Dodaj do ulubionych

Debata o zabytkach

IP: *.lodz.cvx.ppp.tpnet.pl 28.05.03, 20:22
Witam

Szkoda tylko, że nikt nie pokazał uczestnikom jak Łódź dba o
zabytki na przykładzie szpitala przy Łagiewnickiej.

MK
Obserwuj wątek
    • jasam Re: Debata o zabytkach 29.05.03, 00:53
      Miasto prezentowało co mozna zrobic w Łodzi i Zgierzu, ale nie
      unikano trudnych problemów.
      Trochę szkoda, że jest tak znikome zainteresowanie obradami w
      srodowiskach uczelnianych.
      Byłem częściowo we wtorek i prawie całą środę. Wiele ciekawych
      rzeczy mozna było sie dowiedzieć.

      pozdr.
      Na fotce uczestnicy obrad na dachu fabryki Poznańskiego. Była
      rewelacyjna pogoda, aby fotografować w czasie spaceru po terenie
      tego zakładu. A na dodatek otwierano prawie wszystkie hale.
      Zagraniczni goscie - zaniemówili pod ogromem kompleksu i
      niebywałym zdobieniem tych fabryk. Jutro kompleks Scheiblera -
      znów ich pewnie powali.
      • yarro Około tematu... 29.05.03, 01:39
        Rozumiem, że można się spodziewać małego fotoreportażu od Ciebie, drogi Jasamie?

        Wiem, że pytam obcesowo, ale niestety sam byc nie mogę...

        Pozdrawiam!

        PS - A co z konferencją (?) zapowiadaną na wrzesień w Poznańskim? Y.
    • hubar Debata o zabytkach (tekst) 29.05.03, 17:01
      Od poniedziałku przebywają w Łodzi uczestnicy międzynarodowego programu Balcon

      Są goście z Rosji, Litwy, Szwecji i kilku polskich województw. Mają okazję na
      własne oczy przekonać się, jak województwo łódzkie chce wcielić projekt w życie.

      Balcon został opracowany przez rząd Szwecji po to, by przygotować
      przedstawicieli krajów bałtyckich do ratowania obiektów zabytkowych. Chodzi o
      współdziałanie różnych instytucji, zarówno samorządowych i rządowych, jak
      prywatnych sponsorów. Szwedzi wcielili ten pomysł w życie w regionie Halland.
      Dzięki niemu uratowali wiele cennych zabytków.

      Szwedzki system jest prosty: najpierw wybiera się obiekt i opracowuje program
      konserwacji. Potem są szkolenia dla bezrobotnych, którzy chcą mieć nowy zawód.
      Zdobywa się fundusze na realizację inwestycji. Następnie świeżo wyszkoleni
      rzemieślnicy pod okiem fachowców remontują obiekt i przystosowują go do nowej
      funkcji. Zakłada się, że tak odnowiony budynek będzie służyć społeczności
      lokalnej.

      Łodzianie chcą zrealizować w ramach Balconu trzy projekty: wybudować skansen z
      drewnianymi budynkami dawnej Łodzi na tyłach Muzeum Włókiennictwa, umieścić
      centrum konserwacji drewna w zgierskim domku sukienników oraz wprowadzić zbiory
      Muzeum Sztuki do dawnej tkalni Poznańskiego.

      - Jestem pod ogromnym wrażeniem tych projektów. Każdy z nich jest inny,
      wykorzystuje inne potrzeby lokalnej społeczności - komentuje Christer
      Gustafsson, jeden z koordynatorów programu Balcon w Szwecji.

      Entuzjastycznie o łódzkich pomysłach wypowiedział się też Bronisław Szatan z
      sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, które jako pierwsze w Polsce
      skorzystało z projektu Balcon. - Uratowaliśmy trzy obiekty. Mam nadzieję, że
      wasze projekty też uda się zrealizować. Bezwzględnie można liczyć na pieniądze
      unijne - mówi.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka