Dodaj do ulubionych

Drogie Hotele na przykładzie stolicy

22.10.04, 16:15
Podsyłam pewien artykuł. Dotyczy co prawda Warszawy, ale sądze, że koniecznie powinni go przeczytac wszyscy ci, którzy tak uparcie forsują na tym forum budowę nowych hoteli w Łodzi, które wg nich nie powinny być niższe niż o czterech gwiazdkach.

Od siebie dodam o obowiązujących przepisach podatkowych, o czym cały czas przypominam. Za hotel powyzej 3 gwiazdek płaci się więcej.

* * *
A oto tekst:

"Jak szybko stracić duże pieniądze? Wybudować w Warszawie czterogwiazdkowy hotel

Warszawa ma za dużo hoteli, zwłaszcza luksusowych, połowa miejsc świeci pustkami - alarmują specjaliści z branży hotelarskiej. Budowanie w stolicy kolejnego, czterogwiazdkowego, to niemal pewne bankructwo - ostrzegają.

Ale nie oznacza to, że stolicy grozi wysyp tanich hotelików. - Na to za drogie są tutaj działki. Poza tym do Warszawy przyjeżdża niewielu turystów, większość to biznesmeni - tłumaczy Krzysztof Łopaciński, dyrektor Instytutu Turystyki, jeden z autorów raportu o inwestycjach hotelarskich w Polsce. - Tanie hotele nigdy się nie pojawią w stolicy. Jedyny ratunek w tym, że zaczniemy więcej zarabiać i drogie hotele staną się dla nas... tanie - ocenia Łopaciński.

Zbankrutować można jednak nie tylko w Warszawie. Wystarczy wybudować hotel we Wrocławiu, gdzie już teraz ponad połowa łóżek świeci pustkami. Aż trzy czwarte pustych miejsc jest hotelach na Podkarpaciu.

- Ale to nie znaczy, że w Polsce w ogóle nie opłaca się stawiać hoteli - pociesza Michael Widmann, analityk rynku. - Dobrze jest inwestować w hotele jedno-trzygwiazdkowe. Przyszłość będą miały też motele przy autostradach.

To nie znaczy, że będzie taniej. Najtańszy pokój w hotelu musi kosztować powyżej 25 dol. Inaczej inwestycja będzie się zwracać przez pokolenia. Krzysztof Kaczmarczyk, analityk hotelowy, uważa, że budowa pięciogwiazdkowego hotelu przynosi zysk po ośmiu-dziewięciu latach (stołeczni hotelarze uważają, że kilka razy dłużej). Budowa jednego pokoju w pięciogwiazdkowym hotelu kosztuje 150 tys. euro, a w dwugwiazdkowym - ok. 25 tys. euro (zwraca się to po trzech-czterech latach).

Ale mimo słabych prognoz, specjaliści spodziewają się, że w Polsce będzie powstawać sto hoteli rocznie. - Jesteśmy nastawieni na gości biznesowych i nie wydaje mi się, żebyśmy mieli stracić na inwestycjach - zapewnia Janusz Mitulski z Qubus Hotel, który planuje otworzyć hotele w Krakowie i Kielcach.

- Analizy to wróżenie ze szklanej kuli. Hotele będą powstawały. Głównie na Wybrzeżu, Mazurach i w południowo-zachodniej Polsce. Bo to się opłaca już przy 30-proc. obłożeniu - twierdzi też Witold Pasek z Tishman Speyer Properties, która chce stawiać hotele w Krakowie.

Na razie pod względem łóżek hotelowych na 10 tys. mieszkańców Polska (33 łóżka) jest daleko za Czechami (239) i Węgrami (152)."
Obserwuj wątek
          • michal.ch Re: Drogie Hotele na przykładzie stolicy 26.10.04, 09:35
            > A co to za hotel z 4 **** w Łodzi?

Nie ma.

> A hotelu jest brak - spróbuj, Koziołku, ulokowac gdzieś w Łodzi zagraniczną
            > delegację biznesmenów...

Postaw kilka hoteli czterogwiazdkowych w Łodzi od razu, a zobaczę jak szybko zbankrutujesz. Nie krytykuję jednego hotelu. Jakbyś przeczytał uwaznie to co napisałem, to byś się tak nie pieklił. Bo wiele osób na tym forum chciało od razu żeby była w Łodzi masa hoteli powyżej 3 gwiazdek. Artykuł przestrzega takich wizjonerów.
        • yarro Re: Drogie Hotele na przykładzie stolicy 25.10.04, 18:25
          Michał, bez koziołków, ok? Dla niektórych dokręcanie śrub przy podkładach
          kolejki wąsk. też jest nie do końca 'normalne' :P

A hoteli 4 gwiazdkowych w Łodzi nie ma wcale, ot co. I to jest większy problem,
          niż ich nadmiar w Wawie.
            • topjes Re: Drogie Hotele na przykładzie stolicy 26.10.04, 10:20
              > Czytałeś uwaznie co napisałem? Nie. No to przeczytaj raz jeszcze ze zrozumienie
              > m tekstu. Przestrzegam przed sytuacją, że nagle zaczną stawiać sie same 4 gwiaz
              > dki tak jak niektórzy by chcieli.

A kto zacznie niby stawiać? Gdyby miało to być opłacalne to by już dawno
              postawili - proste jak budowa cepa :)
              Ja natomiast wiem, że czasem przyjeżdżają tu ludzie, którzy szukają 5-cio,
              4-gwiazdkowego hotelu. Tylko pytanie czy dziś jest wystarczająco dużo tych
              ludzi, żeby stawiać im cały hotel. Mam nadzieję, że w Manufakturze będą 4
              gwiazki (choć różne wersje krążą). Po prostu są ludzie (czy się to komuś podoba
              czy nie), którzy wolą spać np w Sheratonie w Wawie i dojechać rano na spotkanie
              do Łodzi.

pzdr
              topjes
              • michal.ch Re: Drogie Hotele na przykładzie stolicy 26.10.04, 11:01
                > A kto zacznie niby stawiać? Gdyby miało to być opłacalne to by już dawno
                > postawili - proste jak budowa cepa :)

A to też wielokrotnie mówiłem. Hotel powyżej 3 gwiazdek = wyższe koszty. Za to nisza rynkowa jest bardzo ciasna, bo w Polsce nie ma tłumów chętnych do nocowania w takich obiektach (może inaczej: nie stac ludzi na to). Stolica to co innego, tam lokują swoje siedziby na Polskę niemal wszystkie poważne firmy. Stąd jeszcze jakoś ich hotele się trzymają, ale nawet i one jak widac w artykule moga mieć kłopoty finansowe.

> 4-gwiazdkowego hotelu. Tylko pytanie czy dziś jest wystarczająco dużo tych
                > ludzi, żeby stawiać im cały hotel. Mam nadzieję, że w Manufakturze będą 4
                > gwiazki (choć różne wersje krążą). Po prostu są ludzie (czy się to komuś podoba
                > czy nie), którzy wolą spać np w Sheratonie w Wawie i dojechać rano na spotkanie
                > do Łodzi.

Powiedziałem. Jeden na Łódź może być, ale w żadnym wypadku nie więcej. Niestety zostałem zakrzyczany. Najprawdopodbniej przez brak zrozumienia mojej wypowiedzi przez rozmówców, albo przez ich naiwne przekonanie, że na kilka takich hoteli klienci się znajdą.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka