Dodaj do ulubionych

Pytanie o imie

01.07.21, 09:07
Witam
Planujemy dać synkowi na imię Sławek, Sławomir
Początkowo miało być inne imię z którym rodzina się już osłuchała
Gdy dowiedzieli się ze ma być jednak Sławek to skrytykowali że brzydkie i się im nie podoba, że kto widział takie imię
Pytanie brzmi czy to imię faktycznie jest aż takie złe czy nie
Niekktorzy twierdzą że to normalne imię tylko ze rzadziej spotykane
Bardzo mnie ten temat meczy i sugeruje żonie żeby dać inne imię ale ona stanowczo mówi że to jest ładne imię i każdy się przyzwyczai
Proszę o wypowiedź
Obserwuj wątek
    • sulimira Re: Pytanie o imie 01.07.21, 11:49
      Normalne imie i obecnie nawet bardzo rzadko spotykane. Nie ma w tym imieniu nic zlego.
      Rodzina sie oslucha i przyzwyczai. To sa pojedyncze wyjatki kiedy pozostaje jedna osoba, ktora nie potrafi imienia zaakceptowac, ale to zdarza sie naprawde rzadko. Zwykle po kilku tygodniach slyszy sie, ze nie wyobrazaja sobie innego imienia.
      Prawda jest taka, ze nigdy sie nie uszczesliwi wszystkich wiec rodzice powinni nadac takie imie jak im sie podoba.
    • annthonka Re: Pytanie o imie 01.07.21, 12:30
      Jedyny minus jest taki, że Sławomir jest imieniem z poprzednich pokoleń i może być odbierany jako wujkowaty.

Ale to Wasz syn i to Wam się ma podobać imię, które będziecie wymawiać kilkadziesiąt razy dziennie. Rodzina nie ma tu nic do gadania. Twoja żona ma rację - przyzwyczają się. I za chwilę nie będą sobie wyobrażali innego imienia dla malucha. Jeżeli czujecie, że to jest właśnie to imię to nadawajcie śmiało.
      • dartagnan1 Re: Pytanie o imie 01.07.21, 12:44
        Ja wiem ze to jest imię z gatunku tych starszych
        Ja mam 32 lata i znam 5 Sławków i to jest dla mnie zwykle imię, nie mam uprzedzen do tych imion i tych ludzi
        Chodzi mi też o to jaki to ma wydźwięk w dzisiejszych czasach i czy to imię nie będzie synowi sprawiać problemów
        Dzisiaj ludzie naprawdę dają różne i odważne imiona, czasami sam się zastanawiam jak słyszę zadkie imię - skąd się wzięło bo nigdy nie słyszałem
        Chciałbym dla syna jak najlepiej dlatego się zastanawiam czy to imię nie będzie źle odebrane gdzieś później w szkole itd
        Wasze opinie są pomocne
    • sulika Re: Pytanie o imie 01.07.21, 12:43
      Jeśli Wam się podoba to śmiało nadawajcie. To imię występuje częściej w starszych pokoleniach, co może byz minusem, ale też plusem-dzięki temu syn będzie najprawdopodobniej jedynym Sławkiem w kłasie, a jednocześnie wszyscy są z tym imieniem osluchani. Nie przejmujcie się rodziną : pomarudza, ale jak zobaczą Sławka to się przyzwyczaja i nie będą sobie wyobrażać innego imienia dla niego, wiem z autopsji. Zresztą nawet jeśli nie- imię ma się podobać rodzicom (i dziecku, ale tego nie przewidzisz), a nie babci, cioci, kuzynowi i pani z warzywniaka. Także jeśli jesteście pewni, że to jest To imię-nie ma co się zastanawiać.
      • dartagnan1 Re: Pytanie o imie 01.07.21, 14:16
        Ja wiem ze to jest imię z gatunku tych starszych
        Ja mam 32 lata i znam 5 Sławków i to jest dla mnie zwykle imię, nie mam uprzedzen do tych imion i tych ludzi
        Chodzi mi też o to jaki to ma wydźwięk w dzisiejszych czasach i czy to imię nie będzie synowi sprawiać problemów
        Dzisiaj ludzie naprawdę dają różne i odważne imiona, czasami sam się zastanawiam jak słyszę zadkie imię - skąd się wzięło bo nigdy nie słyszałem
        Chciałbym dla syna jak najlepiej dlatego się zastanawiam czy to imię nie będzie źle odebrane gdzieś później w szkole itd
        Wasze opinie są pomocne
    • dalenia Re: Pytanie o imie 01.07.21, 15:39
      Jeśli masz wątpliwości to szukajcie dalej.

Ja nie lubię tego imienia. Jest w moim odczuciu przebrzmiałe, "wujkowate", do tego jakby z jednego sezonu. Jak do tego dodać jeszcze skojarzenia disco-polowe (Zenek innego pokolenia), to ogólnie no kiepsko mi się kojarzy. Do spóły z Mariuszem czy innym Darkiem.

Ogólnie imię jest raczej "normalne". Osłuchane, choć faktycznie może zaskakiwać u małego chłopca. Jest słowiańskie, co dla mnie akurat stanowi plus. Ma sporo zdrobnień, plus pełną poważną wersję dla dorosłego mężczyzny. Na minus z pewnością ta "wujkowatość", choć to nie wszystkim przeszkadza.

Ja bym tak syna nie nazwała, nie namawiałabym też szczególnie na to imię kogokolwiek innego. Ta wujkowatość jest dla mnie sporym minusem - to tak jakby Twój kolega z klasy miał na imię Marian czy Zygmunt. Zastanawiam się tylko, czy Tobie to imię pasuje? Piszesz, że żona mówi, że imię jest okej i że wszyscy się przywyczają. Tu ma rację, pewnie przywykną wink Pytanie tylko, czy Tobie pasuje. Jeśli masz tyle wątpliwości, martwi Cię, czy imię się przyjmie - szukajcie czegoś innego. Musicie znaleźć kompromis i imię, które nie będzie wzbudzało w Was wątpliwości. Przejrzyjcie raz jeszcze imiona z wikipedii. Albo wróćcie do pierwszego imienia?
      • dartagnan1 Re: Pytanie o imie 01.07.21, 16:33
        Ta odpowiedź jest dla mnie ważna
        Ja nie skreślam tego imienia ale mam poważne wątpliwości co do tego wyboru
        Spotkałem się już z tym że ludziom kojarzy się z tym piosenkarzem ale to mnie nie interesuje bo piosenkarz dzisiaj śpiewa a jutro już o nim nikt nie pamięta bo to sezonowcy są
        Mi imię pasuje pod tym względem że to imię słowiańskie i ma zdrobnienia
        Minusem jest to że to faktycznie imię wujkowate i bardzo mało ludzi je teraz nadaje, a ja nie chciałbym syna zbyt wyróżniać imieniem
        Jeśli ja bym miał mieć takie imię to w niczym by mi to nie przeszkadzało ale to nie o mnie chodzi
        Pozostałe imiona które były brane pod uwagę to Przemysław, Bartosz
        Był też Tadeusz po dziadku ale odrzuciłem zdecydowanie (dziwne ze rodzinie pasował, to też stare wujkowate imię)
        Chyba będzie trzeba usiąść do rozmów z żoną
        O każdy komentarz proszę i jednocześnie dziekuje
        • chayah Re: Pytanie o imie 01.07.21, 16:44
          Przemysław jest super, bardzo mi się podoba.
          Szkoda, że odrzuciliście Tadeusza, bardzo lubię to imię.
          Bartosz nie jest zły, ale ja mam lekki przesyt, spotykam bardzo dużo Bartków.

Odnośnie Sławomira - ja pozytywnie odbieram to imię. Nie mam skojarzeń z disco polo, tylko z moim tatą ❤️ Fakt, że nie będzie miał wielu imienników w klasie, sama nie znam żadnego małego Sławka. Najmłodszy, którego znam, jest po dwudziestce. Jeżeli podoba Wam się to imię, to nadawajcie 🙂
          • dartagnan1 Re: Pytanie o imie 01.07.21, 17:09
            Tadeusza odrzuciłem ja i to stanowczo bo już były komentarze Tadek nie jadek itp smile
            Chciałem uniknąć takich sytuacji
            Tak jak powiedziałem, ja znam wielu Sławomirów i to imię potrafi brzmieć dumnie
            Ma też nieźle zdrobnienia slawuś, Sławko, sławek, sławomirek
            Ale nie pasuje mi to że to takie wujkowate imię i już jak mówimy ze będzie Sławek to niektórzy wielkie oczy robią, nie mówiąc już o teściach
            A na Przemka żona tak średnio bo z przemysłem się kojarzy
            Jeszcze jest ten Bartosz ale już wiem że by wszyscy wołali Bartek
            Fajnie że się wypowiadacie
            Dziekuje
            • kocynder Re: Pytanie o imie 02.07.21, 22:31
              Szkoda Tadeusza! Co do "Tadek - niejadek" to do KAŻDEGO imienia da się dopasować głupią rymowankę typu "Jurek - ogórek" czy "Mateusz - wajchę przełóż"...
              Bartosz zapewne na codzień będzie Bartkiem i tego się raczej nie da uniknąć...
              Kwartet imion: Sławomir, Przemysław, Tadeusz, Bartosz - ja bym uszeregowała (od najchętniej do najmniej chętnie): Tadeusz, Bartosz, Przemysław, Sławomir.
        • sulika Re: Pytanie o imie 01.07.21, 17:15
          Popieram Przemka, lubię to imię, ale on też jest wujkowaty dla dzisiejszych dzieci. Mnie to nie przeszkadza, sama mogłabym być mamą Przemka (ale dla któreś z kolei syna, bo wiele imion podoba mi się bardziej) , ale jeśli z tego powodu odrzucacie Sławka, to byłby argument na,, nie" także dla Przemka. Tadeusz nie jest wujkowaty tyko dziadkowo-pradziadkowy, mnie się bardzo podoba, ale jeśli stanowczo go odrzuciłeś, to to nie jest imię dla Was.
          Za Sławkiem prawdę mówiąc średnio przepadam, ale wynika to tylko z tego, że to nie jest imię w moim guście|... Jednak dwa razy bardziej wolę Sławka niż Bartka, który przez swoją popularność stał się dla mnie przezroczysty.
          • 1.wetta.1 Re: Pytanie o imie 01.07.21, 20:32
            Jestem mamą Przemka, który urodził się dwadzieścia kilka lat temu. Już wówczas miałam wrażenie, że lata popularności ma za sobą. Wówczas na topie byli Mateusze, Kacperki, Daniele, Sebastiany. Ale nigdy nie żałowałam nadania tego imienia. Zawsze był jedynym Przemkiem w przedszkolu i w klasie. Imię znane, osłuchane, ale rzadko już spotykane. Ja zdecydowanie polecam. Jedyny minus jaki widzę to nie do wymówienia dla obcokrajowców.
        • lejdiinblack Re: Pytanie o imie 02.07.21, 20:36
          Dlaczego nie chcesz syna wyróżniać imieniem? To żadna wartość być jednym z 10 Antków na placu zabaw... Jasne, trudnością może być imię praktycznie nieznane, obce, o trudnej pisowni. Ale Sławomir to imię który każdy zna. A że mało spotykane? To tylko plus
    • ilia.1 Re: Pytanie o imie 01.07.21, 17:16
      Sławomir to moim zdaniem bardzo ładne i uniwersalne imię.
      Sugestie: Stefan, Mieszko, Tadeusz, Kazimierz, Wojciech, Witold, Wiktor, Miłosz, Tobiasz.
    • lukrecja_86 Re: Pytanie o imie 01.07.21, 22:39
      Nie gniewaj się,ale wg mnie imię jest okropne. Raz,ze jak syn zechce wyjechac za granicę to nikt tego nie wymówi,dwa mi osobiscie kojarzy się ze starym rolnikiem nadużywającym alkoholu. Spróbuj przekonac zone na inne imię. Jakie poprzednie imię było brane pod uwagę?
        • 1.wetta.1 Re: Pytanie o imie 02.07.21, 10:09
          Mój faworyt z imion słowiańskich to Radomir, niestety nie wykorzystałam. Jest bardzo mało popularny w przeciwieństwie do Radosława. Może Radomir będzie dla Was kompromisem?
          • dartagnan1 Re: Pytanie o imie 02.07.21, 10:41
            Kurcze ja nawet nie słyszałem o Radomirze nigdy
            Dzisiaj będę rozmawiał z żoną czy może nie lepiej dać Radek, Przemek, Tobiasz, Robert czy coś w tym rodzaju
            Oczywiście o Sławku też będzie dyskusja
            • dalenia Re: Pytanie o imie 02.07.21, 17:33
              Robert, Radek i Przemek to faktycznie podobny klimat do Sławka, ale jednak dla mnie o niebo lepsze. Mniej sezonowo-wujkowate, trochę świeższe. Tobiasz podoba mi się z tych opcji najbardziej. Widziałam, że pisałeś o Tadziu, którego odrzucilicie, bo to "stare" Imię. No i owszem, stare, ale stare "pradziadkowo" - czyli modnie wink te stare imiona wracają i Wasz syn będzie się wychowywał w otoczeniu Franków, Ignacych i innych Tadziów. Z imionami wujkowatymi jest taki problem, ale one są też stare, ale dla mnie bardziej w sposób obciachowy, niemodny. Także myślę, że pod kątem imienia, łatwiej współcześnie będzie miał Tadzio niż Sławek, choć to moje przypuszczenia, nie wróżę z fusów wink

Z takich klasyków może jeszcze Krzyś albo Tomasz zamiast Tobiasza? Może być też Marek - niby też oldskul, ale dla mnie bardziej klasyczny, nie taki sezonowy. A może Jędrek- Jędrzej, Artur, Cezary, Daniel, Grześ, Hubert, Paweł, Wojtek?
              • dartagnan1 Re: Pytanie o imie 02.07.21, 17:53
                Była już rozmowa która zakończyła się mała awantura smile
                Chyba nie przeskoczę już małego Sławka i będę się musiał zacząć oswajać z tym imieniem
                Jest gro ludzi co twierdzi że to jest ładne imię i gro które twierdzi że dało by inaczej na imię
                Ja sam dałbym inaczej bo przekonania nie mam ale też kategorycznie imienia nie odrzucilem
                • sulimira Re: Pytanie o imie 02.07.21, 18:21
                  Wiadomo, ze wiele osob inaczej by dalo na imie poniewaz kazdy ma inny gust. Jak pisalam wyzej nie dogodzisz wszystkim. Tak jest dobrze poniewaz sa roznorodne imiona.
                  Slawek jest normalnym imieniem. Trudno mu zarzucic zbbyt duza popularnosc lub udziwnienie. Troche wujkowate to jedyny zarzut.
                  Z tyloma zdrobnieniami moze znajdziesz ktores, ktore ci sie spodoba. Dla przykladu Slawosz
                • dalenia Re: Pytanie o imie 02.07.21, 23:23
                  A ja myślę, że niezależnie od tego, o jakim imieniu jest tu dyskusja - obie strony muszą się zgodzić i muszą mieć pewność. Piszesz, że wolałbyś coś innego. Widać, że nie masz przekonania. Jedyne rozwiązanie to dla mnie szukanie czegoś innego, jakiegoś kompromisy. Nie wiem, jakie argumenty ma żona? Imienia masz być pewny i Ty, i ona, tyle. Jak nie jesteś pewny Sławka - szukajcie dalej.
              • lejdiinblack Re: Pytanie o imie 02.07.21, 20:43
                Hmmm kierowanie się modą imienniczą to właśnie brzmi lekko obciachowo. To znaczy ok jak komuś się podoba Tadeusz, ale "nazwę syna Tadeusz bo to modne imię" to dla mnie właśnie obciachowe podejście
                • kocynder Re: Pytanie o imie 02.07.21, 23:30
                  Ale chyba nikt (w każdym razie ja nie słyszałam) nie nadaje imienia "Bo jest najmodniejsze"! To raczej myślenie "Lewandowscy mają córkę Klarę, super imię! O, i wnuczka mojej szefowej też jest Klara! I ta przemiła pani doktor też mówiła, że ma córeczkę Klarę! Skoro tylu fajnych/ustawionych/zamożnych/imponujących mi ludzi ma dziewczynkę imieniem Klara - to moja córeczka też MUSI być Klarą. Wtedy będzie choć w części taka super jak ta Lewandowskich/szefowej/lekarki". I stąd się biorą "mody imiennicze", boomy na jakieś imię. Bo nie wierzę, że od kilku lat większość młodych mam od dzieciństwa uwielbiało Szekspira i dlatego córeczka MUSI być krymzylionową Julią...
    • sajant Re: Pytanie o imie 02.07.21, 03:37
      Nie rozumiem dlaczego ludziom ma się źle kojarzyć to imię. Bo jest określane na forum jako "wujkowate"? Czy ze względu na pana piosenkarza, który podobno jest synonimem obciachu a ja, jak zapewne wielu innych nawet nie wiem jak wygląda i nie znam ani jednego utworu? Sławomir podoba mi się bardzo, zarówno pełna forma jak i zdrobnienia, których jest masa.
    • lexi1989 Re: Pytanie o imie 02.07.21, 19:54
      Ja mam słabość do Sławka, więc nie będę obiektywna. Fakt, w mojej 10 letniej pracy z dziećmi nie spotkałam się z małym Sławkiem, ale czy to działa na minus tego imienia? Moim zdaniem nie smile a zarzut, że Sławomir wujkowaty... Tadeusz dziadkowaty, Wojciech popularny, Tobiasz ma ubogą liczbę zdrobnień, Bartosz przezroczysty, Radek twardy.... Każdemu z tych imion można coś zarzucić. Jeśli Wam się podoba, śmiało nadajcie synkowi, napewno go nie skrzywdzicie tym imieniem.
      A zapytam z ciekawości - to będzie Wasze pierwsze dziecko?
      • dartagnan1 Re: Pytanie o imie 02.07.21, 20:11
        Tak pierwsze
        Dlatego tak się martwię
        Chce dla niego jak najlepiej
        Jeśli pracujesz z dziećmi to wiesz jakie są trendy i jak dzieci reagują
        Chociaż tak jak mówisz że raczej go nie skrzywdzimy tym imieniem?
        • lejdiinblack Re: Pytanie o imie 02.07.21, 20:41
          Dzieci dzielą się na dwie grupy: dzieci fajne, normalne, wychowywane, które zupełnie normalnie przyjmują różne imiona, bo przekrój jest duży, łącznie z imionami obcokrajowców. Druga grupa to dzieci z patologii, które chamsko doczepią się do wszystkiego.
    • lejdiinblack Re: Pytanie o imie 02.07.21, 20:33
      Niezależnie od tego, jakie imię wybierzecie, komuś się nie spodoba. To Wasza decyzja, potem podejmiecie jako rodzice jeszcze wiele takich, które ktoś skrytykuje. W życiu nie zmieniłabym planów inienniczych pod wpływem otoczenia. Wg. mnie imię jest bardzo fajne, słowiańskie, ale ugruntowane w języku, a przy tym dość rzadkie. W dodatku bardzo mocno kojarzy mi się z twórcą najsłynniejszej polskiej jednostki specjalnej smile
      • dartagnan1 Re: Pytanie o imie 02.07.21, 20:57
        Ogólnie sprawdzałem też czy to imię naprawdę jest takie rzadkie
        Więc w dzisiejszych czasach tak
        Ale ogólnie rzecz biorąc tak jak ktoś napisał że jest to imię ugruntowane gdyż było nadawane głównie w XXw lata 60,70,80 i tych Sławków jest chyba w Polsce ponad 200 tysiecy
        Ja sam znam z 5 czy 6 Sławków w wieku od 30 do 40 lat
    • kocynder Re: Pytanie o imie 02.07.21, 22:26
      Sławomira nie lubię z przyczyn jak najbardziej osobistych - mój eks, który mi bardzo mocno "dokopał" nosił to imię, więc dla mnie byłoby wykluczone. Poza tym nie podobają mi się imiona (zarówno wersje żeńskie jak męskie) kończące się na -sław, lub -mir (odmiana -mierz również). Więc nie dla mnie zarówno Sławomir, jak Kazimierz czy Bronisław.
      Natomiast "ogólnie" (obiektywnie) Sławomir to "normalne", dość ładne imię, obecnie niezbyt popularne, więc plus, że wasz synek nie będzie miał sześciu imienników w klasie (w klasie mojej chrześniaczki są cztery Julki, trzy Zuzie, pięciu Antosiów i po trzech Maksiów i Kubusiów!). Równocześnie nie jest to imię z "dziwolągów" typu Eutychiusz, o których nikt nigdy nie słyszał i w ogóle jak się to i pisze i wymawia?
      Krytykowanie typu "kto widział takie imię" jest po prostu chamskie i należy zignorować. Zasadniczo żona ma rację - zapewne jak już imię nadacie - to w krótkim czasie nikt z obecnych krytykantów nie będzie sobie wyobrażał, że wasz mały Sławuś mógłby być Piotrusiem, Franiem czy Leosiem.
      • gaudencja Re: Pytanie o imie 26.07.21, 21:02
        kocynder napisała:

. Równocześnie nie jest to imię z "dzi
        > wolągów" typu Eutychiusz, o których nikt nigdy nie słyszał i w ogóle jak się to
        > i pisze i wymawia?
        > Krytykowanie typu "kto widział takie imię" jest po prostu chamskie i należy zig
        > norować.

A teraz przeczytaj te dwa zdania swojej wypowiedzi. Łącznie smile
        Eutychiusza się wymawia tak, jak się pisze. A pisze - tak, jak się wymawia.
        • kocynder Re: Pytanie o imie 31.07.21, 07:09
          Gaudencjo - nie tyle ja uważam Eutychiusza za dziwoląga, co to imię MOŻE budzić takie reakcje - w przeciwieństwie do Sławka, który jest "normalny". Być może źle sformułowałam, ale chodziło mi o częstą reakcję innych osób na imiona rzadko nadawane a więc niespotykane.
          Ba, nawet i na tym forum trafiają się opinie, że dane imię jest krzywdzeniem dziecka, albo tandeciarskie... smile
          Eutychiusza wymawia się tak jak się pisze. A przez jakie "ch"? wink Ja, oczywiście, wiem. smile A co na przykład z imionami dzieci Michała Wiśniewskiego? Xavier - wymawiać z akcentem "z francuska" czy "po naszemu"? Olivier pisany przez "w" czy przez "v"? wink
          • gaudencja Re: Pytanie o imie 06.08.21, 23:45
            kocynder napisała:

> Ba, nawet i na tym forum trafiają się opinie, że dane imię jest krzywdzeniem dz
            > iecka,

Raczej tylko Twoje, i to zostawiłam je w pojedynczym przypadku z ostrzeżeniem, że będą kasowane. I będą kasowane, bo to akurat było na forum zawsze kasowane. Nie dopuszczamy na tym forum tego typu przepowiedni z uwagi na fakt, że są one ograniczone granicami wyobraźni wypowiadającego je. A życie jest z reguły bogatsze. Niech się lepiej wypowiadają ci, co noszą dane imię.

Jest mały wyjątek dla imion obarczonych skrajnie negatywnymi konotacjami, jak Adolf czy Alfons - jest raczej oczywiste, że są to imiona bardzo trudne dla ich nosicieli. Można by się zastanawiać, czy są krzywdzące i nie robiłabym z tego tabu.

> e, wiem. smile A co na przykład z imionami dzieci Michała Wiśniewskiego? Xavier -
            > wymawiać z akcentem "z francuska" czy "po naszemu"? Olivier pisany przez "w" cz
            > y przez "v"? wink

Eutychiusz ma pisownię typową dla języka polskiego, w odróżnieniu od pozostałych wymienionych przez Ciebie imion. Dlatego po prostu czyta się go tak, jak się pisze.
            • gaudencja Re: Pytanie o imie 06.08.21, 23:48
              I myślę, że najlepiej swoje ostre wypowiedzi o imionach podsumowałaś powyżej sama. Nie byłabym tak stanowcza w swojej reakcji admińskiej, jak Ty się oceniłaś, ale mimo wszystko proszę Cię o bardziej oględne wyrażanie własnych ocen, w tym o wyraźne zaznaczanie ich subiektywizmu (pisanie w duchu "mnie się nie podoba", a nie - "jest okropne").
              • kocynder Re: Pytanie o imie 07.08.21, 13:43
                Przeczytaj może mój pierwszy post w tym wątku? Serio. Napisałam wszak wyraźnie, że JA Sławomira nie lubię z przyczyn osobistych, ale ogólnie... Itd. Więc może kto inny ci podpadł, a wyładowujesz na mnie?
            • kocynder Re: Pytanie o imie 07.08.21, 13:41
              Akurat, Gaudencjo, określenie "krzywdzenia dziecka" dan imieniem użyłam RAZ, i bez żadnych uwag z twojej strony. tongue_out
              Natomiast zdarzało mi się takie opinie na tym forum czytać, choć nie wiem czy "wiszą" czy zostały usunięte. Opinie, że imię JEST (bez zaznaczenia, że wyłącznie w odbiorze własnym!) i owszem, również były i nie były ani usuwane, ani nawet skrytykowane przez administrację.
              Ok. Twoim zdaniem żadne imię nie stwarza problemów ani z wymową ani z pisownią. Ja pracowałam z danymi osobowymi i wbrew twojej opinii wiem, że bywa. Skoro takie to oczywiste, to co z imieniem Wioleta? Może być zapisywane przez W albo V, przez jedno lub dwa t... I?
              • gaudencja Re: Pytanie o imie 07.08.21, 15:07
                kocynder napisała:

> Akurat, Gaudencjo, określenie "krzywdzenia dziecka" dan imieniem użyłam RAZ, i
                > bez żadnych uwag z twojej strony. tongue_out

Co najmniej raz Ci zwracałam uwagę. Być może tego nie zauważyłaś. Nie będę teraz robiła kwerendy archiwalnej na forum.

> Natomiast zdarzało mi się takie opinie na tym forum czytać, choć nie wiem czy "
                > wiszą" czy zostały usunięte.

Proszę o zgłoszenie, jeśli coś przeoczyłam i wiszą nadal.

Opinie, że imię jest - piękne, wspaniałe, niebanalne itd. jest tak dużo, że usuwanie ich spowodowałoby usunięcie 90% forum. Lepiej byłoby zawsze pisać, że się uważa dane imię za jakieś, ale ekonomia języka temu nie sprzyja i nie można próbować zawracać rzeki kijem.

> Ok. Twoim zdaniem żadne imię nie stwarza problemów ani z wymową ani z pisownią.

Jakże gładko przeszłaś do takiego podsumowania mojej opinii o tym, że wiadomo, jak przeczytać Eutychiusza big_grin Zastanów się, czy nie zbyt ekspresowo.
    • emnilda.wolna Re: Pytanie o imie 03.07.21, 10:40
      Według mnie Sławomir to zwyczajne, normalne imię - nie czuję jego rzekomej sezonowości. Zaskakuje mnie jednak, że miałeś tylu kolegów Sławków i boisz się, że będzie odbierane jako wujkowate. Jestem trochę starsza od Ciebie i przecież już wtedy było wujkowate! Nie mam danych z zeszłego wieku, ale od 20 lat nadawalność systematycznie spada i w tej chwili już szoruje po dnie:
      jakieimie.pl/imie/S%C5%82awomir

Teraz widzę dwie możliwości: albo imię wróci za pokolenie, a Wasz syn będzie w awangardzie, tak jak w Twoim pokoleniu byłby Julek czy Wiktor, albo całkiem wypadnie z obiegu, tak jak teraz powiedzmy Onufry. Tak czy owak w swoim pokoleniu będzie oryginalny.
      • emnilda.wolna Re: Pytanie o imie 03.07.21, 10:47
        Jeszcze co do Tadeusza: jeśli chodzi o nadawalność, to sytuacja jest dokładnie odwrotna:
        jakieimie.pl/imie/tadeusz

Raczej martwiłabym się, że to modne imię i syn będzie miał sporo imienników. Mimo to rozważyłabym, bo jest przepiękne! Brzmienie, zdrobnienia, znaczenie, tradycje... Ale skoro Was zniechęciło to, że ktoś powiedział "Tadek-niejadek", to chyba nie podoba Wam się aż tak - trzeba szukać dalej.

Na początku chciałam Cię namawiać na Sławka, bo nic temu imieniu nie dolega i nie ma co słychać innych, ale widzę, że nie jesteś przekonany... A jakie Żona ma argumenty?
        • dartagnan1 Re: Pytanie o imie 03.07.21, 11:13
          Ja nie jestem przekonany głównie z tego powodu że rodzina skrytykowała i kilka osób tak bez emocji przyjęło
          Kilka osób też mówi że ładne imie
          Dlatego zacząłem się zastanawiać czy to imię jest zasadne i się przyjmie
          Bardzo mi to utkwiło w głowie
          Zacząłem rozumować ze mój syn może być przez to gorszy czy nieakceptowalny
          Mówię wam że tak mi to weszło do głowy jak powiedzieli ze im się nie podoba
          Wcześniej nic do tego nie miałem
          Żonie się cały czas podoba Sławek
          A z Tadeuszem to była taka historia że 2 kata temu zmarł dziadek Tadeusz i jak żona zaszła w ciążę to stwierdziła teściowa i babcia że będzie następca Tadeusza czyli mały Tadziu
          I tak dziurę wiercili przez całą ciąże ze mamy dać Tadeusz a my nawet nie zaczęliśmy wybierać
          I powiedziałem że Nie wykluczam ale nic nie zastąpi im dziadka którego bardzo szanowaliśmy a pamięć zostanie bo co 3 dni jeździmy światełko zapalić
          To było takie życzenie babci i teściowej które później Sławka skrytykowaly
          • emnilda.wolna Re: Pytanie o imie 03.07.21, 11:34
            dartagnan1 napisał(a):

> Ja nie jestem przekonany głównie z tego powodu że rodzina skrytykowała i kilka
            > osób tak bez emocji przyjęło

Standardowa reakcja jeśli się nie wybierze czegoś modnego w danym pokoleniu.

> Kilka osób też mówi że ładne imie

To naprawdę nieźle! Nie spodziewałabym się takiego poparcia. wink

> Dlatego zacząłem się zastanawiać czy to imię jest zasadne i się przyjmie
            > Bardzo mi to utkwiło w głowie
            > Zacząłem rozumować ze mój syn może być przez to gorszy czy nieakceptowalny

Na pewno bezpieczniej jest być kolejnym Jankiem. Gdyby to było Twoje ukochane imię, to bym się nie wahała, ale widzę, że nie jest.

> Mówię wam że tak mi to weszło do głowy jak powiedzieli ze im się nie podoba
            > Wcześniej nic do tego nie miałem

Dlatego nie mówi się wcześniej, niestety. Wiem, jak takie komentarze potrafią działać na emocje. sad

> Żonie się cały czas podoba Sławek
            > A z Tadeuszem to była taka historia że 2 kata temu zmarł dziadek Tadeusz i jak
            > żona zaszła w ciążę to stwierdziła teściowa i babcia że będzie następca Tadeusz
            > a czyli mały Tadziu
            > I tak dziurę wiercili przez całą ciąże ze mamy dać Tadeusz a my nawet nie zaczę
            > liśmy wybierać
            > I powiedziałem że Nie wykluczam ale nic nie zastąpi im dziadka którego bardzo s
            > zanowaliśmy a pamięć zostanie bo co 3 dni jeździmy światełko zapalić
            > To było takie życzenie babci i teściowej które później Sławka skrytykowaly

Idealna sytuacja, żeby uczcić Dziadka nadając jego imię na drugie. Choć przy takiej postawie rodziny, to chyba bym nie nadała wcale. Skandaliczne naciski, nie dajcie sobie wejść na głowę.
          • lejdiinblack Re: Pytanie o imie 03.07.21, 13:51
            Wiesz jakie westchnienia wymowne były na Jagnę? smile I co z tego, nie żałuję, że moja córka nie jest kolejną Lenką, Zuzią, Hanią czy Zosią. Nie ma czegoś takiego jak dziecko gorsze przez imię. Dzieci, które chcą wyśmiać doczepia się do czegokolwiek: imienia, koloru włosów, dobrych ocen, wyglądu, ubrań... Natomiast na pewno przyda Ci się popracować nad swoją pewnością siebie jako rodzica, jak otoczenie czuję się w prawie włazić Ci na głowę. Potem będziesz pod dyktando rodizny decydował, jak karmić, jak ubierać, jakie zbawki kupić? Im szybciej opanujesz odpowiedź: to nasze dziecko i nasza rodzina, tym lepiej
            • sulimira Re: Pytanie o imie 03.07.21, 19:59
              Popieram. Czyli imie Slawek podobalo sie dopoki rodzina, ktora chce Tadka, nie skrytykowala tego imienia. Wszyscy tutaj, nawet osoby, ktorym imie sie nie podoba, napisaly, ze imie jest calkowicie normalne i do przyjcia. Jedynym problemem zdaje sie byc wlasnie twoja chwiejna postawa. Potrzba troche wiecej pewnosci siebie poniewaz rodzina bedzie dyktowac cale wychowanie dziecka. Posluchac co maja do powiedzienia mozna, ale decyzje powinny nalezec do rodzicow. Tutaj dobrze jest, ze chociaz zona wie czego chce i nie ustepuje. Radzilabym wspierac zone i sie jej sluchac, a nie dalszej rodziny, znajomych i kolegow z pracy.
              • dartagnan1 Re: Pytanie o imie 03.07.21, 20:07
                Tutaj macie rację
                Ogólnie ja krytykę znoszę cudownie
                Mam na wszystko odpowiedź i ciężko mnie złamać ale jeśli chodzi o te mała istotę to głupieje i chce do niego jak najlepiej
                Dlatego mam wątpliwości
                Tak jak ktoś z was napisał że najłatwiej dać imię bardzo popularne w danej chwili i wszystko gra
                Ale też nie o to chodzi żeby iść za tłumem
                • sulimira Re: Pytanie o imie 03.07.21, 21:22
                  Nadanie imienia popularnego nie oznacza, ze wszystko bedzie grac. Wtedy odzywaja sie osoby takie jak tutaj na forum, ze imiona oklepane do bolu przestaja sie podobac. Jezeli poczytasz inne watki to zobaczysz, ze wiele osob nawet jezeli lubi jakies bardziej poularne imie to nianadalaby go ze wzgeldu wlasnie na popularnosc.
                  Te bardzo popularne imiona z przeszlosci staja sie nieraz synonimamy roznych cech. Napewno slyszales o Januszkach i Bozenkach, a teraz podobnie zrobilo sie z Julkami.
                  Slawek jest pieknym pogodzeniem przeciwnych postaw. Jest bardzo znane, bylo do niedawna czesto uzywane, a jednoczesnie obecnie jest wyjatkowe.
            • lukrecja_86 Re: Pytanie o imie 03.07.21, 22:10
              Ale po co dziecko narażać na śmieszność i problemy od początku. I udowadnienie nie wiadomo czego. Równie piękne jest imie Wiesiek- Wiesław, ale nie sądzę żeby któraś z Was tak nazwała swojego syna
              • sulimira Re: Pytanie o imie 03.07.21, 22:31
                Jakie problemy? Dzieci z Wroclawia z pierwszej klasy: Arek, Zlata, Vanessa, Bozena, Benedykt, Radek, Serafin, Sylwek, Lew, Stefan, Mieszko, Przemek, Bogdan. Moze podziel sie z nami, ktore imiona beda dzieci wysmiewac? Moze znajdziesz inne? Podaj liste, zebysmy wszyscy mogli uniknac tego mitycznego wysmiewania sie z imion
                • sulimira Re: Pytanie o imie 04.07.21, 00:30
                  To samo mozna powiedziec o Czesiu, a jest nadawane i do tego z tendencja wzrostowa. Hanka tez byla imieniem typowo wiejskim tzw wiejska Anna, a dzisiaj bije rekordy. Spoleczenstwo sie zmienilo po upadku komunizmu i jest ogromna roznorodnosc imion. Zreszta dzieci nie wysmiewaja sie z imion dopoki rodzice im nie powiedza z jakich imion mozna sie smiac. Teraz jednak sa imiona z roznych miejsc swiata i tolerancja nawet w stosunku do Wiesia czy Janusza duzo wieksza.
              • lejdiinblack Re: Pytanie o imie 04.07.21, 10:02
                Czym się różni Wiesiek od Henia? Poza tym, że nie ma Wiesia Majdana? big_grin Dla dzieci to jest normalne imię, każde przyjmują równie nautralnie. Na placu zabaw pojawiają się Jose, Mia, Stefan, Henio, Gucio, Sasza (chłopiec), Grześ, Ołenka i jeszcze dziewczynka o azjatyckim pochodzeniu, która wołają jakoś Lil, nie do końca umiem powtórzyć - żadne nie budzi zdziwienia. Gdyby pojawił się Wiesio to by był przyjęty normalnie. Dopóki jakiś mądry rodzic by nie zaczął głośno wydziwiac, jak mu rodzice szkodzą
      • sulika Re: Pytanie o imie 04.07.21, 00:38
        Uwazam, że Sławek nie jest krzywdzący. Jest bardzo mało takich imion - a imi ona które wyszły z mody i mogą się kojarzyć z pokoleniem wujków lub dziadków do nich nie należą.
        • dartagnan1 Re: Pytanie o imie 04.07.21, 02:28
          Dzisiaj byli u mnie znajomi i im przedstawiłem problem jaki we mnie tkwi
          Powiedziałem że być może nam się coś wydaje i sławek jest dziwnym imieniem
          Zaczęli się śmiać i powiedzieli ze dla nich to normalne imię, że nie jest teraz popularne ale każdy wie kto to jest Sławek
          Mówią że znają wielu Sławomirów ale nikt do niego nie będzie tak mówił tylko każdy będzie mówił Sławek
          Twierdzą że tak naprawdę w mojej gesti leży to jak ja Sławka przedstawię
          I się dziwią ze Ja reaguje na krytykę innych osób
          Twierdzą że problem by był jak bysmy brali pod uwagę Adolfa bądź Belzebuba, smile
          • lejdiinblack Re: Pytanie o imie 04.07.21, 10:07
            Dla mnie wadą Sławomira jest jeśli już to nieużywanie pełnej formy imienia, ale to samo jest w przypadku proponowanego tu Tadeusza. Natomiast jak będę miała syna to pewnie na drugie będzie miał Sławomir, właśnie ze względu na wspomnianego przeze mnie wyżej imiennika smile
          • annthonka Re: Pytanie o imie 05.07.21, 09:26
            dartagnan1 napisał(a):

> Twierdzą że problem by był jak bysmy brali pod uwagę Adolfa bądź Belzebuba, smile

Dokładnie, skrzywdzić to możesz Alfonsem albo Adolfem.

Sławomir jest normalnym imieniem. Ma dobre zdrobnienia - może być mały Sławuś, potem starszy Sławek. Myślę, że większość ludzi będzie reagowała tak jak Twoi znajomi. Nadawajcie śmiało.
            • dartagnan1 Re: Pytanie o imie 05.07.21, 09:45
              Bo dzisiaj jest ten właśnie problem z moda i popularnością
              Że to co nie jest popularne się gorzej przyjmuje
              Przypuszczam że z 10 lat temu to nikt nie myślał żeby dawać synowi na imię Antek bo tych imion nie było raczej a dzisiaj jest najpopularniejsze
                • dalenia Re: Pytanie o imie 05.07.21, 14:32
                  Ja proponuję poszukać jakiegoś innego imienia. Może wrócicie do Radka, Przemka lub Tobiasza? Niekoniecznie chodzi mi o to, żeby rezygnować ze Sławka, ale żeby mieć alternatywę. Często po urodzeniu jakieś imię po prostu pasuje do dziecka. Może spojrzycie na syna i będzie on tylko i wyłącznie Sławkiem? A może okaże się, że to imię zupełnie do niego nie będzie pasowało i że będzie wyglądał na Radka czy jeszcze kogoś innego? smile na kiedy jest termin porodu?
                    • emnilda.wolna Re: Pytanie o imie 05.07.21, 14:45
                      Gratulacje! smile

Z własnego doświadczenia: lepiej iść za sercem, nie myśleć za dużo o tych wszystkich kryteriach. To działa w obie strony: jak się imienia pragnie choćby nie wiem co, to nie dać się zniechęcić, a jak wszystko nasuwa wątpliwości, to odpuścić, nie zmuszać się. Na pewno gdzieś w głębi ducha poczujecie, czy to to.
                      • dartagnan1 Re: Pytanie o imie 05.07.21, 15:10
                        No właśnie niby było ustalone ze będzie Sławek
                        Już jakieś opinie poszły a teraz ja mam mętlik w głowie i nie mogę się zdecydować
                        Dzisiaj żona mówi do niego Sławomir a ja nie wiem co mam o tym myśleć
                        Dziwnie mi się to slyszy
                          • dartagnan1 Re: Pytanie o imie 05.07.21, 15:42
                            Chyba mi bardziej ten Tobiasz pasuje
                            Albo Przemek, mikołaj, Wojtuś
                            Coś mu próbuje przykleić
                            Ten sławek też nie jest źle ale tak jakoś poważnie mi brzmi ten sławomir
                            • dalenia Re: Pytanie o imie 05.07.21, 16:30
                              Gratulacje! smile

Sławomir brzmi poważnie, to prawda, ale po to jest pełna wersja wink tak samo brzmi Wojciech czy Przemysław. Zdrobnienia już co innego, pasują do małego dziecka. Jeśli mimo wszystko coś Ci nie gra - rozmawiaj z żoną. Musisz jej wyjaśnić, że masz wątpliwości, że nie czujesz, żeby to był Sławek. Musicie szukać kompromisu, to Wasz wspólny syn i Wam obojgu musi pasować jego imię. Będziecie go w końcu używać już do końca życia.
                              • dartagnan1 Re: Pytanie o imie 05.07.21, 16:43
                                No właśnie do końca życia
                                Mały będzie dorastał o będzie trzeba co niego mówić a chciałbym to robić bez oporów i wachań
                                Mi Sławek pasuje ale jak słyszę Sławomir to już mi to brzmi zupełnie inaczej i nie pasuje
                                Ja do moich znajomych mówię Sławek albo Slawol
                                Do kolegi Przemka potrafię nawet powiedzieć Przemysław
                                A Tobiasz to w sumie Tobiasz
                                Jeszcze dzisiaj mówiłem do malego po cichuu Wojtuś
      • gaudencja Re: Pytanie o imie 26.07.21, 21:13
        lukrecja_86 napisał(a):

> Tadeusz to piękne imie, starsze, ale z klasą. Tobiasz też jest bardzo fajny. S
        > zkoda maluszka krzywdzić juz od początku.

O "krzywdzeniu dziecka imieniem" na tym forum nie piszemy, jest zakaz ;-P
    • mam.alergie.na.debili Re: Pytanie o imie 05.07.21, 23:24
      Dla mnie również imię "Sławomir" jest wujkowate. Dla ciebie może takie nie jest, bo sam pewnie łapiesz się do pokolenia tych "wujków", dlatego tego tak nie odczuwasz. Ja bym tak syna nie nazwała, tak samo jak córce nie dałabym ciotkowatego imienia typu Bożenka, Grażynka czy inna Renatka.
          • emnilda.wolna Re: Pytanie o imie 06.07.21, 17:17
            Chyba nie do końca rozumiem, w czym problem. Żona czuje w duchu, że to Sławek. Ty nie masz sprecyzowanego pragnienia - mógłby być Tobiasz, Przemek, Wojtuś... Sławek też, ale coś Cię meczy. Argumenty przeciw Sławkowi są dwa:
            1. Brzydkie imię.
            Jak rozumiem tak twierdziła rodzina, która chciała wymusić Tadeusza. Tu słyszysz, że imię OK, koledzy mówią, że imię OK, sam uważałeś, że imię OK (póki rodzina nie zatruła Ci myśli). Przecież oni teraz będą dążyć do przynajmniej takiej satysfakcji, że skoro nie nadaliście imienia, które wybrali, to obrzydzą Wam to, które Wy wybraliście. Na razie im się udało.
            2. Sławomir jest za poważny dla maluszka.
            Przyznam, że nigdy nie umiałam się wczuć w ten argument (nie tylko Ty miewasz takie myśli). Nie możesz sobie powiedzieć, że to tylko do papierów i dla Ciebie syn jest Sławkiem? A za parę lat sam zobaczysz, że Sławomir jest OK.

Wydaje mi się, że tuż po narodzinach to nie jest dobry moment na wyciąganie nowego imienia z kapelusza. Miał być Sławek, Żona czuje, że to Sławek - może w zmęczeniu i osłabieniu ulegnie i wybierzecie coś przypadkowego, po czym po pół roku stwierdzisz, że Sławek w sumie mógł być, ale z rozpędu już zostaniecie z tym przypadkowym imieniem.
            • dartagnan1 Re: Pytanie o imie 06.07.21, 18:00
              Masz rację
              Jesteśmy już tym zmęczeni
              Teraz szukanie innego imienia z kapelusza
              Równie dobrze teraz by mogło być każde inne imię
              Żona nie chce popularnych imion które królują na listach najpopularniejszych
              Nie żeby coś do nich miała
              Nie podobają się też jej popularne imiona jak tomek Krzysiu Maciej
              Jedyne co wchodziło jeszcze w grę to był ten Bartosz ale nasze nazwisko też zaczyna się na Bart......
              Dzisiaj mówiła też o Jerzym ale to już jest takie faktycznie wymuszanie
              Mogę ten temat drążyć i faktycznie żona będzie już zmęczona i ulegnie i będzie jakieś inne imię ale to nie o to chodzi żeby takie podchody robić
              Błąd był popełniony taki ze imię nie zostało podane na początku tylko daliśmy możliwość wypowiedzenia się rodzinie i miało to marny skutek
              Bartek też miał swoich zwolenników jak i niektórzy mówili że masło maślane to imię z nazwiskiem
              Więc nie dogodzisz
    • katarzynkaa Re: Pytanie o imie 06.07.21, 18:04
      Sławomir - trochę wujkowate (dosłownie mam wujka o tym imieniu), ale nie jest złe.
      Ja szukałabym dalej - jest tyle pięknych imion. Sławek jest taki przaśny. Ja lubię dostojne imiona i taki w moim mniemaniu jest Tadeusz.

Anegdota - znajomy 13-latek opowiada mi o swoim koledze z klasy, Sławku. Ja mówię "o, Sławomir, oryginalne imię jak u 13latka". Bartek był zdziwiony "jaki Sławomir, on jest Sławek. Wszyscy go tak nazywają". Nie wiedział, że niezdrobnione imię jego kolegi to Sławomir. 😉 Nie mógł uwierzyć.