Dodaj do ulubionych

Imię dla córki

03.11.21, 15:31
Dzień dobry!
Ja i mój mąż spodziewamy się córki i mamy problem z wybraniem imienia. Podoba nam się bardzo dużo imion i mamy problem z wyborem tego właściwego. Mamy 10 literowe nazwisko, zaczynające się na „M” i kończące na „-ski”. Nasi starsi synowie to Mieszko i Kazimierz.
Imiona, które nam się podobają:
Aurelia, Apolonia, Adelajda, Józefina, Kornelia, Helena, Urszula, Melania, Rozalia, Matylda, Laura (trochę za popularna, ale jest to imię po ważnej dla mnie osobie i bardzo nam się podoba), Idalia, Lilla, Anatolia, Anastazja (od Anastazji wolę Nastazję, ale nie wiem czy nie jest zbyt udziwniona)
Będziemy wdzięczni za pomoc i pozdrawiamy!
Obserwuj wątek
  • olinininka Re: Imię dla córki 03.11.21, 16:33
   Moja pierwsza myśl to Helena z imionami braci brzmi królewsko. Helena Mieszko i Kazimierz super brzmi
   Drugi typ to Józefina też pasuje Trzeci typ to Anastazja
   Pozostałe typy też ok ale jakoś razem z imionami braci mi nie brzmia są zbyt nowoczesne. Myślę że do nazwiska pasuje najbardziej Helena (jeśli dobrze się domyslam).

   Od siebie dodam Jadwige, Zofie, Felicje, Wande
  • ilia.1 Re: Imię dla córki 03.11.21, 17:29
   Wybrałabym Aurelię, Matyldę, Urszulę (Ulę) lub Helenę z podanych imion.

   Sugestie: Teresa, Ludwika, Malwina, Alicja, Bogna, Eliza, Celina, Marcelina, Michalina, Janina, Diana, Emilia, Weronika, Róża, Klara, Barbara.
  • paula.anna Re: Imię dla córki 03.11.21, 18:20
   Z Waszych propozycji wybrałabym: Anatolię, Melanię, Rozalię, Matyldę, Józefinę, Aurelię, Idalię.
   Te podobają mi się najbardziej 🙂.
   Proponuję Jadwigę i Wandę.
  • ala3 Re: Imię dla córki 03.11.21, 19:01
   Dzięki za propozycje! Podobają nam się Klara i Róża (mąż się trochę waha). Podoba mi się też Wanda, ale zajęta w rodzinie. Marcelina, Michalina i Emilia są ok, ale trochę za popularne. Alicja to moje imię. Janina i Diana świetne, ale F. stanowczo na nie.
  • dalenia Re: Imię dla córki 03.11.21, 20:20
   Bardzo ładne imiona noszą Wasi synowie i bardzo ładne rozważacie teraz dla córki smile

   Gdybym miała któreś odrzucić:
   - Adelajdę i Józefinę, Idalię, Anatolię- mnie wydają się być bardzo eleganckie, wręcz ocierają się o taką "pompatyczność", podczas gdy Kazik i Mieszko są dla mnie bardziej " Swojscy ",
   - Helenę i Laurę - przez popularność,
   - Anastazję - ostatnio dla mnie nieco pretensjonalna i jakoś mi nie współgra z imionami braci,
   - Kornelię, Melanię i Matyldę - to trochę wymysł, ale sporo jest imion i żeby coś wybrać, muszę te odrzucić - bo lubię, gdy każde dziecko ma imię na inna literę wink

   Z tych, które taką drogą dedukcji mi zostały:
   - Aurelia - super imię, choć dla mnie może trochę zbyt "eleganckie"? Sama nie wiem...
   - Apolonia - popieram
   - Urszula - ogólnie nie jestem jej wielką fanką, ale bardzo podoba mi się takie trio; Urszula super pasuje do "szumiących" Braci
   - Rozalia - super! Jak przy Aurelii mam jakiś zgrzyt, tak przy Rozalce żadnych wątpliwości
   - Lilla - okej, choć na fali popularności Lilek w przeróżnych formach, ja bym się nie zdecydowała

   Mój głos na Urszulę lub Rozalię! Szczególnie Ula mi pasuje, jakoś zauroczyło mnie to wspólne szumienie wink
   • ala3 Re: Imię dla córki 03.11.21, 21:35
    Tak naprawdę to podane imiona mi podobają się tak na równi, bo moje ulubione imiona dziewczęce to Eleonora, Wanda i Felicja, ale one z różnych powodów odpadły. Jednak gdybym miała wybrać te „naj” to byłyby to Aurelia, Helena i Matylda, ale ostatnio coraz bardziej Tak samo u męża. Jego ulubione imiona to Aleksandra i Alicja, ale u nas akurat nie do nadania. Z listy najbardziej odpowiadają mu Kornelia i Laura.
    • ala3 Re: Imię dla córki 03.11.21, 21:39
     > Tak naprawdę to podane imiona mi podobają się tak na równi, bo moje ulubione
     >imiona dziewczęce to Eleonora, Wanda i Felicja, ale one z różnych powodów odpadły.
     > Jednak gdybym miała wybrać te „naj” to byłyby to Aurelia, Helena i Matylda,
     > ale ostatnio coraz bardziej przemawia do mnie Ula. Tak samo u męża. Jego ulubione imiona to Aleksandra
     > i Alicja, ale u nas akurat nie do nadania. Z listy najbardziej odpowiadają mu
     > Kornelia i Laura.

     Przepraszam, Kazio przez przypadek kliknął wyślij.
     • katarzynkaa Re: Imię dla córki 03.11.21, 21:47
      Kornelia to bardzo ładne imię. Aurelia trochę podobna (końcówka). Niezbyt pasują do imion braci, ale kto powiedział, że imiona mają pasować? 😉 Trzeba nadać to, do którego serce się wyrywa.

      A Laura to moje ukochane imię od lat ♥️ jedyny mankament to ta popularność... Uli nie lubię, nie czuję tego imienia i nie widzę w nim uroku. Wydaje mi się ciotkowate. Znałam też dwie niezbyt miłe Ule.
      Moje typy to: 1. Kornelia, 2. Matylda, 3. Laura.
  • polik17 Re: Imię dla córki 04.11.21, 13:03
   Dzień Dobry smile Na wstępie muszę przyznać, że rozważacie dużo moich ulubionych imion dla córeczki😀 Nie przepadam jedynie za Melanią, Józefiną i Heleną, bo po prostu mi się nie podobają. Osobiście to naprawdę miałabym problem z wyborem😂 Jeśli wziąć by pod uwagę dopasowanie do Kazia i Mieszka to najbardziej pasuje mi tutaj Aurelia, Adelajda, Apolonia, Helena, Urszula, Rozalia, Matylda, Idalia, Lilla i Anatolia. Może niekoniecznie wszystkie imiona są z tej samej bajki co imiona Twoich synów, ale czy gdzieś jest powiedziane, że muszą być? 😁 Moim zdaniem najważniejsze jest, żeby imię podobało się rodzicom, a dopasowanie do rodzeństwa to druga albo nawet trzecia sprawa. Ważne jest też dopasowanie do nazwiska. Gdybym znała całe byłoby mi o wiele łatwiej smile W sumie to według mnie wszystkie rozważane przez was imiona pasują do rodzeństwa, tylko niektóre może mniej brzmieniowo, że tak powiem😀 Dlatego ja wymieniłam te, które jakoś najlepiej mi zabrzmiały w uszach w połączeniu z Kazimierzem i Mieszkiem. A tak ogólnie to imiona Twoich synów są dość oryginalne, dlatego z tego powodu, żeby ułatwić wybór może odrzuciłabym Helenę, Kornelię i Laurę - w szczególności może tą ostatnią, bo niestety stała się już bardzo popularna, ale z 2 strony oczywiście rozumiem, że byłoby to imię po ważnej osobie😊 Anastazja też mam wrażenie, że jest coraz częstsza, ale i tak ciągle na pewno rzadsza od Kornelki czy Laury smile Z kolei Apolonia to na codzień raczej byłaby Pola, która jest podobnie jak Laura bardzo popularna, także wydaje mi się, że Apolonia po prostu "zginęłaby" w tłumie samych po-prostu-Poli. Usunęłabym też może z listy Lillę, która na fali popularności innych "lilkowych" imion trochę nie zbyt się wyróżnia, a i tak dziewczynka pewnie byłaby nazywana Lilą, Lilką, czyli tak samo, jak się mówi na dużo popularniejsze Liliany/Liliannny/Lilie itp. Przez to wydaje mi się, że forma Lilla istniałaby tylko na papierze, podobnie jak Apolonia.
   Także po ewentualnym odrzuceniu tych imion pozostała nam Aurelia, Adelajda, Józefina, Urszula, Melania, Rozalia, Matylda, Idalia i Anatolia. Podobają mi się wszystkie te imiona, oprócz Melanii i Józefiny😀 Ale najbardziej chyba, gdybym miała wyłowić top 3 to Adelajda, Aurelia i Matylda. Najbardziej oryginalna z nich jest Adelajda i ja w niej osobiście uwielbiam królewskie brzmienie i taką melodyjność😊😍 Naprawdę piękne, odważne imię dosłownie jak dla księżniczki😀 Można zdrobnić do Adelki, Adelci, Adelusi, a skracać Adela albo używać po prostu pełnej formy, mimo, że jest dość długa😅 Matylda z kolei niestety wzrasta na popularności, ale również bardzo mi się podoba. Mogłabym nazwać tak córkę. Podobnie jak przy Adelajdzie uwielbiam jej pełną, dość konkretną formę i zdrobnienia Matylka, Matysia, Mati, może być też Matyldzia, chociaż podoba mi się dużo mniej😂 A Aurelkę też rozważam dla swojej ewentualnej córki kiedyś😀 Bardzo ładne, dostojne, eleganckie imię z prostymi, takimi oczywistymi zdrobnieniami - Aurelka, Aurelcia, nastolatka może być Auri albo po prostu Aurelia smile
   Także podsumowując, ja osobiście wybierałabym właśnie z puli tych 3 imion😁
   Kazimierz, Mieszko i Adelajda - cudny zestaw❤️
   Kazimierz, Mieszko i Matylda - także bardzo ładny, na minus może tylko wspólna literka Mieszka i Matyldy, bo ja jednak wolę takie zestawy, w których żadna literka się nie powtarza, ale wam oczywiście to nie musi przeszkadzać smile
   Kazimierz, Mieszko i Aurelia - również świetne połączenie, takie melodyjne😀
  • ala3 Re: Imię dla córki 06.11.21, 08:02
   Bardzo dziękuję za wszystkie rady!
   Dzięki nim po namyśle skreśliśmy i dodaliśmy kilka imion do listy.
   Aktualna lista:
   Aurelia
   Adelajda
   Helena
   Urszula
   Melania
   Rozalia
   Matylda
   Idalia
   Anatolia
   Klara
   Łucja
   Laura (będzie na drugie, chyba że nie będzie pasować do wybranego imienia)
   • emnilda.wolna Re: Imię dla córki 06.11.21, 09:18
    W świetle tego, co pisałaś wcześniej, wybrałabym Laurę i skupiła się na wyborze drugiego imienia. Czekając na dziecko ma się radość z rozmyślania nad imionami, ale też nadmierne siedzenie w temacie może znieść gdzieś na manowce. Jeśli masz imię, do którego od dawna śmieje się serce, to lepiej już nie kombinować. wink
    • emnilda.wolna Re: Imię dla córki 06.11.21, 09:28
     Ja sama z Twojej listy kocham Łucję, na podium też Klara (ale nie powtarzałabym K-) i Aurelia. Odrzuciłabym Idalię (przy imionach braci brzmi pretensjonalnie, ogólnie mam ambiwalentne odczucia) i Anatolię (reszta ładniejsza). Z bólem serca skreśliłabym też piękną Adelajdę: czytanie forum stwarza wrażenie, że to "normalne" imię, ale ono jest chyba już zbyt królewskie na zwykłe życie, za bardzo "z zawijasem".
   • katarzynkaa Re: Imię dla córki 06.11.21, 09:22
    Wszystkie ładne oprócz Urszuli (ciotkowata) i Rozalii (kojarzy mi się wyłącznie z babką Kiepską).
    Do imion braci najbardziej pasowałaby Helena, ale jest popularna (19te lub 20te miejsce). Sercem jestem za Łucją lub Matyldą. Idalia też jest ładna, ale wolę wersję Ida.
   • dalenia Re: Imię dla córki 06.11.21, 10:21
    To ja nadal za Rozalką lub Urszulą. Z tym, że do tej pierwszej mogłabym dodać Laurę, a już Urszula Laura nie bardzo mi pasuje.

    Widzę, że doszła jeszcze Klara i Łucja. Klarcię odrzuciłabym, mam wrażenie, że to imię jeszcze będzie rosło w popularność, plus powtórka litery wink Łucję zawsze lubiłam, dla mnie trochę zbyt częsta (plus mam w rodzinie), ale myślę, że też fajnie pasuje do imion braci. Także Łucja u mnie również byłaby do rozważenia.
   • sulimira Re: Imię dla córki 06.11.21, 19:22
    Ja sie wylamie i popre Adelajde. Jak imiona krolewskie to czemu nie? Ada, Adela sa super zdrobnieniami.
    Nadal podoba mi sie Urszula, ale Helena tez ladnie pasuje. Rozalia i Idalia rowniez mi pasuja. Wylamie sie jeszcze raz i powiem, ze Anatolia do imion braci swietnie mi pasuje.
    Adelajde lubie najbardziej, ale Anatolia chyba fajniej brzmi z bracmi.
    Ja lubie mniej oczywiste zestawy i niespotykane imiona wiec odrzucilabym Klare, Laure, Lucje i Helena.
   • polik17 Re: Imię dla córki 06.11.21, 21:46
    W sumie wszystkie imiona z waszej listy mi się podobają, z wyjątkiem jak już pisałam Heleny i Melanii smile Podobnie jak wcześniej ja wybrałabym chyba Aurelię, Matyldę lub piękną Adelajdę😍❤️ Ale to jest naprawdę ciężki wybór, bo wszystkie imiona z waszej listy tak naprawdę są piękne na swój sposób. Myślę, że z powodu popularności odrzuciłabym Laurę, Klarę, Helenę i Łucję. Może też Ulę, bo faktycznie może kojarzyć się trochę ciotkowato - chociaż mi osobiście nie, mam bardzo fajną Ulę w klasie big_grin Anatolia fajna, podoba mi się, tylko zdrobnienie Tola trochę mniej. Do Idalii z kolei przekonałam się niedawno, bo wcześniej wolałam Idę, obecnie uważam ją za bardzo ładne, oryginalne imię😊❤️ Melania jako chyba nieliczna na forum mnie nie przekonuje, dużo bardziej odpowiada mi z brzmienia popularna Amelia, z tym samym zdrobnieniem Mela. Rozalia bardzo mi się podoba od kilku lat i jest jednym z moich ulubionych imion, tylko niestety jej popularność też rośnie. Nie mniej jednak jest to bardzo ładne, takie kobiece imię💕 Kazimierz, Mieszko i Rozalia fajnie do siebie pasują.
    Podobnie jak Sulimira ja też popieram Adelajdę. Odważne imię- to fakt, jednak jest nadawane smile W zeszłym roku urodziło się chyba 10 dziewczynek o tym imieniu, jednak mogę się mylić, bo sprawdzałam te dane dość dawno temu😅 Adela i Adelka są super zdrobnieniami, Ada podoba mi się dużo mniej, ale też w sumie może być jako fajny skrót. Z 2 strony można też używać melodyjnej pełnej formy - w końcu to tylko 8 liter, podobnie jak ma Karolina czy Wiktoria. W dodatku Adelajda razem z Kazimierzem i Mieszkiem tworzy na moje ucho cudowny, nieoczywisty, ale nie rażący zestaw big_grin
    Czyli podsumowując - ja ciągle najbardziej jestem za Aurelią, Matyldą albo Adelajdą, jednak czego nie wybierzecie z waszej listy, będzie pięknie smile
    • polik17 Re: Imię dla córki 11.11.21, 15:00
     Właśnie odkryłam, co mi takiego nie pasuje w Melanii😂 Chyba to, że brzmi podobnie jak melanina i z tym słowem mi się zawsze kojarzyła, ale jakoś nigdy nie mogłam do niego dojść😅
   • decadent46 Re: Imię dla córki 07.11.21, 09:51
    Najbardziej podobają mi się Rozalia, Matylda i Idalia - mam je na swojej liście wink

    Ogólnie wszystkie z tych imion mi się podobają. Nie podchodzi mi tylko Anatolia, dla mnie nieco zbyt "geograficzna". Ale to Wam ma się podobać, nie mi wink

    Laury, pomimo popularności, bym nie odrzucała, skoro to imię po ważnej dla Was osobie wink
   • zamarzenia90 Re: Imię dla córki 07.11.21, 13:16
    Gratulacje! 😊

    Uwielbiam Helenę (ale teraz zastanowiłabym się 2 razy, bo pojawia się coraz częściej), Idalię, Melanię i Rozalię! Lubię tez Łucję i Klarę ale te imiona tez robia się coraz popularniejsze 😉 Anatolia jest świetna! Miałam ją na liście, ale mąż odrzucił. Aurelia tez jest ciekawa i rzadko spotykana wśród dzieci. Laura zawsze mi się podobała, ale teraz już nieco mniej, dlatego ze stała się dość popularna. Adelajda do mnie nie przemawia, ale Adela bardzo mi się podoba.
    Podsumowując - wybierałabym pomiędzy Idalią, Melanią i Rozalią.
   • olinininka Re: Imię dla córki 11.11.21, 08:35
    Klementynka🙂 słodko brzmi jestem na tak,
    Franciszka ok, ale mnie jakoś nie porywa wolę Józefinke
    A jakie bierzecie pod uwagę na dzień dzisiejszy ?
    Szkoda Felicji moim zdaniem najlepiej pasuje do imion braci zaraz po Helenie
    • ala3 Re: Imię dla córki 11.11.21, 10:45
     Na dzień dzisiejszy bierzemy pod uwagę: Aurelię, Helenę, Rozalię, Matyldę, Idalię, Anatolię, Łucję, Klementynę i Franciszkę. Zastanawiamy się jeszcze nad Józefiną.
     • polik17 Re: Imię dla córki 11.11.21, 11:09
      Oo, widzę, że odpadła moja ukochana Adelajda sad Kurcze, szkoda. To w takim razie ja ciągle najbardziej jestem za Aurelką i Matyldą smile Rozalkę też popieram, bardzo lubię to imię. Idalia też jest fajna😊
   • polik17 Re: Imię dla córki 11.11.21, 11:03
    Klementyna podoba mi się, popieram smile Jednak myślę, że do tego imienia nie ma za bardzo fajnych skrótów - Klima czy Klema nie są dla mnie chyba zbytnio zachęcające, żeby nadać to imię, ale wam oczywiście to nie musi przeszkadzać smile Z resztą, jakby popatrzeć z 2 strony zdrobnienie "Klementynka" jest przesłodkie😍 Chociaż wydaje mi się, że ludzie np. w szkole na pewno będą próbowali skracać takie długie imię. Na znaną mi Dominikę większość osób woła Domi/Doma 😅 Słyszałam też Nika. I o ile to pierwsze i ostatnie bardzo mi się podoba, tak drugie w ogóle. A jeśli chodzi o Franciszkę to ona akurat niezbyt mi się podoba, zdrobnienie "Frania" kojarzy mi się z pralką, a "Franka" brzmi dla mnie jak zgrubienie czy coś w tym stylu, tak zimno, ale jest oryginalna, a to na plus w dobie Zuzi, Zosi, Lenek czy Hani smile Ja bym na pewno nie nadała tego imienia, ale podobać ma się przede wszystkim Wam big_grin U kogoś w sumie Franciszka jest dla mnie ok, doceniłabym właśnie chociażby za oryginalność.
   • katarzynkaa Re: Imię dla córki 11.11.21, 19:57
    Franciszka - długie, nieporęczne i odmęskie. Franka jak pralka. Frania trochę dziecinna, trochę "wsiowa" i rubaszna. Jest tyle kobiecych, pięknych, dostojnych imion. Klementyna ok, ale kojarzy się z owocami klementynkami. Dużo bardziej wolę nieco podobną Konstancję.
  • ala3 Re: Imię dla córki 17.11.21, 14:44
   Ostatnio zaczęłam skracać listę. Aktualnie zostało na niej tylko (albo aż) pięć imion: Aurelia, Matylda, Rozalia, Helena i Łucja. Ciągle się zastanawiamy i nie wiemy co wybrać, a termin porodu tuż, tuż.
  • olinininka Re: Imię dla córki 17.11.21, 20:32
   Jestem nadal za Helena😍 która brzmi królewsko i najlepiej pasuje do imion braci.

   Choć czuje po wpisach że najbliżej Ci do Matyldy? W sumie też pasuje mi do Mieszko mniej do Kazia,

   Łucja też ok
   Najmniej pasuje Aurelia jakoś nie pasuje mi do imion braci zaś Rozala jest zbyt wyniosła taka arystokratyczna
   A może zaczekaj do porodu i zobaczysz maleńką i będzie pasowała jej np Cecylia
  • olinininka Re: Imię dla córki 18.11.21, 09:57
   Mam pytanko skoro Felicja, Eleonora i Wanda to Twoja top 3 to dlaczego odpadły? O Wandzie pisałaś że masz w rodzinie. A pozostałe?
   A co do pozostałych imion to z Twojej 5 wybrałabym Helene, Matylde i Łucje
  • ala3 Re: Imię dla córki 20.12.21, 09:59
   Ze szczęściem informuję, że 17.12.2021 na świat przyszła Matylda Laura!
   Dziękujemy Wam za pomoc i pozdrawiamy,
   Alicja, Mieszko, Kazik i Matylda

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.