Dodaj do ulubionych

Inoble - hahahah!

03.10.03, 12:46

Przyznano nagrody antynoble

3.10.Warszawa(PAP) - Homoseksualizm i nekrofilia wśród kaczek,
wleczenie owiec, analiza mózgu taksówkarzy i osobowości polityków
to jedne z zagadnień, za które przyznano w tym roku tzw. antynoble
(Ig Noble). Nazwiska laureatów ogłoszono w czwartek na prestiżowym
Uniwersytecie Harvarda.

Jury nagród Ig Nobel (po angielsku wymawia się "ignoble" czyli
niegodziwy) przyznaje je osobom, które dokonały czegoś
"zmuszającego ludzi najpierw do śmiechu, a potem do myślenia" , za
odkrycia, które "nie mogą lub nie powinny być powtarzane".

Co do tego, czym są Ig Noble istnieje wiele opinii, w każdym
razie laureaci nie uważają ich za honorujące najgłupsze dokonania
naukowe.

W dziedzinie inżynierii nagrodzono wspólny wysiłek Johna Paula
Stappa, Edwarda A.Murphy'ego juniora, oraz George'a Nicholsa za
odkrycie w roku 1949 podstawowego dla inżynierii, ekonomii i
polityki prawa Murphy'ego ("Jeśli coś może pójść źle, to tak się
stanie"). Nagrodę odebrali spadkobiercy, głos Nicholsa odtworzono
z taśmy.

W dziedzinie fizyki na nagrodę zasłużyła bezcenna dla gospodarki
rolnej praca siódemki australijskich naukowców zatytułowana
"Analiza sił potrzebnych do wleczenia owcy po różnych podłożach".

W medycynie nie było tego roku pracy bardziej niezwykłej niż
analiza mózgów taksówkarzy, które okazały się, lepiej niż u
przeciętnego obywatela, przystosowane do orientacji przestrzennej.


W dziedzinie psychologii wyróżniono i tak już sławnego Philipa
Zimbardo ze Stanford University oraz Gian Vittorio Caprarę i
Claudio Barbaranellego z uniwersytetu w Rzymie za pracę "Wyjątkowo
proste osobowości polityków".

W dziedzinie chemii chemików przewyższył fizyk Yukio Hirose z
uniwersytetu Kanazawa. Ig Nobla przyniosło mu wyjaśnienie
tajemnicy brązowego posągu w mieście Kanazawa, którego nie
zanieczyszczają gołębie. Okazuje się, że to zasługa galu, metalu
wchodzącego w skład stopu. Praca Hirose może otworzyć nowy
rozdział w dziedzinie ochrony zabytków.

Laureat literackiego Ig Nobla John Trinkaus z Zicklin School of
Business w Nowym Jorku opublikował ponad 80 prac poświęconych taki
zagadnieniom, jak np. jaki odsetek młodzieży nosi czapki -
bejsbolówki daszkiem do tyłu, jaki procent przechodniów ma na
nogach sportowe obuwie i dlaczego białe, jaki odsetek klientów
supermarketów przekracza limit produktów uprawniający do obsługi w
kasie ekspresowej?

W dziedzinie badań interdyscyplinarnych nagrodzono
intrygujące
badania Stefano Ghirlandy, Liselotte Jansson i Magnusa Enquista z
uniwersytetu w Sztokholmie - wynika z nich, że "Kurczęta wolą
pięknych ludzi".

Nagrodę pokojową dostał Lal Bihari z Uttar Pradesh (Indie) - aż z
trzech powodów. Po pierwsze - za aktywne życie po oficjalnym
uznaniu go za zmarłego. Po drugie - za kampanię skierowaną
(pośmiertnie) przeciwko inercji biurokracji i chciwości krewnych.
Po trzecie - za stworzenie "Stowarzyszenia Umarłych".

Przełomu w biologii dokonał C. W. Moeliker z Natuurmuseum w
Rotterdamie (Holandia). Udało mu się naukowo udokumentować
pierwszy przypadek homoseksualnej nekrofilii u kaczki krzyżówki.
Praca jest bogato ilustrowana.

Obserwuj wątek
    • ralston Re: Inoble - hahahah! 03.10.03, 12:54
      Podoba mi się szczególnie analiza sił potrzebnych do wleczenia owcy po różnych
      podłożach. Coś w tym jest urzekającego... :))))
      • luego Re: Inoble - hahahah! 03.10.03, 13:00
        Dokladnie, to takze moj typ! :)
        a kaczka krzyzowka - homoseksualna nekrofilka? Swiat jest cudowny! :)
        • ralston Re: Inoble - hahahah! 03.10.03, 13:02
          luego napisała:

          > Dokladnie, to takze moj typ! :)
          > a kaczka krzyzowka - homoseksualna nekrofilka? Swiat jest cudowny! :)

          Kaczka nekrofilka też jest piękna, ale o ileż mniejsze są aplikacje praktyczne
          tego odkrycia. Z owcą - inna sprawa. Teraz prawdopodobnie wiadomo, że inna siła
          potrzebna jest do wleczenia jej po asfalcie a inna po ściernisku :)))
          • habitus Re: Inoble - hahahah! 03.10.03, 14:43
            A tę pracę Zimbardo to ja bym chętnie przeczytała. Te proste osobowości, super
            nareszcie coś prostego, a nie tylko banany i banany...
            • aand Re: Inoble - hahahah! 03.10.03, 14:44
              habitus napisała:

              > A tę pracę Zimbardo to ja bym chętnie przeczytała. Te proste osobowości,
              super nareszcie coś prostego, a nie tylko banany i banany...

              wlasnie, jakos umknelo mojej uwadze ze Zimbardo badal polskich polityków... ;)
              • ralston Re: Inoble - hahahah! 03.10.03, 14:51
                Obawiam się, że u naszych polityków to nawet Zimbardo nie miałby czego badać...
                • habitus Re: Inoble - hahahah! 03.10.03, 14:52
                  Ale mógłby zawrzasnąć: "Ciemność widzę, ciemność!"
                • habitus Ralston 03.10.03, 14:55
                  spytaj w pracy z łaski swojej, czy nie wsparliby Fundacji EX Animo, bo nie mogę
                  skończyć Kliniki Onkologii. Zabrakło pieniędzy na informację wizualną. :)
                  (Uśmiech proszący)
                  • ralston Re: Ralston 03.10.03, 14:56
                    Spytam, ale niewielkie daję szanse powodzenia. :(
                    • habitus Re: Ralston 03.10.03, 14:59
                      29.10. jest wielkie otwarcie z telewizją i figurami. Znak będzie na tablicy
                      dziękczynnej...
                    • habitus Re: Ralston 03.10.03, 15:00
                      Prezeską Fundacji jest księżna Anna Sapieha...
                      • ralston Re: Ralston 03.10.03, 15:07
                        Daj znać ile brakuje. Na pewno będą pytać w marketingu.
                        • habitus Re: Ralston 03.10.03, 15:09
                          Każda kwota mile widziana. Ok. 20 patyczków byłoby super.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka