agata1987a 30.07.06, 13:55 dostalam sie na MISH na UJ, dlatego prosze o kontakt z osobami juz studiującymi. szukam dodatkowych, konkretnych info ( dot. tutorów i szczegolów o mozliwych kierunkach) prosze, piszcie Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
vilya1 Re: MISH UJ 30.07.06, 17:17 Studiuję i to już dobre trzy lata mam za sobą. Przejrzyj wątki na forum, w których sporo o tym naszym MISHu pisałam, a przede wszystkim powiedz konkretnie, jakie kierunki Cię interesują, łatwiej będzie mi Ci pomóc, jeśli oczywiście tylko będę mieć coś do powiedzenia na ten temat. :) Odpowiedz Link Zgłoś
agata1987a Re: MISH UJ 30.07.06, 18:14 vilya1 bardzo Ci dziekuję za wiadomość:) wiem że można studiować psychologię, ale mnie konkretnie interesuje psychologia w zarządzaniu, czy można ją wziąć jako dodatkowy kierunek? chcialabym też studiować anglistykę( najbardziej mnie interesuje specjalność tłumaczeniowa) i edytorstwo. czy wiesz cos na temat tych kierunków i do którego tutora warto by było się zwrócić? pozdrawiam serdecznie Odpowiedz Link Zgłoś
laura_kawa Re: MISH UJ 02.08.06, 17:18 jesli chodzi o psychologie mam dwie kolezanki doswiadczone zyciowo przez psychologie w ramach mish. zapraszam na nasze forum (mish.net-design.pl) - jesli tylko umiescisz posta z konkretnymi pytaniami na pewno sie odezwa. k. Odpowiedz Link Zgłoś
agata1987a Re: MISH UJ 30.07.06, 18:19 aha i jeszcze jedno... czy są tam jakies wieksze kłopoty organizacyjne, mam na myśli problemy z ułozeniem planu i dostosowaniem zajęć do swoich zainteresowań tak, by udało się chodzić na wszystkie wybrane zajęcia?? Odpowiedz Link Zgłoś
vilya1 Re: MISH UJ 30.07.06, 18:44 Po pierwsze: mish.net-design.pl/ Na forum co prawda zazwyczaj panuje cisza, ale pojawiają się tam mishowcy studiujący anglistykę, oni Ci pomogą więcej niż ja. Mogę Cię co najwyżej spróbować skontaktować z kimś, kto studiuje ją jako drugi kierunek poza MISHem, ale nie wiem, czy mi się to uda. Ja wiem jedynie tyle - z marudzenia innych - że rzecz jest czasochłonna i dziwnie punktowana - w tym sensie, że wymaga chodzenia na rozliczne zajęcia, coby te 60 niezbędnych do zaliczenia roku punktów ECTS uzbierać. Ale to informacje z drugiej ręki. Nie znam nikogo, kto studiowałby edytorstwo w pełnym wymiarze godzin - znam natomiast takich mishowców, którzy chodzili tam na pojedyncze zajęcia. Na ogół zresztą te, które wymagały dostępu do komputerów, itd., co potencjalnie mogło stanowić największy problem (w końcu te się nagle nie rozmnożą ;). Udawało się im jednak zapisać, przynajmniej nie słyszałam o żadnych problemach. W ogóle polonistyka jest pozytywnie do mishowców nastawiona, dużo nas tam (oj dużo, chyba najwięcej :), więc się przyzwyczaili. ;) Układanie planu jest zawsze sztuką wyboru i trudno powiedzieć, czy są z tym problemy. Zawsze z czegoś trzeba zrezygnować, zawsze układa się toto przez prawie cały październik, dociera, coś się wyrzuca i coś się dokłada, ale do tego można się przyzwyczaić. Z tym akurat na MISHu krakowskim problemy są dokładnie takie same, jak na każdym jego odpowiedniku na innej uczelni. Po prostu trzeba sobie uzmysłowić, że nie można studiować wszystkiego. O psychologii nie jestem w stanie napisać Ci nic zupełnie. :( Również pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
agata1987a Re: MISH UJ 31.07.06, 11:53 Wielkie dzięki:)) o ile nie wyczerpałam jeszcze Twojej cierpliwości chciałabym zapytać jeszcze o parę spraw.. czy ten plan studiów i wybranie tutora musi nastąpić już we wrzesniu? czy można potem coś zmienić? czy jesli złoże dokumenty to będę mogła w dziekanacie z kimś porozmawiać na temat mojego planu? czy moge wybrać na 3 roku taki kierunek wiodący, którego nie miałam od I roku tylko np. od drugiego? i czy można wziąć jakiś kierunek a potem w ogóle z niego zrezygnować i wybrać inny? aha i czy podstawa programowa to po prostu plan, który realizują ludzie na konkretnym kierunku spoza MISH, czy jest jakaś dowolność w relizacji tej podstawy?? jak widzisz mam sporo pytań i wiele spraw jest dla mnie niejasnych... jezeli mozesz mi odp. na te pytania, bylabym bardzo wdzięczna:)) Odpowiedz Link Zgłoś
vilya1 Re: MISH UJ 31.07.06, 17:39 Nie ma problemu, pytaj. 1) Nie, nie we wrześniu. Tutora u nas wybiera się bardzo szybko i to jest zasadnicza wada - na I roku bodajże do 6 czy 7 października (na stronie powinien być dokładny termin podany), co jest dla mnie totalnym absurdem - no bo jak można świadomie wybierać, kiedy się jeszcze zupełnie nie wie, z czym się to wszystko je? ;) Na szczęście, tutora można zmienić. Pamiętać przy tym należy, że to, jak duży udział będzie on miał w tworzeniu Twojego planu studiów zależy tylko od Ciebie i tego, kogo sobie na opiekuna wybierzesz - większość zanosi gotowy, samodzielnie ułożony i na ogół dość chaotyczny (no co, szerokie zainteresowania ;) plan i dostaje podpis, ale sądzę, że jeżeli chciałabyś przedyskutować jego wygląd, pozastanawiać się wraz z tutorem nad tym, na co chodzić, a na co nie, to jeśli dobrze wybierzesz (zalecana konsultacja ze studentami starszych lat MISHu, którzy zdecydowali się na ten sam kierunek, coby nie popełnić życiowego błędu ;>), będzie to nie tylko możliwe, ale i wskazane. Plan studiów układasz przez większą część października - jakoś pod koniec składamy deklarację wyboru kursów (rocznych oraz tych, które odbywają się tylko w semestrze zimowym - po sesji zimowej donosimy drugą deklarację, uzupełniającą nasz wybór o to, co się odbywa w semestrze letnim). Nawet gdybyś chciała to zrobić we wrześniu, to nie jest to zadaniem łatwym, bo na większości kierunków nie będzie jeszcze harmonogramów (chociaż powinny już wtedy prawie wszędzie być katalogi kursów, czyli mniej lub bardziej szczegółowe spisy, pozwalające ustalić co interesującego/ koniecznego do zrobienia odbywa się w poszczególnych instytutach). Na początku października (pod sam koniec września) powinno już być wiadomo nie tylko co, ale i kiedy - dopiero wtedy więc można się zabrać za układanie. Siadasz, wypisujesz i starasz się dopasować: zadanie nieprzyjemne, ale konieczne. :] 2. Nie mamy dziekanatu, tylko sekretariat. :) Możesz spróbować, ale sądzę, że usłyszysz tam raczej ogólniki, a w sprawach bardziej konkretnych zostaniesz pewnie skierowana do ludzi, którzy zajmują się tymi sprawami na danym kierunku. Jeżeli masz konkretne pytania, łapałabym raczej ludzi o trochę bardziej pewnym wyglądzie, znamionującym długotrwałe mishowe zmagania ;), wchodzących do naszego sekretariatu - wydaje mi się, że mogą Ci bardziej pomóc niż p. Ania. 3. Nieważne, czy zaczniesz realizować przedmioty z kierunku wiodącego na I czy na II roku - istotne jest tylko to, żeby pod koniec trzeciego mieć zrobioną wystaczającą część minimum programowego. Większość robi to od I roku, ale jeżeli nagle zmieni Ci się pomysł na życie o 180 stopni, to i od II roku powinno się dać. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że wtedy musisz zrobić dużo więcej przez te dwa lata niż zaczynając od samego początku, regularnie. Ale jest to wykonalne, na większości kierunków na pewno. W jakim sensie wziąć kierunek i z niego zrezygnować? Do końca III roku robisz, co chcesz i poza niewielkimi wymogami (określona ilość egzaminów z minimum programowego, nie pamiętam teraz jaka) nikt się w to nie wtrąca. Nie deklarujesz nigdzie, co jest kierunkiem wiodącym - to tylko Twoja sprawa. Dopiero po tych trzech latach musisz się określić, niestety. ;) Pozostając więc przy tych kierunkach, które by Cię interesowały, możesz np. na I roku studiować przede wszystkim anglistykę i psychologię, z edytorstwa wziąć tylko pojedyncze przedmioty, na II roku zaś zmienić zdanie i skoncentrować się na anglistyce i edytorstwie, redukując psychologię. I inne wariacje - byle po III latach szaleństw móc zadeklarować coś, co skończysz. :D 3. Gdzie indziej (tj. na innych MISHach) podstawa programowa nazwana jest ładnie minimum programowym i jest dopasowana do mishowców, tj. mocno ograniczona. W Krakowie zasadniczo nie, poza kilkoma kierunkami (np. filozofią). Dla nas zasadniczo - i jak na razie chyba tego trzeba się trzymać - podstawa programowa jest dokładnie taka sama, jak dla każdego innego studenta, który ją realizuje w "normalnym" trybie. Dowolność zależy od kierunku. Tj. zasadniczo możesz zmienić kolejność zaliczania przedmiotów, poprzekładać coś na inny rok, przedmioty z III roku realizować na pierwszym, itp. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że o ile np. polonistyka może być podatna na takie działania (można zacząć od lit. współczesnej i cofać się do staropolskiej), o tyle np. na psychologii (tej na Wydziale Filozoficznym) jest to utrudnione: tam mishowcy od tego roku rejestrują się na zajęcia komputerowo (USOS rządzi ;), na takich samych zasadach, jak inni, więc muszą mieć zaliczone kursy na poziome niższym, aby móc uczestniczyć w tych bardziej wyrafinowanych (zazwyczaj, nie ukrywajmy) ciekawszych. Gdzie indziej wszystko zależy od dobrej woli prowadzącego - mam tu na myśli zwłaszcza Wydział Filozoficzny (filozofia, socjologia, religioznawstwo, pedegogika...), który wprowadził już dawno systemem tzw. prerekwizytów, czyli właśnie owych kursów wstępnych. I tak np. prerekwizytem do Socjologii religii na religioznawstwie był prowadzony tamże Wstęp do socjologii, ale mishowcy namiętnie omijali i nadal omijają owe wszelkie wprowadzenia (chyba że chcą dany kierunek skończyć, a przedmiot należy do minimum pr.), uczęstnicząc w tym, co ich interesowało. Przepraszam, że tak chaotycznie, mam nadzieję, że pomogłam i trochę rozjaśniłam. Jeżeli masz jakieś pytania, zadawaj je śmiało, chętnie odpowiem. Odpowiedz Link Zgłoś
agata1987a Re: MISH UJ 31.07.06, 21:11 dziekuje Ci bardzo, sporo mi rozjasniłaś:)) mam jezszcze troche pytań, spróbuję je jakoś uporządkować i wtedy zapytam:) na razie wielkie dzieki jeszcze raz:) pozdrawiam serdecznie:) Odpowiedz Link Zgłoś
pbhal Re: MISH UJ 31.07.06, 22:27 to moze z kolei mnie ktos moglby polecic jakichs tutorow z dziedziny religioznawstwo/historia kosciola w sredniowieczu?? czy ma sens "zapychac" plan zajeciami z arabistyki jesli zalezy mi wlasciwie tylko na nauce jezyka? Odpowiedz Link Zgłoś
vilya1 Re: MISH UJ 31.07.06, 23:15 Z orientalistyką możesz mieć problem, od razu ostrzegam. Nie wiem, jak jest konkretnie z arabistyką, ale czasami z kierunkami na których pojawiamy się tak rzadko są kłopoty. Wtedy trzeba jednak walczyć o swoje. :] Co do zajęć, decyzję musisz podjąć sam. Jeżeli zależy Ci tylko na języku, to teoretycznie nie. Rozumiem, że chciałbyś przede wszystkim praktyczną naukę języka czy jak to oni tam zwą? Sęk w tym, że na co niektórych filologiach (także tych bardziej popularnych) na takie rozwiązania patrzą niechętnie i podejrzliwie: ogólnie filologia tak, ale nie tak wycinkowo: tj. jeśli już tak rozbudowany lektorat, to także inne zajęcia (a na iberystyce bodajże także zobowiązanie do ukończenia kierunku :o). Swoboda ograniczona. ;> Co do tutora, pomyślę. I spróbuję dokopać się do maili osób bardziej w tej materii kompetentnych niż ja, bo ja się o religioznawstwo ocieram tylko od czasu do czasu. Odpowiedz Link Zgłoś
pbhal Re: MISH UJ 01.08.06, 11:12 dzieki wielkie :-) ale chyba nie ma innego sposobu zeby sie uczyc arabskiego? (w takim stopniu zeby sie nauczyc :)) ew. jestem gotow poswiecic sie i lazic na jeszcze jakies zajecia :-) z tym wyborem tutora to bede mial problem to to troszke strzelanie w ciemno :/ i jeszcze takie pytanko: czy mozna wziac sobie tutora ktory z przedmiotami mishu bedzie mial niewiele wspolnego (np z WPiA)? Odpowiedz Link Zgłoś
vilya1 Re: MISH UJ 01.08.06, 14:23 Jeszcze na Porównawczych Studiach Cywilizacji jest arabski, ale pewnie dużo mniej godzin. Jakiś dziwny mają wymiar - bodajże 135 h rocznie, co daje zajęcia dwa razy w tygodniu: jedne normalne, czyli 1,5h i drugie chyba po 2h. :o Czy jakoś tak. Co do tutora, już nie. Kiedyś się tak dało - sama miała na I roku tutora z kierunku, na którym wtedy miałam wyjątkowo nikłą liczbę zajęć (w zasadzie tylko te jedne ;). Teraz opiekunem ma być zasadniczo ktoś z tego instytutu, gdzie realizujesz największą liczbę godzin. I tak sobie jeszcze pomyślałam, biorąc pod uwagę Twoje zainteresowania, czy nie byłoby warto, żebyś spojrzał, czym się zajmują mediewiści w Inst. Historii - może tam znajdziesz kogoś odpowiedniego? Jeżeli myślisz o kimś konkretnym z religioznawców też daj znać - tutaj albo na priva, łatwiej zbierać informacje lub dzielić się plotkami. ;))) Pozdrawiam :) Odpowiedz Link Zgłoś
langoisse Re: MISH UJ 01.08.06, 20:14 Nie bralam powaznie pod uwagę możliwości pójścia na MISH UJ, ale niechcący się tam dostałam i teraz mam problem ;) oraz kilka pytań. 1. tutor. Myślę o T. Kornasiu, bo profil zainteresowań podobny i czytać go lubię, ale.. zupelnie nie wiem jaki jest "na żywo". Może ktoś z was wie i zechce doradzić :) 2. jako drugi kierunek (oprócz wiedzy o teatrze) chciałabym w ramach MISHu studiować stosunki międzynarodowe. Wiem, że np. na UW jest z tym spory problem i stąd pytanie - czy UJ też tak rzuca mishowcom kłody pod nogi, mnoży problemy przy zapisywaniu się na zajęcia i w ogóle jest nieprzyjemny? ;) 3. przeniesienia UJ- UW. Czy możliwe i jak bardzo niemożliwe ;) Na razie tylko tyle, ale jestem pełna wątpliwości, bo kraków daleko i właściwie nikogo tam nie znam... Trudno mi się zdecydować, mimo zapewne dużo lepszego niż warszawski WOTu. W każdym razie z góry dziękuję za ewentualną chęć dzielenia się informacjami i pozdrawiam :) Odpowiedz Link Zgłoś
pbhal Re: MISH UJ 01.08.06, 20:52 a to mozna na uj w ramach mishu stosunki studiowac?? Odpowiedz Link Zgłoś
langoisse Re: MISH UJ 01.08.06, 21:07 a nie można? w warszawie można, więc żyłam w przekonaniu, że i na UJ się da...ale ja jeszcze UJ nie ograniam wcale. Odpowiedz Link Zgłoś
pbhal Re: MISH UJ 01.08.06, 21:27 z tego co wiem to na uj w ramach mishu nie mozna japonistyki prawa administracji politologii stosunkow i dziennikarstwa tylko przedmioty wydzialow: filologii, filozofii i historii... Odpowiedz Link Zgłoś
langoisse Re: MISH UJ 01.08.06, 21:33 w takim razie coś czuję, że jednak zwolnię komuś miejsce ;) Odpowiedz Link Zgłoś
vilya1 Re: MISH UJ 01.08.06, 22:09 Nie, nie można. Jak ktoś już powiedział: Wydział Filozoficzny, Filologiczny, Historyczny, Polonistyczny (od zeszłego roku osobno) + na pewno filmoznawstwo, ale nie wiem, czy inne zajęcia na tym samym wydziale także. Odpowiedz Link Zgłoś
vilya1 Re: MISH UJ 01.08.06, 22:11 1. Pojęcia nie mam. 2. Odpowiedź jest niżej. 3. Hmm... To dobre pytanie. Bo to się zmieniało. Kiedyś była niby taka możliwość, tyle że MISH na UW miał wąskie limity miejsc dla studentów przenoszących się z innych uczelni. Potem przez jakiś czas w ogóle nie było takiej możliwości. Teraz zaś chyba znowu jest, chociaż nie wiem, jak to się ma do ich aktualnego regulaminu. Najlepiej chyba wysłać maila do sekretariatu warszawskiego MISHu i szukać informacji u źródła. :) Odpowiedz Link Zgłoś
laura_kawa Re: MISH UJ 02.08.06, 17:09 Kornas bardzo mily! kiedys przyszlam do redakcji didaskaliow kupic archiwalny nr ale akurat nie mieli wiec wydrukowal mi artykul ktory potrzebowalam :) jesli chodzi o sprawy naukowe... nie wiem czy okreslenie 'cieple kluchy' pasuje do niego calkowicie ale chyba ma w sobie cos z tego. oczywiscie sa o wiele gorsze przypadki wykladowcow:) wszelkie pytania odnosnie WoTu - dkawecka@wp.pl Odpowiedz Link Zgłoś
laura_kawa Re: MISH UJ 02.08.06, 17:11 jedna osoba z I roku pasjonuje sie historia ojcow kosciola i generalnie przelomem antyk/sredniowiecze. na dodatek ma swietnego tutora (czyt. spotkania raz w tygodniu i niekonczace sie dyskusje) ale chyba z filozofii. postaram sie dowiedziec bo teraz nie moge sobie przypomniec nazwiska k. Odpowiedz Link Zgłoś
vilya1 Re: MISH UJ 02.08.06, 20:24 Tak sobie pomyślałam, że jeśli ten okres i filozofia, to może dr Kiełbasa, który jest jednym z najcudowniejszych i najcieplejszych wykładowców, z jakimi miałam do czynienia? :) Odpowiedz Link Zgłoś
laura_kawa Re: MISH UJ 02.08.06, 22:23 taaaak to on :) wlasnie weszlam zeby uzupelnic moje pamieciowe braki z popoludnia. k. Odpowiedz Link Zgłoś
pbhal Re: MISH UJ 02.08.06, 23:31 niom chyba jak byly dni otwarte to siedzial przy stoliku mishu :-) mnie wlasnie tez interesuje w sumie przelom starozyt/sredniowiecze, historia religii tego okresu (glownie kacerstwa jakiekolwiek, gnoza i oglnie mysl sprzeczna z doktryna) bo ja to aki typowy human jestem - wszystko mnie interesuje :-) po trochu filozofia, psychologia, jezyki (a ciagnie mnie do orientalnych), hista itd az po matme wlacznie :-) w wolnych chwilach czytuje kochanowskiego i ogolnie nie wiem co ze soba zrobic :-) podobnie jak osoba o ktorej mowisz tez chyba zaczna od pierwszego roku misha i prawo ale mam starszny metlik w glowie jesli chodzi o to co w ramach mishu wybrac; a na temat tutorow naturlanie nie mam juz zadnego pojecia i chyba zdam sie na slepy traf (swoja droga troche dziwne ze trzeba sie na tutora decydowac nie majac o nim zadnego nawet wyobrazenia, ale to chyba nie tylko tak na uj jest... :-) Odpowiedz Link Zgłoś
pbhal Re: MISH UJ 02.08.06, 23:39 a tak w ogole mze ma ktos kontakt z ta osoba od filozofii ojcow kosciola ;] Odpowiedz Link Zgłoś
vilya1 Re: MISH UJ 03.08.06, 11:11 Na stronie Inst. Filozofii powinien być mail. :) A dr Kiełbasa, jeśli Cię to tylko interesuje, jest jednym z najlepszych wyborów, jak sądzę. Cudowny człowiek!!! I nietrudno mi sobie wyobrazić owe długie dyskusje, itd. Odpowiedz Link Zgłoś
pbhal Re: MISH UJ 03.08.06, 12:16 danke ale chodzilo mi raczej o mail do tego kolegi co sie interesuje ojcami kosciola :-) Odpowiedz Link Zgłoś
agata1987a Re: MISH UJ 03.08.06, 13:41 Vilya mam pytanko: czy jestes aktualnie w Krakowie? bo ja sie tam 8 sierpnia pojawie zeby złożyć dokumenty i pomyslałam ze fajnie byloby sie spotkać jakbys miala czas i pogadac o MISHu:)) bo mam jeszcze pare pytań:) jak bys mogla to daj znac na maila agata_wolanin@yahoo.co.uk Odpowiedz Link Zgłoś
vilya1 Re: MISH UJ 03.08.06, 15:47 Nie jestem, ale możliwe, że będę. Dam Ci jeszcze znać, dobrze? Odpowiedz Link Zgłoś
agata1987a Re: MISH UJ 03.08.06, 16:54 ok daj znac, mam nadzieje ze uda nam sie spotkac, ja bede w Krakowie od 8 przez kilka dni Odpowiedz Link Zgłoś
laura_kawa Re: MISH UJ 07.08.06, 01:27 dysponuje jedynie telefonem :) szczegoly na priv k. Odpowiedz Link Zgłoś
mlodajedza Re: MISH UJ 19.06.07, 13:59 wiesz coś o tutorach jeśli wybiorę prowadzący angielski? muszę wybrać tutora z prowadzącego kierunku czy skądkolwiek? i generalnie - jak tam jest? Odpowiedz Link Zgłoś