Dodaj do ulubionych

Pytanie do P. Bebiak:)))

12.01.05, 23:51
Chce kupic jednopokojowe mieszkanie na Stegnach o wartosci ok. 110-120 tys.
Mam zarejestrowana dzialalnosc gospodarcza, a z tego co sie dowiedzialem przy
kupnie na firme i potem ewentualnej sprzedazy w okresie wczesniejszym niz 5
lat placi sie nizszy podatek... W moim przypadku to wazne, poniewaz raczej
sprzedam to mieszkanie za jakis czas.
Czy moglabys napisac mi jakiej wielkosci sa to podatki przy ewentualnej
sprzedazy przez firme i w "normalny" sposob.
Z gory dziekuje i goraco pozdrawiam:)
Paweł Ł.
Obserwuj wątek
    • bebiak Re: Podatek dochodowy? 15.01.05, 20:53
      Witaj Pawle,
      mogę Ci napisać tylko to jak jest w przypadku "normalnym" czy zbycia przez nie-
      firmę. Nie zajmuję sie co do zasady podatkami tego typu stąd nie wiem jak jest
      przy firmie (ale mamy tutaj niezastąpionych speców od podatku i może coś
      podpowiedzą).

      W przypadku jeśli to Ty - jako osoba fizyczna - kupisz to mieszkanie a
      sprzedasz przed upływem 5 lat (pamiętaj, że liczymy je począwszy od 1.01. roku
      następującego po roku, w którym nabyłeś) to co do zasady masz do zapłacenia 10%
      podatku dochodowego od uzyskanej ceny.

      Możesz uniknąć zapłacenia tego podatku o ile w ciągu 2 lat od sprzedaży
      przeznaczysz cała uzyskaną cenę na cele mieszkaniowe (wszystkie te cele są
      wymienione w art. (chyba) 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
      Chodzi tu m.in. o przeznaczenie tych środków na nabycie innego lokalu
      mieszkalnego czy takiegoż budynku na terenie Polski, o nadbudowę, rozbudowę,
      remont, modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
      również adaptację niemieszkalnych na mieszkalne, ale również na spłatę pewnych
      kredytów (tu musiałby Ci ktoś od podatków coś bliżej napisać bo wiem, że nie o
      każdy kredyt chyba chodzi).

      Jak w przypadku nabycia i zbycia przez firmę - nie wiem, ale może nasza
      nieoceniona Atyde coś Ci podpowie?
      Pozdrawiam Cię serdecznie. B.
      • lagier Re: Podatek dochodowy? 16.01.05, 14:00
        Dziekuje bardzo, moze nie do konca odpowiedz rozwiala moje watpliwosci:), ale
        juz wiem wiecej niz na poczatku!
        Jescze raz dziekuje i pozdrawiam Szanowna Pania:)))

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka