czerwony_bandyta 10.03.07, 17:43 wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3977563.html Chciałem dokonać wpisu pod tym artykułem, ale nie wiedzieć czemu (albo raczej wiedzieć) GW nie umożliwiła forumowiczom dyskusji na ten temat. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: Anti Przecież są u siebie-treść artykułu IP: 82.139.0.* 10.03.07, 17:50 Zaatakowany przez izraelskich ochroniarzy Szymon Jadczak2007-03-09, ostatnia aktualizacja 2007-03-10 13:44 Zwichnięte barki, otarcia i siniaki na nadgarstkach, plecach oraz brzuchu. Tak wygląda Roberto L. po spotkaniu z pracownikami ministerstwa bezpieczeństwa Izraela. Pobito go na krakowskim Kazimierzu, gdy poprosił o wyłączenie silnika w autobusie izraelskiej wycieczki. Fot. Krzysztof Karolczyk / AG Roberto L.Ostatnie dwa dni Roberto L., Włoch mieszkający od kilku lat w Polsce, spędził na obserwacji w szpitalu. Lekarz wypisał mu zwolnienie na kolejne dziesięć. Mężczyzna narzeka na ból nadwerężonych ramion. - Najbardziej boli tu - mówi, wskazując na głowę. - Jak to jest, że można tak sponiewierać człowieka w wolnym kraju? Hałas, który nie daje żyć Kłopoty Roberto zaczęły się w środę przed południem. Jak co dzień pod okna jego mieszkania na ulicy Dajwór podjechały autokary wypełnione turystami. Teoretycznie jest tam miejsce dla trzech autokarów, które mogą parkować przez góra 10 minut. - Ale kierowcy notorycznie łamią ten przepis. W środę parkowało pięć autobusów, które ponad 20 minut stały z włączonymi silnikami - wspomina Anna, żona Roberto. Hałas i wibracje powodowane przez autokary zamieniają życie okolicznych mieszkańców w koszmar. Nie pomagają prośby o interwencje do straży miejskiej i policji. W środę przed godz. 11 Roberto podszedł do kierowcy pierwszego z autokarów, którym na Kazimierz przyjechały izraelskie wycieczki, i poprosił go o wyłączenie silnika. Z twarzą w odchodach Oto jego wersja tego, co stało się w czasie następnych kilkunastu minut: - Zostałem zlekceważony. Powiedziałem, że my tu próbujemy normalnie żyć i on ma natychmiast wyłączyć silnik. Zdenerwowałem się, ale cały czas stałem poza pojazdem. Wtedy z głębi autobusu podszedł do mnie ochroniarz. Odepchnął mnie. Za chwilę w moim kierunku ruszyło czterech innych bodyguardów z pozostałych autokarów. Przestraszyłem się, więc dla obrony podniosłem z ziemi duży kamień - był ciężki, musiałem go trzymać dwoma rękami. Ale podziałało - ochroniarze uspokoili się. Jednak gdy odłożyłem głaz, zaatakowali mnie. Po chwili skuli mnie plastikowymi kajdankami i wygięli ręce na wysokość głowy. Rzucili skutego na ziemię, wylądowałem twarzą w psich odchodach. Gdy chciałem się podnieść, kopali mnie po całym ciele. Nagle wszyscy rozbiegli się po autokarach i odjechali. A ja zostałem skuty na ziemi - opowiada Roberto L. i na dowód pokazuje otarcia na nadgarstkach. Przeprosiny z Izraela Ochronę wycieczek przyjeżdżających z Izraela do Polski zapewnia strona izraelska. Zapytaliśmy zatem w ambasadzie o komentarz do incydentu z krakowskiego Kazimierza. - To godny ubolewania incydent, za który chcemy przeprosić. Doszło do nieporozumienia. Ochroniarze uznali, że wystąpiło zagrożenie dla dzieci, mężczyzna rzucił w autobus nieznanym przedmiotem - tłumaczy Michał Soberman, rzecznik prasowy ambasady Izraela. I dodaje, że zachowanie pracowników Ministerstwa Bezpieczeństwa w tej sprawie zostanie wyjaśnione w wewnętrznym postępowaniu. Śledztwo prowadzą również Polacy. Nie będzie ono łatwe, bo izraelscy ochroniarze wylegitymowali się paszportami dyplomatycznymi. Niewykluczone jednak, że prokurator wystąpi o uchylenie immunitetu dyplomatycznego. Znają problem Do całego zamieszania nie doszłoby, gdyby miasto i odpowiednie służby potrafiły wyegzekwować zasady parkowania autokarów na ul. Dajwór. Policja i straż miejska zapewniają, że reagują na każdy sygnał od mieszkańców, ale nie są w stanie wystawić na Kazimierzu stałego posterunku. - Znamy problem, zastanawiamy się, jak go rozwiązać - zapewnia Iwona Król z Krakowskiego Zarządu Dróg. Konkretne pomysły mają pojawić się w przyszłym tygodniu... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: homo sapiens Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.03.07, 20:08 Tak NIKT nie powinien się zachowywać. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jaro Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.zgora.dialog.net.pl 10.03.07, 20:08 jedyni podróżni którzy mogą wjechać do Polski z bronią palną to Żydzi !!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Koszerna gazeta i Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.03.07, 22:26 Nie dziw się ,ze pan x.yz.. nie puszcza artykułu na forum" koszenej'" gazety? Odpowiedz Link Zgłoś
czerwony_bandyta Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? 10.03.07, 22:22 Właśnie. Polska jako kraj całkowicie suwerenny zezwala na takie szopki tylko jednemu narodowi. Ludzie opamiętajcie się póki czas bo niedługo nie będziemy mogli nawet pierdnąć we własnym kraju bez ich zgody. O ile dopuszczalna jest ochrona z obcych państw przy dyplomatach i to podczas oficjalnych wizyt o tyle podczas jakiś tam wycieczek jest to co najmniej niedopuszczalne. Odpowiedz Link Zgłoś
redoxygene Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? 10.03.07, 23:03 Polska zezwala na takie rzeczy wszystkim, a zwlaszcza Polakom. Watek powinien byc ogolny, tu nie ma nic do sprawy narodowej. Znowu nadaje sie do kasowania. Znowu nawoluje do nienawisci "Ludzie opamiętajcie się póki czas bo niedługo nie będziemy mogli nawet pierdnąć we własnym kraju bez ich zgody". Jesli chodzi o "podczas jakiś tam wycieczek jest to co najmniej niedopuszczalne" to tu akurat nie tobie sadzic. Wiesz co to jest paszport dyplomatyczny? Odpowiedz Link Zgłoś
piotrjm Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? 15.03.07, 09:35 sorki, ale jakoś nie dostrzegam nawoływania do nienawiści w zdaniu, które cytujesz - a Twoja reakcja jedynie potwierdza, że jest jakiaś dziwna wrażliwość na tym punkcie; co do sposobu ochrony wycieczek z Izraela to o ile dobrze pamietam reguluje to umowa dwustronna i mając na uwadze sytuację na bliskim wschodzie nie jest to dziwne; a komentując całe zajście należy stwierdzić, że winne sa lokalne służby, które zamiast natychmiast problem rozwiązać i pilnować, żeby autokary z wycieczkami nie utrudniały życia mieszkańców bagatelizują problem i doprowadzają do reakcji które prowokują i będą prowokować podobne zajścia (i nie wierzę, żeby miało to cokolwiek wspólnego ze słynnym na całym świecie polskim antysemityzmem, który moim zdaniem jest nie większy niż w USA, Francji czy Włoszech, gdzie Żydów jest znacznie wiecej niż w Polsce); Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: krisx Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.208.unknown.vectranet.pl 11.03.07, 08:26 Człowieku ale o czym tu dyskutować .Robero włoch powinien zrobić to samo co Ci żydzi z izraela zabrać się z Polski i nigdy nie wrócić .Ja bym nie popuścił poszedł bym do ojca Rydzyka i na fali eteru opowiadałbym historię do znudzenia . Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ? Kto chroni Izraelitów w Polsce? IP: 82.139.0.* 11.03.07, 01:01 Czy te wycieczki nadal obstawia Edward Misztal, dzisiaj właściciel agencji ochroniarskiej, a kiedyś założyciel oddziału antyterrorystycznego przy ZOMO?? Może pani Renata M. mogłaby nam coś na ten temat napisać? Przecież te wycieczki mają na szlaku swoich wędrówek również nasze miasto Odpowiedz Link Zgłoś
czerwony_bandyta Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? 11.03.07, 08:41 Nie wzywam to żadnej nienawiści lewicowy baranku tylko do stanowczych działań tak żeby Polska odzyskała swoją pozycję uległego wobec niemalże wszystkich a szczególnie wyżej wymienionych. Co ma paszport dyplomatyczny do ochroniarzy? Czy wycieczka miała paszport dyplomatyczny? Wejdź na forum krakowskie to sobie poczytasz miernotko, znawco drogownictwa i judaizmu. Mogę mieć własne poglądy chociaż we własnym kraju bo na obczyźnie już wszystko podporządkowane jest jednemu Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: to ja Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.03.07, 10:35 racja. ile lat na kolanach ....? Odpowiedz Link Zgłoś
czerwony_bandyta Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? 11.03.07, 08:45 A oto przykład, że nie ma dla nich żadnych świętości, międzynarodowych norm, dobrych obyczajów czy tradycji.Liczy się tylko skutek a przy tym ZERO konsekwencji serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34219,3978337.html Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: maryjan Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.03.07, 10:14 stanowczo za wiele wycieczek przyjezdza do radomia ,zdeptane miasto cale w psich odchodach(dla czego w psich?) jesstem w szoku i jeszcvze ten biedny wloch pobity przez zydow,makabra a mialo byc to miasto jego szansy -szansy na kalectwo.PEWNIE wladze radomia wezmoz sie za tych turystow .chce by moje miasto bylo spokojne ,ciche ,przyjazne dla mieszkancow Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: b.dyplomatka i Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.03.07, 12:16 ŻDNEGO BANDZIORA OCHRONIAZA Z PASZPORTEM DYPLOMATYCZNYM NIC NIE CHRONI gdy zostanie złapany na goracym przestepczym uczynku.Jest pierdel i konsul niech wyciaga go z pierdla. DYPLOMATA PSEŁDO-OCHRANIAZ NIE MA PRAWA UŻYWAC BRONI BO NIE BYŁO NAWET STANU WYŻSZEJ KONIECZNISCI.Cywil miał żekomo zagrażac 4 bykom ??? POWINNA SIE UDAC MLODZIEZ WSZECHPOLSKA ( bez SKONÓW ) z Krakowa do pana ambasadora z Izraela, przedstaic mu ocenę sytuacji ( na pismie aby sie nie wypar w dalszym postepowaniu )i " poprosić" go aby szanował zasady polskiej goscinnosci.Bo jeżeli sie nie dostosuje do nich to zostanie mu i jego rodakom odebrane prawo poznawani naszego kraju i znacznie będzie urtudniony dojazd autokarami do miejsca gdzie miał miejsce incydent. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: KTO TE POBYTY FINA Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.03.07, 12:20 Niestety pobyty w wiekszosci mlodzieży zydowskiej i te np. w Oswięcimiu finansuje naród polski ,a konkretnie ministerstwo p. Giertycha !!!1 Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: maciej Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.tkdami.net 11.03.07, 12:24 Nie dajmy się sprowokować do dyskusji na temat "tabu". Nie pozwólmy na dyskryminację Polaków. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: POLAK [...] IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.03.07, 14:38 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
czerwony_bandyta Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? 11.03.07, 15:11 Dzisiaj koło mojego miejsca zamieszkania na ulicy Podwalnej około godziny 11 widziałem jakąś wycieczkę, którą osłaniało (przed czym lub kim????) 3 radiowozy policyjne! Kto za to płaci i dlaczego? Odpowiedz Link Zgłoś
phodopus Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? 12.03.07, 09:51 Niestety są wśród nas ludzie, którzy taką wycieczkę bez ochrony mogliby chcieć nieco uszkodzić lub potraktować niewybrednymi odzywkami :) Mam nadzieję, że jak wybiorę się w tamte okolice zrobić parę zdjęć, to nie zostanę uznany za niechronioną, jednoosobową wycieczkę z wiadomego kraju :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Fr Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: 82.139.33.* 11.03.07, 23:50 Pewnie że nie powinni się tak zachowywać ale... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: polak i już Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.03.07, 09:18 pytanie. jak myślicie ,kto to powiedział:"środowiskiem,z którego pochodzę,jest liberalna żydokomuna. To jest żydokomuna w sensie ścisłym,bo moi rodzice wywodzili się ze środowisk żydowskich i byli przed wojną komunistami". dla ułatwienia ukazało się to w miesięczniku Powściągliwość i Praca Nr 6 z 1988 roku! Odpowiedz Link Zgłoś
czerwony_bandyta Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? 14.03.07, 13:17 Wiem czyje to są słowa. Bardzo cenię autora tych słów, uważam nawet, że jest on nielicznym autorytetem współczesnej Polski, ale uważam również, że nie można generalizować. Cenię również wypowiedź byłego ministra spraw zagranicznych pana Rotffelda, którego rodzina straciła ogromny majątek, a który stwierdził, że nie można ograbiać wolnego państwa polskiego z czynów komunistów. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: co ty Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.03.07, 14:45 wiem że nie wiesza a chcesz taką okrężną drogą poprzez prowokację się dowiedzieć. przecież tu chodzi o michnika.i to ma być twoim zdaniem autorytet? Odpowiedz Link Zgłoś
czerwony_bandyta Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? 14.03.07, 14:49 Do tej pory myślałem, że powiedział to prof. Bartoszewski ale skoro powiedział to Michnik to przepraszam, on z pewnością nie jest moim autorytetem. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: JOJNE Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.03.07, 18:36 A jak niby mamy szę zachowywacz.Przecież napisane jest -"abyszmy wszędzie czuliszmy sze jak we własnym domie". No to sze czujemy.:) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: co ty Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.03.07, 10:22 to dobrze. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: KOSZERNY DEDEKTYW Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.03.07, 12:38 DRODZY PRZYJACIELA ICEK I SALCIE POCZYTAJMY CO NA MÓWIĄ NASI MĘDRCY.I my czytamy i to stosujemy z wolą zawarta w: "PROTOKÓŁACH MEDRCOW SYJONU " CZYLI WYKLADACH MEDRCA SYJONSKIEGO WTAJEMNICZONEGO W PLANY PODBOJU ŚWIATA PRZEZ naszych .A tam nam podaja np. w Wykladzie II pkt 5.ROLA PRASY (fragmenty) .....Państwa współczesne posiadają w ręku swoim olbrzynia siłę,wytwarzająca ruch myśli w narodach- to prasa. ....Rola prasy polega na zaznaczeniu :żądan niezbędnych ,na komunikowaniu skarg narodu ,na wyrazaniu ,a nawet TORZENIU NIEZADOWOLENIA......... .....Państwa nie umiały wykorzystać tej siły,i oto znalazła się ona w naszym ręku ... .....Przez nią zdobylismy wpływy ,pozostając na uboczu ....... To tylko czytac i działac ,a sukcesa same przychodzą ???? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: l i l a b a j Re: IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.03.07, 13:33 Nie tylko Żydzi, ale i wszyscy inni nie powinni się tak zachowywać, są przecież cywilizowane sposoby postępowania w takich sytuacjach. Jak było naprawdę wiedzą ci ochroniarze i ten Włoch. Ty możesz tylko spekulować, ale nie koncentruj od razu wszystkiego co złe na całej żydowskiej społeczności. A nawet jeśli ci ochroniarze przesadzili, to przecież nic nowego - Żyd też może się mylić. No i w ogóle, czy mało jest przypadków nadużyć zakresu obowiązków wśród ochroniarzy w Polsce? Nie, dlatego zapytaj, czy ochroniarze powinni się tak zachowywać? Popatrz na człowieka i jego zachowanie niż jego ojczyste pochodzenie bo na razie ciągle próbujesz zamaskować (i to nieudolnie) swój rasizm... a to jest karalne. Pamiętaj. Pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: goj Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.03.07, 13:56 wejdżcie na stronę wwww.polonica.net/czerwone-zyciorysy,i stanie się jasność. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: wnikliwy Brat Szechtera vel Michnika komunistyczny morderca IP: 82.139.0.* 15.03.07, 18:11 Brat - morderca sądowy W "Między panem a plebanem" (op. cit., s. 50) znajdujemy kolejne łgarstwo Michnika o ojcu: "Przez wszystkie lata bardzo konsekwentnie unikał peerelowskiej kariery". Jak więc wytłumaczyć piastowanie przez Ozjasza Szechtera w czasach stalinowskich stanowiska zastępcy redaktora naczelnego skrajnie serwilistycznego organu związków zawodowych - "Głosu Pracy" (od 1 stycznia 1951 r. do 11 marca 1953 r.). Ciekawe, że szefem Szechtera w tej gazecie kadłubowych związków zawodowych był Bolesław Gebert, ojciec obecnego podwładnego Michnika - Dawida Warszawskiego (Geberta). Wpływ wychowawczy "wielkiego antykomunisty" Ozjasza Szechtera jakoś nie zaszkodził w PRL-owskiej karierze starszego brata Adama - mordercy sądowego Stefana Michnika. Należy on do grupy stalinowskich katów, którzy winni odpowiadać przed sądem Rzeczypospolitej za zbrodnie przeciwko Narodowi Polskiemu. Prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz pisał na łamach "Rzeczpospolitej" (z 18 marca 1996 r.) o kapitanie Stefanie Michniku jako członku jednej z dwóch grup sędziów najbardziej odpowiedzialnych za mordercze wyroki. Był on bowiem członkiem grupy sędziów, którzy orzekali wyroki śmierci w sprawach, w których doszło później do pełnej pośmiertnej rehabilitacji osób skazanych na śmierć. Jeszcze jako młody podporucznik Stefan Michnik został dopuszczony do sądzenia spraw oficerów dużo wyższych od niego stopniem. Niejednokrotnie wchodził do składów sędziowskich w warszawskim Wojskowym Sądzie Rejonowym, który miał najwięcej spraw "ciężkiego kalibru" o wielkim politycznym znaczeniu, oczywiście spraw całkowicie sfabrykowanych. Wyrokował w tzw. sprawach tatarowskich. Stefan Michnik nie zawiódł pokładanego w nim zaufania. Sądził tak, jak od niego oczekiwano, nieuczciwie i bezwzględnie, wydając surowe wyroki, w tym wyroki śmierci na osoby całkowicie niewinne. I został za to dobrze wynagrodzony, awansując w 1956 r. w wieku zaledwie 27 lat do stopnia kapitana. Jako podporucznik był sędzią wydającym wyroki w sfabrykowanych procesach majora Zefiryna Machalli, pułkownika Maksymiliana Chojeckiego, majora Jerzego Lewandowskiego, pułkownika Stanisława Weckiego, majora Zenona Tarasiewicza, pułkownika Romualda Sidorskiego, podpułkownika Aleksandra Kowalskiego (por. "Dokumenty. Mieczysław Szerer. Komisja do badania odpowiedzialności za łamanie praworządności 10 czerwca 1957", paryskie "Zeszyty Historyczne", 1979, nr 49, s. 156-157, i J. Poksiński, My sędziowie, nie od Boga..., Warszawa 1996, s. 276). Wydał w tych procesach surowe wyroki, w tym kilka wyroków śmierci. 10 stycznia 1952 r. stracono w wieku 37 lat skazanego na śmierć przez Michnika majora Zefiryna Machallę (został zrehabilitowany pośmiertnie 4 maja 1956 r.). Stefan Michnik wydał wyroki śmierci również na byłego polskiego attaché wojskowego w Londynie, pułkownika M. Chojeckiego i na majora J. Lewandowskiego. Ci mieli więcej szczęścia, wyroku nie wykonano. W przypadku płk. Chojeckiego zadecydowało to, że wiceminister MBP Romkowski chciał wykorzystać Chojeckiego jako świadka w innym procesie. Dzięki temu Chojecki dożył 1956 r., a 28 marca 1956 r. jego sprawa została umorzona z powodu całkowitego braku dowodów winy. 8 grudnia 1954 r. zmarł, niecały miesiąc po udzieleniu mu przerwy w odbywaniu kary więzienia, skazany przez Michnika na 13 lat więzienia płk Stanisław Wecki, były wykładowca Akademii Sztabu Generalnego, przez dwa lata więzienia torturowany, pośmiertnie uniewinniony (por. J. Poksiński, TUN, Warszawa 1992 r.). Ciężkie przejścia więzienne przyspieszyły śmierć innego skazanego przez Michnika (na 12 lat więzienia) płk. Romualda Sidorskiego, byłego naczelnego redaktora "Przeglądu Kwatermistrzowskiego". W marcu 1955 r. ze względu na bardzo zły stan zdrowia udzielono mu przerwy w odbywaniu kary; zmarł wkrótce. Został pośmiertnie zrehabilitowany 25 kwietnia 1956 r. Wyroki śmierci w głośnych sprawach wysokich oficerów z grupy generała Tatara wcale nie były jedynymi wyrokami śmierci, które orzekł Stefan Michnik. Tylko że te inne wyroki - w sprawach oficerów podziemia niepodległościowego, są dużo mniej znane. Tak jak podpisany przez Stefana Michnika wyrok śmierci na majora Karola Sęka, który miałem możliwość oglądać w listopadzie 1994 r. na wystawie na UMCS w Lublinie, uczestnicząc tam w panelu na temat "Żołnierzy wyklętych" (tj. żołnierzy polskiego niepodległościowego podziemia po 1944 r.). Major Karol Sęk, artylerzysta spod Radomia, przedwojenny oficer, potem oficer Narodowych Sił Zbrojnych, został stracony z wyroku sędziego wojskowego Stefana Michnika w 1952 r. Stefan Michnik "niewiele rozumiał, ale podpisywał wyroki śmierci i czuwał nad ich wykonaniem". A były to wyroki godzące w najlepszych polskich patriotów. Tak jak w przypadku kierowanego przez Stefana Michnika wykonania wyroku śmierci na wspaniałym polskim patriocie Andrzeju Czaykowskim, cichociemnym, powstańcu warszawskim, zastępcy dowódcy połączonych baonów "Oaza-Ryś" na Mokotowie i Czerniakowie. Odznaczonym za bohaterstwo w walce z Niemcami Krzyżem Virtuti Militari. Zamordowano go na Mokotowie 10 października 1953 r. pod nadzorem porucznika Stefana Michnika (por. opis tej tragedii pióra P. Jakuckiego, "Zamordowany za patriotyzm", "Gazeta Polska", 20 października 1994 r.). Hańba domowa Myślę, że sprawa brata - stalinowskiego zbrodniarza, stanowi jeden z kluczy, wyjaśniających ciągły flirt Adama Michnika z komunistami po czerwcu 1989 r. Chodziło o łączący go z nimi równie głęboki strach przed rozliczeniami i pełnym pokazaniem "hańby domowej" czy "hańby rodzinnej". Mając stalinowskiego kata w rodzinie, Michnik robił wszystko, aby nie doszło do prawdziwych rozliczeń ze zbrodniami komunizmu, opublikowania ksiąg hańby, bo uznał to za niezwykle groźne dla własnej legendy. Przypomnę tu, że Adam Michnik usprawiedliwiał wyroki wydawane przez swego brata (nigdzie nie podając jednak, że chodziło o wyrok śmierci) tym, że: "Kiedy zapadały najgorsze wyroki, Stefan był dwudziestoparoletnim człowiekiem, który niewiele rozumiał z tego, co się działo" ("Między panem...", s. 48). Wyjaśnijmy więc, że młody porucznik Stefan Michnik gorączkowo rwał się do sądzenia w sfabrykowanych procesach wojskowych nad dużo wyższymi od niego stopniem majorami czy pułkownikami, bo widział w tym szansę błyskawicznego przyspieszenia swojej kariery. I rzeczywiście uległa ona radykalnemu przyspieszeniu - już w wieku 27 lat awansował na kapitana. Przy obrazie rodowodu Adama Michnika warto wspomnieć również o roli jego matki, zaangażowanej komunistki sprzed wojny - Heleny Michnik. Po wojnie wsławiła się głównie dogmatycznymi podręcznikami, zalecającymi m.in. jak najskuteczniej walczyć z religią katolicką. Oto przykładowy fragment jej zaleceń zamieszczony w "Komentarzu metodycznym dla klasy IX ogólnokształcącej szkoły korespondencyjnej stopnia licealnego" do podręczników: E. Kosiński "Historia wieków średnich", A.W. Jefimow "Historia nowożytna", S. Missalowa i J. Schoenbrenner "Historia Polski", Warszawa 1953 r.: "(...) Nie wystarczy np. powiedzieć, że Kościół był główną podporą feudalizmu, lecz trzeba to udowodnić. Udowadniać będziecie w ten sposób: Kościół był główną podporą feudalizmu, ponieważ: 1) głosił, że władza królewska pochodzi od Boga, a więc poddanym nie wolno się buntować; 2) głosił wieczność feudalizmu i zasady nierówności społecznej; 3) stosował klątwę kościelną i karał wszystkich występujących przeciwko nierówności społecznej; 4) urządzał krucjaty przeciwko ruchom ludowym, np. przeciwko albigensom we Francji, husytom w Czechach itd.; 5) zwalczał postępową naukę, gdyż podważała ona panujący ustrój (np. potępienie nauki Kopernika, Galileusza itd.); 6) przez hasło 'błogosławieni maluczcy duchem' utrwalał ciemnotę i zacofanie mas ludowych; 7) głosząc, że ci, którzy cierpią na tym świecie, będą zbawieni po śmierci, rozbrajał rewolucyjną walkę mas ludowych" itd. Adam Michnik twierdził, że jego matka wywodz Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: wnikliwy Re: Brat Szechtera vel Michnika komunistyczny mor IP: 82.139.0.* 15.03.07, 18:13 wywodziła się z "całkowicie spolonizowanej żydowskiej rodziny", pisał o jej "całkowitej identyfikacji z polskością" ("Między panem...", s. 46-47). Nie wyjaśnił tylko, jak pod opieką takich patriotycznych rodziców - ojca jakoby absolutnie "polskiego Polaka" i matki "całkowicie identyfikującej się z polskością" - on sam już w młodości stał się narodowym nihilistą ("Między panem...", s. 91). Pisał sam o sobie, że był narodowym nihilistą i rzekomo przestał nim być po marcu 1968 r. Komunistycznemu rodowodowi Michnika towarzyszyły odpowiednie splendory - wielkie, eleganckie mieszkanie w gęsto obsadzonej przez zaufanych towarzyszy z partyjnej i bezpieczniackiej elity Alei Przyjaciół w Warszawie, dokładnie w tym samym domu, w którym mieszkał były stalinowski minister bezpieczeństwa Stanisław Radkiewicz (por. "Wprost", 22 listopada 1991 r.). prof. Jerzy Robert Nowak Fragment książki "Czerwone dynastie", Wydawnictwo MaRoN 2004. tekst pochodzi ze strony www.informacje.int.pl/adam_michnik Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jan tadeusz... Re: Brat Szechtera vel Michnika komunistyczny mor IP: *.internetdsl.tpnet.pl 16.03.07, 10:26 i stąd nienawiść michnika i jego środowiska w tym gw do jakiejkolwiek lustracji i dekomunizacji! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jojne Re: Brat Szechtera vel Michnika komunistyczny mor IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.03.07, 00:19 NIE Uczta Baltazara!Same sie uczta! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Paweł Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: 195.117.22.* 19.03.07, 11:19 Miałem nie polemizować z tymi ohydnymi, niegodnymi człowieka, rasistowskimi i ksenofobicznymi postami, ale napiszę tylko tyle, że brzydzę się wszystkim, co dyskryminuje ludzi ze względu na rasę, kolor skóry, wyznanie. Ale to takie polskie, takie radomskie...Wszystkim pogrobowcom Hitlera życzę rozsądku i umiaru w ferowaniu wyroków. I jeszcze ciekawostka. Otóż podczas okupacji odbywała się w Krakowie narada gubernatorów poszczególnych dystryktów Generalnej Guberni z Hansem Frankiem. Każdy z nich prosił o zwiększenie liczby policji i wojska w swoich dystryktach, jednak gubernator dystryktu Radom poprosił o znaczne dofinansowanie, co uzasadniał ogromną liczbą szmalcowników i wszelkiej maści donosicieli, których trzeba sowicie opłacać. Znamienne? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: znany ale nieznany Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.03.07, 09:25 chłopie gdzie tu jest rasizm? 123 lat zaborów(poczytaj no sobie jak żydzi odwdzięczli sie Polsce i polakom za to że Polska zyskał miano "paradisus Judeorum"-raj dla żydówa a współczesny historyk żydowski Burnett Litvinoff ocenił w dziele "Antysemitism and modern history"(Londyn 1988),że:" przypuszczalnie Polska uratowała żydów od całkowitego wyniszczenia w wiekach średnich i w dobie odrodzenia"),krótka przygoda z wolnością 20 lat,wojna, straszliwa okupacja,wyniszczenie przez stalina i hitlera kwiatu polskich patriotów i inteligencji,straszliwe zniszczenie gospodarki,rozkradzione przez okupantów mienie gospodarcze i dorobek kulturalny, a później czterdzieści parę lat narzuconego komunistycznego sytemu ,który zgnoił gospodarke(gdy w tym czasie niemcy dzięki planowi Marshalla kwitły i są dzieki temu obecnie potęgą) i zniszczył to co sie nazywa wyższymi wartościami. i teraz przyjeżdzają Żydzi i żądają zwrotu majątków od tego co został zniszczony i okradziony a nie od tego co zniszcyzł i okradł?! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Paweł Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: 195.117.22.* 20.03.07, 09:57 Wszystko się zgadza, jednak zauważ, że razem z Żydami i to mówiąc jednym głosem, zwrotu majątków żądają od państwa również polscy właściciele, nic sobie nie robiąc z naszych problemów gospodarczych. Nawiasem mówiąc, przedwojenni posiadacze majątków pochodzenia żydowskiego to byli POLACY...a na cmentarzu pod Monte Cassino jest wiele ich grobów, więc ci, którzy tam leżą właśnie w taki sposób odwdzięczyli się Polsce. Głupia nienawiść do innej nacji to nic innego jak ksenofobia, a że dotyczy Żydów, nazywam ją po imieniu - antysemityzmem, czyli przejawem rasizmu. A w tym "paradisus Judeorum", o którym piszesz są takie miejsca jak Jedwabne oraz Kielce, gdzie dokonano ohydnych pogromów na miarę zbrodni Hitlera. Nie rozumiem uprzedzeń na tle narodowościowym ani żadnym innym tle, choć wiem ile krzywd wyrządzili nam Niemcy, czy Rosjanie, powtarzam nienawiść rodzi nienawiść i nic poza tym z niej nie wynika. Pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Gaweł do Pawła IP: 82.139.0.* 20.03.07, 13:29 drogi Pawle bardzo Cię proszę, nie stawiaj w jednym szeregu Polaków i Żydów. Nie wiem gdzie wyczytałeś, że polscy właściciele chcą zwrotu włości razem z żydami Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Paweł Re: do Pawła IP: 195.117.22.* 20.03.07, 14:12 Drogi Gawle, szeroko informowała o tym ostatnio prasa i telewizja. Co do jednego szeregu, w którym mieliby stać Polacy i Żydzi, to nie mam nic przeciwko temu, biorąc pod uwagę słowa naszego papieża, który powiedział...zaraz, zaraz, jak On to się wyraził...aha "starsi bracia" i jeszcze odwiedził synagogę i bardzo, ale to bardzo dobrze wyrażał się o narodzie, który wydał Jezusa i Marię z Nazaretu oraz kilku apostołów, znasz te postacie? Ze współczesnych to jestem bardzo dumny z Romka Polańskiego, ale ty pewnie nie. I nie proś mnie abym nie stawiając dwóch, od wieków powiązanych z sobą narodów w jednym szeregu stawał się kimś na kształt komendanta obozu koncentracyjnego selekcjonującego ludzi do komór gazowych. Stwierdzam, ze jako Polak niczym nie różnię się od Żyda. Jego i mnie stworzył Bóg i obydwaj możemy mienić się Jego dziećmi. A ty Gawle zastanów się co mówisz, bo ludzie o twoim światopoglądzie kreują wizerunek zapyziałego, ksenofobicznego, pełnego uprzedzeń radomskiego społeczeństwa. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Gaweł Re: do Pawła IP: 82.139.0.* 20.03.07, 14:32 Witaj Pawle Demokracja którą mamy, daje mi możliwość wyrażania poglądów oraz wolność co do wyboru miejsca osiedlania się, pracy oraz wyboru znajomych i przyjaciół. Niewątpliwie, JPII mógł bywać w synagodze. Ja też byłem z ciekawości. Interesujące miejsce, aczkolwiek nie do końca odpowiada mi architektura oparta na planie kwadratu z wyniesionym na środku fotelem. Poza tym ten zaduch... Oprócz Romana Polańskiego mógłbym podać Ci parę innych nazwisk, jak chociażby Adam Michnik, Seweryn Blumsztajn oraz Hajka Grundbaum (znana również jako prezydent Warszawy) Czy jestem dumny z Romana Polańskiego? Pytasz w kontekście jego twórczości, zarzutów które postawiły mu władze USA dzięki którym nie mógł odwiedzać tego kraju, czy pochodzenia? Jeżeli rozmowa o żydach od razu kojarzy Ci się z hitlerowskimi obozami oraz rolą komendanta tychże placówek, to szczerze współczuję. Genialny przykład "postaci" które znam. pochodzą z religii która nazywa się chrześcijaństwo. Więcej możesz dowiedzieć się o tychże "postaciach " z Biblii a także z Księgi Rodzaju oraz Starego i Nowego Testamentu. Nie sądzę, że "ludzie o twoim światopoglądzie kreują wizerunek zapyziałego, > ksenofobicznego, pełnego uprzedzeń radomskiego społeczeństwa" Dlaczego? Bo skończyły się czasy, kto nie jest z nami ten jest przeciwko nam. Mam prawo nie być fanem siedmioramiennych świeczników, krzyży na grobach zamiast macew w trawie oraz jedzenia z minimalną ilością czosnku, który jednak dodaje uroku potrawom. Pozdrawiam Ciebie oraz Twoich bliskich Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Paweł Re: do Pawła IP: 195.117.22.* 20.03.07, 14:55 Skoro jesteś takim zwolennikiem demokracji to pozwól mi pozostać przy swoim zdaniu. Hanna Gronkiewicz może być Hajką Grundbaum, podobnie jak Michnik Szechterem itp. pozostaje to absolutnie bez wpływu na to, że ogromnie ich cenię i szanuję. Podobnie zresztą jak ciebie jako człowieka, bo tego nauczyli mnie rodzice, nauczyciele i przeczytane książki. Nigdy w życiu nie postawię siebie ponad nikim, bo staram się zawsze belkę w swoim dostrzegać oku. Nie sądzę, że JPII odwiedził synagogę, tak jak to było w twoim przypadku - z ciekawości, myślę, że zrobił to z potrzeby swojego wielkiego serca, którego otwarcia na bliźnich (niezależnie od wyznania, koloru skóry, rasy, światopoglądu) serdecznie ci życzę pozdrawiając ciebie i twoich bliskich. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Gaweł Re: do Pawła IP: 82.139.0.* 20.03.07, 15:10 Skoro tak cenisz braci starszych, dlaczego wymienieni zmienili nazwiska? Wstydzą się własnego pochodzenia? Przecież to doskonały sposób, na promocję ich kultury oraz narodu w polskim społeczeństwie. Każdy ma swoje powody, dla których odwiedza synagogę. nie stawiam się ponad nikim - po prostu obok. Jak zwykle pozdrawiam Ciebie i Twoich bliskich Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Paweł Re: do Pawła IP: 195.117.22.* 20.03.07, 15:25 Drogi Gawle - obok, czyli w jednym szeregu...więc jednak postęp. Cieszę się. Co do zmiany nazwisk, to myślę, że chcieli bardziej zintegrować się z naszym społeczeństwem, a może bali sie Polaków wysyłających ich na Madagaskar? Zresztą każdy ma prawo wyboru. Dziękuję Ci za polemikę, której poziom świadczy o Tobie jak najlepiej. można mieć różne poglądy i się szanować. Nieustające pozdrowienia dla Ciebie i całej Twojej rodziny. Życzę wszystkiego najlepszego. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: stefan Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.zgora.dialog.net.pl 20.03.07, 14:57 z Polskim Cmentarzem Wojennym na Monte Cassino to przesadziłeś na ponad 300 grobów jest tyle samo żydowskich jak i muzułmańskich czyli po ok.5 ! Jedwabne i Kielce to wymysł Izraelskiego kurnika w stosunky do Polski ! z Niemcami żyją dobrze obecnie czy to sprawa odszkodowań które im płacą Helmuty !!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Paweł Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: 195.117.22.* 20.03.07, 15:18 Ile by tych grobów nie było, to jednak są. A co do wymysłów, to podobnie wypowiadają się niektórzy Rosjanie w sprawie Katynia, to też wymysł polaczków. Kielce i Jedwabne to niestety prawda, a tych, którzy wymordowali Żydów w Kielcach komunistyczne władze skazały na karę śmierci, głośna sprawa, widzę, że historia to dla ciebie poligon dowolnej interpretacji faktów, ale oczywiście masz prawo do własnych poglądów. Jesli Żydzi to dla ciebie synonim zła, to rozumiem, że ty jestes ten dobry? No cóż...gratuluję dobrego samopoczucia...i pewnie do koścółka biegasz co niedzielę, co? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kaczka w jabłkach Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.03.07, 09:43 coś mi się wydaje że ten paweł to chyba podlipniak z gw?! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Paweł Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: 82.139.57.* 21.03.07, 16:37 Panie kaczka, z miastaście a głupiście. Ale z tą kaczką to radzę uważać, bo za to władza do pierdla wsadza. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kaczysta Re: Czy Żydzi tak powinni zachowywać się? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.03.07, 16:29 to podlipniak ale nie pracuje w wybiórczej Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: stefan Re:do Pawła IP: *.zgora.dialog.net.pl 23.03.07, 16:50 czy jesteś pewny,że na karę śmierci której teraz jesteś przeciwny skazano właściwych ludzi ?! o Jedwabne zapomnij ponieważ nasłuchałeś się wywodów "czerwonych autorytetów" ! żydzi biegają do synagogi w sobotę i nie masz nic przeciwko ! nie napisałem,że żydzi są synonimem zła ale ich układ z niemcami którzy ich mordowali jest groteskowy !!! Odpowiedz Link Zgłoś
czerwony_bandyta Re:do Pawła 23.03.07, 17:15 A co z Morelem. Mordował Polaków a pomimo to Izrael do końca nie wyrażał zgody na ekstradycję. Czy tak powinno być: W Opolu Sowieci mordowali Ślązaków Dorota Wodecka-Lasota, współpraca Leszek Frelich 2007-03-19, ostatnia aktualizacja 2007-03-19 20:35 Przy byłej ul. Jagiellońskiej w Opolu prawdopodobnie była po wojnie sowiecka katownia, w której zamordowano 124 Ślązaków, zarówno pochodzenia niemieckiego, jak i polskiego. Prokurator IPN umorzył śledztwo, bo nie odnalazł świadków zbrodni. Ale po ustaleniach "Gazety" na cmentarzu na Półwsi rozpoczną się poszukiwania tajnej zbiorowej mogiły Zobacz powiekszenie W tym budynku przy obecnej ulicy Drzymały zginęło 124 Ślązaków. więcej zdjęć ZOBACZ TAKŻE * Stracili życie w sowieckiej katowni (19-03-07, 20:27) Na trop mordów wpadł obecny pracownik opolskiego więzienia dr Andrzej Kurek. Przygotowując pracę na temat jego historii, znalazł w Archiwum Państwowym "rejestr alfabetyczny niemieckiego więzienia w Opolu w latach 1933-1946". - Dowiedziałem się z niego, że począwszy od przejęcia więzienia przez władze polskie, czyli od kwietnia 1945 roku do końca 1946 roku, 124 więźniów umarło poza jego siedzibą, która była przy ul. Sądowej. Jako miejsce zgonu tych ludzi w rejestrze podawano ul. Jagiellońską 1, czyli budynek, który nigdy nie należał do więziennictwa - wyjaśnia dr Kurek. Przejrzał tzw. księgi zejścia w Urzędzie Miasta w Opolu. Wynikało z nich, że na Jagiellońskiej jednego dnia umierało po kilku więźniów, zaś akty ich zgonów wypisywane były nawet kilka miesięcy później. I to seryjnie - po kilkanaście jednego dnia. Często nie ma w nich odnotowanej przyczyny zgonu. Jeśli jest, to podaje się udar serca lub ogólne wycieńczenie. - Te zgony nie mogły być naturalne. Prawdopodobnie na ul. Jagiellońskiej była katownia, do której przewożono więźniów z więzienia przy Sądowej - uważa dr Kurek. W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach umarło na Jagiellońskiej ponad 100 osób narodowości niemieckiej, kilku - narodowości polskiej, a w przypadku kilkunastu osób ich narodowości nie określono. Morel i Sowieci W latach 1945-47 budynek przy Jagiellońskiej 1 był we władaniu wojsk sowieckich. Ulica była zamknięta dla mieszkańców. Od grudnia 1945 do września 1946 naczelnikiem opolskiego więzienia był osławiony Salomon Morel. Wcześniej, od lutego do listopada 1945 r., zarządzał obozem w Świętochłowicach, w którym w ciągu kilku miesięcy z powodu tyfusu zmarło przynajmniej półtora tysiąca osób - osadzonych bez sądu, w większości Ślązaków. Po odejściu z Opola Morel kierował obozem w Jaworznie, do którego zsyłano m.in. akowców i podejrzaną o antykomunizm młodzież. Tam też część więźniów zmarła. W latach 90. prokuratura postawiła Morelowi zarzut zbrodni ludobójstwa, ale ten po wszczęciu śledztwa wyjechał do Izraela, który odrzucił wniosek o jego ekstradycję. 87-letni Morel zmarł tam kilka tygodni temu. Będą badania mogiły W lipcu 2005 roku prokurator IPN Grzegorz Bryda rozpoczął dochodzenie w sprawie śmierci więźniów. Przeprowadził wizję lokalną w obiekcie, który mógł być katownią. Prokurator nie odnalazł żadnych świadków. W mocno przetrzebionych archiwach służby więziennej też nic nie było. Nie wiadomo też, co stało się z ciałami zabitych. - Wszystko przelewa się przez palce. O 30 lat za późno to wypłynęło - komentuje prokurator Bryda, który pod koniec ubiegłego roku umorzył śledztwo. - Ale to nie oznacza, że ta historia nie miała miejsca. Ja tylko nie mam na nią przekonywujących dowodów - dodaje. Dziennikarze "Gazety" próbowali znaleźć świadków. Wspomagał nas ks. Wolfgang Globisch, duszpasterz mniejszości niemieckiej. Dr Kurek z kolei przekazał listę zabitych przy Jagiellońskiej do ks. Tadeusza Słockiego, na Półwieś, by poszukał nazwisk w księgach parafialnych. Nic nie znalazł. W Komprachcicach natrafiliśmy jednak na ślad rodziny Buhl. To nazwisko jest na liście, ale spolszczone, bez litery "h". - Majster drogowy Marceli Buhl mieszkał tu z rodziną przy ul. Opolskiej. Został zabrany do więzienia w Opolu w 1945 roku. Zginął tam, o czym jego żona dowiedziała się, kiedy zawiozła mu jedzenie. Wartownik powiedział jej, by już nic nie przywoziła, bo mąż dawno nie żyje - opowiada 74-letnia Kunegunda Koszyk, która była znajomą Buhlów. Mówi, że te wspomnienia mimo upływu czasu są dla niej nadal bardzo bolesne. - Pani Buhl zmarła kilka lat później. Ich jedyny syn Ernst w 1945 r. dostał się do francuskiej niewoli, bo jako Ślązak był wcielony do Wehrmachtu. Na prośbę matki nie wrócił do Komprachcic. Matka obawiała się bowiem, że go zabiją tak, jak zabili jego ojca, którego ciała nigdy jej nie wydano. - Grzebano ciała prawdopodobnie w miejscach nieoznakowanych na cmentarzu. Taka była praktyka - uważa dr Krzysztof Szwagrzyk, szef Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu, który na opolskich cmentarzach odnalazł już kilka miejsc tajnych pochówków akowców. Dotarliśmy do byłego opolanina, dziś mieszkańca Bonn, który zajmuje się historią Opola i jego mieszkańców. Przesłał listę zabitych przy Jagiellońskiej do Heimatortskartei w Passau, czyli Kartoteki Wysiedlonych Niemców - instytucji, która prowadzi poszukiwania zaginionych w czasie wojennej zawieruchy. Powiadomił także Niemiecki Czerwony Krzyż w Hamburgu. Jest jednym z niewielu świadków, o ile nie jedynym, którzy wiedzą, gdzie mogą być pochowani zamordowani w katowni w Opolu. - Widziałem na cmentarzu komunalnym w Opolu mogiłę, do której w latach 1945-46 przywożono zmarłych wozami konnymi. Ciała były zawinięte w słomę, a przywożący je zaprzęg należał do opolskiego więzienia - mówi i prosi, by nie ujawniać jego nazwiska. Dokładnie opisał nam miejsce zbiorowej mogiły i przygotował odręczną mapkę, jak do niej dojść. Dzięki niej prawdopodobnie znaleźliśmy ten grób i informacje o nim przekazaliśmy dr. Szwagrzykowi. - To bardzo interesujące informacje. Zajmiemy się tą sprawą, przeprowadzimy badania, będziemy szukać zbiorowej mogiły - zapowiada dr Szwagrzyk. Odpowiedz Link Zgłoś