12.09.07, 13:20
Poradźcie mi proszę jak zrobić, żeby spod krzyżyków nie było widac
kanwy. Pytanie osoby początkującej smile. Mam kanwę Aidy mieszcząca 10
krzyzyków w calu, czyli to pewnie 10. Iloma nićmi wyszywać, żeby
kanwę całkiem zakryć nicią? W przepisie są 2 nitki, ale to nie to.
Wyszywałam 4, ale jeszce widać. Wyszywać całą muliną? A moze po
zakończeniu wyszywania, wypraniu i wyprasowaniu to wszysko jakoś
samo się "zejdzie"? Pomóżcie proszę!
Obserwuj wątek
    • koanka Re: pytanie 12.09.07, 13:34
      dobre pytanie, tez miałam zadac to samo, bo nie iwem jak wyszywac
      zeby nie było prześwitów, moze ktos ma sposób,
      dziewczyny poradzcie, wyszywam teraz na kanwie 44*10cm 6 nmitkami i
      kanwa "świeci", albo zle robie krzyzyki, albo co...
      pozrwaiam
      anka
      • idun Re: pytanie 12.09.07, 19:38
        Nie będę się wymądrzać, tylko napiszę to, co sama wyczytałam na blogu "U
        Małgosi" (po tej nazwie na pewno nic nie znajdziecie). Otóż:
        - aida 11 -> 3-4 nitki muliny bawełnianej;
        - len 25 -> 3 nitki muliny bawełnianej;
        - aida 14 / len 28 -> 2-3 nitki muliny bawełnianej;
        - aida 16 / len 32 -> 2 nitki muliny bawełnianej;
        - aida 18 / len 36 -> 2 nitki muliny bawełnianej.
        Oczywiście, na aidzie 16 i 18 ładnie wyglada, i zakrywa materiał już 1 nitka
        muliny (wiem, bo sama wyszywam na którejś z nich i jest, wg mnie wciąż zbyt
        ciasno by komfortowo się wyszywało). Na aidzie 14 wyszywałam 2 nitkami i ładnie
        wyszło. Po wypraniu i uprasowaniu nitki się równo rozchodzą na materiale
        zakrywając prześwity. Co do tego jaka aida to ile oczek na 1cm proszę poszukać
        bo tych cyferek już nie posiadam.
        Kiedyś, wiele wiele lat temu kiedy miałam JEDYNIE wiedzę jak stawiać krzyżyki i
        jak czytać wzór, nie wiedziałam nic o różnorodności materiałów. Wszystko szyłam
        więc 6 nitkami - to dopiero tragedia, szczególnie jak popatrzę teraz na tą
        "twórczość". Jak nie jestem pewnie jak cos wyjdzie to wyszywam kilka krzyżyków
        na dole wybranej kanwy i oceniam czy nitkę więcej czy mniej.
        Powodzenia Dziewczynysmile Magda
        • kwiatek-maks Re: pytanie 13.09.07, 12:10
          dziękuję Magdzie
    • natasha05 Re: pytanie 13.09.07, 14:28
      Magda ma rację, ale tez może być problem ze ściąganiem nici. Może spróbujcie
      wyszywać na tamborku, wtedy nitka się ładnie układa i nie powinno być problemów.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka