Dodaj do ulubionych

Rektor Czaja: chcę uczelni I-ligowej

IP: *.gaja.net.pl 20.01.09, 16:05
Niestety, ale widać, że UO trzęsie tyłkiem o swoją przyszłość bo nie ma nic do
zaoferowania, stąd taki nacisk na ze strony UO. PO nie powinno pod żadnym
pozorem się uginać, to JEDYNA uczelnia w Opolu oferująca coś co można przyjąć.

Pozdrawiam serdecznie.
Obserwuj wątek
    • Gość: m Re: Rektor Czaja: chcę uczelni I-ligowej IP: *.chello.pl 20.01.09, 17:15
      hehehe, czyli co ? :D jak ktoś fajnie powiedział " uczelnia co da nam mgr od
      fikołków i europeistyki " :P
    • Gość: do I ligi Rektor Czaja: chcę uczelni I-ligowej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.01.09, 17:53
      prosba aby ten styl jaki zaprezentowano w dwoch pierwszych wpisach
      byl juz dalej nieobecny.
      oczywiscie tego nie da sie zadekretowac.
      zdaje sie ze wiecej w tym wszystkim bylo gry i prezenia bicepsow -
      niezaleznie od tego co wypowiedziano, chyba powoli zdajemy sobie
      sprawe z powagi sytuacji.
      a teraz czekamy na kolejne wiesci o wyniku rozmow.
      ja przynajmniej bede na nie czekac.
      wierze w rozsadek.
      RU
      • Gość: Cóż to za emocje? Re: Rektor Czaja: chcę uczelni I-ligowej IP: *.punkt.pl 20.01.09, 20:47
        Zdania zaczyna się z dużej litery. :-)
        • Gość: do Cóż to .. Re: Rektor Czaja: chcę uczelni I-ligowej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.01.09, 05:33
          Obiecuję, że następnym razem bedzie z dużej litery.
          Jeśli masz tylko takie problemy to już jest dobrze.
    • Gość: exlibrys Rektor Czaja: chcę uczelni I-ligowej IP: 82.160.97.* 20.01.09, 21:16
      Hmmm to nie do końca tak, że studenci po ukończeniu studiów licencjackich na UO
      jadą do Wrocławia. Jak na razie wielu studentów po UO idzie na magisterkę na
      Polibudę, i wielu np. z okolic Wrocławia tez robi magistra na Polibudzie.
      • Gość: profesor Re: Rektor Czaja: chcę uczelni I-ligowej IP: *.punkt.pl 20.01.09, 21:28
        w dzisiejszych czasach żaden z poważnych pracodawców nie ocenia ludzi po tym
        jaką uczelnię skończyli, ale po tym jakimi mogą być pracownikami

        jedno nie idzie z drugim
        • Gość: Nessus Re: Rektor Czaja: chcę uczelni I-ligowej IP: *.chello.pl 20.01.09, 22:37
          Widać od razu poziom w podejściu do sprawy jaki prezentuje pani
          Rektor. Ona chce do przodu. Prawo czerwonej królowej. Trzeba biec
          tak szybko aby stać w miejscu.
          Świat biegnie do przodu. Nie ma co marzyć aby ilość nakładów na
          naukę w Polsce wrosła. Ten ułamek procenta PKB będzie jak był. Ale
          znaleziono wyjście. Trzeba „skonsolidować” naukę (jak to pięknie
          brzmi). Zabrać małym, dać dużym. Ta ustawa jest tak właśnie
          skrojona. Jednak małych jest dużo. Żeby nie płakali to dano im czas.
          Może do połowy bieżącego roku. Może do 2015. Teraz tak. My tu w
          Opolu mali. Politechnika cacy. Ale mała. Uniwersytet większy, ale
          też mały. Medyk malutki. WiSZA malutka. Opole małe. A tu trzeba
          gonić świat. Remontować stare i budować nowe. Ku chwale ojczyzny
          naszej małej. Zakumali? Chyba jaśniej nie można.
          Poważnych argumentów przeciw jakoś nikt nie wyłuszczył. Jak ktoś
          mówi: „nam tak dobrze jak jest” to chyba chce powiedzieć „aby do
          emerytury, a potem choćby potop”. A pani Rektor jeszcze nie
          wspomniała o pieniądzach z Łunii Ełropejskiej. No bo my tacy mali,
          nosa nie wyściubiamy z korytka, to nawet nam się marzyć nie chce. A
          taki europejski grant to dopiero kasa. No ale tutaj to i
          umiejętności trzeba.
          • Gość: do Nessusa Re: Rektor Czaja: chcę uczelni I-ligowej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.01.09, 05:36
            a, właściwie chyba nie warto namawiać
    • Gość: Janusz Sawczuk Re: Rektor Czaja: chcę uczelni I-ligowej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.01.09, 06:39
      Pani Profesor Czaja wie, ze sama, bez zrozumienia niebezpieczenstwa
      degradacji na PO niewiele zdziala. "Nawiazywanie nitek" jawi sie
      wiec jako ostatnia nadzieja, ze na PO zwyciezy nowoczesne
      europejskie myślenie.
      Szanowni Panstwo, sytuacja jest bardzo trudna i wlasciwie
      tragiczna. Kadra opolskich wyzszych uczelni starzeje sie
      nieublaganie. W ciagu najblizszych kilku lat odejdzie cala
      masa "starych" profesorów. Pisze w cudzyslowie, bowiem co to oni za
      starzy. Kumaja jeszcze niezle i co najwazniejsze maja formalne
      kwalifikacje do firmowania tego co sie nazywa uprawnieniami. Bez
      uprawnień nie ma awansu, marszu w górę, biegu ku awansowi, bez
      uprawnień nasi doktorzy politologii ksztalcili sie tu ale bronili w
      Katowicach, Wroclawiu, Poznaniu, Warszawiwe. I tu chce ukazac
      niekonsekwencje polskiego systemu szkolnictwa wyzszego.
      Niekonsekwencję i glupotę jednoczesnie. Z trudem wypromowany,
      wychodowany, doswiadczony i ciagle aktywny profesor ( aktywny, bo
      ciagle uczestniczy w procesie awansowym, pisze recenzje, ocenia )
      musi, podkreslam musi, zniknac formalnie z systemu po osiagnieciu 70
      lat. Przestaje byc czlonkiem Rad Wydzialu, gremiow awansowych,
      wszelakich komisji, nie liczy sie do uprawnień itp. Caly wieloletni
      trud wyrzucamy za burte i zaczynamy od nowa. Przy idacych w setki
      osob Radach Wydzialów na wielkich Uniwersytetach typu UW, nie
      stanowi to problemu, tam ciaglosc jest zachowana, w innych osrodkach
      to jest problem. Stac nas na taka rozrzutnosc do czasu wypracowania
      nowego systemu awansowego?
      A teraz bolesnie o trudnym problemie jakosci kadry. Tu w Opolu
      zaczynalismy na jalowym gruncie, trzeba bylo lat zeby dorobic sie
      uprawnien doktoryzowania czy habilitowania. Ale to stale jest
      problem. Nasza generacja (moja generacja, rocznik 1944) wyrastala w
      warunkach komuny. Zylismy w "obozie panstw socjalistycznych", z
      obozu trudno bylo wyjechac. Generalnie nasza generacja nie nauczyla
      sie jezyków obcych. Gdy razgladam sie po kolegach nie widze osob
      zdolnych do poprowadzenia wykladu po angielsku, niemiecku, a nawet
      rosyjsku, choc tego jezyka uczylismy sie (ale nie praktykowali) w
      systemie 10 lat. Nasi nastepcy nie boja sie pisac i wykladac po
      angielsku, ale sa bezradni, bo zaharowani gonieniem za srodkami na
      utrzymanie rodzin opozniaja robienie stopnia dr hab., ktory otwiera
      droge do awansu. Moj najzdolniejszy jezykowo pracownik genialnie
      piszacy i wykladajacy po angielsku rozchwytywany stypendysta i
      uczestnik wielu eventow naukowych w Europie i USA na habilitacje po
      prostu nie ma czasu. Zanim ta generacje wskoczy na orbite
      samodzielnosci naukowej minie jeszcze 5-6 lat. Potrzebujemy zatem
      dzis jako szkoly wyzsze w Opolu madregego połączenia potencjalow, by
      nie oslabnac i nie odpaść z peletonu. A wyscig trwa, tempo sie
      wzmaga ! Pisanie grantow europejskich to jest dla naszej generacji
      czarna magia, skoro brak bieglosci jezykowej.
      Oczekiwania naukowe Brukseli dotycza zresztą dyscyplin
      ultranowoczesnych, staromodna historia czy nawet nauki polityczne,
      (lepiej juz z socjologia) muszą sie mocno natezyc by "wcisnac"
      wlasny problem, na ktorym sie zna, ma kadre, w brukselski grant o
      okreslonej przez UE tematyce. Dzieli nas wielki dystans, pamietajmy
      oni są na innym etapie rozwoju duchowego także, mysmy 50 lat rosli w
      zamrazarce komunizmu, do dziś jesteśmy chorzy na komune.
      Ale ! Uczelnie musza miec srodki na badania wlasne z polskich
      zrodel ! Chcialbym zapytac Pana Prezesa Balcerka, ktory stale budzi
      moja sympatie z racji wielkiej madrosci i bieglosci zawodowej: ile
      wydaje rocznie na badania naukowe? Ile stypendiow i grantow
      sfinansowal z wlasnych srodków? Dotyczy to takze innych potentatow
      na rynku opolskim, na rynku krajowym ( KGHM, PZU, Banków Wszelkiej
      Masci itp.) Czy Państwo wiedzą, że jedna pensja miesieczna prezesa
      takiej korporacji to 10 rocznych stypendiow na zakonczenie badan,
      sfinalizowanie zagranicznych kwerend itp? Zastanawiam sie gdzie sie
      podziala spoleczna odpowiedzialnosc polskiego wielkiego biznesu?
      Ale stop, wkraczamy w inne rejony, rejony polityki, sposobu
      funkcjonowania polskiego państwa, sposobu jego zorganizowania. A
      kampania wyborcza to rok 2010/11. Choć, moze warto juz
      teraz...strzepić jęzor ?
      • Gość: Janusz Sawczuk Re: Rektor Czaja: chcę uczelni I-ligowej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.01.09, 06:47
        Pisze po jednej kawie, wiec wyhodowalem sobie chochlika-figlarza,
        ktory dorzucil zbedna literke w zapomnianym wyrazie.
        Czas na emeryture:))) !???
        A gooowno ! :)))
        • Gość: x Re: Rektor Czaja: chcę uczelni I-ligowej IP: *.gaja.net.pl 21.01.09, 21:46
          Jeśli ktoś mówi, że trzeba iść z duchem czasu i oskarża PO, że boi się nowości
          to proszę wskazać co ostatnio zrobił UO a co PO? Politechnika stawia kolejne
          obiekty, a UO po prostu chce się podpiąć pod to, co PO osiągnęła. UO nie ma nic
          do zaoferowania w temacie łączenia uczelni.

          Pozdrawiam serdecznie.
          • Gość: znawca Re: Rektor Czaja: chcę uczelni I-ligowej IP: *.punkt.pl 21.01.09, 21:58
            No widzisz, PO buduje, a UO już dawno ZBUDOWAŁ. Ot skrytykowałeś tylko nie
            wiadomo co. Jeśli nie widzisz zmian w infrastrukturze na UO to sory winetu. Nie
            jestes dla mnie wowczas partnerem do dyskusji.
            • Gość: x Re: Rektor Czaja: chcę uczelni I-ligowej IP: *.gaja.net.pl 22.01.09, 08:07
              No to proszę wymienić co takiego zbudowało UO?
    • Gość: do x Rektor Czaja: chcę uczelni I-ligowej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.01.09, 08:03
      A kto postawil taka teze?
      Na PO jest wiele do zrobienia mimo że juz sporo zrobiono.
      Poczytaj dokładnie i sprawdź co oznaczają liczy 11 i 12 oraz 4 i 6.
      I bynajmniej z tego nie wynika stosunek kadry - strukturalnie jest
      ona lepsza bo ktoś nad o tym myslał - nie można się chaotycznie
      rzucać na wszystko co jest atrakcyjne - przecież ustawa ukazała się
      w 2005 roku.
      Moze wtedy do ciebie dotrze ze same mury to za mało.
      Tak sie zachowuje kot ktory zaznacza swoje miejsca.
      Ale nie zawsze coś z tego wynika szczególnie jak ten kocur jest już
      stary.
      • Gość: KORA Re: Rektor Czaja: chcę uczelni I-ligowej IP: *.punkt.pl 22.01.09, 16:14
        Cóż Pani rektor bedąc chemikiem bolesnie zdaje sobie sprawę, że bez połączenie jej chemia delikatnie mówiąc niewiele kasy dostanie. Ale patrząc jak instrumentalnie nawet we włanej wypowiedzi traktuje Wyższą Szkołę Medyczną oraz plany pozostawiania w całóści zdublowanej (a może potrojonej)administracji to przesada.Napączniała Administracja UO to inna sprawa. Ale nie rozumiem tej presji wywieranej na Politechnikę - musimy się połaczyć bo co? Bo inaczej okarze ile naprawde jesteśmy warci? Czy to tak przeraża władze UO? A może są do tego podstawy? Co z zadłuzeniem UO? Znikło nagle?
        • Gość: Nessus garść danych IP: *.chello.pl 22.01.09, 19:14
          Granty są dobrym wskaźnikiem poziomu naukowego uczelni.
          1. Badania poddaje się weryfikacji zewnętrznej
          2. Uczelnia dostaje pieniądze
          3. Modernizuje się warsztat badawczy.
          4. Efekt pracy badawczej jest wyraźnie określony (publikacje,
          patenty)
          5. Awans naukowy (granty promotorskie i habilitacyjne)

          Poniżej podaję listę wybranych Politechnik i Uniwersytetów w Polsce.
          Te największe pominąłem. Ponad moje siły zbierać o nich dane.
          Pokazałem tylko te sąsiadujące z nami oraz wszystkie mniejsze
          uczelnie (politechnik i uniwersytety bezprzymiotnikowe). W drugiej
          kolumnie jest liczba studentów na danej uczelni. W trzeciej liczba
          przyznanych grantów badawczych (promotorskich, habilitacyjnych,
          własnych) za okres 2 ostatnich lat (konkursy 33-36). Kolumna czwarta
          to liczba przyznanych grantów do liczby wysłanych wniosków (w
          procentach). Ostatnia kolumna to liczba grantów na 1000 studentów
          danej uczelni.

          Uczelnia—Studenci (tys.)---granty---stopień przyznania grantów –
          granty na 1000 studentów

          Politechniki
          Łódzka-----------21----153---27%---7.3
          Śląska------------33----179---34%---5.4
          Wrocławska-----32----147---31%---4.6
          Rzeszowska-----14------40---30%---2.9
          Lubelska---------11------30---17%---2.7
          Koszalińska------14------23---28%---1.6
          Częstochowska--22-----36---26%---1.6
          Białostocka-------15-----20---19%---1.3
          Świętokrzyska----10-----11---20%---1.1
          Opolska------------12----13---15%---1.1

          Uniwersytety
          Wrocławski-----
          • Gość: no i? Re: garść danych IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.01.09, 18:38
            No i jak nessusie skomentujesz te dane?
            • Gość: Nessus Re: garść danych IP: *.chello.pl 25.01.09, 20:34
              Byłoby rzeczą raczej niewłaściwą komentować od razu swój własny
              post. Ciekaw jestem bardziej komentarzy innych. Czekam na post, w
              którym widać będzie wkład pracy autora i będzie w nim zawarta pewna
              myśl, warta zastanowienia i kolejnego komentarza. Wtedy taka
              dyskusja ma wartość.
    • Gość: Barry Rektor Czaja: chcę uczelni I-ligowej IP: *.punkt.pl 27.01.09, 16:51
      I co - już po ptokach? Bo w skuteczność "cichego dogadywania się"
      nie uwierzę.
      • Gość: Janusz Sawczuk Re: Rektor Czaja: chcę uczelni I-ligowej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.01.09, 07:54
        Jest czas na publiczna debate i jest tez czas na spokojne kuluary,
        barry nie nerwujsja, za 2-4 tygodnie wrócimy do sprawy ! Pozdrawiam
    • Gość: Barry Tak jest w telewizji: IP: *.punkt.pl 29.01.09, 17:20
      wyborcza.pl/1,75480,6199581,Telewizja_publiczna__po_pierwsze__
      przetrwac.html
      A jak na UO? Jak jest w polskiej nauce? Co o tym sądzicie?
      • Gość: wala Re: Tak jest w telewizji: IP: *.centertel.pl 29.01.09, 18:19
        na początek nauczyć kultury sekretarki w rektoracie opryskliwej
        przez telefon ponoć stary grzechotnik!
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka