Dodaj do ulubionych

Napięcie 230 V ?

IP: 62.29.129.* 29.12.03, 19:12
Przed chwilą w Polsacie podano, że Unia wymaga od nas podwyższenia napięcia z
220 do 230 V. Może to i prawda, ale powiedzcie, co za oszołom podwyższył
napięcie na Ustroniu do prawie 250 V ? Sprawdzałem dokładnie legalizowanym
miernikiem cyfrowym: u mnie w domu jest 247 V !!!
Chciałnym tu przypomnieć pewny wzór z elektryki, mianowicie: P = U kwadrat /
R. Czyli podwyższenie napięcia z 220 V do 250 V powoduje, że żarówki np 100 W
pobierają 129 W. A przy uwzględnieniu tego, że włókno bardziej rozżarzone ma
mniejsze R, to wyjdzie jeszcze więcej.
To tyle teorii. W praktyce wygląda to tak, że mniej więcej co tydzień
przepalają się żarówki na klatce schodowej ( te zamknięte w kolszu ).
Tak wysokie podwyższenie napięcia może zaszkodzić wszystkim urządzeniom,
które mają zbyt słabe chłodzenie np. wpakowanym do regału telewizorom, zbyt
przyciśnietym do ścian, jak zwykle, lodówkom i zamrażarkom.
Czy to też wymóg UNII ?? Czy tylko nadgorliwość elektryków spóldzielni !
Obserwuj wątek
    • Gość: dorociontko Re: Napięcie 230 V ? IP: *.udn.pl 29.12.03, 19:44
      Po 1) male sprostowanie: jezeli w mianowniku wartosc maleje, to wartosc ulamka
      rosnie. Fakt, ze w gniazdku jest 250 V to male przegiecie. Poza tym nie nalezy
      sie obawiac o wiekszosc urzadzen domowego uzytku, poniewaz gro posiada
      wewnetrzne transformatory, ktore i tak musza przerobic napiecie zmienne na
      stale. A co do zarowki: nie musisz kupowac 100 W tylko np 75 W, a w swieceniu
      nie bedzie zasadniczej roznicy, poniewaz wyzsze napiecie w sieci wymusi wieksze
      rozgrzanie wlokna. Klopot w tym przypadku moze byc tylko z urzadzeniami
      chlodzacymi i urzadzeniami silnikowymi (pralka, suszarka, odkurzacz).
      • Gość: aaa Re: Napięcie 230 V ? IP: 62.29.129.* 29.12.03, 20:20
        No właśnie. Jak w mianowniku zmaleje wartość R, to podniesie się jeszcze
        dodatkowo moc wydzielana przez żarówkę ! Czyli zamiast wyliczonej mocy 129 W
        będzie np 150 W. Oczywiście jest to przykład i dla równego rachunku przyjąłem
        żarówkę 100 W, bo na klatce schodowej i tak wkręcam tylko 40 W i jest widno.
        Tu nie chodzi o to, czy żarówka będzie jaśnie świecić, tylko o to, że moc
        wydzielana szybciej wzrasta, a przy zamkniętej w kloszu żarówce i braku
        odprowadzenie ciepła, ta żarówka nie wytrzymuje reżimu cieplnego i szybciej
        pada.
          • Gość: urle zaraz zaraz IP: *.ats.pl / *.radom.pilickanet.pl 30.12.03, 15:20
            Dlaczego od razu "wrzucasz" osobie,która dzieli się swoimi spostrzeżeniami z
            innymi?Jeśli to błędne obliczenia - to i tak nic z tego nie wynika wiec po co
            ta złość?ha?
            Ale jeśli to prawda,że podwyższone zostało napięcie to coś tu jest nie tak.Jak
            mge to sparwdzić u siebie?czy jets to legalne?W końcu w Polsce OBOWIĄZUJE 220V?
            więc jakim prawem jakiś "debil" może to zmienić?
            • Gość: eee Re: zaraz zaraz IP: *.tkdami.net / *.tkdami.net 30.12.03, 23:00
              Najlepiej sprawdzić wkładając dwa palce do kontaktu. Przy napięciu 230V moc
              przepływająca przez ciało będzie o ok. 9% większa. Po przeprowadzonej próbie
              koniecznie opisz swoje spostrzeżenia.
              W sprawie legalności: zainteresuj radomskich posłów, może zbiorą odpowiednią
              liczbę głosów i wniosą sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.
            • Gość: dorociontko Re: zaraz zaraz IP: *.udn.pl 31.12.03, 13:02
              Nie "debil" tylko 230 V juz od dawna jest obowiazujacym standardem w wiekszosci
              krajow Europy. 220 V to przezytek Ukladu Warszawskiego, kiedy to ZSRR chcialo
              robic wszystko, zeby byc jak Zachod, tylko po swojemu (zeby nie kopiowac).
              Skoro Polska chce wejsc do Unii, to jednak wiele dziedzin zzycia trzeba
              dostosowac. A jak sprawdzic napiecie w gniazdku? Poszukaj kogos, kto ma
              normalny woltomierz mierzacy napiecie przemienne (np. zwykly Metex koszt ok 30
              zl) wsadz bolce do gniazdka i odczytaj wynik.
              • Gość: aaa Re: zaraz zaraz IP: *.radom.cvx.ppp.tpnet.pl 31.12.03, 17:49
                Tu może nie chodzi o teoretyczne wyliczenia, w których chciałem tylko pokazać,
                że to nie jest tak, jak uspakajają media, że tylko "niewiele jaśniej" będę
                świecić żarówki, ale o to, że zawsze znajdą się nadgorliwcy.
                Podwyższenie napięcia do 250 V to już duże zagrożenie dla naszych urządzeń.
                Nawet dla tych, które posiadają transformatory (po drugiej stronie
                transformatora też wzrośnie napięcie ! ).

Ostatnio obserwuję zjawisko, że jak ktoś popełni głupotę i nie ma argumentów na
                jej wytłumaczenie, to sięga po ostateczny argument: "Bo z tym nie przyjmą nas
                do UNII ".
                I wszystko jasne. Oczywiście po podniesieniu napięcia.
                A jak napisałem wcześniej - napięcie na Ustroniu mierzyłem miernikiem Metex
                legalizowanym w listopadzie w wyspecjalizowanym zakładzie. A więc dokładnie.
                • Gość: Axel Re: zaraz zaraz IP: 5.3.1R* / *.cache.pol.co.uk 31.12.03, 20:43
                  Miernik którym się poslugiwałeś to gówno.Cyfrowy sprzęt kosztuje 600 pln
                  plus.Ten twój sprzet to przy próbie pomiaru napięcia w bateri 9V pokaże 11,7V.
                  247 Volt to dobry wynik bo w chwili gdy pobór energi wzrośnie wszystko bedzie
                  ciągle działać bez strat spadków napiecia etc.A co do elektryków osiedlowuch
                  to ty skoro wiesz jak obsługiwać miernik ,to powinieneś wiedzieć ze oni to
                  mogą tylko Ci życzyć Szczęśliwego Nowego Roku.
                  • Gość: aaa Re: zaraz zaraz IP: *.radom.cvx.ppp.tpnet.pl 02.01.04, 21:58
                    Ja tak na twoim miejscu nie wyrażałbym się o mierniku, gdybym go nie widział.
                    Ostatecznie firma Metrix ma całą gamę mierników od tzw. przez ciebie "gówien"
                    za 100 zł do profesjonalnych mierników o dokładności 0,05% kosztujących nieraz
                    dużo powyżej 5000 zł.
                    Pisałem, że miernik jest legalizowany, a to oznacza, że jest raczej z górnej
                    półki.
                    A moje zdanie o elektrykach spółdzielnianych pokrywa się z twoim.
                    Przy okazji także życzę ci Szczęśliwego Nowego Roku.
    • matt7893 Re: Napięcie 230 V ? 22.05.21, 13:40
      Zgadzam sie dokladnie z AAA. Jest 22 Maj 2021 i odkrylem ze dwa lata temu powyzej 247 V w Pruszkowie kolo Warszawy. W nocy w swieta Bozego Narodzenia nawet zadzialam mi alarm w UPS ze przekroczone jest 250. Zauwazylem to wlasnie te ten sposob ze niektore urzadzenia zaczely sie wlaczac "bardziej energetycznie". Przy normie 230 235 to max odchylu.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka