Gość: MarcinK IP: *.lodz.cvx.ppp.tpnet.pl 28.05.03, 20:22 Witam Szkoda tylko, że nikt nie pokazał uczestnikom jak Łódź dba o zabytki na przykładzie szpitala przy Łagiewnickiej. MK Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
jasam Re: Debata o zabytkach 29.05.03, 00:53 Miasto prezentowało co mozna zrobic w Łodzi i Zgierzu, ale nie unikano trudnych problemów. Trochę szkoda, że jest tak znikome zainteresowanie obradami w srodowiskach uczelnianych. Byłem częściowo we wtorek i prawie całą środę. Wiele ciekawych rzeczy mozna było sie dowiedzieć. pozdr. Na fotce uczestnicy obrad na dachu fabryki Poznańskiego. Była rewelacyjna pogoda, aby fotografować w czasie spaceru po terenie tego zakładu. A na dodatek otwierano prawie wszystkie hale. Zagraniczni goscie - zaniemówili pod ogromem kompleksu i niebywałym zdobieniem tych fabryk. Jutro kompleks Scheiblera - znów ich pewnie powali. Odpowiedz Link Zgłoś
yarro Około tematu... 29.05.03, 01:39 Rozumiem, że można się spodziewać małego fotoreportażu od Ciebie, drogi Jasamie? Wiem, że pytam obcesowo, ale niestety sam byc nie mogę... Pozdrawiam! PS - A co z konferencją (?) zapowiadaną na wrzesień w Poznańskim? Y. Odpowiedz Link Zgłoś
hubar Debata o zabytkach (tekst) 29.05.03, 17:01 Od poniedziałku przebywają w Łodzi uczestnicy międzynarodowego programu Balcon Są goście z Rosji, Litwy, Szwecji i kilku polskich województw. Mają okazję na własne oczy przekonać się, jak województwo łódzkie chce wcielić projekt w życie. Balcon został opracowany przez rząd Szwecji po to, by przygotować przedstawicieli krajów bałtyckich do ratowania obiektów zabytkowych. Chodzi o współdziałanie różnych instytucji, zarówno samorządowych i rządowych, jak prywatnych sponsorów. Szwedzi wcielili ten pomysł w życie w regionie Halland. Dzięki niemu uratowali wiele cennych zabytków. Szwedzki system jest prosty: najpierw wybiera się obiekt i opracowuje program konserwacji. Potem są szkolenia dla bezrobotnych, którzy chcą mieć nowy zawód. Zdobywa się fundusze na realizację inwestycji. Następnie świeżo wyszkoleni rzemieślnicy pod okiem fachowców remontują obiekt i przystosowują go do nowej funkcji. Zakłada się, że tak odnowiony budynek będzie służyć społeczności lokalnej. Łodzianie chcą zrealizować w ramach Balconu trzy projekty: wybudować skansen z drewnianymi budynkami dawnej Łodzi na tyłach Muzeum Włókiennictwa, umieścić centrum konserwacji drewna w zgierskim domku sukienników oraz wprowadzić zbiory Muzeum Sztuki do dawnej tkalni Poznańskiego. - Jestem pod ogromnym wrażeniem tych projektów. Każdy z nich jest inny, wykorzystuje inne potrzeby lokalnej społeczności - komentuje Christer Gustafsson, jeden z koordynatorów programu Balcon w Szwecji. Entuzjastycznie o łódzkich pomysłach wypowiedział się też Bronisław Szatan z sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, które jako pierwsze w Polsce skorzystało z projektu Balcon. - Uratowaliśmy trzy obiekty. Mam nadzieję, że wasze projekty też uda się zrealizować. Bezwzględnie można liczyć na pieniądze unijne - mówi. Odpowiedz Link Zgłoś