Dodaj do ulubionych

SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły

IP: *.feedback.pl / *.crowley.pl 15.09.04, 11:05
nawet nie chcę tego komentować
Obserwuj wątek
    • ele.gancki Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły 15.09.04, 11:54
      Obrońców zabytków do psychiatryka. A przy okazji remontu można wreszcie zrobić
      tam porządny parking, żeby turyści mogli zaparkować pod sukiennicami, a nie
      latać na piechotę.

      elegancki.blox.pl
      • Gość: Paolo Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.09.04, 12:10
        Idiotyzm.
      • Gość: behemot Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły IP: *.nowy-sacz.sdi.tpnet.pl 15.09.04, 13:00
        parking??idiotyczny pomysl.
      • Gość: Craig Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły IP: *.krakow.sdi.tpnet.pl 15.09.04, 15:17
        Odnoszę wrażenie że pod względem poszanowania tradycji i kultury masz mózg
        gładki jak biceps kulturysty.
      • Gość: erwu. Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły IP: *.wielopole.sdi.tpnet.pl 15.09.04, 19:10
        To tytuł jest zły. Jeżeli remont jest potrzebny a potrzebny jest, to nie
        dobrze, że mówi się onim źle. Zwłaszcza, że konfliktują się autorytety z
        tytułami profesorskimi. Było źle, bo na spękanej nawierzchni kontuzji mógł
        doznać każdy, nawet dzieci nieznające jeszcze historii Krakowa. Natomiast co i
        jak zrobić aby było dobrze, to profesorowie wszelkich nauk, w tym gronie
        historycy i architekci wiedzę mają tę samą! Muszą wiedzieć i to, że swoje uwagi
        kompetentne, mogli zgłaszać przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. A teraz, w
        toku budowy, kto niechce pomagać niech nie przeszkadza.
    • Gość: behemot Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły IP: *.nowy-sacz.sdi.tpnet.pl 15.09.04, 12:56
      To nieprawda, ze podziemia sukiennic czy kramow bogatych zainteresuja kilkadziesiat osob. Jesli tak to po co tworzono rezerwat archeologiczny na Wawelu, wystawe Wawel zaginiony czy odgruzowano podziemia ratusza.
      Tak sie skalda, ze Krakow jest miastem w ktorym wbrew pozorom slabo, znacznie gorzej niz np. w Toruniu czy Wroclawiu zachowaly sie sredniowieczne elementy. Dobrze przygotowana ekspozycja np. czesciowo wirtualna, uzupelniona o makiety i prezentowana w oryginalnych sredniowiecznych wnetrzach publicznych (a nie w XVIII wiecznym klasztorze jak teraz), z wykorzystaniem zachowanych detali i odkrytych zabytkow i w centralnym punkcie miasta, moglaby byc bardzo interesujaca nie tylko dla Polakow.
      • kserkses1 Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły 15.09.04, 13:56
        Tylko tam nie było piwniec, więc rezerwat pokazywałby ściany fundamentowe. Bez
        sensu kompletnie.
        Lepiej zainteresować się np losem ROMAŃSKIEJ piwnicy przy ul Brackiej 3/5...
        Gdzie jest (jeszcze...)zachowana prwadziewa architekturaz z pięknych ciosów
        kamiennych.
        • Gość: behemot Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły IP: *.nowy-sacz.sdi.tpnet.pl 15.09.04, 14:16
          Pod sukiennicami byly gotyckie piwnice, czy raczej sutereny, przynajmniej tak twierdzil prof. Zin:

          "Rynek ma dwie sfery: podziemna i nadziemna. Majac dwa punkty:
          poziom romanski kosciola Mariackiego i poziom kosciola sw. Wojciecha,
          zauwazylem, ze cos tu nie pasuje z poziomem Sukiennic. To nie
          byl w sredniowieczu w calym slowa tego znaczeniu plac. On mial
          wytyczone cztery cwiartki stworzone przez osie. Na srodku stanely
          Sukiennice, nie te dzisiejsze, tylko te, ktore znalezlismy ponizej
          na dawnym poziomie uzytkowym. Pomiedzy fundamenty Sukiennic
          sa wplecione pierwsze kramy polokacyjne Boleslawa Wstydliwego
          - - pisze o tym ksiazke. Na poziomie XIV-wiecznej hali Sukiennic
          sa przepiekne portale, okienka, wneki, nisze - to wszystko jest
          z kamienia, czesciowo z cegly, obecnie zagruzowane. (...)
          My powinnismy miec swiadomosc faktu.
          W Sukiennicach w hali srodkowej istnieje siedmiometrowej wysokosci
          zagruzowana przestrzen. Mozliwe jest zbudowanie przepony z kratownicy
          z wysokogatunkowej stali - niemal lotnicza konstrukcje skrzydla
          Boeninga. Odkad wynaleziono zelbet i sprezone zbrojenia, sprawa
          konstruktorow jest, jak sobie dadza z tym rade. Oplaci sie.
          Na mily Bog! Wyobrazmy sobie: u gory jest galeria malarstwa
          historycznego, nizej handel, a tu w piwnicach przykladowo galeria
          malarstwa wspolczesnego. Przeciez to mozna wynajac. Pod plyta
          jest olbrzymi obiekt, gdzie na scianie mozna zobaczyc napisy
          owczesnej gawiedzi: "Sprawily to niecne plotki, zem smial chodzic
          do Dorotki", jakies wiersze. Ja tam bylem i to widzialem. Gorny
          poziom Sukiennic pozostaje bez najmniejszych zmian."
          • Gość: oko Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły IP: *.autocom.pl 15.09.04, 23:44
            behemot ..w koncu jakis normalny glos posrod tego niezrozumialego
            belkotu ..znawcy , ktorzy nie maja pojecia co tak naprawde pod ziemia
            siedzi..brawo
            • kserkses1 Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły 16.09.04, 09:42
              Słonko. Wiedza profesora Z. do dziś wyje na licznych zabytkach Krakowa, że
              wymienię choćby koszmarne wykusze-walizki na Wieży ratuszowej, które wymyślił.
              I g. prawda, że pod Sukiennicami były "publiczne" piwnice, były owszem
              składziki. A "napisy gawiedzi" owszem były w piwnicach ratusza, gdzie mieściła
              się piwiarnia swidnicka. (Jakbyś nie wiedział/a - od piwa świdnickiego,
              najlepszego w średniowieczu, na które monopol miała Rada miejska).
              A piwnice ratusza na kolorowo zarżnął tenże autorytet prof. Z (poprzenosił
              portale etc.) I jeszcze dokumentacji nie zostawił lub co gorsza nie robił.

          • kserkses1 Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły 16.09.04, 09:45
            A gdzie ta książka profesora?
            Jego urocze gawędy zrobiły jakoś dziwnie wodę z mózgu nawet myślącym ludziom.
            I nie zauważają, że np. brak dokumentacji z badań architektoniczno-
            archeologicznych prowadzonych za "panowania prof. Z" na Rynku i wokół Ratusza i
            przy wieży Ratuszowej.
            • Gość: behemot Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły IP: *.nowy-sacz.sdi.tpnet.pl 16.09.04, 10:10
              Coz -nie jestem specjalista (cytaty sa z wywiadu dla krakowskiej Wyborczej), ale mnie to zaciekawilo. A na krociotkich zajeciach z teorii konserwacji zabytkow (prowadzonych przez historyka sztuki z UJ) jakie mialem dowiedzialem sie podobnych (choc nie tak sensacyjnych) rzeczy o podziemiach sukiennic. Zreszta jakkolwiek sadzic o prof. Zinie i jego metodach sprzed 50 lat, nie wydaje mi sie zeby podziemne sukiennice mu sie przysnily..Zreszta byloby to o tyle logiczne, ze skoro podniosl sie poziom rynku to gotycka hala pierwszych sukiennic powinny sie znajdowac pod obecna gotycko-renesansowa. Zreszta tak generalny remont rynku jest chyba jedyna okazja na zbadanie i ewentualne udostepnienie podziemi i przekreslanie tego ot tak przez SKOZK jest chyba zbyt pochopne. Tym bardziej -ze jak juz pisalem -odslaniano znacznie mniej interesujace pozostalosci budowli (chocby na Wawelu, gdzie z calego rezerwatu teoretycznie interesujaca jest tylko rotunda NMP). A chyba nie ma lepszej przestrzeni do pokazania historii lokacyjnego Krakowa niz podziemia Rynku.

              BTW. Cos wiecej o romanskich (przedlokacyjnych?) piwnicach na Brackiej??
              • kserkses1 Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły 16.09.04, 12:12
                Tylko, że SKOZK ma rację, iż lepiej potworne pieniądze które by na to poszły
                przeznaczyć na konserwację konkretnych obiektów.
                I jeszcze weź pod uwagę, że narażało by to statykę Sukiennic.
                Wystawa na Wawelu powstała w latach 60-tych, kiedy kasa akurat była a badania w
                tym miejscu były prowadzone z "błogosławieństwem" rządu, bo chodziło o
                przekrzyczenie imprez na okoliczność 1000-lecia chrztu Polski - mówić o 1000-
                leciu państwa polskiego.

                Jest praca o Brackiej 3/5 w Kwartalniku Architektury i Urbanistyki, z lat 80-
                tych. Jak znajdę namiar - to dopiszę jutro...
                Obecnie da się tam zajrzeć przez okienko ze stolika "ogródka" Nowej Prowincji
                (zaglądałam...) Ale coś tam się podejrzanego dzieje... (dyskoteka będzie czy
                coś)
                • m_q Bracka 3/5 16.09.04, 13:29
                  kserkses1 napisała:

                  > Jest praca o Brackiej 3/5 w Kwartalniku Architektury i Urbanistyki, z lat 80-
                  > tych. Jak znajdę namiar - to dopiszę jutro...
                  > Obecnie da się tam zajrzeć przez okienko ze stolika "ogródka" Nowej Prowincji
                  > (zaglądałam...) Ale coś tam się podejrzanego dzieje... (dyskoteka będzie czy
                  > coś)

                  Poza tym, o ile pamiętam, to Bracka 3/5 to dawna Bursa Węgierska - chyba jedyna
                  zachowana średniowieczna bursa dawnego UJ?
                  • Gość: behemot Re: Bracka 3/5 IP: *.nowy-sacz.sdi.tpnet.pl 16.09.04, 13:32
                    O ile dobrze pamietam Burse wegierska zburzono i wybudowano na jej miejscu kamienice w XIX w. Ale piwnica tak czy owak starsza
                • Gość: behemot Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły IP: *.nowy-sacz.sdi.tpnet.pl 16.09.04, 13:41
                  Jesli chodzi o pieniadze - niby racja- ale z drugiej strony ten sam SKOZK dofinansowuje budownaie ciagle sypiacych sie "murkow" i "nagrobkow" na Plantach -brzydkich, niefunkcjonalnych i dajacych mizerne (niewiele lepsze niz same Planty) pojecie o rozmiarach i przebiegu murow. Co prawda to nie te kwoty ale pewne "rozdwojenie jazni" w tym wypadku jest -bo jesli podziemia kramow nikogo nie interesuja a murki na plantach tak?ciekawe...
                  • kserkses1 Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły 16.09.04, 14:21
                    Murki już są - i jedyne co można to próbować je utrzymywać. Nie SKOZK wyburzył
                    mury w XIXw.
                    A generowanie takich piwnic - które a)dużo by kosztowały - gdzieś w tekstach na
                    temat padają sumy na same badania archeologiczne...
                    b)kosztowała by aranżacja,
                    c) kosztowało by utrzymanie - wentylacja, ogrzewanaie etc...
                    To naprawdę są INNE pieniądze.

                    • Gość: behemot Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły IP: *.nowy-sacz.sdi.tpnet.pl 16.09.04, 14:51
                      zgoda, zgoda..
                      Ale jednak murki caly czas sie buduje -nawet tam gdzie ich nie ma, kosztem prawdziwej rewitalizacji plant (np. urzadzenia nigdy nie dokonczonej poludniowo-wschodniej czesci, przywrocenia zniszczonych pomnikow Szopena czy Rejtana, kandelabrow przy obelisku Straszewskiego itd...). Murow nie ma -ale jest zabytkowy, mocno przeksztalcony i zarosniety chaszczami park, ktory upieksza sie stawiajac kolejne nagrobki. I to jest OK ale Rynek nie??
                      Tym bardziej ze z podziemi Rynku moglaby byc konkretna korzysc, z nagrobkow nie ma i nie bedzie takowej nigdy.
                      • kserkses1 Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły 16.09.04, 15:33
                        SKOZK to Społeczny Komitet ODNOWY Zabytków Krakowa. Nie Rekonstrukcji, nie
                        rewitalizacjie etc. ODNOWY ZABYTKÓW.
                        Do parku SKOZKowi chyba nic...
                        Jakie korzyści miałbyś z podziemi Rynku?
                        Potężne koszty utrzymania - już nawet nie wspominając o poprzednich mrzonkach o
                        szklanych płytach - pod którymi rosną grzyby, mury wilgotnieją, wydaje się
                        krocie na mykologów, czyszczenie i konserwowanie.
                        Murki na Wawelu Zaginionym są co roku okładane na miesiąc różnymi okładami,
                        żeby ich diabli nie wzięli, osuszane etc. A tam są okna, których pod
                        Sukiennicami nie zrobisz. I gdzie wyprowadzisz wentylację - na płytę Rynku?
                        • Gość: behemot Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły IP: *.nowy-sacz.sdi.tpnet.pl 16.09.04, 15:55
                          Ja o murkach na Plantach nie na Wawelu. Ktore to Planty sa zabytkiem i jako taki powinny podlegac "odnowie" w calosci, prawda?..
                          Odnowy i owszem. To w takim razie co robia w Palacu Ciolka?BO tylko "odnowa" toto nie jest-kamieniarka, podobnie jak wiele obiektow w Krakowie i gdyby dobrze sie przyjrzec to termin "rekonstrukcja" swietnie do tego pasuje..zreszta odnowa to pojemne slowo.
                          A gdzie jest wyprowadzona wentylacja z piwnic ratusza -czy jakichkolwiek innych piwnic (takze w przedprozach) wkolo rynku?
                          Szyby to kiepski pomysl i dawno z niego zrezygnowano, podobnie jak z kramow bogatych i tworzenia podziemnej hali. zostaly tylko piwnice sukiennic..
                          • kserkses1 Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły 17.09.04, 10:02
                            Pałac Ciołka był okazałym pałacem miejskim, zdewastowanym - ostatecznie przez -
                            bodaj przychodnię wenerologiczną w okresie PRL-u.
                            I jego odnowa, odkrywające fantastyczne fragmenty architektury (nie "strych
                            murów", tylko ARCHITEKTURY) była konieczna.

                            A piwnice Sukiennic nigdy nie były użytkowane "publicznie". TO jest ta różnica.
                            Na piwnice Ratusza radzę się nie powoływać, bo jednak większa ich część jest
                            zasypana, a lata 60-te, kiedy je aranżowano nie przejmowały się pleśnia,
                            grzybem i wentylacją.
                            • Gość: behemot Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły IP: *.nowy-sacz.sdi.tpnet.pl 17.09.04, 10:57
                              Zobaczymy co z tego bedzie, zanjac wraunki -NIC (chyba ze wielki skandal- w koncu krakowska specjalnosc od z gora 100 lat ;) )
                              W kazdym razie zgodze sie, ze SKOZK nie powinno lozyc pieniedzy na takie inwestycje ( w tym takze na remont nawierzchni)-to zadanie miasta, a 30 mln z Funduszu i tak "wsiaka" jak kropla. Ale jesli miasto znajdzie sponsorow...byloby to idealne miejsce na makiety/wirtualne rekonstrukcje (pogladowe nie stricte naukowe) Krakowa z czasow najwiekszej swietnosci (zareczam, ze takie rzeczy -byle dobrze zrobione -sa bardzo interesujace dla tzw. przecietnego turysty)
                              Co do Palacu Ciolka -przeciez nie neguje potrzeby rekonstrukcji, ale "murki" ciagle budowane na Plantach (i rozpadajace sie po roku-dwoch) irytuaja mnie strasznie.
                              Dzieki za namiary na "piwnice" ;)
              • kserkses1 Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły 17.09.04, 10:05
                Służe bibliografią do Brackiej 3/5 - nie do końca już aktualną, ale z
                architektonicznego punktu widzenia to bez znaczenia...
                T. Liniecki, Dom wójta Henryka z XIII w., Kwartalnik Architektury i Urbanistyki
                nr 33, 1988.
    • Gość: m szybko sobie przypomnieli IP: *.phils.uj.edu.pl 15.09.04, 14:22
      Nienajlepiej to świadczy o SKOZK, że z krytycznymi uwagami dotyczącymi remontu
      Rynku wystąpili teraz, kiedy prace są już w toku.
    • kasiaprim Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły 15.09.04, 14:44
      Zobaczcie projekt płyty Rynku zrobiony przez Kadłuczke-
      miasta.gazeta.pl/krakow/1,44425,2236288.html
      Takiego kiczu jeszcze chyba w Krakowie nie bylo !
      Ja sama dawno takiego bezguscia nie widzialam- przecudna rozetka kolo
      Mickiewicza no i rownie sliczne upstrzenie kwadratami, ktore czasem przechodza
      w prostokaty - na pozostalej powierzchni...
      Ile jeszcze rzeczy ten facet sknoci?
      I kiedy wreszcie wyleje sie na wierzch informacja o procesie sadowym , jaki sie
      przeciwko niemu toczy za powazne zarzuty ?
      -K'
      • m_q O rozetce wokół M i profesorze K 15.09.04, 17:51
        Akurat rozetka to rekonstrukcja przedwojennego otoczenia pomnika - kicz, nie
        kicz, ale taka wtedy obowiązywała estetyka i moize warto to przywrócić.

        Gorzej, że ten cały remont wygląda na typowo "panakadłuczkowe" przeoranie
        wszystkiego buldożerem :-(

        Przeszłość - Sheraton - podnóże Wawelu - koparki wjechały bez badań
        archeologicznych

        Teraźniejszość - Rynek - Koparki ryją po reliktach bo profesór ossłania
        fundamenty i przestawia tablice (zresztą bez sensu, jak kiedyś pisałem)

        Przyszłość (?)- Św. Benedykt - wyprucie wnętrza unikatu w skali kraju (fortu
        wieżowego zachowanego w stanie idealnym) i przeprucie buldożerem reliktów
        średniowiecznego kamieniołomu oraz ośrodka władzy plemienia Wiślan.
        • kserkses1 Re: O rozetce wokół M i profesorze K 16.09.04, 09:47
          Brawo. W pełni popieram "podsumowanie" panakadłuczkowej pseudo-architektury. /
          I jestem spełnionym historykiem sztuki, który nigdy nie chciał być architektem./
      • Gość: dramat kasi Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły IP: *.autocom.pl 15.09.04, 20:30
        najwyrazniej nie mozesz sie z tym pogodzic .moze jestes niespelnionym
        architektem ktory potrafi tylko krytykowac bo nic w zyciu sie nie udalo..pewnie
        bys chcial na rynku kostke betonowa jak na parkingach pod
        supermarketami ..stuknij sie w glowke biurwo.
        • kserkses1 Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły 16.09.04, 09:48
          Wiejskie upodobanie do ornamentu.....?
    • Gość: zrra Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.09.04, 17:29
      SKOZK do remontu, wyprosić wreszcie do skansenu - czy trzeba przypomniec
      okropne decyzje, klumplowskie układy oparte na pezetperowskich koneksjach?
      • kserkses1 Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły 16.09.04, 09:35
        Jak byś poczytał/a trochę to byś wiedział/a, że gdyby nie SKOZK, to Kraków
        byłby jedną ruiną.
        Bo - zapewniam z dobrej woli warszawka przez ostatnie 50 lat złotówki na Kraków
        by nie dała.
        I nie obrażaj tych ludzi, bo większość z nich nie miała nic wspólnego z
        wzmiankowaną PZPR.

    • Gość: Marek z Poznania Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły IP: *.sk5.am.poznan.pl 16.09.04, 08:40
      Typowy galicyjski bałaganik: najpierw ruszają buldożery, z potem są ostateczne
      uzgodnienia z archeologami i wzajemne pretensje. A już szczytem wszystkiego
      jest rozpoczęcie prac - i dopiero potem prośba o pieniądze z Funduszu.
      Bardzo mi to przypomina moje doświadczenia z lipcowego pobytu w Krakowie:
      godziny otwarcia muzeów w niewielkim stopniu zgadzają się z tym co podano w
      internecie, "Rydlówka" w Bronowicach w sezonie zamknięta na 4 spusty a
      wiadomość o tym ukryta w chaszczach (oczywiście nigdzie tego nie ogłoszono),
      Skałka - wtedy - w stanie fatalnym, pani pilnująca salę w Domu Jana Matejki
      wcina sałatkę przy zwiedających, a w Krzysztoforach pamiątki oferowane
      zwiedzającym przypominają odpust w Psiej Wólce. Samo życie. Ale Kraków i tak da
      się kochać! To urok owych "kamieni" jak pisał Wyspiański, tego nie da się
      przekreślić.Za to Wawel cudowny.
    • Gość: N.N. Jak zwykle (Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły IP: *.comarch.pl 16.09.04, 09:43
      Jak zwykle w Krakowie - wszystko na łapu capu, nic nie jest dograne do końca, a
      fachowców pyta się o zdanie, kiedy remont już idzie pełną parą i jest za późno
      na zmianę koncepcji.

      Mam wrażenie, że w tym mieście faktycznie lepiej byłoby zamienić Rynek na
      parking, a na Błoniach postawić hipermarket. Byłby spokój - kto by nie
      zdzierżył, to by się wyniósł z tego miasta - zostali by kibole, dresy i bywalcy
      hipermarketów, którzy nie mogą na piechotę przejść 10 metrów i wszędzie muszą
      dojechać śmierdzącym samochodem.
    • jurafo Re: SKOZK o Rynku: Ten remont jest zły 16.09.04, 18:40
      Panie Majchrowski!
      Niech Pan wreszcie okaże się mądry i pomoże ARCHEOLOGOM.
      Przecież Firmom pracującym na Płycie Rynku można wypłacać tzw. częściówki aby
      mogły z kolei zadowolić swoich pracowników.
    • Gość: krakowianka Znowu nie ma czasu ani pieniedzy dla Krakowa IP: *.sebastiana.ceti.pl 17.09.04, 02:11
      Znowu nie ma czasu ani pieniędzy na ratowanie Krakowa!!!
      Czy najważniejsze jest terminowe położenie na Rynku nowych płytek? Wybór tych
      płytek, to inna sprawa. W komisji chyba byli daltoniści. Przecież one tam nie
      pasują! Można przerwać roboty, aby w spokoju nawet przez 2 lata
      prowadzić prace archeologiczne. To jest ważniejsze dla Krakowian i turystów.
      A co do pieniędzy. Nigdy ich dla Krakowa nie było. Jak ich sami nie
      zdobędziemy, to nikt ich nie da. Ile potrzeba - podobno 2 mln. OD KAŻDEGO
      MIESZKAŃCA KRAKOWA PO 1,00 PLN, A OD TURYSTY PO 1 EUR. I już będzie.
      Tylko niech władze Krakowa przyjmą do wiadomości, że zostaną z tych pieniędzy
      szczegółowo rozliczone!!! No to gdie ta skarbonka, bo czas ucieka.

      • kserkses1 Re: Znowu nie ma czasu ani pieniedzy dla Krakowa 17.09.04, 10:08
        Wszystko prawda, tylko przypominam, że rozdzierający teraz szaty prof. K i mgr
        Z. w zeszłym roku byli łaskawi po całym sezonie kopania nie zejść do calca na
        tymże Rynku - podstawowy błąd w sztuce ...
        • Gość: Seidensticker Re: Znowu nie ma czasu ani pieniedzy dla Krakowa IP: *.stud.uni-goettingen.de 17.09.04, 20:35
          Kopanie do calca w przypadku stanowisk niezagrozonych zniszczeniem nie jest
          konieczne, a w wielu wypadkach moze byc nawet niewskazane.
          Sugerowanie niekompetencji "mgr Z." w odniesieniu do archeologii miejskiej jest
          nie na miejscu.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka