Gość: xy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.09.04, 17:45 Tak sie zastanawiam co to wlasciwie jest ( raczej bylo ). Moze mi ktos wyjasni? Zna ktos moze plany zwiazane z tym szkieletem? Czy on juz zawsze bedzie tam straszyl ;) Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
kati_p Re: Szkielet na Mogilskim 30.09.04, 17:47 podobno Akademia Ekonomiczna robiła badania, czy to się jeszcze na coś nadaje, wyszło im, że tak, no i dostali to od miasta w prezencie- i pewnie coś z nim będą robić. A miał to być biurowiec chyba... w każdym razie stoi już i straszy ponad 30 lat. Odpowiedz Link Zgłoś
morfinka_12 Re: Szkielet na Mogilskim 30.09.04, 17:49 ale od miasta tego nie dostaną bo budynek a właściewie jego szkielet jest własnością prywatną. Można go nawet ponoć kupić wychodzi około 1 milion za każde piętro (ha ha ) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kinia Re: Szkielet na Mogilskim IP: 5.2.* / *.chello.pl 30.09.04, 19:21 nie zapomnijmy wspomnieć o tym, ze mam wadę architektoniczną i nic się nigdy w nim nie zrobi a ponoć utrzymanie go w takiej formie jest tańsze, niż zburzenie no i nas tak straszy po nocach (mnie również w dzień) Odpowiedz Link Zgłoś
stalynick Re: Szkielet na Mogilskim 30.09.04, 19:51 nie ma żadnej wady architektonicznej :) Jest o niebo mniej zniszczony niż betonowo-stalowa tama wybudowana tyle samo lat temu (a która będzie służyć jeszcze 3 razy tyle w niemzmienionej formie). Elementy konstrukcyjne nie ulegają takiemu samemu działaniu korozji, na jakie poddana jest np cienka blacha samochodowa (narażona dodatkowo na warunki atmosferyczne i komunikacyjne). Pewne cześci auta (typu zawieszenie) nie są specjalnie bardzo zabezpieczane przed korozją, bo jak twierdzi każdy z producentów "grubość zastosowanych materiaów stalowych sama przez się zabezpiecza auto przed korodowaniem". I tak samo jest w przypadku budynku. Wystarczy go tylko wypiaskować. A elementy zatopione w betonie są w stanie nienaruszonym (tak samo jak podobne elementy na mostach, estakadach itd). Dodatkowo każde piętro tego budynku osłania kolejne położone niżej. Rdzeń, ktry trzyma budowlę jest tak głęboko w środku, że tylko bardo silne ulewy mogą go zmoczyć. Wieża jest cacy. Gdybym miał kasę to bym ją kupił. A przynajmniej wydzierżawił, dorobił windy itd. i udostępniał turystom najpiękniejszy widok w Krakowie. Wadę konstrukcyjną miał natomiast drugi wieżowiec (obecnie zwany błękitkiem i leżący obok ronda Grzegórzeciego). Wg planów miał on by wyższy niż obecnie - ale podczas budowy zaczął im się skręcać wokół osi. Prace przerwano na obecnym poziomie. Odpowiedz Link Zgłoś
stalynick dodam jeszcze 30.09.04, 19:55 że dla odmiany, szkieletor miał być niższy niż jest dzisjaj (chyba o 5-8 pięter). Ale z racji że konstrukcja jest solidna - (oraz innych politycznych) - wziesiono tak wysoki jak widać. Odpowiedz Link Zgłoś
to.ya Stalynick,tak z czystej ciekawości zapytam 30.09.04, 20:04 skąd masz te informacje? Szukałam ale nie znalazłam :) Pełna podziwu,ya Odpowiedz Link Zgłoś
stalynick Re: Stalynick,tak z czystej ciekawości zapytam 30.09.04, 20:35 jeśli chodzi o informację o tym, iż błękitek podczas budowy zaczął się skręcać, to pochodzi ona od mojego Dziadka, który pracował przy jego budowie (przypuszczam, że info nie było upublicznione wtedy). a jeśli chodzi o wysokość szkieletora, to info zaczerpnięte jest z forum skyscrapercity pozostałe rozważania to (mam nadzieję) wynik logicznego rozumowania i kojarzenia Odpowiedz Link Zgłoś
to.ya Re: Stalynick,tak z czystej ciekawości zapytam 03.10.04, 18:44 Przepraszam, że wogóle zapytałam... :( Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kinia Re: dodam jeszcze IP: 5.2.* / *.chello.pl 30.09.04, 20:05 no nie wiem ja słyszałam że on grozi zawaleniem ale może się lepiej znasz, nie wnikam ważne że jest obleśny Odpowiedz Link Zgłoś
stalynick i jeszcze jendo (mam wizję) 30.09.04, 20:07 nie ma przypadkiem u nas jakiegoś młodego Eifla? Tą wieżę można świetnie przerobić. Ta surowa konstrukcja może stać się kolejnym symbolem Krakowa. W tej budowli najważniejszy jest rdzeń, a w pozostałych wystających elementach można wręcz sobie pożeźbić (tu coś skuć tam coś dodać..) Fajnie wyglądałby też jako mały Pałac Kultury (wierna kopia) :P (szkoda że nie stoi w Nowej Hucie - tutaj szybko coś by się z nim zrobiło ekstrawaganckiego). Czy jest w Krakowie jeszcze ktoś z polotem...? Może jakiś konkursik... Odpowiedz Link Zgłoś
klymenystra ptuj!!! 01.10.04, 23:28 palac kultury zostawmy stolycy :P czytalam cos ostatnio na temat planow co do straszydla ale nie pamietam co to bylo :( Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: verte Re: Szkielet na Mogilskim IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.09.04, 20:07 morfinka_12 napisał: > ale od miasta tego nie dostaną bo budynek a właściewie jego szkielet jest > własnością prywatną. Można go nawet ponoć kupić wychodzi około 1 milion za > każde piętro (ha ha ) Działka ma ponad hektar i jest warta co nieco.Kiedyś chcieli go opchnąć na przeteragu.Startowała m.in Tele-Fonika ale cena była chyba 17 mln.Nikt nie chcial dać tyle.I tak dalej straszy.Czemu na nim choć reklamy nie powieszą jak na śp.Forum? Odpowiedz Link Zgłoś
zielonki Re: Szkielet na Mogilskim 30.09.04, 20:27 MOŻNA KUPIĆ I DODATKOWO JESZCZE SPŁACIĆ HIPOTEKĘ KOPALNIANĄ. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: verte Re: Szkielet na Mogilskim IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.09.04, 20:32 zielonki napisał: > MOŻNA KUPIĆ I DODATKOWO JESZCZE SPŁACIĆ HIPOTEKĘ KOPALNIANĄ. A to nie jakiś byznesman na H. to miał kiedyś? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sylwia Re: Szkielet na Mogilskim IP: 195.150.89.* 01.10.04, 22:34 Witam panstwa a czy ktos z was zaszczycil ten oslawiony szkielet swoja obcnoscia na samym szczycie ??? nie to polecam ja tam bylam jakies 15 lat temu widok super pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
kriss.forum Re: Szkielet na Mogilskim 02.10.04, 12:57 Chętnie bym się przeszedł, ale podobno schody są wyburzone - był to przytułek dla narkomanów itp. typków. A od której strony najlepiej wejść na teren NOTu? -- www.kazimierz.com Pozdrawiam, Kriss. Odpowiedz Link Zgłoś
piter_vel_pior Re: Szkielet na Mogilskim 02.10.04, 14:18 na 1szym zdjęciu widać go przepięknie-wogóle super fotki :) www.skyscrapercity.com/showthread.php?s=0c022f4743c32eae8541e2a403005527&t=104221 Odpowiedz Link Zgłoś
ruczaj.x Re: Szkielet na Mogilskim 02.10.04, 18:19 Były plany, 'zdjecia' połowy pięter i wykończenia, ale sprawa rozbiła się o pieniądze - budynek niestety nie nadaje się na nowoczesne biurowiec. Pozostają plany wykorzystania go jako gigantycznej reklamy (to już coś), ewentualnie bardziej fantastyczne jako szkielet pod baterie słoneczne - taki sobie sympatyczny symbol miasta. więcej tutaj: manko.ae.krakow.pl/szkielet.php pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
stalynick Re: Szkielet na Mogilskim 02.10.04, 18:26 dlaczego niby nie nadaje się pod nowoczesny biurowiec? :) tak samo stary jest intraco ( wiezowcewarszawy.w.interia.pl/intraco.htm ) i błękitek. i inne Odpowiedz Link Zgłoś
stalynick cytat 02.10.04, 18:36 " Dlatego wszystko w tym budynku jest trzy razy przewalone - tak pod względem solidności konstrukcji, jak i wymogów bezpieczeństwa" zapewnia Leśnodorski i podkreśla: "Dostaliśmy wolną rękę w wyborze rozwiązań technicznych. Dlatego wkładaliśmy do projektu wszystko, co wówczas było szczytem osiągnięć w budownictwie i wyposażeniu biur". " Odpowiedz Link Zgłoś
piter_vel_pior Intraco 02.10.04, 19:12 taka jest różnica, że intraco był budynkiem biurowym chyba od początku jak go zbudowano, a to paskudztwo nigdy nie było zadbane i pokochane :(( Odpowiedz Link Zgłoś
stalynick Re: Intraco 02.10.04, 19:35 a moim zdaniem jest on piękny :) Jedyny taki w Europie nieskończony budynek. Ależ jesteśmy awangardowi :) Ja bym go tam obłożył reklamą szkłopodobną (przypominającą błękitka) (np - "żywiec - prosta droga do nieba...") a w środku windy (a u góry taras, kawiarnia...) Szybko budynek zyskałby zainteresowanie chcących go wykończyć. Właściwie to można by go wykańczać począwszy od góry. Najpierw kawiarnia. Później kilka pięter hotelu. Później jakieś biura (a reklamę obsuwałoby się coraz niżej) itd. aż do samego dołu. Zaczynając od góry uniknęłoby się zabrudzania wyższych kondygnacji.. Odpowiedz Link Zgłoś
stalynick dodam jeszcze, że ja na miejscu żywca... 02.10.04, 19:54 że ja na miejscu żywca kupiłbym ten cały biurowiec. Wykończyłbym go (dając mu oczywiście elewację w odpowiednich kolorach tworzących odpowiedni wizerunek) i miałbym z niego masę pożytku. masę - naprawdę masę. Odpowiedz Link Zgłoś
mama007 kto tam ze mną idzie?? 02.10.04, 19:30 świetne fotki, ja tez muszę takie mieć. ja mam aparat, kto idzie ze mną????? :D Odpowiedz Link Zgłoś
kriss.forum Re: kto tam ze mną idzie?? 03.10.04, 04:06 mama007 napisała: > świetne fotki, ja tez muszę takie mieć. ja mam aparat, kto idzie ze mną????? :D > Ja baaardzo chętnie pójdę! :) I mówię SERIO!!!!!!! Stalynick, uwierz mi, gdyby to było takie proste, to by na to przed tobą wpadło 1000 inych osób i by na tym zbili fortunę. No umówmy się, doradcą inwestycyjnym (ani finansowym) to ty nie będziesz :D Fakt, że jest to świetny obiekt reklamowy, ale na biurowiec się to nie_nadaje... choćby ze względu na konstrukcję sprzed ćwierć wieku. -- www.kazimierz.com Pozdrawiam, Kriss. Odpowiedz Link Zgłoś
stalynick Re: kto tam ze mną idzie?? 03.10.04, 09:33 > Stalynick, uwierz mi, gdyby to było takie proste, to by na to przed tobą wpadło > 1000 inych osób i by na tym zbili fortunę. No umówmy się, doradcą inwestycyjnym > (ani finansowym) to ty nie będziesz :D > Fakt, że jest to świetny obiekt reklamowy, ale na biurowiec się to nie_nadaje.. > . > choćby ze względu na konstrukcję sprzed ćwierć wieku. wydaje Ci się :) Sam fakt, że na budynku nie wisi jeszcze reklama świadczy o niegospodarności węglozbytu i ich nieznajomości lokalnych potrzeb (w końcu są z Katowic). Na pewne rzeczy i na popyt na nie trzeba dopiero nakręcić odpowiednią atmosferkę (tak jak ten wątek ją nakręca) Ja na to nie wpadłem (żeby zrobić z niego biurowiec), na to wpadało już przede mną 1000 innych osób (włącznie z głównym projektantem). Ja po prostu powtarzam i naciskam. A że do tej pory nie jest zagospodarowany - to można za to winić jedynie małe zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe oraz swoistą fobię przekazywaną z ust do ust (taką jak np. Ty powtarzasz "on się nie nadaje"). Nadaje się! :) Za mój pomysł (jeśli się tak upierasz) można jedynie uznać propozycję wykorzystaia go jako wieży widokowiej i dorobienie mu nowoczesnych wind. (obłożenie reklamą to już inna sprawa - i wałkowana od wielu lat). Ale czy z reklamami czy bez byłby świetnym punktem obserwacyjnym. Odpowiedz Link Zgłoś
stalynick dodam jeszcze 03.10.04, 09:40 wyobraź sobie: widzisz z daleka w mieście wieeeeelką butelkę żywca (cokolwiek by na niej nie pisało). od razu cieknie Ci ślinka (zwłaszcza latem). Mi wczoraj na samą myśl się zachciało. A na górze obok tarasu widokowego masz kilkupoziomowy pub gdzie możesz napić się niebiańskiego płynu. Reklama robiłaby kasę sama za siebie, windy by się spłacały a przy okazji interes na piwku sprzedawanym na tarasie by kwitł. Po pewnym czasie okazałoby się że budynek i windy (jeśli np żywiec by go kupił) spłacił się całkowicie (zyski z reklamy). Później można by pomyśleć nad zlokalizowaniem w nim centralnego biura firmy żywiec. a resztę zagospodarować :) Odpowiedz Link Zgłoś
kati_p Re: dodam jeszcze 03.10.04, 12:26 ten budynek nie budzi mojego zaufania. Bałabym się tam wejść, choć bym chciała, oczywiście. Może to dlatego, że mnie rodzice straszyli, jak byłam mała, że tam się straszne rzeczy dzieją :) Odpowiedz Link Zgłoś
mama007 kiedy idziemy?? 03.10.04, 14:58 a tak nawiasem mowiac nie bylo tam jakichs wypadkow, nie zlecial nikt, nic sie nie zawalilo czy cos....? :) pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
stalynick Re: dodam jeszcze 03.10.04, 15:31 widać masz światłych rodziców :) ja postąpiłbym tak samo, z uwagi na to, że wiem iż sam lubiłem explorować wszystko co tylko znajdowało się w otoczeniu (najśmieszniej było kiedy wpadłem jedną nogą do rzadkiego lepiku) raz, że mogłabyś spaść, dwa, że teren jest usiany wystającymi niebezpiecznymi elementami z uwagi na niewykończoną konstrukcję, a trzy, że może być siedliskiem "menelowatych". Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: prorok Re: dodam jeszcze IP: *.internetdsl.tpnet.pl 03.10.04, 20:38 A gdyby jeszcze można se było siknąć tym browarkiem z 10 piętra! Odpowiedz Link Zgłoś