Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    mam umowe do 30.04, Czy jak 4.05 przyjde do pracy,

    29.04.04, 14:30
    Własnie się dowiedziałam że mimo obietnic nie dostałam umowy od maja na czas
    nieokreslony, tylko do konca grudnia tego roku. Mój dyrektor jest na urlopie
    i umowe podpisał prezes, kóroy podobno twierdzi ze nie wie o zadnych
    ustaleniach (tak mówi kadrowiec). We wtorek wraca dyr wiec będe do niego
    dzwonic i wyjasniac. (pracuje w oddziale innym miescie)
    Mam pytanie jakie mam szanse. Chciałam wziac kredyt od maja i tak naprawde
    wystarczy ze byłaby to umowa na czas okreslony ale chociaz na dwa lata.
    firmie to chyba bez róznicy.
    Słyszałam tez ze jest taka sytacja, ze jesli wejde do firmy tego czwartego
    maja, to to automatycznie oznacza ze umowa jest na czas nieokreslony. Tej
    dzisiaj podpisanej umowy jeszcze na oczy nie widziałam.

    Bardzo prosze o rady.
    Obserwuj wątek
      • Gość: joanna_poz Re: mam umowe do 30.04, Czy jak 4.05 przyjde do p IP: *.icpnet.pl 29.04.04, 14:51
        Nie ma takiego przepisu że od 4.05 umowa staje sie automatycznie umową na czas
        nieokreslony.
        • kamcia_79 Re: mam umowe do 30.04, Czy jak 4.05 przyjde do p 29.04.04, 15:18
          Nie chodzi mi ze własnie od maja, zdawało mi się ze kiedys była taka zasada ze
          skoro pracodawca dopuscił cie do swojego miejsca pracy, nastepnego dnia po
          zakonczeniu umowy, to automatycznie uznawało sie ze podpisuje z toba umowe na
          czas nieokreslony. Ale moze to tylko moje marzenia ;-)
          Jestem tak wsciekła ze nie wiem, dwa lata czekałam zeby wziac kredyt na remont,
          planowałam 4 maja leciec do banku i złozyc wniosek, zapozyczyłam sie juz akonto
          tego kredytu u rodziców, i co teraz? Zaraz mnie krew zaleje. Ciekawe co zrobia
          jak im powiem ze nie przyjmuje zaproponowanej przez nich umowy i tak po prostu
          wyjdę z firmy, hehe.
        • zaq28 Re: mam umowe do 30.04, Czy jak 4.05 przyjde do p 29.04.04, 15:23
          Rozdział II KP

          Umowa o pracę
          Oddział 1
          Zawarcie umowy o pracę

          Art. 25. § 1. Umowę o pracę zawiera się na czas nie określony, na czas

          określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi

          konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej

          nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego

          pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony,

          obejmujący czas tej nieobecności.

          § 2. Każda z umów, o których mowa w § 1, może być poprzedzona

          umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy.

          Art. 251. § 1. Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest

          równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nie

          określony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas

          określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem

          poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła jednego

          miesiąca.

          § 2. Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas

          określony dłuższego okresu wykonywania określonej pracy na podstawie tej

          umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu,

          kolejnej umowy o pracę na czas określony w rozumieniu § 1.

          § 3. Przepis § 1 nie dotyczy umów o pracę na czas określony zawartych:

          1)w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności

          w pracy,

          2)w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowy, albo

          zadań realizowanych cyklicznie.
          • kamcia_79 Re: mam umowe do 30.04, Czy jak 4.05 przyjde do p 29.04.04, 15:34
            Dzieki za przepis. Niestety nie pomógł mi zbytnio. Mam tylko ustna obietnice
            dyr. sprzed dwóch m-cy ze kolejna umowa bedzie na czas nieokreslony. Ale będę
            walczyc. Najgorsza jest ta niepewnosc, będę o tym myslec cały weekend....
            • zaq28 Re: mam umowe do 30.04, Czy jak 4.05 przyjde do p 29.04.04, 15:38
              kamcia_79 napisała:

              > Dzieki za przepis. Niestety nie pomógł mi zbytnio. Mam tylko ustna obietnice
              > dyr. sprzed dwóch m-cy ze kolejna umowa bedzie na czas nieokreslony. Ale będę
              > walczyc. Najgorsza jest ta niepewnosc, będę o tym myslec cały weekend....
              Kamcia sprawa wyglada tak, ze jeżeli miałaś już wcześniej zawarte 2 umowy na
              czas określony a przerwy między nimi nie były dłuższe niż miesiąc to kolejna
              umowa z przepisów prawa staje się umową na czas nieokreślony.
              • kamcia_79 Re: mam umowe do 30.04, Czy jak 4.05 przyjde do p 29.04.04, 15:40
                Jestes pewny? słyszałam o tym ale wg mnie to sie dopiero zmienia od 1 maja. A
                moje umowy (były juz 3) sa przed tym okresem wiec sie nie licza.
                • Gość: joanna_poz Re: mam umowe do 30.04, Czy jak 4.05 przyjde do p IP: *.icpnet.pl 29.04.04, 15:49
                  Jest tak jak myślisz - ten przepis do 1 maja był zawieszony. Wchodzi w zycie
                  ponownie od 1 maja, ale dokładnie tak jak napisałaś - całe odliczanie do trzech
                  odnosi się do umów podpisanych po 1 maja.
                  • zaq28 Re: mam umowe do 30.04, Czy jak 4.05 przyjde do p 30.04.04, 10:44
                    Pani Joanno po konsultacji z kilkoma prawnikami smiem twierdzic, ze nie ma Pani
                    racji. Wszyscy twierdzili, ze Art. 25'1. § 1. "Zawarcie kolejnej umowy o pracę
                    na czas określony jest
                    równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nie
                    określony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas
                    określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem
                    poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła jednego
                    miesiąca." Mówi wyraznie o wczesniejszych umowach i nigdzie nie ma informacji o
                    tym, iz umowy te powinny byc zawarte po 01.05.2004 roku. Druga sprawa Kodeks
                    Pracy jest tak stworzony, by chronic pracownika i w tym momencie, gdyby
                    mialobyc tak jak Pani twierdzi, byloby to zaprzeczeniem zadania KP. Gdyby Pani
                    byla tez tak uprzejma i podala mi podstawe prawna, na ktorej Pani sie oparla.

                    Lacze wyrazy szacunku
                    • zaq28 Re: mam umowe do 30.04, Czy jak 4.05 przyjde do p 30.04.04, 11:01
                      A jednak przyjdzie mi sie kajac za mnie i prawnikow. Pani Joanno ma Pani racje,
                      bardzo Pania przepraszam.
                      Lacze wyrazy szacunku
                      • Gość: joanna_poz Re: mam umowe do 30.04, Czy jak 4.05 przyjde do p IP: *.icpnet.pl 30.04.04, 11:12
                        No nie ma problemu:) po to jest to forum, żeby wymienić zdania i czasem czegoś
                        się nauczyc od innych.
                        ja również pozdrawiam.
      • altu Re: mam umowe do 30.04, Czy jak 4.05 przyjde do p 30.04.04, 11:09
        kamcia, napisz raz jeszcze jaki w dniu dzisiejszym jest twój status pracownika?
        tzn. od kiedy masz umowe, ile razy byla przedluzana, na jakie okresy?
        czy od maja bedzie umowa? jak tak, to czy nowa, czy aneksowana i na jak dlugo?

        jest to wazne, poniewaz ten sporny przepis art 25/1 obowiazuje od 1 maja i nie
        ma mocy wstecznej...
        • kamcia_79 Re: mam umowe do 30.04, Czy jak 4.05 przyjde do p 30.04.04, 11:15
          No wiec tak:
          1 umowa od 17 czerwca 2002 do 31 marca 2003
          2 umowa od 1 kwietnia 2003 do 31 pazdziernika 2003
          3 umowa od 1 lisopada 2003 do 30 kwetnia 2004

          4 umowa miała byc na czas nieokreslony, a chcą mi dac od 1 maja 2004 do 31
          grudnia 2004. Wszystkie te umowy były odrębne, tj. nie było zadnych aneksów.

          Pozdrawiam,
          • altu Re: mam umowe do 30.04, Czy jak 4.05 przyjde do p 30.04.04, 11:18
            a ha
            wobec tego, od tej umowy od 1 V do 31 XII to jest pierwsza
            potem mogą Ci dać drugą, np. na rok, od 1 I 05 do 31 XII 05 (chodzi mi o to, ze
            druga na czas określony) i dopiero trzecia musi być na czas nieokreślony.
            warunek: nie ma odstępu wiekszego niż miesiac miedzy kolejnymi umowami...
            jezeli wydlużą okres, liczenie zaczyna sie od nowa...

            czyli: od 1 maja mozesz miec dwie umowy na czas okreslony, trzecia jest na czas
            okreslony,
            kodeks w art. 25/1 (za chwile zacytuje) dzialającym od 1 maja nie obowiązuje
            wstecz...
            • altu kodeks pracy 30.04.04, 11:19
              Oddział 1 Zawarcie umowy o pracę
              Art. 25. § 1. Umowę o pracę zawiera się na czas nie określony, na czas
              określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność
              zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
              pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o
              pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.
              § 2. Każda z umów, o których mowa w § 1, może być poprzedzona umową o pracę na
              okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy.
              Art. 25/1. Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne
              w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nie określony, jeżeli
              poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na
              następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a
              nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła jednego miesiąca.

              ***
              UWAGA! Art. 25/1 od dnia uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej
              będzie miał następującą treść:
              Art. 251. § 1. Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest
              równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas
              nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas
              określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem
              poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.
              § 2. Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas
              określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się
              za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, kolejnej umowy o pracę
              na czas określony w rozumieniu § 1.
              § 3. Przepis § 1 nie dotyczy umów o pracę na czas określony zawartych:
              1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w
              pracy,
              2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań
              realizowanych cyklicznie.
              ***

              Art. 26. Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień
              rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy.

              !!
              między gwiazkami to jest wlasnie to, o czym pisalam, czyli obowiazujace od 1
              maja przepisy...

              ---

              Rusz się i przebudź swoje szczęście.
      • kamcia_79 Re: mam umowe do 30.04, Czy jak 4.05 przyjde do p 04.05.04, 11:55
        Dziekuję wszystkim za rady.
        Rano rozmawiałam z dyr, który stwierdził ze tej jest zaskoczony decyzją
        Prezesa. Niestety poniewaz wrocił dzis z długiego urlopu, a jutro jedzie na
        wazną konferencje, obiecał ze zajmie się to sprawą w poniedziałek.
        No własnie, czyli przez tydzien będę pracowac bez umowy. Nic sie nie stanie?
        Powiedziałam ze nie podpisze tej umowy na 8 m-cy, bo boje sie ze wtedy on sobie
        odpusci zabieganie o zmianę u prezesa, na zasadzie podpisane, wiec nie ma
        tematu.
        uff, wygadałam sie, ciekawe jak sie to skonczy,
        Pozdr.
        • altu Re: mam umowe do 30.04, Czy jak 4.05 przyjde do p 04.05.04, 12:06
          nie chcę być złym prorokiem...
          ale umowę podpisać sie powinno najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy (dawniej
          było 7 dni zwłooki),
          i żeby nie okazalo sie, ze jak nie chcesz podpisac umowy, to jej nie ma =
          jestes bez pracy...
          ale trzymam kciuki za pomyslnosc...
          • kamcia_79 Re: mam umowe do 30.04, Czy jak 4.05 przyjde do p 04.05.04, 12:27
            No nie strasz, ale dla prezesa to ja mam argument, że nie podpisuję, bo wpisane
            jest złe stanowisko, kompletnie nieadekwatne do mojego zakresu obowiązków.
      • madziulka282 Re: mam umowe do 30.04, Czy jak 4.05 przyjde do p 25.04.16, 19:55
        taxexpert24.pl/akt/85-umowy-pracownicze-aktualizacja-w-kodeksie-pracy-w-2016-roku-co-si%C4%99-zmieni%C5%82o.html Chciałabym polecić artykuł o zmianach w kodeksie pracy w 2016 r.
        Dla zainteresowanych artykuł w linku powyżej

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


    Nakarm Pajacyka