Dodaj do ulubionych

Pięć godzin za darmo zostaje

09.09.11, 07:07
W nowelizacji ustawy o systemie oświaty, uchwalonej przez Sejm w 2010 r. zapisano, że przedszkolem publicznym jest placówka, która zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie. Wprowadzono też zapis ustalający, że wysokość opłat za udzielane przez publiczne przedszkola świadczenia w czasie przekraczającym wymiar co najmniej 5 godzin, będą ustalały rady gmin w swoich uchwałach. Jak rozumiem ustawa mówi o bezpłatnym przedszkolu,uznając,że jest to placówka oświatowa,a tu już się kłania Konstytucja. Gminy mają prawo decydować o czasie i opłatach. Dzisiaj większość gmin jest we władaniu Platformy i PSL. Czyli działają w imieniu tych partii. Np. jeśli mówimy o podwyżkach za opłaty w Warszawie,to dzieje się to za sprawą Gronkiewicz-Walc-wiceszefowej Platformy. Poprzez właśnie ten wybór,zdecydowali o najdroższym dla rodziców wariancie. Taka jest prawda! Gminy to co miały do wyboru,potraktowały jako "obowiązek". Szczyty hipokryzji ! Teraz Tusk wylewa krokodyle łzy,a rodzice muszą płacić. Mówienie o braku miliardów/ilu?/ i niemożliwości przeznaczenia ich dla dzieci, w sytuacji,gdy inne miliardy są marnotrawione poprzez budowę najdroższych na świecie stadionów,autostrad,jest nieprzyzwoitością
Obserwuj wątek
  • mnbvcx zwiekszyc elastycznosc 09.09.11, 07:30
   zwiekszyc elastycznosc korzystania z bezplatnych godzin: np co drugi dzien bezplatne 10 godzin, albo przez polowe miesiecy lub bezplatne od 4 roku zycia dziecka, o ile wczesniej z przeczkola nie korzystalo.
  • lukilukk Re: Pięć godzin za darmo zostaje 09.09.11, 07:34
   I tak ustawowy obowiązek uczęszczania pięciolatka do przedszkola stał się od września obowiązkiem płatnym.

   Tylko czekać jak Tusk zacznie wprowadzać opłaty za szkoły 5 lekcji gratis a każda następna oraz WF, plastyka i świetlica odpłatne.

   A co go to obchodzi że ludzie pracują? A że zarabiają mało?
   On jest od ściągania podatków a ten za przedszkola nazywa się "podatkiem za opiekę nad dzieckiem"
   • 31paluszkow Re: Pięć godzin za darmo zostaje 09.09.11, 09:54
    Przedszkole nie tylko kształci, ale daje opiekę dla dziecka. Dlaczego państwo ma płacić za opiekę nad dziećmi rodziców, którzy nie chcą zatrudnić opiekunki dla swoich dzieci gdy chcą mieć więcej czasu dla siebie? Bywa, że rodzice beztrosko spóźniają się po odbiór dzieci np ze świetlicy szkolnej (robiąc sobie zakupy, zamiast najpierw odebrać dziecko) - dlaczego wówczas nauczyciel ma pracować dłużej za darmo??? Podobnie jest w przedszkolu.
  • same.zalety Przedszkoła: pięć godzin za darmo zostaje 09.09.11, 07:57
   ciekawe jak młodzi rodzice mają pracować, kiedy tylko 5 godzin jest za darmo? to nawet na pół etatu człowiek nie wyrobi żeby żeby odprowadzić a potem odebrać dziecko z przedszkola!

   taaaa, nie znajdzie 2 mld. no urocze. wszystkie samorządy na stadiony na euro2012 to miały. rząd na boiska w każdej gminie też miał. tylko na przedszkola nie ma, nie?

   brawo obywatele, dalej nie głosujmy na kobiety w wyborach "bo nie mają kompetencji". panowie najwyraźniej przedawkowali swoje kompetencje, czymkolwiek są:/
  • tomasso3 Re: Pięć godzin za darmo zostaje 09.09.11, 08:37
   Jedno mnie zastanawia, skoro opieka nad przedszkolakami sprawowana dłużej niż 5 godzin dzienne kosztuje 2 mld zł to co się stało z tą kwotą?

   Przecież dotychczas samorządy nie pobierały opłat, a dzieci miały zapewnioną opiekę, dopiero wprowadzenie ustawy spowodowało drenaż kieszeni rodziców. Na co więc poszły te 2 mld? Na zatrudnienie nowych urzędników? Na podwyżki dla samorządowców?
   • lukilukk Re: Pięć godzin za darmo zostaje 09.09.11, 08:43
    Na łatanie dziury.
    Przecież mówi że nie ma tych pieniędzy. Rostowski ze względu na koniunkturę na GPW nie może prywatyzować a jesli już to napewno nie po rozsądnych cenach.

    Na 1 kwartał planowany jest debiut ZE PAK + kopalnie. Ciekawe po ile to wystawią aby znaleźli się chętni? Dużo ich nie będzie bo emisje CO2 dobiją trochę elektrownie która bazuje na węglu brunatnym.
  • kr-ok Przedszkoła: pięć godzin za darmo zostaje 09.09.11, 09:31
   Nie bardzo rozumiem, dlaczego państwowe czy też samorządowe przedszkola mają być za darmo,jeśli dziś nie ma nic za darmo no bo każdy budynek w którym mieści się przedszkole należy utrzymywać w należytym stanie a to kosztuje.Sale zajęć powinny mieć odpowiednie wyposażenie a to też kosztuje,opiekę nad dziećmi sprawują nauczyciele którym należy godziwie zapłacić.Dzieci otrzymują posiłki które też kosztują to jak to się ma do żądań, jest za drogo. Owszem należy przyjrzeć się kalkulacją czy aby nie są z sufitu i tylko tyle należy zrobić nic poza tym jeśli kalkulacje okażą się realne.Podawano tu przykłady przedszkoli prywatnych,gdzie stawka wynosi 600zł miesięcznie to niby dlaczego ma być inna w przedszkolach państwowych.Dlaczego rodzice niby rodzice dzieci dla których brakło miejsca w tych państwowych mają płacić więcej.Moim zdaniem należy oddać wszystkie przedszkola w prywatne ręce i wtedy będzie uczciwa konkurencja.Pieniądze które teraz samorządy wydają na finansowanie przedszkoli podzielić i dopłacać równo na każde dziecko objęte w gminie opieką przedszkolną.
  • acc4 Czy 290 zł miesięcznie za przedszkole to dużo? 09.09.11, 09:35
   5 godzin za darmo + 5 godzin po 2,90 zł za godzinę daje 290 zł opłaty miesięcznie, a dziecko mamy na 10 godzin przez przez cały miesiąc "z głowy" (5 dodatkowych godzin x 2,90 zł x 5 dni w tygodniu x 4 tygodnie). Nie przesadzajmy, to nie dużo. Zmorą przedszkoli są rodzice, którzy traktują przedszkole jak darmową niańkę i notorycznie spóźniają się po dziecko.
   • bool_a Re: Czy 290 zł miesięcznie za przedszkole to dużo 09.09.11, 10:46
    Przedszkola państwowe są koniecznością dla osób niewiele zarabiających.
    Dla niektórych 290 zł to często 20-30% wynagrodzenia. Proszę sobie odpowiedzieć na pytanie ile osób zarabia poniżej średniej?
    Wg rocznika statystycznego w 2010 roku 17,1% rodzin (gospodarstw domowych) żyło na granicy ubóstwa.
   • divak2 Re: Czy 290 zł miesięcznie za przedszkole to dużo 09.09.11, 13:13
    290 zł to może nie aż tak dużo, ale w takim Wrocławiu płaci się tu i ówdzie 450 zł. Jak doliczysz do tego koszt dojazdu do tego przedszkola i weźmiesz pod uwagę fakt, że odwożenie i przywożenie dziecka zabiera ci +- godzinę dziennie, to zaczyna się to średnio opłacać.
    • lukilukk Re: Czy 290 zł miesięcznie za przedszkole to dużo 09.09.11, 16:20
     I wiele rodzin ma taki dylemat:

     Iść do roboty i prawie wszystko oddać za opiekę nad dzieckiem czy nie iść do roboty i zdychać z głodu?

     I tu nasz rząd idzie z pomocą. Zamiast promować tych co pracują a nie zbijają bąków siedząc na zasiłku wspomaga nierobów.

     Najlepiej siedzieć w domu, brać zasiłek na dzieci, z powodu niskich dochodów zasiłek z opieki i jakoś to będzie. Przynajmniej nie trzeba dymać z wywieszonym językiem z przedszkola do roboty a po robocie spowrotem. Zresztą co to za praca i co za wynagrodzenie skoro po odliczeniu wydatków za przedszkole zostanie nam w kieszeni 300 czy 500 pln? Co za to można kupić przez miesiąc?
  • delta121 Przedszkoła: pięć godzin za darmo zostaje 09.09.11, 10:49
   Proste pytanie. Jak nazwać taki kraj, w ktorym wydaje sie krocie na instytucje represji i to przez samorzady, a skąpi na opieke nad dziecmi, o ktorych obludnie sie mówi , że są przyszłościa narodu i gwarantem rozwoju. Za utrzymanie jednego pachołka miejsko- gminnego możnaby zapewnic przedszkole conajmniej dwojgu dzieci. Straz miejska to bezsensowna formacja, taka marna podróba policji, znienawidzona przez społeczeństwo z racji swojej niekompetencji, nieudolnosci i zwykłego chamstwa.Nie ma znaczenia żasnego dla bezpieczeństwa.A ilu jest tych pachołków utrzymywanych przez samorzady w Polsce ? Ich likwidacja tak szeroko postulowana dałaby kwoty pozwalajace na utrzymanie całej sieci przedszkoli na wysokim poziomie bez żadnych dopłat. Np, w Gdańsku koszt utrzymania SM to ok 20 milionów zł.! Zlikwidowac natychmiast tą bandę i bedzie kasa.
  • divak2 Przedszkola: pięć godzin za darmo zostaje 09.09.11, 13:06
   No bo nie opłaca się pracować samemu na dziecko. Lepiej siedzieć na prawdziwym lub fikcyjnym bezrobociu, dostawać zasiłki na dzieci i być jeszcze na preferencyjnych listach do żłobków i przedszkoli.

   Z drugiej strony, po ostatnich podwyżkach opłat państwowe przedszkole nie bardzo mi się kalkuluje. Kumpel płaci 450PLN miesięcznie za przedszkole dla swojego dziecka. JA 700, ale mam je 500m od domu. Do państwowego musiałbym wozić córkę samochodem. Doszłaby godzina dziennie w plecy i 1 bak paliwa (~200PLN) miesięcznie mniej w portfelu.
   • anna12-3 Re: Przedszkola: pięć godzin za darmo zostaje 09.09.11, 13:15
    To może zdradż mądralo, ile zarabiasz i swoje pouczenia skieruj do tych 3,6mln.Polaków pracujących na umowach śmieciowych i na rękę dostają ok.900 zł.,a mają 2,a nie daj Bóg 3 dzieci. Wg.GUS w Polsce żyje 8,7 mln. Polaków poniżej minimum socjalnego,a 2,2 mln.poniżej minimum biologicznego. Oni prawdopodobnie też mają dzieci. Skoro Tobie się udało,to dziękuj losowi i pomyśl o tych co tyle szczęścia nie mieli i oszczędż im swoich światłych rad.
    • divak2 Re: Przedszkola: pięć godzin za darmo zostaje 09.09.11, 13:52
     Ja pracowałem tak 3 lata, wcześniej byłem na stażu za 400zł. Ale nie kombinowałem wtedy dzieci. Poza tym ja nikogo nie pouczam, tylko pokazuję, że obecne ceny państwowych placówek zbliżają się do takiego poziomu, że zaczynają być porównywalne z cenami przedszkoli prywatnych. I że niektórzy się zastanowią, czy będą mieć drugie dziecko, bo mają luźne 700 w miesiącu, ale 1400 to już niekoniecznie.

     A jakbym miał 900 na rękę i 3 dzieci, to z ręką na sercu - nie wiem, co bym zrobił.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka