Dodaj do ulubionych

opłata dla notariusza?

09.11.05, 09:19
Chciałabym spytać z jakimi kosztami muszę się liczyć jeżeli koszt mieszkania
wynosi 124 tysiące złotych. Mieszkanie zakupione na rynku pierwotnym.
z góry dziękuję za odpowiedz.
Obserwuj wątek
    • bebiak Re: opłata dla notariusza? 09.11.05, 20:32
      Cześć,

      mamucia napisała:

      > Chciałabym spytać z jakimi kosztami muszę się liczyć jeżeli koszt mieszkania
      > wynosi 124 tysiące złotych. Mieszkanie zakupione na rynku pierwotnym.

      Zakładam (upewnij się tak na wszelki wypadek), że nabywasz mieszkanie od
      developera, a nie np. od spółdzielni).
      Jeśli do develoepra to opłaty od umowy sprzedaży:
      - taksa notarialna: 1.330,-zł + VAT 22% tj. 292,60,-zł
      - wniosek do sądu i czynności z nim związane: 200,-zł + VAT 22% tj. 44,-zł;
      - opłata sądowa za druk nowej księgi wieczystej: dziś 40,-zł (od marca 2006 -
      60,-zł);
      - opłata sądowa za wpis Ciebie do księgi jako właściciela: dziś 1.560,-zł (od
      marca 200,-zł);
      - wypisy: ok. 350,-zł (jedna strona = 7,32,-zł już z VAT-em, ale te umowy są
      dość długie a i kilka wypisów potrzeba stąd tak to łącznie oceniam).
      Jeśli developer odprowadza VAT z tytułu tej sprzedaży (a tak jest najczęściej)
      to nie ma podatku do czynności cywilnoprawnych.
      Wszystkie opłaty wnosisz u notariusza przy zawieraniu umwoy.
      Pozdrowienia serdeczne. B.


      • malcoln12000 zapytanie do Bebiaka 10.11.05, 09:36
        witam Bebiaku, mam małe pytanie w troche innej kwestii - w twoich postach
        zauważyłem ze zgodnie z rozporządzemiem z 1998 roku w przypadku wpisu hipoteki
        związanej z kredytem na budownictwo mieszkaniowe sąd nie powinien pobrać
        opłaty. Jak sprawdziłem swój przypadek okazało sie ze ja w zeszłym roku
        zapłaciłem za taki wpis. Czy masz może wiedze czy jest jakaś szansa żeby
        odzyskać te pieniądze? Czy też przepadło :-) i musze to potraktować jako mój
        extra wkład do budżetu...:-)
        Pozdrawiam
        malcoln
        • bebiak Re Kilka słów do Malcolna 10.11.05, 09:57
          Witaj,
          widziałam gdzieś Twój post wczoraj, ale już nie zdążyłam nic skrobnąć.

          malcoln12000 napisał:

          > witam Bebiaku, mam małe pytanie w troche innej kwestii - w twoich postach
          > zauważyłem ze zgodnie z rozporządzemiem z 1998 roku w przypadku wpisu
          >hipoteki związanej z kredytem na budownictwo mieszkaniowe sąd nie powinien
          >pobrać opłaty. Jak sprawdziłem swój przypadek okazało sie ze ja w zeszłym
          >roku zapłaciłem za taki wpis. Czy masz może wiedze czy jest jakaś szansa żeby
          > odzyskać te pieniądze? Czy też przepadło :-) i musze to potraktować jako mój
          > extra wkład do budżetu...:-)

          Mamy rzeczywiście takie rozporzadzenie i ona przez czas jakiś funkcjonowało
          zupełnie poprawnie, a potem zaczeły się problemy (myślę, że mniej więcej 2 lata
          temu). Rozporządzenie się nie zmieniło, ale pojawiły się jakieś rozbieżności z
          jego rozumieniu, może nie "jego" ale samego pojęcia "budownictwo mieszkaniowe".
          Sporo dyskusji na ten temat było swego czasu na tym forum, o ile pamiętam kilka
          osób próbowało nawet zawalczyć z sądem - z jakim skutkiem nie wiem/nie
          pamiętam.
          Od jakiegoś czasu pojawiły się opinie w sądzie, że "budownictwo mieszkaniowe",
          o którym mowa w rozporządzeniu, to tylko budownictwo indywidualne a nie z
          developerem i stąd wziął się cały problem. Ponoć ta opinia oparta była na
          jakimś orzeczeniu sądu, którego ja poszukiwałam nawet ale nie udało mi się do
          niego trafić. Zwolennicy tego niekorzystnego dla Was poglądu argumentowali, że
          przy developerze kredyt jest zawsze kredytem na NABYCIE nieruchomości a jeśli
          tak to należy pobrać dwudziestą część za wpis hipoteki - i to właśnie się stało
          w Twoim przypadku jak rozumiem.
          Tyle o tej sprawie wiem i tym się z Tobą dzielę. Jakie szanse na zwrot tych
          pieniędzy? Nie mam doprawdy pojęcia.
          Pozdrawiam Cię serdecznie. B.
          • malcoln12000 Re: Re Kilka słów do Malcolna 10.11.05, 12:40
            Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
            malcoln :-)

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka