Dodaj do ulubionych

Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Radom?

07.02.07, 19:15
W dzisiejszej "Rzeczpospolitej" przedstawiono porównanie budżetów oraz
wydatków inwestycyjnych 23 "metropolii". Oczywiście - nie ma wśród nich
Radomia - choć są takie "metropolie" jak Siedlce, Koszalin, Rybnik czy
Jelenia Góra.

Pierwsza uwaga:

Dlaczego nie ma w tym gronie nich Radomia? Jako źródło "Rzeczpospolita"
podała dane z miast. Mam pytanie, czy ktoś z Radomia (skarbnik, prezydent?)
był proszony przez gazetę o takie informacje. Jeśli tak, dlaczego nie zostały
udostępnione?

Jeśli nie, mamy dużo pracy do zrobienia (my: Radom), żeby nawiązać
odpowiednie relacje z dziennikarzami, żeby w przyszłości taka sytuacja nie
miała miejsca - że ktoś nie dzwoni.

(Jako stały czytelnik "Rz" prawie nigdy nie znajduję Radomia w różnorodnych
zestawieniach - często dlatego, że bierze się pod uwagę wyłącznie "miasta
wojewódzkie", ale tym razem nie rozumiem dlaczego?)

Aspektu promocji miasta w taki sposów - w najbardziej opiniotwórczej gazecie
w Polsce nie muszę podkreślać.

W powyższej sprawie kieruję interpelację do Prezydenta Miasta - żeby taka
sytuacja nie miała miejsca w przyszłości.


Druga uwaga:

Szokujące jest porównanie wydatków inwestycyjnych różnych miast. Dla
przykładu:

Miasta porównywalne (jeśli chodzi o budżet):
- Rzeszów - 142 miliony (budzet 556 milinow)
- Olsztyn - 166 milionow (budzet 539 milionow)
- Torun - 227 milionow (budzet 655 milionow)
- Opole - 275 miliony przy budzecie 580 mln
- Rybnik - 325 milionów (!!!) przy budżecie 583 miliony

Przy okazji, kazde z wymienionych miast - poza Toruniem - jest SPORO mniejsze
od Radomia (od 128 tysiecy w Opolu, do 171 tysiecy mieszkancow w Olsztynie;
Torun - 198 tysiecy, ale za to zdecydowanie wiekszy budzet!)

Miasta ZNACZACO mniejsze:
- Jelenia Góra - 137 milionów na inwestycje (przy 327 milionach budżetu)
- Zielona Gora - 97 milionow (budzet 327 milionow)


Chwała prezydentowi, że spróbował "wycisnąć" z budżetu Radomia ponad 100
milionów na inwestycje w 2007 roku, ale warto porównać z innymi miastami,
żeby uzmysłowić sobie skalę dysproporcji...

Jeszcze jedna uwaga: Kielce wprawdzie mają w 2007 roku zapisane "jedynie" 53
miliony złotych na inwestycje, ale za to zerowy deficyt - i zgodnie z
komentarzem dyr Wydziału Budżetu Kielc, Kielce "kumulują" pieniądze, by być
przygotowani na inwestycje - wkład własny, gdy uruchomione zostaną programy
europejskie na lata 2007-2013. (Ponadto, warto zauważyć inwestycje dokonane
tam w ubiegłych latach, oraz inwestycje, które nie przechodzą przez budżet
miejski, a ściśle dotyczą miasta i regionu - drogi krajowe, lotnisko,
akademia, telewizja, filharmonia itp.)


Wniosek: mamy BARDZO dużo do zrobienia...

Pełny artykuł:
www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070207/ekonomia/ekonomia_a_1.html
Obserwuj wątek
    • Gość: MlodyRadomianin Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.02.07, 19:26
      KOMPROMITACJĄ jest brak Radomia w tym zestawieniu.Jeżeli jest tam Koszalin ,
      który jedyną atrakcja jest widok morza z wieżowców na ostaniej miejskiej
      dzielnicy tego miasta to nie mamy o czym mówić...A co tam robią takie miasta
      jak Jelenia Góra,Rybnik czy Siedlce?
      Brawo dla Pana jdk za poruszenie tego tematu.A co do budżetu Radomia to jest
      on najlepszy od 1989r. anjwięcej na inwestycje 108 mln PLN ale to ciągle
      malo.Za dużo kasy w Radomiu się przejada za dużo idzie na utrzymanie 700
      urzędników i niestety na pomoc socjalną a za mało na inwestycje sport kulturę i
      promocję miasta.

      MlodyRadomianin dawny KR! - rodowity radomianin
      • Gość: MlodyRadomianin Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.02.07, 19:37
        W zestawieniu nie ma też Częstochowy obok Radomia najbardziej poszkodowanego
        miasta reformą administracyjną najgorszego Premiera III RP Pana Jerzego
        Buzka.Trzeba jak najszybciej znowelizowac tą tragiczną i antyradomska ustawę z
        dnia 24 lipca 1998r. o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału
        terytorialnego państwa.Niech się teraz pod ziemi zapadnie współtworca tej
        ustawy pan Prof.zw.dr hab. Michał Kulesza , który na polskich uczelniach jest
        wymieniany jako wielka osobowosć i wielki autorytet w dziedzinie
        administracji.Dla mnie ten człowiek swoją postawę sie skompromitował lansował
        12 woj. a potem wyszło 16!

        MlodyRadomianin dawny KR! - rodowity radomianin
        • Gość: Pomorzak Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.flashnet.pl 13.02.07, 22:09
          Do KR; dlaczego obrażasz ludzi pochodzących z Koszalina "jeżeli jest tam
          Koszalin ,który jedyną atrakcja jest widok morza z wieżowców na ostaniej miejskiej
          dzielnicy tego miasta". Musisz miec bardzo duże kompleksy.Reaguję gdyz pochodzę
          z tamtego rejonu, a moja żona jest z Radomia. Z calym szacuniem ale Koszalin
          jest bardziej zadbanym i czystszym miastem niz Radom. Niestety Radom jest bardzo
          zaniedbany i bardzo duzo pracy przed nowym Prezydentem. Prezydentem Koszalina
          jest Mikietyński popierany przez Pis , jest bardzo operatywanym zarządcom stąd
          inwestycje. KR pomysl i sprawdź za nim coś napiszesz , bo potwierdzasz smutna
          opinię na temat kłotiwych i zrzedliwych radomian ( niektórych)
    • jdk Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 07.02.07, 19:41
      List skierowany przeze mnie do redakcji "Rzeczpospolitej" (z kopią do
      Prezydenta Radomia oraz Rzecznika Prasowego miasta):

      = = =

      Szanowna Pani,

      gratuluję bardzo ciekawego artykułu!
      www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070207/ekonomia/ekonomia_a_1.html
      Mam jednak następującą uwagę: wśród 23 analizowanych miast ("metropolii") nie
      znalazłem Radomia, natomiast znalazłem wiele innych mniejszych miast (pomijając
      miasta wojewódzkie - nierzadko też mniejsze od Radomia - np. Zielona Góra,
      Gorzów Wlkp., Opole, Rzeszów, Toruń czy Kielce - inne, niewojewódzkie miasta
      np. Jelenią Górę, Koszalin, Rybnik czy Siedlce).

      Jako źródło informacji użytych w artykule podaje Pani "miasta".

      Mam pytanie:
      - czy zwracała się Pani o dane do władz Radomia? Jeśli tak, do kogo (Prezydent?
      Rzecznik? Skarbnik)?
      - jeśli nie, dlaczego?

      Jest to dla mnie bardzo ważna informacja, gdyż jako radny miasta Radomia oraz
      prezes Stowarzyszenia "Kocham Radom" jako jedną z najważniejszych kwestii widzę
      promocję miasta.

      Nie muszę uzasadniać, jak ważna jest promocja. Taką promocją jest również na
      przykład uwzględnianie Radomia w zestawieniach największych miast publikowanych
      przy różnych okazjach przez najbardziej opiniotwórczy dziennik, jakim
      jest "Rzeczpospolita". Nieuwzględnienie Radomia w takim zestawieniu jak
      ostatnio może sugerować czytelnikowi, że Radom nie mieści się nawet w takich
      kategoriach jak Koszalin czy Jelenia Góra, podczas gdy w rzeczywistości jest to
      14. co do wielkości polskie miasto. Radom
      stracił status miasta wojewódzkiego (stąd nie znajduje się w wielu
      uproszczonych zestawieniach biorących pod uwagę wyłącznie miasta wojewódzkie),
      nie stracił jednak swojej wielkości oraz rangi ośrodka regionalnego.

      Jestem przekonany, że zarówno ze strony Państwa gazety jak i władz Radomia
      będzie wola jak najbliższej współpracy przy podobnych porównaniach finansów
      największych polskich miast w przyszłości.

      Z góry dziękuję za informację i pozostaję z poważaniem!

      Jakub Kluziński
      Radny Miasta Radomia
      Prezes Stowarzyszenia "Kocham Radom"
      www.kochamradom.pl
      • Gość: MlodyRadomianin Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.02.07, 19:53
        Bardzo dobry list Pana Radnego Jakuba Kluzińskiego.Popieram w pełni.Nie
        uwzględnienie Radomia i Częstochowy ( oba te miasta to 14 i 13 miasta w Poslce
        pod wzgledem ludności to skandal) swoją drogą znam trochę osób z Cżestochowy z
        racji studiowania z nimi i wiem jak są anty do woj.śląskiego bo umieszczenie
        Częstcochowy w woj.slaskim tak jak Radomia w woj.mazowieckim to jawny
        skandal.Temat promocji miasta można też poruszyć na spotkaniu z Prezydentem
        miasta w poniedziałek.Kiedyś np. jak we WPROST są zestawienia polskich miast to
        RADOM jest tam zawsze uwzględniany!Nie iwem czemu Rzeczpospolita nie umiesciła
        Radomia.

        MlodyRadomianin dawny KR! - rodowity radomianin
      • Gość: darek Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: 212.182.107.* 07.02.07, 20:55
        Jdk przestań już tak epatować z tą ogromna różnicą wielkości Kielc i
        Radomia.Rozumiem,100 tysięcy to dużo ,ale nie około 15-18 tysiecy.Te liczby tak
        na prawdę nie mają znaczenia bo faktycznie ile przebywa w danej chwili osób w
        danym mieście to sprawa nie do obliczenia.Weź Jakubie także pod uwagę liczbę
        studiujących,a tych w Kielcach jest około 50 tysiecy.Tak więc liczba tzw.
        zameldowanych stałych mieszkańców to jedno ,a liczba mieszkających/tych nie
        zameldowanych to drugie.Pozdrawiam.
        • jdk Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 07.02.07, 20:58
          Gość portalu: darek napisał(a):

          > Jdk przestań już tak epatować z tą ogromna różnicą wielkości Kielc i
          > Radomia.

          Kielce wymieniłem jako jedno z 10 miast mniejszych od Radomia, jakie znalazły
          się w zestawieniu.

          Twoje uwagi całkiem słuszne.

          Nijak nie zmienia to jednak wymowy listu.

          Również pozdrawiam!
          • Gość: MlodyRadomianin Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.02.07, 21:34
            Kilece od ponad 400 lat są mniejsze od Radomia.Radom w tej chwili 225 tys. a
            Kielce 208 tys.Co do studentów to kielce około 50 tys. a Radom 28
            tys.Powierzchniowo Radom też jest większy od Kielc.Szkoda ze tak mało osób w
            POslce o tym wie.Moim zadaniem i wszystkich ludzi którym Radom leży na sercu
            jest szeroko promocja miasta Radom w Polsce i w Europie.
            PS.Pozdrawiam tych wszystkich dla których miasto Radom coś znaczy!

            MlodyRadomianin dawny KR! - rodowity radomianin
      • sympatyk_pis Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 08.02.07, 07:42

        Brawo Panie Jakubie za list! To jest troska o Radom!!! Gdyby tak samo pomyślało
        i zrobiło pozostałych 27 radnych... Pragnę jednak Pana zapewnić, że NIKT nie
        zwracał się w tej sprawie do Prezydenta Andrzeja Kosztowniakia i podległych mu
        osób. Jednak coś jest na rzeczy skoro tak ważny dziennik nie umieszcza w
        rankingu tak ważnej metropolii jaką jest Radom. Pozostaje mieć nadzieje, że
        budżet miasta będzie z roku na rok rozwijał się w kierunku inwestycyjnym!
        Pierwszy krok został już zrobiony po korekcie budżetu przygotowanego przez
        innych. Nadzieja wzrasta, kiedy pomyślę, jak budżet osobiście od początku będzie
        przygotowywał i nadzorował Prezydent Andrzej Kosztowniak. Jest Pan radnym, ale
        nie wiem czy zdążył już Pan zaobserwować demagogię co niektórych "kolegów". Dla
        nich ważniejsze będzie, że jeden menel (przepraszam za uproszczenie i
        generalizację, ale takie rzeczy naprawdę się dzieją co już zaznaczył największy
        demagog pan piekarz) weźmie 280zł zasiłku pomocy zamiast 350zł niż inwestycje.
        Gdzieś wcześniej pisałem o zaciskaniu pasa i myślę, że to słuszna droga pozbyć
        się przez jakiś czas przyjemności czy życia na wyższym poziomie, żeby później
        móc przeskoczyć status o kilka pięter.

        Na dzisiaj mamy 3 podstawowe zaległości i zaniedbania, które odstraszają
        znaczących inwestorów:
        1.Często nieuregulowany stan prawny nieruchomości i nieruchomości przyległych,
        2.Ktoś niepotrzebnie rozdrobnił działki (zamiast łączyć podzielono na malutkie).
        Obecnie duzi inwestorzy szukają działek o powierzchniach powyżej 1ha a i to jest
        nie jest za wiele,
        3.Brak uzbrojenia terenu (infrastruktura).
        Trzeba naprawdę sporo kasy, żeby skupić działki od osób prywatnych (np. te
        dzielące jakieś parcele miejskie), uzbroić je i wyprostować stan prawny. Ale
        cały wysiłek Prezydenta Andrzeja Kosztowniakia idzie właśnie w tym kierunku.

        PS. Komu i na jakim Radomiu zależy okaże się już na najbliższej sesji budżetowej
        jeszcze w tym miesiącu.

        Pozdrawiam
        __________________________________________________________________________________

        ANDRZEJ KOSZTOWNIAK, LAT 30 - PREZYDENTEM RADOMIA WIELU KADENCJI!!!

        NIE PYTAJ CO RADOM ZROBIŁ DLA CIEBIE! SPYTAJ CO TY ZROBIŁEŚ DLA RADOMIA???!!!
      • iuslex Radom bez promocji i informacji! 08.02.07, 13:54
        • iuslex Re: Radom bez promocji i informacji! 08.02.07, 14:04
          Wymieniony przykład jest potwierdzenim tylko reguły jaka obowiązuje w mediach o
          pomijaniu Radomia.
          To jest temat, który wymaga powaznego planu odwrócenia tego stanu rzeczy, tu
          musi zostać wykonana gigatyczna praca po stronie UM jak i Radomian.
          Martwi jednak ciagły brak planu promocji miasta, planu wyciągnięcia go z
          niebytu medialnego.
          dla potwierdzenia złego stanu rzeczy podaje następne przykłady. Niestety
          równiez z rzeczpospolitej
          www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070208/ekonomia/ekonomia_a_7.html
          według tego artykułu nie ma specjalnej strefy ekonomicznej w Radomiu, co więcej
          nie ma Tarnobrzeskiej strefy.
          Kolejny przykład to strona www.paiiz.gov.pl gdzie teoretycznie każdy inwestor
          trafiajacy do Polski powinien znaleźć informacje na temat terenów
          inwestycyjnych w Polsce. Oczywiście ! informacj o Radomiu jest upokarzająco
          szczatkowa a właściwie błędna, niepoważna i generalnie jakby jej nie było.
          To są tylko przykłady jakich wiele, więc czemu siędziwimy że bark
          zainteresowania Radomiem. Ale koniecznie to trzeba zmienić, ta sprawa dla
          Prezydenta powinna być najwazniejsza, smiem twierdzić że ważniejsza niż drogi,
          a równie ważna jak lotnisko. Bo co nam po drogach i terenach inwestycyjnych
          jeżeli wiemy tylko my o nich.
      • Gość: polar Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.02.07, 18:00
        czy otrzymał Pan już odpowiedź na swój list z Rzeczpospolitej?
        a może Magistrat zajął swoje stanowisko w tej sprawie?
        • jdk Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 28.02.07, 23:57
          Odpowiedzi nie otrzymałem. Nie widziałem też stanowiska magistratu. Wrócę do
          tego tematu.
      • Gość: Jaro Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: 82.139.33.* 02.03.07, 23:34
        Brawo Jakub. Jesteś młodym, energicznym i niegłupim facetem. W tobie i tobie
        podobnym przyszłość miasta. Nie odpuszczaj i nie daj się starym ramolom.
        Pozdrawiam
    • teta1985 Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 07.02.07, 21:44
      Może warto zrobić jakiś film promocyjny o Radomiu. Kilka wersji w zależności od
      długości i poruszanego tematu. Myślę, że stać nas jest na wykupienie 30
      sekundowego czasu reklamowego w TVP1 raz na tydzień, np. Pełne wersje filmów
      umieścić oczywiście na mającej powstać nowej stronie miasta.

      Pozdrawiam
      TETA
      • sono_andrzej Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 07.02.07, 22:05
        Jeżeli subregion radomski nie zostanie zakwalifikowany do tzw. "ściany
        wschodniej" będziemy tylko zazdrościć Kielcom, Olsztynowi, Lublinowi i wielu
        innym inwestycji.

        Dopuściliśmy do chorej sytuacji. Radom leżąc w mazowieckim spełnia wszystkie
        przesłanki by dostać wielomilionową pomoc na wyrównywanie poziomów życia,
        tymczasem płaci "janosikowe" na rozój np. Kielc.
        Musimy uciekać z woj. mazowieckiego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
        • Gość: mari Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.02.07, 00:58
          Teraz na ucieczke jest juz za pozno. Programy 2007-13 sa juz zatwierdzone. Nie
          da rady nic zmienic.
          • Gość: karol Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: 88.156.75.* 08.02.07, 08:06
            Ciekawe ile będzie wynosił budżet na inwestycje w 2008 roku mam nadzieje że nie
            mniej niż 150mln zł a za dwa lata nie mniej niż 200 mln zł to da się osiągnąć
            jak inni potrafią to my też to zrobimy jeszcze nie jest za próżno dla Radomia
            • sono_andrzej Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 08.02.07, 08:52
              Nie jest wcale za późno. Radom nie musi do 2013 roku być oddzielnym
              województwem. Wystarczy zakwalifikować subregion radomski do obszaru "ściany
              wschodniej". Kasa na ścianę wschodnią jest rozdzielana przez Warszawę.
              • isoxazolidine Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 08.02.07, 09:05
                dokładnie!

                i to jest kolejne zadanie dla naszych parlamentarzystow. budzet uchwalony ale
                walka o Radom trwa!
                • Gość: MlodyRadomianin Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.02.07, 10:07
                  W 2007r. budżet na inwestycje w Radomiu to 108 mln PNL.A w 2008r. moze to być
                  nawet 150 mln PLN.Trzeba tylko chcieć i mieć plany baaaaaaaaaaardzo
                  ambitne.Wystraczy ze np. dostaniemy z budźetu państwa 20 mln PLN na budowę
                  Filharmonii Radomskiej im. Mikołaja z Radomia , 3 mln PLN na budowę Straźy
                  Pożarnej , 3 mln na budowę sau i prokuratury na ul. warszawskiej.

                  PS.Po za tym szukać oszczędnosci gdzie się da.Nie słuchac tych anty radomian z
                  Radomian Razem pokazać im ich miejsce w Radomiu cała ta 6 radnych moi zdaniem
                  kompromituje Radom.Budżet jest do poparcia Rada Miejska to nie sejm tam powinno
                  być jak najmniej polityki a jak najwięcej pracy od podstaw na rzecz Radomia!Za
                  dużo idzie z budżetu miasta na utrzymanie armii 700 urzędników i przywielje dla
                  władzy.Niehc radni sobie zlwikiwdują przywieleje np. jazdę bezpłatną autobusami
                  MPK i tak nikt z radnych nimi nie jeżdzi!
              • Gość: marek Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.134.219.81.static.kielce.msk.pl 08.02.07, 10:15
                bez złośliwości, ale subregion radomski nie może być zakwalifikowany teraz do
                "ściany wschodniej" dlatego, że jak powstawał ten program to postanowiono, że
                pieniądze dzielone będą na poziomie województw. W ogóle w Polsce problemem jest
                to, iż srodki europejskie nie są dzielone na poziomie podregionów w przypadku
                tzw. dużych województw Mazowieckie, Wielkopolska czy duży pod wzgledem liczby
                mieszkańców Śląsk.
    • Gość: marek Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.134.219.81.static.kielce.msk.pl 08.02.07, 10:22
      Było głupotą,że Radom nie znalazł się we wspólnym województwie z Kielcami
      Bezmyślni politycy nie rozumieli wtedy, że pieniądze dzielone są na poziomie
      urzędów marszałkowskich. Gdyby urząd marszałkowski był w Radomiu (patrz Toruń)
      to mielibyscie o niebo lepszą sytuację w porównaniu z okresem do 1975 roku.
      Wtedy był inny system ekonomiczny i inne mechanizmy dystrybucyjne środków. Poza
      tym większe województwo to większy potencjał ludnosciowy a to się liczy. Do
      sprawy przesunięcia Radomskiego i tworzenia układu z Kielcami w postaci
      wspólnego województwa można wrócić po 2013 roku. Dużo zależy od inicjatywy Radomia.
      • Gość: MlodyRadomianin Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.02.07, 10:25
        Stolica woj.staropolskiego w Radomiu i sejmik i jestem za woj. z kielcami!
        • Gość: marek Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.134.219.81.static.kielce.msk.pl 08.02.07, 10:35
          To nierealna propozycja musiałaby być dwuwładza, w jednym mieści wojewoda w
          drugim marszałek.
          • Gość: Yahagi Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.chello.pl 08.02.07, 10:48
            >> Stolica woj.staropolskiego w Radomiu i sejmik i jestem za woj. z kielcami!

            KR! ... najlepszy dowcip jaki słyszałem od tygodnia :)

            Ciągle wierzę, że jesteś marginesem poglądów Radomia a nie jego większością.
            Obiektywnie patrząc: jest tak, jak przed laty podejrzewałem w jednej z rozmów z
            JDK. Z każdym rokiem: coraz więcej atutów w rozmowie po stronie Kielc, coraz
            mniej po stronie Radomia. Znikły argumenty : 'Kielce same sobie ten los
            zgotowały, a mogły być z silniejszym Krakowem...'

            Od lat wciąż czekam na inicjatywę rozmów. Ale jej nie ma, bo tacy jak Ty, ciągle
            o okupacji...Kto na tym traci, a kto zyskuje ? Może kiedyć wyciągniesz słuszne
            wnioski.
            • iuslex Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 08.02.07, 12:38
              Tak niestety czas pokazuje że błędem było niepodejmowanie rozmów z Kielcami
              (może i Częstochową)na temat wspólnego województwa. Może warto jednak poważnie
              się nad tym zastanowić,bo szanse na własne województwo są raczej marne.
              Tyle tylko czy Nas wogóle stać na podjecie poważnych kroków w tej materii?
              Jeżeli region radomski dołączyłby do "kielc" to o ile zwiększyłby się budżet
              nowego wojeództwa świętokrzyskiego?
              • Gość: Yahagi Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.chello.pl 08.02.07, 12:57
                Prywatnie sądzę, że nic straconego w tej materii. Poważne podjęcie tematu przez
                Radom zapewne wywołałoby podobną reakcję również w Częstochowie. Patrząc
                obiektywnie - trudno oczekiwać, żeby dostrzegalne zmiany były widoczne
                natychmiast, tym bardziej, że subwencje rozdzielone są bodaj do 2012 r. Po tej
                dacie, myślę, że można liczyć na kolejne wsparcie. Tak więc jeżeli liczyć na
                środki pomocowe w przyszłości - trzeba chyba poważnie myśleć i rozmawiać o tym
                dziś, a nie w 2011.. kiedy podział kolejnej transzy będzie taki, jak będzie to
                wynikało z regionów.
                • Gość: MlodyRadomianin Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.02.07, 13:55
                  Kolego z kielc a wiesz o tym ze np. w wyborach do Parlamentu Europejskiego
                  Kielce od 2004r. co 5 lat głosują w jednym okręgu wyborczym z Krakowem!Mamy w
                  Polsce 13 okręgów wyborczych i Kielce są w jednym z Krakowem!
                  PS.A te kieleckie podchody pod aplikację kielecką to śmiech na sali minister
                  Ziobro z PiS już wam pokazał miesjce w szeregu , szczerze powiedziawszy
                  bardziej kibicuję Bydgoszczy aby tam była aplikacja i miastu Rzeszów ( choć tam
                  aplikacja to pomyłka ale mają plecy strasznie o to zabiega poseł Kuchciński z
                  PiS z Przemyśla ).A co do Kielc to mam nadzieję że w niedługiej przyszłosci
                  woj.swietokrzyskie przejdzie do historii.
                  • Gość: Yahagi Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.chello.pl 08.02.07, 14:07
                    Kolego z Radomia... a powiedz jaki wpływ na moje śniadanie, pracę i dojazd do
                    niej ma to, w jakim okręgu są Kielce ? Żadne...

                    KR! - Ty wogóle nie czujesz klimatu. Nie o prestiż chodzi... tu chodzi o kasę.
                    To się PIENIĄDZE nazywa. Jeśli chesz prestiżu - to wymienię kilka w których
                    RADOM zajmuje zaszczytne miejsce w krajowej czołówce:
                    - 3cie miejsce pod względem wielkosci (Częstochowa i Gdynia) - miasta bez
                    sejmiku wojewódzkiego/wojewody
                    - czołówka pod względem bezrobocia w kraju
                    .. myslisz, ze to taki prestiż ?

                    W tej chwili liczą się pieniądze... ogromne pieniądze, jakie niektóre regiony
                    dostają / dostaną... A inne - nie otrzymają ochłapy, albo nie otrzymają ich
                    wcale. Ustaw sobie swoje miasto w odpowienim miejscu w tym podziale.

                    Patrz, przyglądaj się, jak rozwijają się inne miasta i regiony. Twoje się nie
                    rozwija, bo wzorem partii, której nazwy nie wymienię - nie potrafisz budować...
                    potrafisz tylko 'lustrować', rozliczać przeszłość... i snuć katastroficzne
                    wizje dla tych, którym powodzi się lepiej. Zdefiniuj to: zazdrość Cię zżera do
                    samego dna.. Patrz więc i obserwuj, jak to robią inni, a w międzyczasie zajmuj
                    się rozpamiętywaniem krzywd i życzeniem 'źle' innym ...
                  • iuslex Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 08.02.07, 14:12
                    KR doceniam Twoje zaangażowanie w sprawy Radomia, doceniam Twoje przywiązanie
                    do Naszego miasta, to naprawdę godne pochwały. Ale daruj sobie te ciągłe walki
                    z Kielcami, to nie jest istotne, radom musi na siebie liczyć i Radom musi dbać
                    o siebie, jednak sens dyskusji był taki że ta dbałość o siebie ma wieksze sznse
                    powodzenia w województiwe biedniejszym niż mazowieckie, a jedyną alternatywą
                    jest własne województwo lub województwo z Kielcami. Pozdrawiam i życzę sukcesów
                    oraz mniej zawiści bo to potrafi przysłonic rzeczywiśtość.
    • Gość: Dert Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.internetdsl.tpnet.pl 08.02.07, 18:25
      Zapomnijcie ze bedac w woj z Kielcami Radom coś by zyskał. Co zyskuje Ostrowiec
      czy Starachowice? Tak samo byście narzekali jakby teraz Radom był w
      świętokrzyskim. Nikt mi nie powie że przyczyną tego że nasze miasto nie dostaje
      środków finansowych jest to że jest w bogatym województwie. Bo przecież skoro
      jest w bogatym to pieniądze powinny też płynąć do nas. Łudzicie sie nadzieją, że
      będąc z Kielcami cos zyskamy. Co lepszego zyskuje np Ostrowiec bedąc w
      świętokrzyskim. Tylko będąc miastem wojewódzkim można coś zyskać, a nie
      istnieniem w tym czy innym województwie.
      • Gość: MlodyRadomianin Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.02.07, 19:53
        Najlepsze byłoby własne woj.radomskie ze stolicą w Radomiu.To samo piszę od 3
        lat na forum co z bycia w woj.swietokrzyskim ma Ostrowiec czy Starachowice o
        Skarźysku nie wspomnę.Kielce robią ich w balonu wybijają się na ich
        plecach.Dużo lepiej Ostrowiec,Starachowice,Skarżysko by miało w woj.małopolskim
        tylko jak to wmówić władzom tych 3 miast!Pod kielcami te 3 miasta się cofają
        trwa degradacja tych miast!Weżmy jako przykład Skarżysko 33% bezrobocia brak
        perspektyw dużą przestepczość jedno kino , jeden klub , mlodzi wyjeżdzaja
        dodoatkowo niestety tworzytam się 4 polska mafia po
        Pruszkowie,Wołominie,Starachowicach.
        • Gość: fx Młody radomianinie KP (kubusiu puchatku) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.02.07, 00:14
          Twoje profesjonalne analizy dotyczące sytuacji miast w świętokrzyskim są
          dziecinne i śmieszne. Nie potrafisz czytac tekstu ze zrozumieniem i wyciągać
          słusznych wniosków
          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=68&w=56918923&a=56968317 , Twoje
          wypowiedzi w kontekście sąsiadów z południa przynoszą więcej wstydu niż rządy
          banana. Rozumiem, że chcesz być aktywny, ale rozunmek (przynajmniej w tych
          kwestiach) niestety masz podobny do tego jaki ma kubuś puchatek.
          Twoje wypowiedzi są na poziomie trzynastolatka.
          Nie kompromituj genów swoich dziadków.
      • Gość: fg Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.02.07, 11:03
        głupoty wypisujesz barziej szarego brudnego i brzydkiego miasta niż radom w tym kraju nie ujżysz wspominasz tu o Ostrowcu spróbuj pojechać do pobliskich Pionek tam dopiero jest bida....
    • Gość: marek Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.134.219.81.static.kielce.msk.pl 08.02.07, 20:06
      i będziesz kolego z Radomia pisać jeszcze ze 33 lata, bo widzę że masz
      beznadziejne poglądy, nie ma o czym z Tobą rozmawiać. Jeżeli Radomianie są tacy
      jak Ty, a przynajmniej ich znaczna część to gnijcie dalej na Mazowszu. A
      Świętokrzyskiego nikt nie zlikwiduje. Argumenty,że sobie nie poradzimy z
      wykorzystaniem funduszu unijnych padły, bo radzimy sobie z tym świetnie,
      jesteśmy na 4 miejscu w Polsce pod względem wykorzystania funduszy.
      • sono_andrzej Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 08.02.07, 20:27
        Rzeczywiście z racjonalnego punktu widzenia wspólne województwo z Kielcami ma
        obecnie sens, ale raczej nie da rady przekonać radomian, którzy i tak nie
        zrozumieją sedna sprawy zmian.

        Subregion powinien być zakwalifikowany do ściany wschodniej nawet drogą
        dyspensy. Należy zainteresować sprawą Komisję Europejską.
        • Gość: Dert Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.02.07, 14:16
          Jak najdalej od Kielc, A wy gnijcie w tym świetokrzyskim. Niełudzcie sie że coś
          z nimi Radom by zyskał. Juz to przerabialiśmy. Liczmy tylko na siebie a nie na
          porozumienie z Kielcami.
    • szybka.osa Parki przemysłowe i technologiczne 09.02.07, 00:17
      Trochę nie na temat, ale co z parkiem przemysłowo-technologicznym w Radomiu? Nie
      jest już planowany?
      www.paiz.gov.pl/index/?id=01386bd6d8e091c2ab4c7c7de644d37b
      • Gość: Yahagi ... IP: *.chello.pl 09.02.07, 08:21
        Przykład pierwszy z brzegu:

        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=68&w=56771395&a=56771395
        i odpowiedź KR:
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=68&w=56771395&a=56796196
        Szacunek dla KR za znajomosc politykow RA i ich rodowów... ale jak widać innych
        spraw nie postrzega już z takim zrozumieniem. Baa........rdzo daleko mu do
        obiektywizmu.

        KR, tam był wymieniony Ostrowiec, o ktorym napisałeś min:
        > Dużo lepiej Ostrowiec,Starachowice,Skarżysko by miało w woj.małopolskim
        > tylko jak to wmówić władzom tych 3 miast!Pod kielcami te 3 miasta się cofają
        > trwa degradacja tych miast!

        Ostrowiec miałby w małopolskim tak jak Radom w mazowieckim. Dziś moze korzystać
        ze środkow pomocowych sciany wschodniej. I jak widac korzysta. Wprost
        proporcjonalnie do ilości i jakości złożonych wniosków. A z czego korzystałby w
        małopolsce ?

        Może już lepiej wypowiadaj się za siebie, niż za Ostrowiec... bo marnie Ci to
        wychodzi.

        SONO:
        Myślę, że czas jeszcze głośniej o tym mówić i piętnować KR-owe wizje. I chyba
        obliczyć szanse na samodzielnie wojewodztwo/wspolne wojewodztwo z KI(i moze z
        CZ)/ sens jakichkolwiek zmian.
        • Gość: MlodyRadomianin Re: ... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.02.07, 16:35
          Akurat sytuację Ostrowca znam dobrze bo tam często bywam mam tam liczną
          rodzinkę podobnie ze Starchowicami byłem tam w wakacje u znajomych ze
          studiów.Oba te miasta gniją w swietokrzyskim dużo lepiej by im było pod
          Krakowem!Nie wiem co Ty widzisz ale ja Ostrowiec pamiętam z początku lat 90-
          tych i tam nic się nie zmieniło.Jedno kino jeden klub ten sam marazm huta nic
          wiecej!A o Starachowicach to mi się nawet pisać nie chce bida tam aż
          piszczy.Miasto bez wyrazu szare bez centrum miasta , chciałbym tym miastom
          jakoś pomóc moze kiedyś pomogę ale one muszą byc w woj.malopolskim nie w
          swietokrzyskim bo kielce je niszczą i wybijają sie na plecach takiego Ostrowca
          czy Starchowic szkoda ze mieszkancy tych miast tego nie widzą!
          • Gość: marek Re: ... IP: *.134.219.81.static.kielce.msk.pl 09.02.07, 17:18
            Rado też gnije. Chłopcze Twoja wiedza na temat procesów rozwojowych regionów
            jest zerowa, nie ośmieszaj się.
            • Gość: Dert Re: ... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.02.07, 17:38
              Na pewno nie bardziej gnije niz pod okupacja kielecką. Jak najdalej od Kielc!
            • Gość: Yahagi Re: ... IP: *.chello.pl 09.02.07, 17:41
              Nie sądzisz KR!, że nie masz swobody w mówieniu o pomaganiu innym ?

              > !Nie wiem co Ty widzisz ale ja Ostrowiec pamiętam z początku lat 90-
              > tych i tam nic się nie zmieniło.

              Ja +/- tak samo postrzegam Radom... a to co widzę w Ostrowcu, to szansę na
              wsparcie z dotacji UE, o których to środkach Ostrowiec nie mógłby nawet marzyć
              będąc w małopolsce. Tak to własnie chcesz tym miastom 'pomóc'.

              > szkoda ze mieszkancy tych miast tego nie widzą!

              może nie widzą, bo są za daleko od tematu ? bo pewnie nigdy nawet do Radomia nie
              pojechali, żeby mieć porównanie ?.. a może to Ty nie widzisz tego, co tak
              najważniejsze ? Oni wiedzą sporo lepiej o co sprawa sie rozgrywa... to są
              pieniądze, których Ty im nie zapewnisz... a to akurat na chwilę obecną najlepszy
              sposób pomocy. Jak podałem w poprzednim poście: Ostrowiec i powiat osrowiecki
              taką kasę ma zapewnioną. Nie przez Kielce, ale przez fundusze UE. A to dlatego,
              że jest w świętokrzyskim.

              To jak KR... warto być w świętokrzyskim ?? :>
              • Gość: Dert Re: ... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.02.07, 19:14
                Dla mnie osobiscie w Kielcach tez nic sie nie zmienilo. Ktos powie maja deptak
                nowy, u nas tez jest nowy deptak, tez powstaja nowe budowle. Nie wiem czym sie
                tak niektorzy zachwycaja w tych Kielcach.
                • Gość: marek Re: ... IP: *.134.219.81.static.kielce.msk.pl 09.02.07, 19:48
                  Tak Radom to kwitnąca metropolia, tętniąca życiem kulturalnym, naukowym, kwitnie
                  biznes, żyć nie umierać. A ja mimo to zostaję w tych zapyziałych dziadowskich
                  Kielcach, w których nic kompletnie się nie dzieje.
                  • Gość: Dert Re: ... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.02.07, 21:10
                    Wcale tak nie twierdze, przecież to Kielcami sie tak wszyscy zachwycaja, ktore
                    maja zapedy do miana metropolii. Nie wiem czym sie tam tak zachwycac, zwykła
                    mieścina jak kazda inna.
    • Gość: monika Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.02.07, 18:32
      jdk napisał:

      > W dzisiejszej "Rzeczpospolitej" przedstawiono porównanie budżetów oraz
      > wydatków inwestycyjnych 23 "metropolii". Oczywiście - nie ma wśród nich
      > Radomia - choć są takie "metropolie" jak Siedlce, Koszalin, Rybnik czy
      > Jelenia Góra.

      Może "Rzeczpospolita" jest tak grzeczna i chciała zaoszczędzić Radomiowi
      kompromitacji? :)
      Dziwne, że jako przedstawiciel miasta (radny) dopomina się Pan, aby koniecznie
      umieszczono Radom w rankingu, w którym znalazłby się on (Radom) na szarym końcu.

      Czy wychodzi Pan z założenia: Nie ważne jak piszą, dobrze czy źle, byleby
      pisali? Czy na tym, Pana zdaniem, ma polegać promocja Radomia?

      Nasuwa mi się w związku z tym skojarzenie ze studentem, który występuje do
      pracownicy dziekanatu z pretensjami, że nie umieszczono go na liście wyników
      egzaminu w sytuacji, gdy z tego egzaminu otrzymał ocenę niedostateczną:)

      • Gość: fx Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.02.07, 18:51
        Ale to może otworzyłoby oczy co poniektórym. Przecież nie można chować głowy w
        piasek, jak się o czymś nie napisze to problem sam się rozwiąże?
        • Gość: MlodyRadomianin Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.02.07, 22:00
          Nie umieszczenie Radomia w rankingu to kompromitacja gazety RZECZPOSPOLITa nie
          umiescili teź np. Czestochowy.Nie wiem jakich dziennikarzy się w Polsce teraz
          szkoli ale szerzy się np. moim zdaniem w Rzeczpospolitej czy Newsweeku
          nieuctwo.Kiedyś w Newsweku napisali ze Radom to 100 tys. maisto rece opadają....
        • igor06 Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 09.02.07, 22:15
          Promować miasto należy przez podkreślanie jego zalet, atutów, osiągnięć itp.
          Z pewnością nie jest promocją Radomia wymienianie go w rankingach miast na końcu
          tych list. Sytuacja byłaby tym bardziej żenująca, gdyby na listach tych Radom
          wyprzedziły miasta znacznie mniejsze np. poniżej 100 tys. mieszkańcow, a nawet
          50 tys. mieszkańców.

          Czy Politechnika Radomskia, która od zawsze jest na ostatnich miejscach
          w rankingach uczelni państwowych, przynosi chlubę Radomiowi? Czy chlubę miastu
          przynosi zjawisko korupcji wykryte na tej uczelni?
          Czy zatem umieszczanie Politechniki Radomskiej w rankingach promuje nasze miasto?

          Nie każde umieszczenie Radomia na liście jest jego promocją.
          I o tym należy pamiętać.

          Proponuję, żeby władze miasta, w tym także radni, rozpoczęli pracę u podstaw
          w celu doprowadzenia do rozwoju gospodarki, kultury, stworzenia przyjaznych
          warunków dla inwestorów, żeby było co promować.
        • Gość: WR Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.tkdami.net 09.02.07, 22:31
          Sytuacja Radomia jest trudna, wymagająca poważnej dyskusji. Dlatego nie należy
          na poważnie traktować opinii amatorów, ludzi zaślepionych i zawistnych,
          bo z poważnej dyskusji robi się wtedy kabaret. Niestety z przykrością muszę
          stwierdzić, że do takich należą radomscy forumowicze KR, Dert i wielu, wielu
          innych, którzy choć są gorącymi radomskimi patriotami lokalnymi, to swoimi
          wypowiedziami więcej swemu miastu szkodzą niż pomagają. Tematem dyskusji były
          metropolie ścigające się w inwestycjach, który to temat został sprowadzony do
          wzajemnego obszczekiwania się radomsko-kieleckiego. Tu nieważne są argumenty:
          fatalna sytuacja Radomia w mazowieckim, miliardy zł. stracone na skutek
          niewłaściwych decyzji w momencie zero, decyzje centralne podejmowane tylko w
          interesie miast wojewódzkich, emigracja elit z chwilą utraty przez Radom
          statusu miasta wojewódzkiego stwarzając sytuację, w której nie ma kogo wybrać
          na prezydenta, radnego czy parlamentarzystę aby potem nie trzeba było się
          wstydzić. A Wy panowie dyskutujecie na zasadzie a u was biją murzynów.
          Gratuluję!
          • Gość: Dert Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.02.07, 23:20
            Niestety nie masz racji. Sprowadzanie Radomia do parteru na pewno nie pomoze
            tymbardziej ze opinie w stylu ze nic sie w Radomiu nie zmienia sa nieprawdziwe i
            nalezy sie temu przeciwstawic a nie popierac i wynosic na piedestał np takie
            Kielce, które na prawde nie śa dla nas jako miasta żadnym wzorem. Trzyma ich
            tylko status województwa i taka jest prawda. Nie moge czytac jak ktos pisze ze
            jakbysmy byli w swietokrzyskim to wszystkie bolaczki miasta by zniknely, bo to
            wierudna bzdura.
            • Gość: Yahagi Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.chello.pl 09.02.07, 23:27
              Na pewno nie wszystkie bolączki, ale - co nie ulega wątpliwości - dostalibyście
              sporo kasy z 'pomocyu regionalnej' UE. Poczytaj troche wczesniejszych postów,
              poprzeglądaj inne fora, a zauważysz jakie pieniądze ominęły RA. Mówiąc krótko :
              bardzo duże.
              Niech będzie, ze trzyma Kielce status woj. Chociaz, gdyby nie były stolicą, a
              nalezałyby do regionu powiedzmy 'staropolskiego'- tez by sie na te pieniądze
              załapały. Moze nie w az tak wielkim zakresie, ale jednak. I jeszcze jedno: te
              srodki nie koncza sie na roku 2012... one do tej daty są tylko rozdzielone.
              Potem najprawdopodobniej będą następne. Dla 'ściany wschodniej'. Poważnie
              sądzisz, że tu chodzi o 'deptak' ?
              Świętokrzyskie obroną regionu wygrało los na loterii. Nie wiem czemu niektórym
              tak trudno to przyznać....
          • igor06 Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 10.02.07, 10:37
            Motorem wszelkich zmian są ludzie. Jeżeli lansuje się, że we władzach Radomia
            muszą być tylko rodowici radomianie i do tego po radomskich uczelniach, to mamy
            to co mamy i dalej tak będzie. Będą górować ponad wszystkim układy towarzyskie,
            partyjne, rodzinne, a nie wiedza i kompetencje. I to jest choroba tego regionu.

            Nie przewiduję, żeby w najbliższym czasie ta choroba zniknęła. Obawiam się, że
            ona jeszcze bardziej się nasili.
          • Gość: MlodyRadomianin Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.02.07, 11:23
            Widzisz WR w jednym się zgadzamy Radom nie ma politycznych elit!W tej chwili
            elita polityczna Radomia to tylko posłowie Wróbel,Bałażak senator Łuczycki
            prezydent Kosztowniak radni Kluziński,Witkowski,Sońta,Morgan,Kowalski.W
            przeszłosci elitą byli też senator Jan Józef Lipski i poseł Jan
            Łopuszański.Natomiasta reszta naszej radomskiej reprezentacji politycznej po
            1989r. to WSTYD i kompromitacja Radomia!Nie uważam za elitę Radomia ludzi z
            zewnątrz rządzących głównymi partiami w Radomiu czyli posłów
            Kopacz,Suski,Łyźiwńska i Wikiński.Nie są związani z miastem RAdom dla nich to
            trampolina do wybicia!
            W Radomiu są młodzi ambitni urodzeni w naszym miescie mlodzi ludzie którzy
            mogliby miatsem skutecznie rządzic tylko trzeba dać im szansę.Ich już na
            początku sie skreśla bo urodzili się w Radomiu.I ty to popierasz WR?Masz
            przykład nominacji Igora Marszałkiewicza człowiek z Jedlińska vel Warszawy
            nigdy nie mieszkający w Radomiu zostaje wice mojego miasta to jest chore i
            skrajnie patologiczne politycznie.
            PS.Ja wiąze spore nadzieje z radomianami mlodymi z lat 80 - tych którzy mogą
            odegrać bardzo dużą role w wyborach samorządowych w 2010r. zebytylko ktoś dałim
            szansę wtedy nasze miasto sie zmieni.Zawsze będę lanoswał ludzi z Radomia do
            władz to jest naturalne w innych miastach np. Kielc czy Lublina!
    • Gość: marek Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.134.219.81.static.kielce.msk.pl 09.02.07, 23:33
      dokładnie tak, Radomianie nie wierzcie w spiskową teorię, więcej
      przedsiębiorczości i aktywności, przyjaciół szuka się blisko, a nic nie łączy
      bardziej niż wspólne interesy
      • sono_andrzej Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 10.02.07, 16:14
        Uważam, że należy poważnie zweryfikować temat wspólnego województwa z Kielcami.
        Ludzie! Nie żyjemy już w głębokim PRLu, nikt za nas nie podejmuje decyzji z
        góry.
        Racjonalny podział urzędów o randze wojewódzkiej to klucz do sukcesu.

        Osobiście przyznam, że jeszcze w latach 1999-2003 łudziłem się, że w
        mazowieckim bedzie Radomiowi dobrze. Teraz jednak nie mam już zadnych złudzeń.
        Warszawa nas wycyckała, wydrenowała kieszenie, elity słowem każdą dziedzinę
        życia.
        W Warszawie nikomu nie zależy na Radomiu, co najwyżej na kasie jaką płacimy do
        skarbca Struzika.
        Tak naprawdę woj. mazowieckie kończy się na Grójcu, a dalej to już politykom
        zwisa.

        Polska jest obecnie państwem prawa a głos społeczeństwa jest brany pod uwagę.
        Dlatego nie byłoby większych problemów z powołaniem woj. staropolskiego.
        Uważam, że należy już zakopać wojenny topór z Kielcami i podjąć rzeczową
        współpracę.

        ZGODA BUDUJE NIEZGODA RUJNUJE... O tym przekonali się już w Toruniu i w
        Bydgoszczy. Ich współpraca powinna być dla nas wzorem.
        Żałuję tylko, że przeciętni radomianie nie zrozumieją ideii wspólnego
        województwa z Kielcami. Bo ciągle mają w pamięci okres sprzed 1975 roku i
        kolejnym pokoleniom wpaja się że Kielce są bee a Warszawa cacy bo daje pracę i
        nic więcej.
        • Gość: Dert Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.02.07, 16:43
          Bedziecie widzieli gruszki na wierzbie będac w świetokrzyskim czy tam nowym
          staroplskim. Skoro mazowiecke jest takie bogate to nalezy sie upomniec o nalezne
          Radomiowi pieniadze a nie skakac z woj do woj i czekac az same przyjda.
      • Gość: fx Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.02.07, 20:47
        Poparz na zestawienia, wynika z nich, że w mazowieckim - czyli też radomskim -
        jest super.
        www.funduszestrukturalne.gov.pl/Wiadomosci/Fundusze+na+lata+2007-2013/pierwszyprojektpoiis.htm
        Przedsiębiorczość to jedno a sprawiedliwość społeczna i zakłamanie statystyczne
        to drugie.
        • igor06 Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 11.02.07, 15:58
          Panie Kluziński jest Pan teraz radnym Radomia, niech Pan weżmie się do roboty,
          żeby zmienić radomskie realia, a nie walczy o to, żeby Rzeczpospolita pokazywała
          naszą nędzę.
          Jaka to promocja dla Radomia, gdy reszta kraju i zewnętrzni inwestorzy dowiedzą
          się, że pod względem wielkości budżetu i wydatków na inwestycje jesteśmy dalejo
          w tyle za znacznie mniejszymi miastami?
          Czy Pan wie co znaczy słowo "promocja"?

          Pisze Pan:
          "Aspektu promocji miasta w taki sposów - w najbardziej opiniotwórczej gazecie
          w Polsce nie muszę podkreślać."

          i jednocześnie:

          "Szokujące jest porównanie wydatków inwestycyjnych różnych miast".

          Gdzie tu logika???
    • Gość: cichy Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.ny325.east.verizon.net 10.02.07, 16:53
      miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,3909362.html a Radom,co wybuduja nam
      wlodarze...???
    • igor06 Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 10.02.07, 17:12
      Według mnie pan Jakub Kluziński skompromitował się tą swoją interwencją
      w redakcji "Rzeczpospolitej". Gdyby np. nie umieścili Radomia wśród miast
      posiadających lotniska, albo wśród miast o najwyższych pensjach prezydentów,
      lub miast powyżej 200.000 mieszkańców, to rozumiem oburzenie pana radnego.
      Ale w tym przypadku to lepiej, że nas tam nie umieszczono.

      Pan Kluziński po prostu chciał koniecznie zabłysnąć, tylko że mu tym razem nie
      wyszło. Działanie jego było pochopne.
      • sympatyk_pis Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 13.02.07, 22:49

        A wg. mnie postąpił bardzo dobrze!!! To jest nowa jakość promocji Radomia poza
        Radomiem!!! Do tej pory Radom promowany był... w samym Radomiu! Zupy, gulasze,
        papryki, jabłka, miody itp itd to nic innego jak wiejskie spędy. Radom trzeba i
        nalezy promować poza Radomiem!!! nie stać nas jeszcze na promocję a'la Wrocław
        ale tylko tędy droga. W periodykach, poczytnych czasopismach, na stronach int.
        ważnych urzędów, w rozmowach kuluarowych etc. Taki list też ma swój wymiar.
        Niech w końcu o Radomiu zacznie się mówić!!! Zapewniam Was, że zła opinia szybko
        zniknie i staniemy się ponownie ważnym, znaczącym i liczącym się ośrodkiem w Polsce.
        _________________________________________________________________________________

        ANDRZEJ KOSZTOWNIAK, LAT 30 - PREZYDENTEM RADOMIA WIELU KADENCJI!!!

        NIE PYTAJ CO RADOM ZROBIŁ DLA CIEBIE! SPYTAJ CO TY ZROBIŁEŚ DLA RADOMIA???!!!
    • Gość: Lech Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.centertel.pl 10.02.07, 19:54
      Dzisiaj zgadzam się z tobą w 100%.
      Już wkrótce AKCJA RADOM.
      Pozdrawiam Lech.
      • Gość: Bułuś Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.130.unknown.vectranet.pl 12.02.07, 19:18
        Radom nie odstaje od innych.Zajebisty przemysł rozwija się w Radomiu.
        -----------MARKETY,BANKI,KOSCIOłY I PRODUKCJA URZEDNIKOW.------------
        • Gość: lelek Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.02.07, 12:46
          Pod tym względem i paroma innymi cechami Radom jest w czołówce.
    • igor06 Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 26.02.07, 20:20
      No i ma Pan - Panie Jakubie Dawidzie Kluziński - promocję Radomia, o jaką Panu
      chodziło i jakiej się Pan domagał od Rzeczpospolitej.
      www.gazetawyborcza.pl/1,75248,3945840.html
      Czy jest Pan usatysfakcjonowany, że tym razem nie pominięto Radomia w sondażu
      wśród największych polskich miast? Czy Panu i Pana Stowarzyszeniu Kocham Radom
      przynosi chlubę taka opinia o Radomiu rozpowszechniana w całej Polsce, a może
      i w Europie?

      Od dawna mówiłem, że radomianie powinni wziąć się do solidnej i uczciwej roboty,
      poczynając od władz miasta, poprzez stowarzyszenia i partie polityczne i na
      zwykłych mieszkańcach kończąc.
      Wymienianie Radomia w tego rodzaju rankingach przynosi wyłącznie szkodę temu
      miastu, a nie zaszczyt i splendor.
      Pana interwencja w Rzeczpospolitej, obliczona na poklask dla Pana własnej osoby,
      mogła spowodować, że Radomiowi przybyło nowe miano -"czarna dziura".
      • Gość: monika Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.02.07, 23:35
        Rodowici Radomianie nie chcą w Radomiu przybyszów nawet najmądrzejszych, nawet
        gdyby mieli oni dźwignąc to miasto.
        Chcą, żeby Grajdoł Radom był tylko dla Grajdolan. No więc niech tak już będzie.
        Ale nie dziwcie się potem rodowici Grajdolanie, że mieszkacie w czarnej dziurze.

        ----------------------------------------
      • heniek_z_lasu Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 27.02.07, 09:40
        Przeczytaj jeszcze raz ten wątek, przemyśl sobie i wtedy komentuj. Poza tym sam weź się do roboty i ewentualnie pochwal się efektami na forum, chociaż może lepiej się nie chwal. Po prostu działaj!
      • michal.vel.misiek Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado 27.02.07, 14:09
        Pozornie opublikowanie wyników tego sondażu jest katastrofą dla naszego miasta.
        Ale kto za tym stoi>? Sami mieszkańcy Radomia to my wszyscy nielubimy tego
        miasta i chcemy się z niego wynieść.
        Ale jeśli głebiej spojrzymy na tą kwestię to ta publikacja wyborczej może
        stanowić swoisty rachunek sumienia. Ok jest źle, ba... nawet bardzo źle. Ale my
        już o tym wiemy teraz trzeba określić nasze szanse, plusy, zagrożenia i do dzieła.
        Wiemy jaka jest nasza sytuacja, nie mamy niczego do stracenia trzeba działać.
        P.S. radny Kluziński nie boi się prawdy przyjmuje ją i w konsekwencji tego
        próbuje zmieniać istniejący stan rzeczy.

        Pozdrawiam
        • Gość: chomik Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.02.07, 01:14
          Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Radom?

          A Radom to czarna dziura.
          A radomianie z p. Kluzińskim na czele niech się cieszą, że o naszym mieście
          wreszcie piszą w gazetach.
        • Gość: wyborca Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.03.07, 20:23
          michal.vel.misiek napisał:

          > Pozornie opublikowanie wyników tego sondażu jest katastrofą dla naszego miasta.
          > Ale kto za tym stoi>? Sami mieszkańcy Radomia to my wszyscy nielubimy tego
          > miasta i chcemy się z niego wynieść.

          Przed wyborami kandydaci obiecują ludziom to czego oni sami oczekują. A po
          wyborach, gdy już są u władzy najczęściej zajmują się tylko swoimi sprawami.
          I tak jest za każdym razem. Nic dziwnego, że mieszkańcy zrażają się do
          rządzących Radomiem i nie widzą szans na poprawę swojej sytuacji i miasta.
    • jdk W odpowiedzi igorowi06 01.03.07, 00:21
      Szanowny Panie,

      pozwalam sobie w końcu odpowiedzieć, bo wywoływał mnie Pan kilka razy do
      odpowiedzi. Pozwolę sobie na polemikę.


      Napisał Pan:

      "Panie Kluziński jest Pan teraz radnym Radomia, niech Pan weżmie się do roboty,
      żeby zmienić radomskie realia, a nie walczy o to, żeby Rzeczpospolita pokazywała
      naszą nędzę."

      Nie uważam, by ten akurat ranking był pokazywaniem nędzy. Rzecz w tym, iż w
      Rzeczpospolitej (oraz innych mediach ogólnopolskich) często ukazują się różnego
      rodzaju porównania, rankingi czy zestawienia. Radomia zazwyczaj w nich nie ma -
      ale nie z litości, że ktoś chce ukryć naszą "nędzę", tylko że po prostu nie
      kojarzy, że takie miasto istnieje. Albo nie kwalifikuje nas do grona miast
      dużych, znaczących, porównywalnych.

      Tak było najwyraźniej w tym przypadku.

      Poziom inwestycji świadczy o stanie miasta, ale pokazuje duży potencjał.
      Zauważmy, że Kielce mają tylko 50 milionów inwestycji. Mają jednak
      wytłumaczenie - akumulują środki na przyszłość.

      Dla Radomia też mogło być wytłumaczenie: jesteśmy w takiej sytuacji, w jakiej
      jesteśmy, mamy dużo do zrobienia, ale wiemy co mamy robić i idziemy w dobrym
      kierunku.


      "Jaka to promocja dla Radomia, gdy reszta kraju i zewnętrzni inwestorzy dowiedzą
      się, że pod względem wielkości budżetu i wydatków na inwestycje jesteśmy dalejo
      w tyle za znacznie mniejszymi miastami?"

      Nie ma to znaczenia z punktu widzenia inwestora.


      "Czy Pan wie co znaczy słowo "promocja"?"

      Wiem.


      "Pisze Pan:
      "Aspektu promocji miasta w taki sposów - w najbardziej opiniotwórczej gazecie
      w Polsce nie muszę podkreślać."
      i jednocześnie:
      "Szokujące jest porównanie wydatków inwestycyjnych różnych miast".

      Gdzie tu logika???"

      Logika jest oczywista. Wydaje mi się, że nie zauważył Pan, iż są to dwie sprawy
      są niezależne. Pojawianie się (lub jak tutaj: niepojawienie się!) w rankingu
      Rzeczpospolitej, rankingu "metropolii" (gdy są tam Siedlce czy Jelenia Góra)
      jest samo w sobie szkodliwe z punktu widzenia promocji. Oznacza, że nie
      mieścimy się w kategorii metropolii - ba! - nawet miasta średniej wielkości.
      (Proszę sprawdzić jak powszechne jest to odczucie wśród mieszkańców innych
      miast! To niestety fakt!).

      Wskaźniki inwestycji to zupełnie inna kwestia (pisałem o tym wyżej). Mają
      znaczenie jako wskaźnik diagnozy sytuacji dla potrzeb wewnętrznych - na
      zewnątrz (inwestorzy, kwestia "promocji") nie mają już takiego znaczenia.



      "Według mnie pan Jakub Kluziński skompromitował się tą swoją interwencją
      w redakcji "Rzeczpospolitej". Gdyby np. nie umieścili Radomia wśród miast
      posiadających lotniska, albo wśród miast o najwyższych pensjach prezydentów,
      lub miast powyżej 200.000 mieszkańców, to rozumiem oburzenie pana radnego.
      Ale w tym przypadku to lepiej, że nas tam nie umieszczono.

      Pan Kluziński po prostu chciał koniecznie zabłysnąć, tylko że mu tym razem nie
      wyszło. Działanie jego było pochopne."

      Ma Pan prawo do takiej opinii - z którą ja się CAŁKOWICIE nie zgadzam.
      Rzeczpospolita od jakiegość czasu nie umieszcza nas w ogóle w swoich
      rankingach. Często dlatego, iż dla uproszczenia bierze pod uwagę tylko miasta
      wojewódzkie. Ale gorzej - jeśli dzieje się tak również, gdy analizowane są i
      inne miasta.

      Skąd to się bierze? Jak pisałem wyżej: bo w poczuciu powszechnym nie jesteśmy
      miastem dużym, ani znaczącym. Bez urazy - jesteśmy lokowani w randze Grójca czy
      Żyrardowa. Niestety.

      I z tym właśnie trzeba walczyć!

      A zupełnie inny temat - by wewnątrz walczyć o to, by w różnych rankingach nie
      tylko pojawiać się, ale na jak najlepszych miejscach! :)



      "No i ma Pan - Panie Jakubie Dawidzie Kluziński - promocję Radomia, o jaką Panu
      chodziło i jakiej się Pan domagał od Rzeczpospolitej.
      www.gazetawyborcza.pl/1,75248,3945840.html
      Czy jest Pan usatysfakcjonowany, że tym razem nie pominięto Radomia w sondażu
      wśród największych polskich miast? Czy Panu i Pana Stowarzyszeniu Kocham Radom
      przynosi chlubę taka opinia o Radomiu rozpowszechniana w całej Polsce, a może
      i w Europie?"


      Akurat związku nie widzę. Można się obrażać na termometr, że pokazuje złą
      temperaturę. Ale nie zmieni to faktu, że pacjent jest chory. Co do oceny
      Radomia wynikającej z sondażu - czy stan faktyczny jest aby faktycznie dużo
      różny? Ale pamiętajmy: mówimy o diagnozie. Dobra diagnoza to połowa (lub
      więcej) sukcesu. Jeśli jeszcze umiemy znaleźć dobre lekarstwo.

      Inna kwestia to wydźwięk, jaki poszedł w świat w związku z tą akcją - i że
      akurat nam przypadł niechlubny tytuł "czarnej dziury". Choć pozytywne, że
      przynajmniej będzie się o Radomiu mówiło.


      "Od dawna mówiłem, że radomianie powinni wziąć się do solidnej i uczciwej
      roboty,
      poczynając od władz miasta, poprzez stowarzyszenia i partie polityczne i na
      zwykłych mieszkańcach kończąc."

      Pełna zgoda. Wielu radomian to właśnie robi. Wiele osób przyłączyło się do
      Kocham Radom, albo dzięki Kocham Radom ma szanse lepiej pokazać, co robi. To
      przyczynia się do budowy pozytywnego wizerunku miasta.



      "Pana interwencja w Rzeczpospolitej, obliczona na poklask dla Pana własnej
      osoby,
      mogła spowodować, że Radomiowi przybyło nowe miano -"czarna dziura". "


      Nie wiem, czemu ciągle te negatywne - i do tego błędne - oceny moich intencji
      (których Pan wszak nie zna, a z Pańskich wypowiedzi wynika do tego, że również
      nie rozumie). Proszę mi wierzyć, że poklasku szukać można w wielu innych
      miejscach i na inne sposoby - niekoniecznie pisząc do Rzeczpospolitej lub na
      forum gazet. Ale nie o tym teraz.

      Proszę nie przypisywać mi również takiej mocy, by mój list wpływał na opinię o
      Radomiu.

      Raczej zapraszam do odwiedzenia strony stowarzyszenia Kocham Radom, gdzie może
      Pan przeczytać o tym, co robimy i po co to robimy. Myślę, że wówczas Pana uwagi
      okażą się nie na miejscu.

      Zapraszam przy okazji na otwarte spotkanie - jak zawsze w pierwszą sobotę
      miesiąca - 3 marca o godz. 12:00 w Cafe Dekada przy ul. Rwańskiej. Będzie
      okazja poznać się i porozmawiać - nie tylko ze mną, ale i z innymi osobami,
      które starają się coś robić dla Radomia.

      Pozdrawiam!

      JK

      P.S. Na drugie imie mam Daniel, nie Dawid.
      • Gość: Jaro Re: W odpowiedzi igorowi06 IP: 82.139.33.* 02.03.07, 23:43
        Jakub czy ty nie masz co z czasem robić. Za bardzo się rozpisujesz. Więcej
        czasu poświęć dziewczynie lub żonie o ile jesteś żonaty.
      • Gość: Jaro Re: W odpowiedzi igorowi06 IP: 82.139.33.* 02.03.07, 23:45
        Jakub czy ty nie masz co z czasem robić. Za bardzo się rozpisujesz. Więcej
        czasu poświęć dziewczynie lub żonie o ile jesteś żonaty. Bez urazy proszę - to
        taka przyjacielska rada starszego kolegi. Jesteś gościem w porządku i cenię Cię
        jako działacza radomskiego.
    • Gość: inwestycje Re: Metropolie ścigają się w inwestycjach. A Rado IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.03.07, 13:13
      miasta.gazeta.pl/bydgoszcz/1,35590,3956596.html
      biznes.onet.pl/g,1489795,wiadomosci.html

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka