Dodaj do ulubionych

Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej

18.03.03, 10:26
Wygląda na to, że w związku z wojną MPK szykuje niespodziankę [coś dla
Zbyrusa :))].


Wojny nie planowano

- Drastyczne cięcia w komunikacji to ostateczność, ale musimy także o tym
myśleć, gdyż cena paliwa nie jest już przewidywalna - mówi prezes Pilszczek;
tylko od stycznia wzrosła o prawie 25 procent

- W tym roku dokapitalizowanie spółki z budżetu miasta wyniesie 35
milionów złotych. To jest akurat taka kwota, która pozwoliłaby zapłacić ratę
za zakup 12 wagonów tramwajowych typu bombardier, które są właśnie składane -
mówi Julian Pilszczek, prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa
Komunikacyjnego w Krakowie SA. Problem w tym, że z tej kwoty trzeba było
zapłacić za "spóźnione" autobusy, które teraz nadeszły, a ponadto - co dla
komunikacji autobusowej jest najważniejsze - z powodu znaczącego wzrostu ceny
oleju napędowego od stycznia dziurę w rocznym budżecie na paliwo oszacowano
już na ponad 7 milionów złotych.

Obawy o gwałtowny skok
Szefowie MPK z niepokojem wsłuchują się w informacje o... sytuacji
związanej z Irakiem. - Na początku tego roku za litr oleju napędowego
płaciliśmy 2 złote i 6 groszy, w ubiegły piątek litr kosztował nas już 2
złote i 57 groszy. Oczywiście, przygotowując plany budżetowe na ten rok,
zakładaliśmy wzrost niektórych cen (w tym nośników energii) - zgodnie z
państwowymi wytycznymi odnośnie tworzenia planów. Te plany nie uwzględniały
jednak wojny w Iraku, a i tak - jeszcze bez niej - w ciągu krótkiego okresu
cena oleju skoczyła o prawie jedną czwartą. Nie sposób przewidzieć tego, co
się stanie w nadchodzących dniach czy tygodniach, ale można podejrzewać, że
możemy mieć do czynienia nawet z gwałtownym skokiem cen - mówi przedstawiciel
MPK.

Z przekazanych nam wczoraj szacunków wynika, że już zamiast zaplanowanych
28,6 mln złotych na paliwo w tym roku trzeba będzie przynajmniej (nawet bez
uwzględnienia drastycznego wpływu wojny z Irakiem na ceny ropy) 36,3 miliona
złotych. Teoretycznie można by próbować łatać tę dziurę planowanymi,
zwiększonymi wpływami z biletów - co było szacowane na dodatkowych 9 milionów
złotych. To jednak także się sypie.


Spada sprzedaż biletów
Choć cena biletu jednorazowego nie została w tym roku podwyższona
(zwiększono natomiast niektóre opłaty za bilety abonamentowe), to - jak
wynika z ostatnich danych MPK - po dwóch miesiącach wpływy zamiast rosnąć -
zmalały w stosunku do takiego samego okresu przed rokiem. - Ze sprzedaży
biletów jednorazowych uzyskaliśmy o około 200 tysięcy złotych mniej niż w
styczniu i lutym 2002 roku; sprzedaż spadła o prawie 4 proc. - mówi prezes
Pilszczek. - Nie wynika to z tego, że więcej osób jeździć by miało na gapę,
gdyż z analiz wynika, że kontrole tego nie potwierdzają. Naszym zdaniem,
wiąże się to z trudną sytuacją gospodarczą, a dokładniej materialną wielu
rodzin; od miesięcy, także w Krakowie, rośnie bezrobocie. Część osób więc nie
jeździ, jeśli rzeczywiście nie musi.

Jeśli ta tendencja utrzyma się w dalszej części roku - to zamiast 9
milionów złotych dodatkowych wpływów - może być minus 1 - 2 miliony złotych.

Z uchwały Rady Miasta z 2001 roku, w sprawie polityki inwestycyjnej w
zakresie odnowy infrastruktury technicznej trakcji tramwajowej i taboru MPK,
wynika, że w tym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne miało
przeznaczyć 25 milionów złotych na zakup nowych autobusów i ponad 30 milionów
na nowe tramwaje. Już w ubiegłym roku nie sfinalizowano zakupu pięciu
przegubowych scanii, gdyż zabrakło na nie pieniędzy. Zamówione autobusy
przyszły jednak obecnie (od 1 kwietnia pojawią się na trasach) i trzeba było
wysupłać około 6 milionów złotych. Pieniądze uszczknięte zostały więc z puli
przeznaczonej pierwotnie w całości na spłatę rat w ramach kontraktu
tramwajowego na bombardiery. Najprawdopodobniej więc MPK będzie czyniło
starania o uzyskanie kredytu bankowego na uzupełnienie kwoty spłaty raty za
tramwaje, gdyż nie ma żadnej innej puli, z które można by dołożyć pieniądze
na ten cel. Oczywiście jakichkolwiek innych zakupów autobusów w tym roku nie
będzie, gdyż praktycznie tych 25 milionów planowanych na ten cel już nie ma.

"Żeby wszystko było jasne" - wyjaśniono nam wczoraj, że z uwagi na trudną
sytuację, nie ma również na razie żadnych widoków na ewentualną podwyżkę
zarobków pracowników, więc na tym też nie ma jak zaoszczędzić.


Autobusem do tramwaju
- Zastanawiamy się nad krokami, które trzeba będzie podjąć w najbliższym
czasie, gdyż nie możemy dopuścić do sytuacji, że np. od września nie będzie
już ani złotówki na paliwo i stanie komunikacja autobusowa. Musimy więc
rozważać ewentualne ograniczenia, takie, by były jak najmniej uciążliwe dla
pasażerów - dodaje Julian Pilszczek.

Pod uwagę brane jest więc m.in.: ograniczenie liczby kursów na niektórych
liniach, skrócenie części tras, a nawet zawieszenie niektórych linii - w
pierwszej kolejności tych, które dublują się z tramwajowymi (np. 124, 128 czy
502).

- Drastyczne cięcia to ostateczne rozwiązanie, ale trzeba także o tym
myśleć, gdyż cena paliwa nie jest już przewidywalna - dodaje prezes
Pilszczek. - W razie czego część autobusów tylko "dowoziłaby" pasażerów w
pobliże linii tramwajowych, gdyż jeśli chodzi o energię trakcyjną, sytuacja
jest nieco lepsza - z uwagi na to, że w Polsce są własne nośniki energii,
choćby węgiel.

(J.ŚW)

Moje propozycje to:
124 do Dworca Gł.
128 do Ronda Mogilskiego i 22 przez to Rondo
428 Spod Tesco do Ruczaju (ew. 414 jako linia wspomagająca 114)
174 z Huty do Wielickiej
192 do Cracovi
152 Rownież i tramwaj z Placu Centralnego do Cichego Kącika
Jak coś wymyślę to jeszcze napiszę ;)
Obserwuj wątek
    • Gość: mouset Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej IP: 149.156.15.* 18.03.03, 12:02
      Od dawna Mouset mówi że pustostany należy ciąć!!!!! i jeszcze raz ciąć!!!!

      Weźmy pod lupę kolejne linie, którym można skrócić żywot

      101, 107 i 145 utrzymać obecna sytuację z remontu, teraz w sumie jest 6 wozów a
      było 7 , a lepiej dojeżdżać na dwie strony

      102 od 19 do piachu, wybrane kursy krótkich wtedy 152 do Zakamycza

      103 od 20 do piachu

      106 zabrać jeden wóz

      114 do Prądnika Czerwonego lub Mistrzejowic

      115 do Marszowca wybranymi kursami, 287 do piachu, p Kuźnicę 3 kursy krótkich
      164 po 18

      118 do piachu, a 120 do Azorów

      121 do piachu, 113 wydłużyć do Al Pokoju, oszczęność - jeden wóz

      123 wyprostować trasę , z pominięciem Wiślickiej, zabrać jeden wóz

      124 i 128 do Kampusu,
      194 do piachu

      129 do Al Przyjaźni, 132 do Wzgórz, a 142 do piachu

      134 jeden wóz do Cichego Kącika

      150, 207, 227, 237, 247, 217 skrócone do Krowodrzy

      257, 277 do Prądnika Cz.

      135 i 155 połączenie

      157 do piachu, p Drwinę kursy 108

      158 tylko szczyt, 205 p Podwierzbie

      163 między 18 a 22 do piachu

      172 zabrać dwa wozy

      428 rzecz jasna do piachu, 192 do Prądnika

      439 do Prądnika Białego za 114

      511 do Mydlnik zamiast 501

      502 nie wolno ruszać!!!
      • krzysiek164 Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej 18.03.03, 14:05
        I jeszcze :
        100 LIKWIDACJA
        104 PRĄDNIK BIAŁY ZACH. - po trasie obecnej 114 - M. Grunw. - Mateczny -
        Borek Fał. - os. Kliny - POD FORTEM (szczyt : 20m. poza : 30m.,
        sob,niedz co 30m.)
        106 LIKWIDACJA
        109 kilka kursów przez kopiec
        114 KAMPUS UJ - Aleje - Olsza II - Wiślicka - SZPITAL RYDYGIERA
        116,127,141 LIKWIDACJA
        132,138 poza szczytem co 25m.
        139 C.A.H.T.S. - Wiślicka - Dobrego Pasterza(w obie strony)- 29 Listopada -
        N. Kleparz - MYDLNIKI
        151 BOREK FAŁ - Zawiły - Żywiecka - BOREK FAŁ. co 24 m.
        166 ŁAGIEWNIKI - Grota Roweckiego - Bobrzyńskiego - Mochaniec - Skotniki -
        SIDZINA
        172 szczyt : 15 m. poza 25m.
        439 LIKWIDACJA
        501 PL. CENTRALNY - BRONOWICE NOWE CO 10 m.
        511 LIKWIDACJA
        201 przez Kobierzyńską do Łagiewnik
        202,212 do nowej pętli na os. Na Stokach
        208 do piachu

        • Gość: mouset Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej IP: *.ghnet.pl / 192.168.5.* 18.03.03, 16:29
          W Twojej wersji Skotniki i część Klinów są bez komunikacji
    • pavlack Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej 18.03.03, 17:12
      Qrde, faktycznie może być niewesoło :-/
      • Gość: mouset Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej IP: *.ghnet.pl / 192.168.5.* 18.03.03, 17:36
        Będzie jak w Tytusie: Dyliżans kursuje co dwa lata , dopuszczalne spóźnienie 3
        miesiące
    • Gość: ADAŚ Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej IP: *.wielkopole.sdi.tpnet.pl 18.03.03, 19:10
      tymon2 napisał:

      > Pod uwagę brane jest więc m.in.: ograniczenie liczby kursów na niektórych
      > liniach, skrócenie części tras, a nawet zawieszenie niektórych linii - w
      > pierwszej kolejności tych, które dublują się z tramwajowymi (np. 124, 128 czy
      > 502).

      No tak wyjaśniam, że linia "128" dubluje się z tramwajem między Mistrzejowicami
      a Rondem Mogilskim, "124" między Rondem Grunwaldzkim a Cracovią i Rondem a
      Wieczystą a "502" między Rondem Mogilskim a Wandą. Rzeczywiście można spokojnie
      ciąć !!!

      A co do tramów - teraz gadają, że lepiej jest z tramwajami, bo jest niby
      pewniejsze źródło. Ale qrwa budowa nowych linii szynowych jest ciągle ... na
      papierze.

      I następne - najłatwiej iść jest drogą jaką obrało PKP, zawieszać !!! Zawalczyć
      i nowych klientów a tym samym dodatkowy przychód to nie łaska ??? - eeee, po
      co ??? Na samochody służbowe dla szefów kasa jest, więc co się tam głupimi
      ludźmi będą przejmować.
      • Gość: mouset Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej IP: *.ghnet.pl / 192.168.5.* 18.03.03, 19:37
        MPK powinno promować aby ludzie zostawili samochody, hehe może buce plajtną z
        powodu podwyżek?
        Rozbudowa tramwaju hm hmh hmhmh dobrze że jest zwrotnica w Zbydniowicach , tam
        przeniesiemy dworzec z Borku
        Buachachachachahca
      • pavlack Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej 18.03.03, 19:37
        Gość portalu: ADAŚ napisał(a):

        > No tak wyjaśniam, że linia "128" dubluje się z tramwajem między
        Mistrzejowicami
        >
        > a Rondem Mogilskim,

        No a ja tu widzę pewną logikę. 128 dubluje się z tramami od Mogilskiego do
        Grota Roweckiego, więc można ją zlikwidować. Od Roweckiego do Ruczaju są inne
        autobusy, a na odcinku Mistrzejowice - Rondo pozostanie 428 (po zrobieniu z
        niej linii całodziennej) :D


        "124" między Rondem Grunwaldzkim a Cracovią i Rondem a
        > Wieczystą a

        Akurat między Rondem a Wieczystą 124 nie jest aż tak potrzebne, bo mozna
        podjechać tramwajem, a na Brodowicza i Pilotów pozostają jeszcze inne linie....
        problem by był z mieszkańcami Ugorka.

        "502" między Rondem Mogilskim a Wandą. Rzeczywiście można spokojnie
        >
        > ciąć !!!

        Zrozum adaś, że tu naprawdę nie ma się co dziwić, bo to jest faktycznie duży
        problem - jesli cena ropy pójdzie znacznie w górę, to faktycznie 1 września
        autobusy moga po prostu nie wyjechać z zajezdni. I coś trzeba będzie pociąć.
        Aha, 502 IMHO powinii zostawić w spokoju.... jeśli już coś to połączyć 501 i
        511 na trasie Pl. Centralny - Mydlniki.
        • Gość: ADAŚ Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej IP: *.wielkopole.sdi.tpnet.pl 18.03.03, 20:10
          pavlack napisał:


          > Zrozum adaś, że tu naprawdę nie ma się co dziwić, bo to jest faktycznie duży
          > problem

          A Ty zrozum Pavlack - do cholery ile jeszcze będą tylko cierpieć Bogu ducha
          winni pasażerowie. Ciągle im się im coś zabiera - niech kurwa Państwo o TYM
          pomyśli. Do brania są pierwsi, o dawaniu nawet nie pomyślą.
          Wiem, że to duży problem, ale czy Ja jestem temu winny, Ty i inni mieszkańcy
          Krakowa?
          I to mnie właśnie wpierdala.
          • Gość: mouset Zmiana IP: *.ghnet.pl / 192.168.5.* 18.03.03, 20:32
            I tym samym klub 428 zmienia nazwę na klub 428 wpierdolonych
          • pavlack Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej 18.03.03, 20:58
            A myślisz, że mnie to nie wpieprza? Też mnie to denerwuje!
            Ale niestety takie państwo mamy...
            A wystarczyłaby refundacja tych @#$%&& ulg i nie byłoby problemu...
            • Gość: mouset Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej IP: *.ghnet.pl / 192.168.5.* 18.03.03, 21:23
              A mnie wpieprza refundacja ulg!!! nie mam ochoty do pasożytów dopłacać z moich
              ciężkich podatków, wszystkie ulgi w Polsce rodzą korupcje czy w podatkach czy w
              transporcie, dlaczego Szwagropol i Frej świetnie prosperują? Bo nie ma ulg!!!
              • Gość: Misiek K Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej IP: *.chello.pl 19.03.03, 19:49
                > A mnie wpieprza refundacja ulg!!!

                A mnie wpierdziela placenie na dzieciorobow na przyklad.
                Jak komus sie nie chce gumki zalozyc tylko sie mnozy jak mrowki Locutusa to
                dlaczego mu sie doplaca za kazde nastepne dziecko...
                Wkurza mnie ze doklada sie do rolnikow, ktorzy i tak maja zarcie za darmo - bo
                sobie wyhoduja. Ja za wszystko place ciezkie pieniadze w sklepach.
                I wkurza mnie ze jak choruje w niedziele to gowno to kogo obchodzi, tylko
                najwyzej musze sobie lekarza zamowic prywatnie i bulic!
                i co moge z tym zrobic. nic

                "nie mamy panskiego plaszcza. I co pan nam zrobi?"
                S. Bareja.


                nie mam ochoty do pasożytów dopłacać

                z serca plynace pozdrowienia - Misiek pasozyt.
                • Gość: mouset Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej IP: *.ghnet.pl / 192.168.5.* 19.03.03, 19:52
                  Słusznie!!!!!!!! jesteśmy w tej samej drużynie! O moralności rolnictwa świadczy
                  ilość kanarów potrzebnych do sprawdzenia biletów w strefowych liniach, żadnych
                  dopłat w formie zasiłków, KRUSu i ulg
                  • pavlack Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej 19.03.03, 19:58
                    Spokojnie panowie, okazało się że paliwo zaczęło tanieć :D
                    • Gość: mouset Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej IP: *.ghnet.pl / 192.168.5.* 19.03.03, 20:08
                      Ciekawe czemu swoją drogą?
                      • Gość: Misiek K Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej IP: *.chello.pl 20.03.03, 10:45
                        > Ciekawe czemu swoją drogą?

                        Coz, gospodarka jest nieprzewidywalna...
                        ale mysle ze niestety wahan cen ropy jeszcze nie koniec, wojna dopiero sie
                        przeciez zaczyna...
    • Gość: mouset Saddam Husajn a MPK IP: *.ghnet.pl / 192.168.5.* 18.03.03, 20:06
      Abstrahując od żartów, na pierwszy ogień powinno się wprowadzić nastepujące
      zmiany które każdy prócz MPK-gamoni widzi:

      Zabrać autobusy

      całodzienne: 106(1) 118(1) 123(1) 127(1) 134(1) 142(1) 157(1) 172(1) 194(3,
      resztę podokładać do 124 i 128 wydłuzonych do Kampusu) 428(3, resztę do 128),
      287(1, 115 do Marszowca) 228(1)
      mamy więc 16 wozów dwuzmianowych

      po 20 godz nie kursują: 102 (w zamian 152) 114 142(1 brygada) 152(1 brygada) 159
      (1 brygada) 192(1 brygada)

      po 18 godz bezwzględnie należy zagospodarować zjazdy z 439 wolskie, dając 6
      wozów na 139, pozostałe 4 zdejmować szybko ikary

      tak samo 501 , tu krótkie wozy pozyskać: 192, zjazd ok 19 , 142 i 122, zawsze 3
      ikary mniej
    • kuba203 Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej 18.03.03, 21:28
      Pozostawię to bez komentarza. Proponuję powrócić do sprawdzonego przed laty
      modelu tramwaju konnego, bo to, co obecnie wyprawia zarząd MPK, to jest
      SKANDAL, gdyby wprowadzili te cięcia, to ktoś powinien odpowiedzieć za to
      głową (niekoniecznie z MPK, prędzej z władz miasta, które mają w dupie
      wcześniejsze deklaracje i systematycznie obcinają dokapitalizowanie).
      Tramwaje mają przejąc część pasażerów?!?! A kurwa skąd wziąć te tramwaje, z
      GOPu odkupimy Stodwójki?!?!?!
      • Gość: mouset Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej IP: *.ghnet.pl / 192.168.5.* 18.03.03, 21:37
        Dobrze mówiłem że by nie wypieprzać T4, co za łomy! na szczęście zarzad MPK tez
        wybiera sie do piachu
        • tymon2 skąd tramwaje 19.03.03, 09:06
          Właśnie, kolejny problem, jak MPK zdecyduje się na zmiany i ograniczy liczbę
          autobusów, to automatycznie zwiększy się zapotrzebowanie na przewozy
          tramwajowe, a przecież od dawna wiadomo, że MPK wszystkie "zbędne" tramwaje
          zostały sprzedane. Więc jak MPK zamierza pogodzić te problemy, czyżby uznano,
          że obecna siatka i częstotliwość kursowania calkowicie wystraczy (a jeżli
          ludzie będą się bardziej cisnęli to już nie ich - władz MPK - problem).

          Może MPK wykorzysta wagony zabytkowe - wówczas będzie można pogodzić problemy
          Pavlaca i Mouseta czyli będą jeździły wagony zabytkowe na trasie linowej ;)
          • Gość: mouset Re: skąd tramwaje IP: *.szpitaljp2.krakow.pl 19.03.03, 11:29
            Zabrać 3 składy z 16!!!!!!!!!!!!!!1
      • pavlack Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej 18.03.03, 21:44
        Kuba, ale czy to jest normalna sytuacja, jak paliwo drożeje o 25 % przez
        miesiąc? To jest sytuacja nadzwyczajna.... takie są niestety konskewencje wojny
        w Iraku...

        Co ma MPK zrobić? Jeździć dopóki się kasa nie skończy a później co? Autobusy
        stoją w zajezdniach? Wtedy dopiero by się ludzie wkurzyli...
        • Gość: mouset Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej IP: *.ghnet.pl / 192.168.5.* 18.03.03, 22:02
          Ludzie wkurzają sie ale z samochodów nie wysiądą
    • Gość: Misiek K Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej IP: *.chello.pl 19.03.03, 19:43
      Jak mi zrobia kuku na 502 to
      ja im dopiero zrobie wojne!!!
      • Gość: Locutus Re: Czyżby ogrniaczenia w komunikacji autobusowej IP: *.lama.net.pl / 192.168.11.* 20.03.03, 03:40
        Się przyłączam. Przy tym, co zrobimy razem, to i 11.09.2001. wysiądzie! :-D
    • tymon2 Komunikacja nocna 20.03.03, 09:32
      Może wreszcie MPK uruchomi nocną komunikację tramwajową, zastępując część
      autobusów
      • m.in Re: Komunikacja nocna 20.03.03, 11:13
        ale głupoty
        hue hue
        • tymon2 Re: Komunikacja nocna 20.03.03, 11:47
          m.in napisał:

          > ale głupoty
          > hue hue

          Czyżbyś zabłądził :PP
          • Gość: mouset Re: Komunikacja nocna IP: *.ghnet.pl / 192.168.5.* 20.03.03, 16:51
            Jedynie 601 i 607 widzę do zastąpienia
            • Gość: Locutus Re: Komunikacja nocna IP: *.lama.net.pl / 192.168.11.* 21.03.03, 03:24
              A więc wprowadźmy nocne linie: #63: BIEŻANÓW NOWY - Wielicka - Starowiślna -
              Dworzec Główny - Lubicz - RONDO MOGILSKIE, oraz #64: BRONOWICE NOWE -
              Karmelicka - Basztowa - Dworzec Główny - Lubicz - Rondo Mogilskie - Al. Jana
              Pawła II - Al. Solidarności - C.A.H.T.S. - ZAJEZDNIA NOWA HUTA.

              I wszyscy będą szczęśliwi. Zwłaszcza MPKmani i mieszkańcy budynków położonych
              blisko torów tramwajowych.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka