Dodaj do ulubionych

wiarygodność notariusza

04.08.04, 11:58
Witam,
mam następujący problem, kupiłam mieszkanie, mam już akt notarialny ale
ciągle gnębi mnie niepokój, co będzie jeżeli notariusz nie sprawdził
wszystkiego i sprzedający mnie oszukali? Np. nie sprzedali mi całego
mieszkania, bo był jeszcze jakiś właściciel, (mieszkanie było odziedziczone w
spadku)?
Czy każdy notariusz jest wiarygodny?
Czy powinnam też zachować sobie kopie wszystkich dokumentów np. których
notariusz sporządził akt notarialny? Czy będą mi potrzebne jeżeli będę
chciała kiedyś sprzedać to mieszkanie?
Proszę o radę , z góry dziękuję i pozdrawiam
Jodie22
Obserwuj wątek
    • bebiak Re: wiarygodność notariusza 06.08.04, 11:14
      Witaj,
      nie, nie musisz zachowywać sobie kopii tamtych dokumentów (chyba, że chcesz),
      bo one były postawą sporządzenia tej Twojej umowy i na tym sprawa spadkobierców
      i sprzedaży przez nich się kończy. Ty już masz inną podstawę nabycia
      (sprzedaż), stąd moim zdaniem do sprawy poprzedniej, nawet w przypadku
      sprzedaży przez Ciebie tego mieszkania nikt już nie będzie wracał. Notariusz
      sporządzający Twoją umowę oczywiście był zobowiązany zbadać te dokumenty w tym
      sensie czy stanęli do umowy wszyscy Ci, którzy nabyli spadek. Te osoby były
      wymienione w postanowieniu sądu i bez obecności którejkolwiek (bądź jej
      pełnomocnika) nie można było sprzedać całego prawa, ale myślę, że tego nie da
      się przeoczyć. Notariusz sporządza umowę na podstawie przedłożonych mu
      dokumentów i takich winien zażądać od sprzedających, z których zdecydowanie
      wynika, kto jest właścicielem (i tych obecności zażądać).
      Pamiętaj też oczywiście o tym, że jest możliwość sprzedaży nie tylko całego
      mieszkania, ale również jego części (jakichś udziałów, które niekoniecznie
      składają się na 100% - to prawnie możliwe o ile nabywca chce nabyć udział), ale
      wówczas jest napisane w umowie co jest przedmiotem sprzedaży: nie całe prawo
      czy cały lokal ale jakiś udział.
      Wierząc, że w miarę jasne to dla Ciebie - pozdrawiam Cię serdecznie. B.
      • jodie22 Re: wiarygodność notariusza - podziękowanie 06.08.04, 15:54
        Baaardzo dziekuję za wyjaśnienia :) Wszystko rozumiem i po tym co przeczytałam
        czuję że trochę chyba przesadziłam z tymi obawami :)W akcie notarialnym mam
        napisane czarno na białym, że kupiłam prawo do lokalu a nie jakiś jego kawałek.
        Ale jak poczytałam trochę opisy różnych dziwnych przypadków w prasie i na forum
        to zaczęły mnie dręczyć różne wizje.
        Czuję się uspokojona i za to bardzo dziękuje,
        pozdrawiam serdecznie.
        • szelest8 Re: wiarygodność notariusza - podziękowanie 12.08.04, 19:45
          twój niepokój jest uzasadniony
          jest sporo spraw cywilnych w których stroną pozwaną jest
          notariusz. Trzymaj wszystkie dokumenty, które były podstawą sporządzenia aktu

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka