mamucia 09.11.05, 09:19 Chciałabym spytać z jakimi kosztami muszę się liczyć jeżeli koszt mieszkania wynosi 124 tysiące złotych. Mieszkanie zakupione na rynku pierwotnym. z góry dziękuję za odpowiedz. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
bebiak Re: opłata dla notariusza? 09.11.05, 20:32 Cześć, mamucia napisała: > Chciałabym spytać z jakimi kosztami muszę się liczyć jeżeli koszt mieszkania > wynosi 124 tysiące złotych. Mieszkanie zakupione na rynku pierwotnym. Zakładam (upewnij się tak na wszelki wypadek), że nabywasz mieszkanie od developera, a nie np. od spółdzielni). Jeśli do develoepra to opłaty od umowy sprzedaży: - taksa notarialna: 1.330,-zł + VAT 22% tj. 292,60,-zł - wniosek do sądu i czynności z nim związane: 200,-zł + VAT 22% tj. 44,-zł; - opłata sądowa za druk nowej księgi wieczystej: dziś 40,-zł (od marca 2006 - 60,-zł); - opłata sądowa za wpis Ciebie do księgi jako właściciela: dziś 1.560,-zł (od marca 200,-zł); - wypisy: ok. 350,-zł (jedna strona = 7,32,-zł już z VAT-em, ale te umowy są dość długie a i kilka wypisów potrzeba stąd tak to łącznie oceniam). Jeśli developer odprowadza VAT z tytułu tej sprzedaży (a tak jest najczęściej) to nie ma podatku do czynności cywilnoprawnych. Wszystkie opłaty wnosisz u notariusza przy zawieraniu umwoy. Pozdrowienia serdeczne. B. Odpowiedz Link Zgłoś
malcoln12000 zapytanie do Bebiaka 10.11.05, 09:36 witam Bebiaku, mam małe pytanie w troche innej kwestii - w twoich postach zauważyłem ze zgodnie z rozporządzemiem z 1998 roku w przypadku wpisu hipoteki związanej z kredytem na budownictwo mieszkaniowe sąd nie powinien pobrać opłaty. Jak sprawdziłem swój przypadek okazało sie ze ja w zeszłym roku zapłaciłem za taki wpis. Czy masz może wiedze czy jest jakaś szansa żeby odzyskać te pieniądze? Czy też przepadło :-) i musze to potraktować jako mój extra wkład do budżetu...:-) Pozdrawiam malcoln Odpowiedz Link Zgłoś
bebiak Re Kilka słów do Malcolna 10.11.05, 09:57 Witaj, widziałam gdzieś Twój post wczoraj, ale już nie zdążyłam nic skrobnąć. malcoln12000 napisał: > witam Bebiaku, mam małe pytanie w troche innej kwestii - w twoich postach > zauważyłem ze zgodnie z rozporządzemiem z 1998 roku w przypadku wpisu >hipoteki związanej z kredytem na budownictwo mieszkaniowe sąd nie powinien >pobrać opłaty. Jak sprawdziłem swój przypadek okazało sie ze ja w zeszłym >roku zapłaciłem za taki wpis. Czy masz może wiedze czy jest jakaś szansa żeby > odzyskać te pieniądze? Czy też przepadło :-) i musze to potraktować jako mój > extra wkład do budżetu...:-) Mamy rzeczywiście takie rozporzadzenie i ona przez czas jakiś funkcjonowało zupełnie poprawnie, a potem zaczeły się problemy (myślę, że mniej więcej 2 lata temu). Rozporządzenie się nie zmieniło, ale pojawiły się jakieś rozbieżności z jego rozumieniu, może nie "jego" ale samego pojęcia "budownictwo mieszkaniowe". Sporo dyskusji na ten temat było swego czasu na tym forum, o ile pamiętam kilka osób próbowało nawet zawalczyć z sądem - z jakim skutkiem nie wiem/nie pamiętam. Od jakiegoś czasu pojawiły się opinie w sądzie, że "budownictwo mieszkaniowe", o którym mowa w rozporządzeniu, to tylko budownictwo indywidualne a nie z developerem i stąd wziął się cały problem. Ponoć ta opinia oparta była na jakimś orzeczeniu sądu, którego ja poszukiwałam nawet ale nie udało mi się do niego trafić. Zwolennicy tego niekorzystnego dla Was poglądu argumentowali, że przy developerze kredyt jest zawsze kredytem na NABYCIE nieruchomości a jeśli tak to należy pobrać dwudziestą część za wpis hipoteki - i to właśnie się stało w Twoim przypadku jak rozumiem. Tyle o tej sprawie wiem i tym się z Tobą dzielę. Jakie szanse na zwrot tych pieniędzy? Nie mam doprawdy pojęcia. Pozdrawiam Cię serdecznie. B. Odpowiedz Link Zgłoś
malcoln12000 Re: Re Kilka słów do Malcolna 10.11.05, 12:40 Dziękuję i pozdrawiam serdecznie. malcoln :-) Odpowiedz Link Zgłoś