Dodaj do ulubionych

Strach i smutek

27.10.15, 17:11
Nie boje się walenia w drzwi o szóstej rano - nie jestem nawet drobną rybką, nie jestem Blidą i Pisowcy siepacze mi nie grożą. No chyba, że nadepnę na odcisk jakiemuś pisiackiemu politykowi albo biskupowi ale na to się nie zanosi.
Boję się po zapowiedzi PiSu, że potrzebne mu dziesiątki miliardów będą uzyskane z poprawienia ściągalności podatków. Ja płacę podatki uczciwie i terminowo, wyliczam je starannie - to czego boję się? Ano tego, co już nie raz przerabialiśmy. Oszuści wzruszą ramionami i do swoich kombinacji dodadzą nowe elementy, przygotują się trochę staranniej do ukrywania swoich przekrętów, ich "biznes" będzie dalej kwitnąć. Wielkich firm też nikt nie ruszy - one nie ryzykują przestępstw a na dodatek zatrudniają świetnych specjalistów od podatków, skarbówka boi się ich. Pieniędzy z tego "wzmożenia" nie będzie wiele więc trzeba się będzie wykazać, a najprościej będzie to robić gnębiąc małych i przyzwoitych. Przepisy podatkowe zostaną pogmatwane do n-tej potęgi (a ostatnio upraszczały się) tak, że ich nikt nie będzie rozumieć, trzeba będzie gromadzić miliardy kwitów i udowadniać, że się nie jest kaczorem a kontrole nie będą wychodzić z firm i czepiać się drobiazgów. To przyniesie w sumie tylko minimalne pieniądze, ale urzędnicy będą się wykazywać. A małym i średnim będzie o wiele trudniej działać - uczciwie.
A czemu smucę się? Kiedy PiS weźmie się do "poprawiania" finansów to wartość złotówki poleci na łeb na szyję. 5zł za euro pod koniec roku mamy murowane, w połowie przyszłego roku spodziewam się 5,50-6zł. A to znaczy, że wakacje nad Adriatykiem, w Egipcie czy Turcji staną się dla przeciętnego Polaka nieosiągalne, Włochy czy Hiszpania będą marzeniem ściętej głowy. A ja tak lubię słońce i powietrze pachnące lawendą.
Obserwuj wątek
    • pies_na_czarnych Re: Strach i smutek 27.10.15, 17:19
      Bój się sąsiadów. Tak jak za komuny.
      Dobrze jest wiedzieć czego się bać. Wiedząc zmniejszasz ryzyko wpadnięcia w kłopoty.
      • l_zaraza_l Re: Strach i smutek 27.10.15, 17:36
        pies_na_czarnych napisała:

        > Bój się sąsiadów. Tak jak za komuny.


        A gdyby Sapiensowi przyszło podróżować pociągiem, lepiej niech nie rozmawia z aktorami.
    • szwampuch58 Re: Strach i smutek 27.10.15, 17:30
      ano
      kulturaliberalna.pl/2015/10/27/nastal-czas-bezkrolewia/
    • giulia123 Re: Strach i smutek 27.10.15, 17:43
      man_sapiens napisał:

      > Nie boje się walenia w drzwi o szóstej rano - nie jestem nawet drobną rybką, ni
      > e jestem Blidą i Pisowcy siepacze mi nie grożą. No chyba, że nadepnę na odcisk
      > jakiemuś pisiackiemu politykowi albo biskupowi ale na to się nie zanosi.
      > Boję się po zapowiedzi PiSu, że potrzebne mu dziesiątki miliardów będą uzyskane
      > z poprawienia ściągalności podatków. Ja płacę podatki uczciwie i terminowo, wy
      > liczam je starannie - to czego boję się? Ano tego, co już nie raz przerabialiśm
      > y. Oszuści wzruszą ramionami i do swoich kombinacji dodadzą nowe elementy, przy
      > gotują się trochę staranniej do ukrywania swoich przekrętów, ich "biznes" będzi
      > e dalej kwitnąć. Wielkich firm też nikt nie ruszy - one nie ryzykują przestępst
      > w a na dodatek zatrudniają świetnych specjalistów od podatków, skarbówka boi si
      > ę ich. Pieniędzy z tego "wzmożenia" nie będzie wiele więc trzeba się będzie wyk
      > azać, a najprościej będzie to robić gnębiąc małych i przyzwoitych. Przepisy pod
      > atkowe zostaną pogmatwane do n-tej potęgi (a ostatnio upraszczały się) tak, że
      > ich nikt nie będzie rozumieć, trzeba będzie gromadzić miliardy kwitów i udowadn
      > iać, że się nie jest kaczorem a kontrole nie będą wychodzić z firm i czepiać si
      > ę drobiazgów. To przyniesie w sumie tylko minimalne pieniądze, ale urzędnicy bę
      > dą się wykazywać. A małym i średnim będzie o wiele trudniej działać - uczciwie.
      >
      > A czemu smucę się? Kiedy PiS weźmie się do "poprawiania" finansów to wartość zł
      > otówki poleci na łeb na szyję. 5zł za euro pod koniec roku mamy murowane, w poł
      > owie przyszłego roku spodziewam się 5,50-6zł. A to znaczy, że wakacje nad Adria
      > tykiem, w Egipcie czy Turcji staną się dla przeciętnego Polaka nieosiągalne, Wł
      > ochy czy Hiszpania będą marzeniem ściętej głowy. A ja tak lubię słońce i powiet
      > rze pachnące lawendą.



      Jakiejś kiepskiej konstrukcji psychicznej jesteś chłopie.
      Wyjdź trochę i wystaw głowę do słońca, to ci się od razu polepszy :)
      • nachlany_wolak wielgusa nie widziałeś gdzieś? 27.10.15, 17:46
      • man_sapiens Re: Strach i smutek 27.10.15, 18:14
        Mówisz, że od słońca kurs złotego będzie odporny na zadłużanie państwa? Nobla z ekonomii masz murowanego.
        • giulia123 Re: Strach i smutek 27.10.15, 18:27
          man_sapiens napisał:

          > Mówisz, że od słońca kurs złotego będzie odporny na zadłużanie państwa? Nobla z
          > ekonomii masz murowanego.

          Do tej pory nie uzewnętrzniałeś się ze swoimi smutkami. A przecież platfonsy zniszczyły gospodarczo Polskę. Wiesz jakiego zadłużenia się dopuścili?
          • man_sapiens Re: Strach i smutek 27.10.15, 19:17
            > Wiesz jakiego zadłużenia się dopuścili?

            Wiem. Wiem, że to jest zadłużenie znacznie niższe niż większości krajów w Europie i rozwiniętych krajów na świecie. Na przykład w GB od 2006r do teraz zadłużenie wzrosło z około 40% do ponad 90% PKB, w USA z 63% do 103% PKB. W Polsce w tym czasie zadłużenie wzrosło bardzo niewiele z 47% do 57% i jest jednym z najniższych a mimo tego gospodarka rozwijała się dobrze, szybciej niż w Europie czy USA. Może to sobie sama obejrzeć np. tutaj.

            Wiem też, że PiS tego zadłużenia nie zmniejszy, populistyczny program wymaga pieniędzy a koniunktura na świecie jest bardzo marna, nie tak świetna jak była w 2006 roku (chociaż kryzys w czasie którego rządziła PO skończył się). W 2006r. mieliśmy wokół Polski i w Polsce świetną koniunkturę - a rząd PiSu zwiększył wtedy zadłużenie państwa. PiS nie ma dobrych specjalistów od finansów (takich jak Rostowski czy Szczurek) i chce na dodatek zlikwidować ministerstwo finansów - to tak, jakby w firmie zlikwidować księgowość i stanowisko dyrektora finansowego. Dlatego boję się i smucę i codzienna przebieżka w słońcu nic na to nie pomoże.
            • giulia123 Re: Strach i smutek 27.10.15, 19:27
              man_sapiens napisał:

              > > Wiesz jakiego zadłużenia się dopuścili?
              >
              > Wiem. Wiem, że to jest zadłużenie znacznie niższe niż większości krajów w Europ
              > ie i rozwiniętych krajów na świecie. Na przykład w GB od 2006r do teraz zadłuże
              > nie wzrosło z około 40% do ponad 90% PKB, w USA z 63% do 103% PKB. W Polsce w t
              > ym czasie zadłużenie wzrosło bardzo niewiele z 47% do 57% i jest jednym z najni
              > ższych a mimo tego gospodarka rozwijała się dobrze, szybciej niż w Europie czy
              > USA. Może to sobie sama obejrzeć np. tutaj.
              >
              > Wiem też, że PiS tego zadłużenia nie zmniejszy, populistyczny program wymaga pi
              > eniędzy a koniunktura na świecie jest bardzo marna, nie tak świetna jak była w
              > 2006 roku (chociaż kryzys w czasie którego rządziła PO skończył się). W 2006r.
              > mieliśmy wokół Polski i w Polsce świetną koniunkturę - a rząd PiSu zwiększył wt
              > edy zadłużenie państwa. PiS nie ma dobrych specjalistów od finansów (takich jak
              > Rostowski czy Szczurek) i chce na dodatek zlikwidować ministerstwo finansów -
              > to tak, jakby w firmie zlikwidować księgowość i stanowisko dyrektora finansoweg
              > o. Dlatego boję się i smucę i codzienna przebieżka w słońcu nic na to nie pomoż
              > e.

              Nie jestem ekspertem, ale tak intuicyjnie uważam, że bogate i mocne gospodarczo państwo może się bardziej zadłużyć, niż państwo słabe.
              Na tej zasadzie dostaje się przecież kredyt w banku. Bogaty dostanie większą kwotę, biedy musi się wykazać z czego zadłużenie będzie spłacał.
              W tym kontekście twoje stwierdzenie, że inne państwa zadłużone są bardziej niewiele wyjaśnia.

              Premier kopacz wielokrotnie chwaliła sie osiągnięciami, że mamy takie piękne pendolino i drogi (hmm..., temat do dyskujsji np. jakim kosztem to osiągnęliśmy) ale ani słowem nie zająknęła się w jakie długi rząd PO wpędził Polskę czyli każdego z nas..
              To jest mega nieuczciwe. Ale rozumiem, że od tego zaciągniętego przez PO długu, to głowa się nie bolała tylko zacząłeś się bać PIS-u, który jeszcze nawet nie uformował gabinetu??
              • man_sapiens Re: Strach i smutek 27.10.15, 20:23
                > W tym kontekście twoje stwierdzenie, że inne państwa zadłużone są bardziej
                > niewiele wyjaśnia.

                Wyjaśnia dokładnie to, co sama napisałaś: bogatym państwom łatwo się zadłużać - także nadmiernie, kiedy to robią państwa o niewydajnej gospodarce to jest gorzej (Grecja).

                Droga Julio, rząd PO nie "wpędził Polski w długi" ale w czasie wielkiego kryzysu gospodarczego utrzymał nasz dług na stosunkowo niskim poziomie a przy tym udało mu się utrzymać niezłe tempo rozwoju gospodarki. Inne kraje w Europie w tym czasie zadłużały się bardzo szybko i intensywnie wpadając przy tym w recesję lub stagnację. To zapewne także zasługa polskich przedsiębiorców - ale rządy PO im co najmniej nie przeszkadzały. No i zasługa Balcerowicza - przepisy dotyczące banków ochroniły nas przed kryzysem finansowym.

                Nie bałem się długu publicznego w czasie rządów PO i nie boję się go teraz - reguła wydatkowa wprowadzona przez PO (mam nadzieję, że PiS jej nie zlikwiduje) i zapis w Konstytucji wprowadzony za czasów SLD nie pozwolą żadnemu rządowi, także PiSu, rozdąć go do niespłacalnych rozmiarów. Ale PiS zapowiada drukowanie pieniędzy, planuje finansowanie swojego rozdawnictwa z nierealnych źródeł, zapowiada wprowadzenie do Rady Polityki Pieniężnej ludzi zapowiadających silne rozluźnienie dyscypliny pieniężnej, likwiduje ministerstwo finansów podporządkowując je ministerstwu gospodarki itd. To wszystko będzie skutkowało silnym spadkiem wartości złotego - i to mnie smuci. Jeżeli moje przewidywania nie sprawdzą się i PiSowski rząd utrzyma wartość złotego to będę się bardzo cieszyć. Za rządów PO wartości złotego pilnowali bardzo dobrzy finansiści (niezależnie od tego, jak oceniać ich jako polityków) - Belka, Rostowski i Szczurek. PiS już powołując śp. Skrzypka pokazał, że nie ma takich fachowców albo nie ceni fachowości.

                Jeszcze drobna rada, jeżeli pozwolisz. Traktuj populistyczne hasła propagandowe z czasów kampanii wyborczej z przymrużeniem oka a nie jako prawdy absolutne. Wybory się skończyły, teraz hasła stały się bez znaczenia, liczy się dobra i skuteczna praca rządzących - czego życzę sobie i tobie.
                • giulia123 Re: Strach i smutek 28.10.15, 08:21
                  man_sapiens napisał:


                  > Droga Julio, rząd PO nie "wpędził Polski w długi" ale w czasie wielkiego kryzys
                  > u gospodarczego utrzymał nasz dług na stosunkowo niskim poziomie a przy tym uda
                  > ło mu się utrzymać niezłe tempo rozwoju gospodarki.


                  Czy w tym sukcesie ekonomicznym PO uwzględniasz fakt kradzieży 153 miliardów z OFE?
                  • religijnych.uczuc.obraza Re: Strach i smutek 28.10.15, 08:29
                    PiS zwróci tę kasę do OFE.
                    • giulia123 Re: Strach i smutek 28.10.15, 10:47
                      religijnych.uczuc.obraza napisał:

                      > PiS zwróci tę kasę do OFE.

                      Skąd niby ma ją wziąć?
                      Już na dzień dobry kilkanaście miliardów szlag trafił. A rzeczniczka PO Kidwa Błońska jak ostatnia analfabetka jąkała się i nic sensownego nie wydukała zapytana przez dziennikarzy gdzie się ta kasa podziała.
                      • religijnych.uczuc.obraza Re: Strach i smutek 28.10.15, 11:11
                        PiS to fachowcy więc znajdą tę kasę. To orędownicy OFE.
                  • man_sapiens Re: Strach i smutek 28.10.15, 10:25
                    Ciulio, wybory już były, możesz przestać powtarzać pisiackie populistyczne hasła. Włącz myślenie!
                    • giulia123 Re: Strach i smutek 28.10.15, 10:49
                      man_sapiens napisał:

                      > Ciulio, wybory już były, możesz przestać powtarzać pisiackie populistyczne hasł
                      > a. Włącz myślenie!

                      Co chcesz powiedziec? Że rząd PO nie UKRADŁ pieniędzy z OFE??
                      Żałosny jesteś.
                      • man_sapiens Re: Strach i smutek 28.10.15, 11:08
                        Żałosna jesteś.
                        • giulia123 Re: Strach i smutek 28.10.15, 21:09
                          man_sapiens napisał:

                          > Żałosna jesteś.

                          Co się stało z pieniędzmi z OFE?
                          Pytał cię ktoś o zgodę czy może je sobie przywłaszczyć?
                          To może podaj numer swojego konta i PIN niech sobie jeszcze ktoś twoje pieniądze przywłaszczy?

                          Nie popieraj złodziei.
                          • kotek.filemon Re: Strach i smutek 28.10.15, 21:15
                            giulia123 napisała:

                            > Co się stało z pieniędzmi z OFE?
                            > Pytał cię ktoś o zgodę czy może je sobie przywłaszczyć?
                            > To może podaj numer swojego konta i PIN niech sobie jeszcze ktoś twoje pieniądz
                            > e przywłaszczy?

                            Żulio, nr konta po zwrot tej zagrabionej kasy z OFE to mam wysłać Dudusiowi, Szydłu, innemu słupowi, czy od razu Prezesowi Tysiąclecia?
                • az43 Re: Strach i smutek 28.10.15, 21:18
                  Obawiam się,że droga Julia oglądając morze ruin i błąkających wśród nich biednych ludzi z milionami głodujących dzieci nie jest w stanie pojąć podstawowych zasad ekonomii.Zresztą nie za to jej płacą.
              • pies_na_czarnych Re: Strach i smutek 27.10.15, 20:33
                Kaczynscy podczas swoich krótkich rządów codziennie wypuszczali państwowe obligacje i wyli ze szczęścia, że dobrze się sprzedają. Co to było? Zadłużanie państwa. Oni chyba nie zdawali sobie nawet sprawy, że właściciele tych papierów za kilka lat bedą je państwu odsprzedawać z dużym zyskiem.
                PO pożyczała, ale te pieniądze szły na inwestycje i kiedyś na siebie zarobią. Co wybudowali Kaczyńscy? Nic. Bali się, że jak bedą inwestować to zostaną oskarżeni o korupcje :)))))
                W Wa-wie Kaczor Mniejszy prowadził taką samą politykę. Nic nie robić to się nikt nie przyczepi :)))
    • tw_wielgus Re: Strach i smutek 28.10.15, 10:42
      To weź stoperan, zagryź czymś na uspokojenie np. prozac (tak prozac wydaje się odpowiedni) może to zestawienie przyniesie Ci chociaż na chwilkę ulgę od trapiących cię leków i psychoz.
      Ja rozumiem, że uważasz Polaków za niegodnych całowania stóp pani Kopacz, lecz nie wszyscy mają tak rozwinięte kompleksy żeby się czołgać przed członkami organizacji przestępczej o szumnej nazwie PO.
      • man_sapiens Re: Strach i smutek 28.10.15, 20:22
        > To weź stoperan, zagryź czymś na uspokojenie np. prozac

        To jest twoja dieta? To już wiem ska to twoje "poczucie humoru"...

        > Ja rozumiem, że uważasz Polaków za niegodnych całowania stóp pani Kopacz

        Uważam Polaków za godnych tego, żeby ich państwem kierowali fachowcy a nie nawiedzeni partacze. Wszystko jedno z której partii, PiS, SLD, PO czy Od Kukiza.
    • wojciech.2349 Re: Strach i smutek 28.10.15, 11:11
      Na giełdzie i notowaniach złotówki nic szczególnego się
      nie dzieje. Dla biznesu wybory to fakt bez znaczenia.
      • man_sapiens Re: Strach i smutek 28.10.15, 20:25
        Spadki były już przed wyborami. Kursy banków spadają dalej. Teraz spekulanci z giełdy i rynków pieniężnych czekają na działanie nowego rządu. zobaczymy za miesiąc - dwa. Ja mam złe przeczucia.
        • wojciech.2349 Re: Strach i smutek 28.10.15, 20:43
          man_sapiens napisał:

          > Spadki były już przed wyborami. Kursy banków spadają dalej. Teraz spekulanci z
          > giełdy i rynków pieniężnych czekają na działanie nowego rządu. zobaczymy za mie
          > siąc - dwa. Ja mam złe przeczucia.
          ---------------------------------------
          Miesięczna stopa zwrotu na WIGu20 wynosi +2.24%,
          a euro zdrożało w tym miesiącu +1.07%.

          Nuda, nic się nie dzieje.
          • az43 Re: Strach i smutek 28.10.15, 21:21
            zdaniem wojciecha-"Na giełdzie i notowaniach złotówki nic szczególnego się
            nie dzieje. Dla biznesu wybory to fakt bez znaczenia."
            .
            No faktycznie.Tylko dolar poszedł tez do góry.
            • wojciech.2349 Re: Strach i smutek 28.10.15, 21:25
              az43 napisał:

              > zdaniem wojciecha-"Na giełdzie i notowaniach złotówki nic szczególnego się
              > nie dzieje. Dla biznesu wybory to fakt bez znaczenia."
              .
              > No faktycznie.Tylko dolar poszedł tez do góry.
              -------------------------------------
              Dolar idzie w górę na prawie wszystkich walutach.
              Także na euro.
      • x2468 Re: Strach i smutek 28.10.15, 22:27
        Dzisiaj wartość Złotego do Dolara i innych walut obniżyła się o około 0,45%. jak te spadki się utrzymają to za parę dni Dolar i CHF będą po ponad 4 Zł,
      • buldog2 Re: Strach i smutek 28.10.15, 23:20
        Nie wierzę, byś mógł wierzyć w to co piszesz.
        Giełda z krótkoterminowym wyprzedzeniem uwzględnia oczekiwane skokowe zmiany polityki i naszej sytuacji, polegające na uprawomocnieniu się zmiany rządu, zatwierdzeniu wcześniejszych deklaracji, werbalnym rozpoczęciu nowej ery.
        Poważniejsze zmiany nastąpią w dłuższej perspektywie, kiedy w życie wejdą już nie zapowiedzi, a ich realne konsekwencje.
        Doskonale to wiesz, masz tego pełną świadomość.
    • inocom Re: Strach i smutek 28.10.15, 11:11
      Za PiS franek był po 2.5 zł :)
      • az43 Re: Strach i smutek 28.10.15, 21:24
        To wina Tuska.
        • inocom Re: Strach i smutek 28.10.15, 23:15
          az43 napisał:

          > To wina Tuska.

          Obaczymy. Zbliża się listopad i waluty zaczynają spadać. Okaże się, że cały kopaczowy program pomocy frankowiczom jest o kant rozbić. Przy kursie 1 do jednego w tyłek dostaną Ci co wzięli w złotówkach.
    • uu1 Re: Strach i smutek 28.10.15, 20:37
      > A to znaczy, że wakacje nad Adriatykiem, w Egipcie czy Turcji staną się dla przeciętnego Polaka nieosiągalne, Włochy czy Hiszpania będą marzeniem ściętej głowy.
      Kto to jest przeciętny Polak ?
      ------------
      • man_sapiens Re: Strach i smutek 28.10.15, 22:13
        > Kto to jest przeciętny Polak ?

        Taki, który pod marketem zbiera złotówki na piwo.
        • uu1 Re: Strach i smutek 28.10.15, 23:05
          man_sapiens napisał:

          > > Kto to jest przeciętny Polak ?
          >
          > Taki, który pod marketem zbiera złotówki na piwo.
          Twój wpis świetnie koresponduje z cytowanym tekstem R.K. Dałeś prawdziwy POPiS.


          ---------------------
        • inocom Re: Strach i smutek 28.10.15, 23:17
          man_sapiens napisał:

          > > Kto to jest przeciętny Polak ?
          >
          > Taki, który pod marketem zbiera złotówki na piwo.

          Dzięki PO i ustawie śmieciowej. W Czechach za 4 puste flaszki od piwa masz jedną pełną. tam nie ma żebrzących o korony. Zbierają opakowania i oddają do skupu.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka