc mleczaki, bo maga boleć, a wtedy
      będzie płacz i dopiero problem..... po drugie w ogole nie leczone
      mleczaki przygotowują chore podłoże pod stałe ząbki - słowa dentysty.
      • net.asia Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 02.07.08, 12:39
        Mam pytanie-jak przebiegało plombowanie? z jakimś znieczuleniem??
        mój 3-letni synek ma próchnicę na jedynkach, lapisowaną od roku,
        więc ząbki sa od lekarstwa czarne. Przekonywano mnie, że takim małym
        dzieciom się ząbków nie plombuje, bo sa za cienkie. Teraz synek
        idzie do przedszkola i zastanawiam się, czy jego ząbki na tyle już
        nie wyrosły, ze właśnie można je zaplombowac i oszczędzić uwag
        dzieci w przedszkolu na temat czarnych zabków?
        Dla jasności-ząbki myte jak tylko się pojawiły, ba, same dziąsełka
        jak jeszzce nie było ząbków też, zero słodyczy, zero picia z butelki
        jakichś słodkich soczków, ulubiony napój to woda. Więc ostrożnie z
        tymi opiniami, ze to wina ciemnoty rodziców-to nieprawda.
        • osa551 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 02.07.08, 15:24
          Podają dzieciom dormicum, co jest takim głupim jasiem farmakologicznie chyba
          jest to związane z relanium. To nie jest przeciwbólowe, ale ponoć dobrze działa.
          Na moje dziecko nie działało w ogóle. W Wawie stosują w lecznicy Elefant na
          Ursynowie.
    • osa551 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 29.06.08, 23:24
      To nie jest takie proste. Jestem córką stomatologa, całą ciążę pod kontrolą
      dentysty, dieta odpowiednia. córka wychowana bez smoczka, karmiona piersią, piła
      z butelki tylko herbatkę i to też tylko do 5 miesiąca życia, bo potem dostała
      kubeczek-niekapek. Zęby myte od razu pastą i szczoteczką, zawsze myte po
      zjedzeniu czekolady.

      i co??? w wieku 2 lat okazało się, że ma próchnicę ząbka. Stomatolog dziecięcy
      zaproponował lapisowanie, ale ja się uparłam, żeby plombować. Dziecko dostało
      dormicum pod kontrolą anastezjologa a i tak nie dało sobie zaplombować zęba.
      Trzymaliśmy ją we trójkę i w końcu odpuściliśmy i skończyło się na czarnej
      plamie z lapisu. Potem w ciągu roku był drugi ząbek też lapisowany i na razie
      dwa lata spokój.

      Kontrola u stomatologa co 6 miesięcy, zabezpieczanie zębów co 6 miesięcy. To nie
      jest ciemnogród tylko czasem inaczej się nie da. Lapisowanie nie wygląda może
      pięknie ale to lepsze niż nic.
    • asia_i_p Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 10.07.08, 18:30
      Jeżeli widzisz dziecko z czarnymi zębami, to to nie jest nieleczona
      próchnica tylko wynik leczenia - tak wyglądają zęby smarowane jakimś
      chemikalium, żeby zatrzymać rozwój próchnicy.
      A co do dbania i nie dbania - moja córka (2 lata i 9 miesięcy) tfu
      tfu odpukać nic, chociaż dbam umiarkowanie, zdarza mi się zapominać
      o myciu zebów, synkowie kuzynki, która mycie zaczeła wcześniej niż
      ja i podejrzewam, że jest sumienniejsza, obaj mają. Natura nie jest
      sprawiedliwa.
      • mamapinezki Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 10.07.08, 20:48
        A ja daję dziecku słodycze i soki, nie myję mu zębów na siłe i
        próchnicy nie ma (3,5 lat), za to córeczka znajomej dentystki (2
        latka) ma...a znajoma ma hopla na punkcie profilaktyki i dbania o
        zęby.
        • ebielo a... 10.07.08, 21:07
          Syn siasada wyskoczyl z drugiego pietra i nie polamal nogi, a corka
          spadla z krzesla i polamala. To co, bedziemy teraz pozwalac dzieciom
          skakac z okna, bo mam takich znajomych i takie dosiwadczenia.

          "Uwielbiam" takie argumenty typu: "bo nigdy nie zebow nie mylam i
          mam zdrowe" etc.
      • arioso1 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 10.07.08, 20:57
        moje dzieci jedzą mnóstwo niezdrowych rzeczy cukiery, soki mc
        donald-ale zęby maja piekne.Córka owszem miała w wieku 5 lat małą
        dziurke w czwórce-poszłam do stomatologa to jeszcze mnie ochrzaniła
        ze po co ja dziecko męcze że to mleczak i on wypadnie a dbac to
        bedzie trzeba o stałe zeby.
        poszłam prywatnie i wręcz inne zdanie- zrobili ząbka -potem on
        wyrwany został celowo do aparatu orto i corka ma piekne zęby zdrowe.
        Moja mama nie dbała o moje zęby- byłam anemikiem jadłam dużo zelaza-
        zęby poprostu mi gniły w buzi.niczym ząb mleczny wypadł to już
        zaraził stałego'
        i tak oto w wieku 11 lat miałam niekompletne przednie uzębienie-
        potem leczyłam dzire na dziurze-potem po porodzie same wypadały bo
        były słabe -mam ogromny żal do mojej mamy ze na dzień dzisiejszy mam
        28 lat protezę i wiecznie bolace dziąsła-ze nie dbała o mnie i
        nie interesowały ja moje zęby -a miała czas na to. ja przyrzekłam
        sobie że moje dzieci bedą miałly najlepszą kozliwa opieke
        stomatologiczna i zęby zdrowe i zadbane -a próchnica u małych
        dzieci to zaniedbanie i lenistwo mausiek
        • kiniak22 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 10.07.08, 21:23
          mi sie wydaje ze zdrowe zeby to glownie sprawa genow a potem dopiero dbanie o
          zeby, u mnie w rodzinie moja siostra ma hopla na punkcie zebow, myje kilka razy
          dziennie, zdrowo sie odzywia a prawie wszystkie zeby juz miala leczone, ja dbam
          o zeby ale bez przesady, jem na co akurat mam ochote i do dentysty przez 5 lat
          chodzilam tylko na kontrole, dopiero po 1 ciazy mi zeby siadly, wyleczylam je
          i po drugiej na razie ubytkow nie ma smile wiec sklaniam sie ku teorii genowej smile
          moje dzieci natomiast jak na razie odpukac maja zeby zdrowe, starsza corka ma
          prawie 3 lata, ma lekkie przebarwienia na zebach ale po konsultacji wyszlo na to
          ze taki ich urok bo tatus tez ma "kolorowe" zeby, zeby zaczelam jej myc
          regularnie jak miala jakies 1,5 roku chociaz przyznam ze zdarza mi sie zapmniec,
          z mlodsza pewnie zrobie podobnie, dodam jeszcze ze moje dzieci jedza wszystko co
          chca, slodyczy i sokow nie zabraniam, i mam nadzieje ze dlugo beda sie cieszyc
          zdrowym uzebieniem smile
    • kasia236 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 10.07.08, 21:11
      Mój starszy(3,8),odpukać ,nie ma smile a młodsza jeszcze wogóle nie
      ma smile
      • sister.ka Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 10.07.08, 21:31
        Dorzucę przypomnienie - w lekarstwach dla dzieci jest
        mnóstwo "słodkiego" = po zażyciu też warto umyć ząbki smile
        • verdana Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 12.07.08, 19:18
          Moje dziecko mialo próchnicę, ma próchnice i może minie dopiero w
          wieku dojrzewania. Nie ma to nic wspolnego, jak stwiwrdziła
          dentystka, ani z higiena, ani z dietą, ani ze slodyczami - jakaś
          wrodzona sklonność i to do próchnicy nie na powierzchni, ale
          wewnatrz żebą.
          Czyli nie nalezy za kazdym razem winiec rodzicow czy dzieci. Biorac
          pod uwage koszty leczenia, ja nawet przestaję sie dziwic, ze nie
          każdych rodzicw stac na leczenie mlecznych zębów.
          • mamakrzysia4 2,5 roku próchnicy brak 12.07.08, 22:43
            choć Krzyś nie znosi mycia zębów
    • kapopi Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 13.07.08, 00:45
      Mój synek niestety ma próchnice, trafiliśmy na cudownego stomatologa
      po kilku nieudanych, i ząbki są wyleczone, założone kolorowe plomby
      mały szczęśliwy, chodzi na kontrole bez strachu.
      • mynia0 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 13.07.08, 23:25
        moja 4 -letnia córka ma 2 plomby. nie używała smoczka, nie piła z
        butelki tylko od razu z niekapka, od pojawienia się pierwszych
        ząbków myłam na początek wodą, a potem pastą do zębów. dbam o jej
        zęby bardzo, bo mam kłopoty ze swoimi. dziecko nie przepada za
        słodyczami, lizaków i landrynek nie je wcale bo nie lubi, soki
        rozcienczam, ząbki myje regularnie, codziennie- kilka razy - a mimo
        to nie udało się. no i pozostaje mi tylko obwiniac geny. także,
        moje drogie - zanim zaczniecie wieszac psy na matkach, to czasem się
        jednak zastanówcie.
    • kerry_weaver Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 14.07.08, 09:00
      Śladową - mimo że jedzą słodycze i długo piły z butelki.
      9-latek i 5-latka mają po jednej plombie w mleczakach, reszta zębów
      zdrowa. Do dentysty chodzimy co pół roku lakować i... wyrywać
      starszemu mleczaki które nie chcą wypadać same z siebie.
      Ale niestety zęby to żadna zasługa/wina rodziców, zęby są w genach,
      mój ojciec umarł po 60-tce mając wszystkie zęby własne oprócz 2
      wybitych w młodości, ja miałam pierwszy ubytek w stałym zębie w
      wieku 21 lat. W liceum na przeglądach dentystycznych byłam
      pokazywana jak eksponat - jedyna uczennica w szkole bez jednej
      dziury w zębach. Moje dzieci wygrały w genetycznej loterii, bo gdyby
      odziedziczyły zęby po tacie czy babci, byłoby o wiele gorzej.
      • guderianka Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 14.07.08, 09:16
        Starsza miała póki miała mleczaki-efekt butelki i licznych narkoz.
        Od 3 roku życia miała je lakowane-i były wtedy właśnie czarne i
        brzydkie.Taka cena ochrony zawiązków stałych zębów przed próchnicą
        teraz stałe zęby mocne i śliczne
        Młodsza ząbki jak perełki bez próchnicy
        • alex05012000 Re: córka, lat 8,5, zęby zdrowe 14.07.08, 09:28
          zawsze miała iście hollywoodzki uśmiech z szeregiem białych równych
          ząbków... regularnie co pół roku ma lakierowane fluorem i
          sprawdzane, koszt 120zł każdorazowo, prywatnie...
    • anika.777 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 15.07.08, 11:38
      Na to jakie dziecko ma zęby tylko w małym stopniu ma wpływ
      pielęgnacja. Większe znaczenie mają geny. Niejeden rodzic bardzo się
      stara, dba o zęby dziecka od pierwszego mleczaka, pilnuje mycia, nie
      daje słodyczy, a dziecku zęby i tak się psują, a inne dziecko ma
      zęby zdrowe mimo nieregularnego mycia i jedzenia słodkości.
      A czarne zęby są właśnie oznaką tego, że dziecko było u dentysty, bo
      ma je lapisowane, a nie tego, że jest pod tym względem zaniedbane.
      Ciekawa jestem, jak te wszystkie mamusie co tak nie dają dzieciom
      słodyczy, poją je wodą w nocy itp. upilnują dzieci jak będą starsze
      i pójdą do szkoły lub przedszkola...
    • mamaalana1 Re: czy wasze male dziecki maja prochnice? 16.07.08, 10:04
      Moje dziecko ma 4 lata i okropną próchnicę. Zęby myte, lapisowane.
      I wcale nie uważam się za osobę "ciemną".
      Nasza stomatolog nie każe leczyć, tylko lapisować.
      Są dzieci które faktycznie nie mają mytych zębów i zęby jak perełki.
      Moj synek ma ząbki o które dbamy i niestety. Co zrobić? Nie wiem
      gdzie tkwi przyczyna.
      Pozdrawiam
      Asia

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka