Dodaj do ulubionych

podatek od działu spadku

IP: *.chello.pl 21.02.07, 22:45
Witam
Mam pytanie. Moja babcia z dziadkiem otrzymali od mojej prababci połowę domu
(w ramach darowizny) kilka lat temu. Zapłacili od tego podatek. Rok temu
zmarł dziadek i odbyła się sprawa o dział spadku. Babcia otrzymała dom i
oszczędności dziadka. Babcia chciała zapłacić podatek od domu, ale adwokat
powiedział,że od działu spadku się nie płaci, a poza tym już raz dziadkowie
zapłacili za tą nieruchomość podatek (jak dostali darowiznę). Adwokat
powiedział,żeby nie dać się naciągnąć skarbówce i nie płacić drugi raz za ten
sam dom. Czy napewno ma rację?
Obserwuj wątek
    • Gość: gosc2 Re: podatek od działu spadku IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.02.07, 23:48
      Za pierwszym razem to nie był chyba dział spadku, tylko po prostu jego nabycie.
      Z działem mamy do czynienia, gdy jest kilku spadkobierców, maja współwłasność i
      chca to podzielić (dział fizyczny lub cywilny). I od działu płaci sie podatek
      od czynności cywilnoprawnych. Natomiast jeśli to było po prostu nabycie spadku
      (cześci, która za życia należała do dziadka) i jeśli to miało miejsce w zeszłym
      roku, to obowiązuja stare przepisy i co do zasady podatek sie płaci. Jednak
      babcia bedzie zwolniona z podatku do wartości 110 m.kw. i musi tam mieskac
      przez pieć lat i nie mieć innego mieszkania.
      Art. 16. [Ulgi mieszkaniowe] 1. W przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub
      jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
      spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z
      przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa
      do lokalu w małym domu mieszkalnym:

      1) w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy
      podatkowej,

      2) w drodze spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,

      3) w drodze spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące
      przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na
      podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy
      - nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości
      nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.
      2. Ulga, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobom, które łącznie spełniają
      następujące warunki:

      1) spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4;

      2) nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego
      stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku
      lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;

      3) nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są
      właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz
      wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu
      jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie
      dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji
      spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego;

      4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;

      5) będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
      a) od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania
      nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,

      b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca
      zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

      3. Jeżeli nabyty budynek lub lokal jest zajęty przez osoby trzecie,
      spełnienie warunków określonych w ust. 2 pkt 2-5 może nastąpić w okresie 5 lat
      od dnia nabycia; w tym wypadku zawiesza się odpowiednio bieg terminu
      przedawnienia do dokonania wymiaru podatku.
      4. Za powierzchnię użytkową budynku (lokalu) w rozumieniu ustawy uważa się
      powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń na wszystkich
      kondygnacjach (podziemnych i naziemnych, z wyjątkiem powierzchni piwnic i
      klatek schodowych oraz szybów dźwigów).
      5. Powierzchnie pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości
      w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w
      50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m - powierzchnię tę pomija się.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka