Dodaj do ulubionych

Egipcianam odbilo.

26.02.12, 09:51
Jak podaje proputinowski BBC ,w Egipcie zacznie sie sad nad 43 aktywistami pozarzadowych organizacje (zwolennikow demokracji) ,wsrod nich przynajmniej 16,to obywatele USA. Wszystkim postawiono zarzuty o otrzymaniu nielegalnych srodkow od innych Panstw,przedewszystkim USA .Amerykanie juz zagrozili,ze zostanowia sie nad tym,czy dalej okazywac pomoc Kairu (w postaci zabawek dla wojska).
Bardzo fajnie,w tym kontekscie,zabrzmieli slowa Clintonowej (chyba jedni z ostatnich,ponoc juz i w USA ta babe maja wszysci dosc) ,wypowiedziane w Algerii,ze USA nigdy nie finansowali i nie beda finansowac zadne partii,jak i opozycyjne organizacje ,dodajac odrazu,ze oni tylko pomagaja w organizowaniu uczciwych wyborow.
Obserwuj wątek
  • zlotamajka Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 10:19
   Rewolucja sie nie udala. Widac nawet rzad militarny chce byc niezalezny, przynajmniej probuje. Z drugiej strony biora pieniadze z IMF i "zgadzaja"sie podporzadkowac tamtejszym condionalities. Wiec na dwoje babka wrozyla. Clintonowa jak juz Ewa wspomniala jest coraz bardziej zalosna. Wraz z Susan Rice zaczna plakac i tupac nozkami lada chwila.
  • walter622 Spoko, nic nie odbilo 26.02.12, 12:01
   Oskarżenie o finansowanie wewnętrznych zamieszek nieprzypadkowo sformułowano po parlamentarnych wyborach. W Egipcie mają się jeszcze odbyć kolejne, bardzo istotne wybory - do wyższej izby i prezydenckie. Tak więc to oskarżenie jest swoistą polisą bezpieczeństwa, gwarantującą, że w Egipcie nie dojdzie do wydarzeń podobnych do libijskich lub syryjskich. Bowiem przy druzgocącej wyborczej porażce partjek "demokratycznych" rośnie pokusa przysłania do Egiptu chociażby brygady al Darnah, która bardzo sprawnie wprowadziła Libię
   w erę "demokracji", a obecnie tym samym zajmuje się w Syrii.

   > USA nigdy nie finansowali i nie beda finansowac zadne partii
   W sumie w tej wypowiedzi jest swoista logika. Bowiem faktycznie żadna z partyjek finansowanych przez "demokratyczną międzynarodówkę" nie zdobyła jakiegokolwiek mandatu
   w ubiegłorocznych wyborach. Natomiast partie PWS, Al Nur i Wassat nie były przez nich finansowane, na dodatek ich wpływy w egipskim społeczeństwie nieprawidłowo szacowano (np. wsparcie dla Al Nur szacowano na poziomie ca. 5% , przy faktycznym poparciu ca. 25%).

   **************************************************************
   "Bo mi Boy Zelenski tkwi w poprzek mego gardla. Jakies ruskie scierwo strzela w naszego pisarza i tlumacza.
   Czy jakis rosjanin przeprosil?" (polski_francuz)
   • eva15 Re: Spoko, nic nie odbilo 26.02.12, 12:10
    Otóż to, ci aresztowani głównie Amis i bodaj 2 Niemców to swego rodzaju zakładnicy.
    • walter622 Re: Spoko, nic nie odbilo 26.02.12, 12:26
     W sumie (z tego co wiem) ich nie aresztowano - mają zakaz opuszczania Egiptu i obecnie biwakują w ambasadach.
     Natomiast "aresztowano" dokumentację finansową tych organizacji. Przy tym faktycznymi "zakładnikami" są przede wszystkim egipscy obywatele, których w trakcie kampanii wyborczej sowicie finansowano (w dokumentacji figurują nazwiska beneficjentów).
     Przy tym trzeba dodać, że w egipskim społeczeństwie te działania rady wojskowej spotkały się z powszechną aprobatą. Pikanterii dodaje fakt, że samo oskarżenie oparte jest na dość drakońskich przepisach (dolna granica kary za to przestępstwo - 6 lat więzienia), wprowadzonych przez Mubaraka.

     **************************************************************
     "Bo mi Boy Zelenski tkwi w poprzek mego gardla. Jakies ruskie scierwo strzela w naszego pisarza i tlumacza.
     Czy jakis rosjanin przeprosil?" (polski_francuz)
     • walter622 Re: Spoko, nic nie odbilo - cd. 26.02.12, 12:27
      Wśród "aresztowanych" są Amerykanie, Niemcy, Norwegowie i Serbowie.
     • eva15 Re: Spoko, nic nie odbilo 26.02.12, 12:57
      Jeśli Putin będzie miał głowę na karku (a jak dotąd miał) to pewnie zaostrzy stosowne przepisy w Rosji. Wystarczy je dopasować do amerykańskich i będzie spokój.
      • jk2007 naiwna eva15 26.02.12, 13:05
       27 янвaря КПРФ внеcлa в Гocдyмy предлoжение зaпрocить МИД РФ oб yчacтии мoлoдых пaрлaментaриев и чинoвникoв в прoгрaмме пo перепoдгoтoвке "Legislative Fellowship Program", финaнcирyемoй Гocдепoм США. В зaпрocе кoммyниcтoв oбрaщaлocь внимaние нa тo, чтo cтрyктyрa, рacпoряжaющaяcя грaнтaми и тyрпyтевкaми Гocдепaртaментa США, являетcя пaртнерoм Центризбиркoмa РФ, a вoзглaвляют ее aктивиcты МГЕР.

       eva15 napisała:
       > Jeśli Putin będzie miał głowę na karku (a jak dotąd miał) to pewnie zaostrzy stosowne przepisy w Rosji. Wystarczy je dopasować do amerykańskich i będzie spokój.
  • zlotamajka Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 12:39
   No to zniszczyles moja wizje tych demokratorow siedzacych w egipskiej ciupie. Ladnie to tak?! A tak pozawnie, to chyba masz racje, to zakladnicy aby zmniejszyc dalsze wtracanie sie. Z drugiej strony nie rozumiem dlaczego Egipt bierz pozyczki od IMF? Sami wchodza w sidla.
   • walter622 Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 13:10
    zlotamajka napisała:

    > to zakladnicy aby zmniejszyc dalsze wtracanie sie.

    Przed Egiptem jest kilka dość poważnych zadań:
    - przeprowadzenie wyborów do wyższej izby i prezydenckich ( planowane na ten rok);
    - po wyłonieniu władz przeprowadzenie bardzo poważnych zmian konstytucyjnych.
    O ile przed wyborami parlamentarnymi PWS deklarowało, że nie będzie wystawiało swojego kandydata na wyborach prezydenckich to obecnie zmienili zdanie ( wg. mnie ich kandydat bez większego trudu wygra te wybory).
    W obliczu klęski "demokratów" w parlamentarnych wyborach pojawia się niepokojąca pokusa "rewolucyjnych" rozwiązań - wystarczy podpalić lont pod beczką z prochem, jakim jest chociażby problem społeczności Akbatów. Wystarczy, że zacznie się palić kairska "dzielnica śmieci" to jakieś z 3 mln stłoczonych w tej dzielnicy
    Akbatów, by forumowy cieć znów mógł ronić łzy i pyszczyć o "ruskich ścierwach". W centralnym Egipcie sytuacja Akbatów jeszcze gorsza - tam są rozproszeni wśród muzułmańskiej, bardzo nieprzychylnej im populacji, na dodatek stanowiącej naturalne zaplecze PWS i Al Nur. Tak więc kilka nieodpowiedzialnych tekścików w internecie i jatka
    Akbatów jest gotowa. No, a za nią pojawią się okręty z pomocą rakietową i okupacja Kanału, przez tych co są skłonni nieść całkowicie altruistycznie Arabom "demokrację".

    > wizje tych demokratorow siedzacych w egipskiej ciupie.

    Jesteś okrutna - na tym tle afgańska ciupa to hotel Hilton.

    > dlaczego Egipt bierz pozyczki od IMF?

    Nie ma wyjścia - Egipt w zakresie żywnościowym nie jest samowystarczalny. Importuje znaczne ilości pszenicy. Przy tym, importowana żywność jest subwencjonowana (rzecz
    jasna nie w tym stopniu jak w Libii za Kaddafi) - w tym celu Egipt otrzymywał finansowe wsparcie głownie z Niemiec .

    **************************************************************
    "Bo mi Boy Zelenski tkwi w poprzek mego gardla. Jakies ruskie scierwo strzela w naszego pisarza i tlumacza.
    Czy jakis rosjanin przeprosil?" (polski_francuz)
    • igor_uk Sprawa jest glebsza . 26.02.12, 13:29
     To jest sygnal zachodu,ze koniec wtracania sie w ich sprawy .Wojsko nie bylo i nie jest zadowolono z tego,co wydarzylo sie rok temu ,a to jedyna polityczna sila w Panstwie ,oprocz islamistow.
    • zlotamajka Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 13:35
     O Akbatach nie wiedzialam. A przeciez juz sa problemy z Koptami (zdaje mi sie celowo rozniecane lub przynajmniej nasilane przez roznej masci demokratorow).

     Co do IMF. Wiem ze Egypt jest zalezny od importu pszenicy i ze ta pszenica wraz z innymi prouktami pierwszej potrzeby jest subsidized. Rzecz w tym ze IMF bedzie kazala te subsidies zniesc lub przynajmniej zmniejszyc. I rozroby tez gotowe. Wlasnie moze zobaczyc co sie dzieje w Nigeri. W dodatku z histori pamietam ze Egipt byl breadbasket imperium rzymskiego. Czy nie mogliby znowu zaczac produkowac wlasnej zywnosci?
     • igor_uk Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 13:49
      majka,zaczekaj troche,BRICS,jak podaje Reuters ,postanowili sprzeciwic sie obecnej polityce IMF i prawdopodobnie nastepnym szefem IMF bedzie nie Amerykanin. W tym wszysci te panstwa (BRICS) mowia jednym glosem.
      • eva15 Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 13:59
       Igor, obecnie szefem IFM też nie jest Amerykanin. To jest Francuzka, p. Legarde.

       Szefem IFM NIGDY nie był Amerykanin, jest niepisana umowa - szefami BS są Amis a szefami IFM Europejczycy.
       • igor_uk Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 14:01
        Ha,ha.masz racje Ewa,wlasnie o bank swiatowy mnie i chodzilo.
      • zlotamajka Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 14:11
       Nie ma znaczenia kto to bedzie, czy amis, czy Europejczy czy nawet Rosjanin. Chodzi o to jaka szkole ekonomi on wyznaje. A gwarantuje Ci takiego co jest politycznie nie poprawny nie dopuszcza. Nie ma mowy.
       • eva15 Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 14:16
        Majka, mam wrażenie, że nie załapałaś o co chodzi z tym Target 2, podrzuciłam Ci więc na poprzednim wątku artykuł o zasadach funkcjonowania Target 2 i jego niebezpieczeństwach. W pnkcie 4 wyjaśniono dokładnie, o co chodzi.

        forum.gazeta.pl/forum/w,50,133686213,133718197,Re_Target2.html
     • walter622 Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 13:58

      zlotamajka napisała:

      > O Akbatach nie wiedzialam.
      Akbat to po arabsku (أقباط) oznacza "Kopt".

      > A przeciez juz sa problemy z Koptami (zdaje mi sie celowo rozniecane lub przynajmniej
      > nasilane przez roznej masci demokratorow).

      To właśnie mam na myśli. Doszczętne spalenie Kairskiej Biblioteki (w dość dziwnych okolicznościach) było "ostatnim dzwonkiem". Na Zachodzie sprawie mało udzielano uwagi,
      lecz ten "rewolucyjny" wyczyn wywołał piorunujące wrażenie ( współczesny wariant spalenia Aleksandryjskiej Biblioteki", bowiem był bardzo bolesnym ciosem w egipską ( w tym muzułmańską) kulturę i historię. Trzeba przyznać, że rada bardzo umiejętnie stara się
      rozwiązywać problemy, związane z Akbatami - do centralnego Egiptu wysłali swojego przedstawiciela/gubernatora, wywodzącego się z Akbatów.

      > te subsidies zniesc lub przynajmniej zmniejszyc.

      Już zmniejszają, co wpływa na nastroje "ulicy".

      > co sie dzieje w Nigerii.

      Tam jest trochę inny problem. Po libijskiej "rewolucji" w obszarze południowo-saharyjskim
      bardzo wzmocniła się pozycja AKWM, który dozbroił się w libijskich składach amunicyjnych i obecnie w tamtym obszarze ma najsilniejszą armię (na dodatek ze spora ilością libijskich pocisków z-p., co skutecznie zniechęca potencjalnych "altruistów").

      **************************************************************
      "Bo mi Boy Zelenski tkwi w poprzek mego gardla. Jakies ruskie scierwo strzela w naszego pisarza i tlumacza.
      Czy jakis rosjanin przeprosil?" (polski_francuz)
      • zlotamajka Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 14:15
       > bardzo wzmocniła się pozycja AKWM, który dozbroił się w libijskich składach amu
       > nicyjnych i obecnie w tamtym obszarze ma najsilniejszą armię (na dodatek ze spo
       > ra ilością libijskich pocisków z-p., co skutecznie zniechęca potencjalnych "alt
       > ruistów").
       >
       To na pewno tez. Ale tez w Nigeri zmniejszyli lub zniesli subsidies na rope no i nastroje na ulicy nieciekawe. Podaje link do ciekawego artykulu jakby Cie zainteresowal.
       www.voltairenet.org/The-Geopolitical-Stakes-in-Nigeria
       • walter622 Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 14:21
        Dzięki za tekst. To jest "bieżące tło", natomiast zasadniczym zagadnieniem ( świadomie pomijanym przez wacki) jest kwestia niczym nie ograniczonej ekspansji na tym obszarze
        AKWM.

        **************************************************************
        "Bo mi Boy Zelenski tkwi w poprzek mego gardla. Jakies ruskie scierwo strzela w naszego pisarza i tlumacza.
        Czy jakis rosjanin przeprosil?" (polski_francuz)
       • eva15 Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 15:35
        Niesamowite, co Zachód/IFM wyprawia z Nigerią. Ta sama przyszłość czeka Libię, już się zaczęła.
        • zlotamajka Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 15:47
         Bardzo ciekawe i to nawet nie wspomina o ekologicznej katastrofie ktora te wszystkie firmy spowodowaly. W Egipcie bedzie podobnie jak zgodza sie na IMF a zdaje sie zgadzaja. Jak pislam do Waltera, czemu Egipt nie moze produkowac wlasnej zwnosci? Robil to za imperium rzymskiego. Wystarczyloby infastrukture zbudowac.
         • mara571 Egipcjanom bardziej oplaca sie uprawa ziemniakow 26.02.12, 15:59
          dla Europy i innych warzyw anizeli zboz.
          I daje prace wiekszej ilosci felachow.
          • zlotamajka Re: Egipcjanom bardziej oplaca sie uprawa ziemnia 26.02.12, 16:04
           Jestes na dobrym tropie ale mylisz sie w tym ze im sie oplaca. Musisz sie bardziej z tematem zapoznac.
           • mara571 Walter ci bardziej szczegolowo odpowiedzial 26.02.12, 16:10
            na razie jest tak jak jest: nowe ziemnaiki w niemieckich supermarketach pochodza z Egiptu i sa juz do kupienia. W lutym.
            • walter622 Re: Walter ci bardziej szczegolowo odpowiedzial 26.02.12, 16:20
             mara571 napisała:
             > nowe ziemnaiki w niemieckich supermarketach pochodza z Egiptu i sa juz do kupienia.

             Nie chodzi o "pazerność" Egipcjan, lecz głównie o okres wegetacji warzyw. Tak więc w tamtych warunkach uprawa pszenicy nie jest najbardziej rozsądnym pomysłem.
             No i dodatkowo sama "kultura" upraw - te drobne poletka wzdłuż Nilu mogą wzbudzać
             podziw - każdy skrawek ziemi rolnej, wciśnięty w bezkres pisków i kamieni, nadający się do zagospodarowania jest niesamowicie pracowicie i troskliwie wykorzystany.

             **************************************************************
             "Bo mi Boy Zelenski tkwi w poprzek mego gardla. Jakies ruskie scierwo strzela w naszego pisarza i tlumacza.
             Czy jakis rosjanin przeprosil?" (polski_francuz)
             • mara571 Re: Walter ci bardziej szczegolowo odpowiedzial 26.02.12, 16:26
              i co wazne praca dla wielu...
             • mara571 a kto mowi o pazernosci? 26.02.12, 17:37
              Szczegolnie kiedy rodzina ma powyzej piatki dzieci.
          • aroden Nieprawda 26.02.12, 16:34
           mara571 napisała:

           > dla Europy i innych warzyw anizeli zboz.
           > I daje prace wiekszej ilosci felachow.

           Nieprawda. Egipt jest wielkim IMPORTEREM zywnosci, bo ma 80 mln ludzi i malo ziemi uprawnej.

           Obecnosc egipskich ziemniakow i fasolki na rynku Unii zima i wczesna wiosna ma charakter sezonowy i wynika z tego, ze mozna za swieze warzywa dostac dobre ceny, bo w tym czasie nie mozna ich w Europie wychodowac.
           • mara571 o tym piszemy 26.02.12, 16:40
            zboza nie wystarczy dla wszystkich, warzywa daja ludziom prace i wiecej pieniedzy.
         • walter622 Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 16:02
          zlotamajka napisała:

          > czemu Egipt nie moze produkowac wlasnej zwnosci? Robil to za imperium rzymskiego.

          Jak widzę nie byłaś w Egipcie. Jest kilka istotnych czynników ograniczających:
          - niesamowita dynamika demograficzna;
          - naturalne ograniczenia areału upraw - w środkowym Egipcie to ca. jakieś maks. 500 m z prawej i z lewej strony Nilu;
          - potęgujące się zjawisko deficytu wody - Egipt już jest w "środku" tzw. "III strefy" deficytu.

          > Wystarczyloby infastrukture zbudowac.
          W rejonie na południe od Asuanu teraz realizują ambitny program infrastrukturalny.
          To wymaga czasu i niesamowitych nakładów, z pozyskaniem który są spore kłopoty
          ( rozwiązanie problemów, dotyczących żywnościowej samowystarczalności jest równoznaczne z uzyskaniem politycznej niezależności/zwiększenia pola manewru w politycznej przestrzeni).
          Lecz to co już do tej pory zrobili faktycznie może robić wrażenie (choć faktycznie obcokrajowcom te inwestycje starają się nie pokazywać,w związku z tym na ten temat
          bardzo mało informacji).

          **************************************************************
          "Bo mi Boy Zelenski tkwi w poprzek mego gardla. Jakies ruskie scierwo strzela w naszego pisarza i tlumacza.
          Czy jakis rosjanin przeprosil?" (polski_francuz)
          • mara571 wody moze braknac 26.02.12, 16:18
           Wode z Blekitngo Nilu zagospodarowuje uprawa ryzu w Etiopii.
           Przez koncerny z Arabii Saudyjskiej.
           • walter622 Re: wody moze braknac 26.02.12, 16:22
            Przecież o deficycie piszę - "III strefa" ze wskaźnikiem ponad "25".

            **************************************************************
            "Bo mi Boy Zelenski tkwi w poprzek mego gardla. Jakies ruskie scierwo strzela w naszego pisarza i tlumacza.
            Czy jakis rosjanin przeprosil?" (polski_francuz)
            • mara571 Re: wody moze braknac 26.02.12, 16:25
             bedzie jeszcze mniej!!
             • walter622 Re: wody moze braknac 26.02.12, 16:43
              mara571 napisała:

              > bedzie jeszcze mniej!!

              Owszem, plama "III strefy" dochodzi już do granic Tanzanii na południu i "zjada" Turcję
              na północy ( już ponad 2/3 Turcji jest w "deficycie").

              **************************************************************
              "Bo mi Boy Zelenski tkwi w poprzek mego gardla. Jakies ruskie scierwo strzela w naszego pisarza i tlumacza.
              Czy jakis rosjanin przeprosil?" (polski_francuz)
              • mara571 ja myslam o Blekitnym Nilu 26.02.12, 17:00
               Saudyczycy beda zabierali do nawadniania pol ryzowych.
               Miejsowe plemiona wygnali i ich poletek oczywiscie bez odszkodowania...
               Ile dostali czlonkowie rzadu nikt nie wie.
               Dwa bardzo ciekawe filmy, niestety po niemiecku, czasami po angielsku.

               www.zdf.de/ZDFmediathek/beitrag/video/1492272/Machtfaktor-Erde---Teil-1#/beitrag/video/1492272/Machtfaktor-Erde---Teil-1
               www.zdf.de/ZDFmediathek/beitrag/video/1492280/Machtfaktor-Erde---Teil-2#/beitrag/video/1492280/Machtfaktor-Erde---Teil-2
          • zlotamajka Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 16:23
           Czy ten deficyt wody jest spowodowany przez tame w Ausan? Zapomnialam o tym. Co do infastruktury to bardzo interesujace co piszesz. Z tego co wiem (nie odnosnie Egiiptu specificznie) ale ogolnie ze kraje jak Egipt sa zachecane poprzez WTO i WB i IMF jpoprzez rozne mechanizmy aby chodowac warzywa (wlasnie to co pisala Mara) i owoce jak i zboza na eksport zamiast zywnosci na rynek domowy. Dokladnie jak pisales, produkcja wlasnej zywnosci oznacza niezaleznosc.
           • walter622 Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 16:35
            Nie chodzi o tamy w rejonie Asuanu ( tam są dwie tamy). W tych sprawach jestem "przyuczonym" laikiem (dostarczamy między innymi urządzenia do odsalania wody).
            Jest kilka podstawach czynników:
            - zmiany klimatyczne;
            - wzrost populacji i tym samym naruszenie bilansu.

            > aby chodowac warzywa (wlasnie to co pisala Mara) i owoce jak i zboza na eksport zamiast zywnosci na rynek domowy
            Tym samym wciągnąć w "ogólnoświatowy rynek" i uzależnić od zewnętrznych dostaw
            (w sumie jak narkomanów).

            **************************************************************
            "Bo mi Boy Zelenski tkwi w poprzek mego gardla. Jakies ruskie scierwo strzela w naszego pisarza i tlumacza.
            Czy jakis rosjanin przeprosil?" (polski_francuz)
            • zlotamajka Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 16:48
             > Jest kilka podstawach czynników:
             > - zmiany klimatyczne;
             > - wzrost populacji i tym samym naruszenie bilansu.
             >
             Dzieki za wyjasnienia. O tych czynnikach tez myslalam.

             > aby chodowac warzywa (wlasnie to co pisala Mara) i owoce jak i zboza na e
             > ksport zamiast zywnosci na rynek domowy
             > Tym samym wciągnąć w "ogólnoświatowy rynek" i uzależnić od zewnętrznych dostaw
             > (w sumie jak narkomanów).
             Otoz to.
             • walter622 Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 17:01
              Nie ma za co. Choć pora niezbyt odpowiednia (z powodów politycznych) to miejsca naprawdę
              warte zobaczenia. Największe wrażenie na pustyni robi ... torebka plastikowa niesiona wiatrem (niesamowity, kompletny surrealizm).
              No, a banalny prysznic w hotelu .... (co nie zawsze się udaje).

              **************************************************************
              "Bo mi Boy Zelenski tkwi w poprzek mego gardla. Jakies ruskie scierwo strzela w naszego pisarza i tlumacza.
              Czy jakis rosjanin przeprosil?" (polski_francuz)
              • zlotamajka Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 17:23
               Chetnie bym pojechala. Bardzo chetnie. Ale nie bylo do tej pory okazji. Niestety.
               • walter622 Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 17:50
                Na początek polecam Maroko - niesamowicie bajecznie kolorowe miasta i wspaniałe plaże
                (chyba najpiękniejsze w krajach arabskich). Ludzie są wyjątkowo uprzejmi i gościnni.
                Fantastyczne miejscowe "szare" wino.
                Rzecz jasna warto wyuczyć jakieś 500 słów w j. arabskim - ma się natychmiast dodatkowe punkty na suku.
                No i trza, niestety, znać trochę ich obyczaje, które wypada przestrzegać. Chusta na głowie
                (shumagh) wyjątkowo praktyczna - skutecznie chroni przed piaskiem i słońcem, choć "pustynna gorączka" i jakieś, z tym związanych, 40 stopni jest nieunikniona (jedyny szybki ratunek to miejscowi znachorzy - natychmiast stawiają na nogi, inne warianty
                mało skuteczne - europejskie lekarstwa kompletnie nieprzydatne).

                Egipt , też , co może być zaskoczeniem pomimo obecnych wydarzeń jest bezpieczny - dla nich turystyka jest zbyt cennym źródłem dochodów by ją lekceważyć.
                Ale chyba jednak Maroko późną jesienią...
                **************************************************************
                "Bo mi Boy Zelenski tkwi w poprzek mego gardla. Jakies ruskie scierwo strzela w naszego pisarza i tlumacza.
                Czy jakis rosjanin przeprosil?" (polski_francuz)
      • jk2007 Tuaregowie 26.02.12, 14:18
       navoine.ru/tuareg-rebellion.html
     • mara571 Re: Egipcianam odbilo. 26.02.12, 15:31
      zlotamajka napisała:

      > O Akbatach nie wiedzialam. A przeciez juz sa problemy z Koptami (zdaje mi sie
      > celowo rozniecane lub przynajmniej nasilane przez roznej masci demokratorow).
      >
      "Koptowie (arab. أقباط Akbat) - ogólne określenie wiernych kościołów koptyjskich: ortodoksyjnego kościoła koptyjskiego i kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego."
  • j-k Egipt otrzymuje od 30-tu lat pomoc USA 26.02.12, 14:05
   na podstawie porozumieni Camp David w wysokosci ok. 2 mld US $ rocznie.

   polowa - to zywnosc
   druga polowa - dostawy dla armii

   jak zacznie podskakiwac to mu te pomoc zabiora i po klopocie.
   wiec Hillary - wie co mowi :)
   pl.wikipedia.org/wiki/Porozumienie_Camp_David
  • yurek11111 igorczik,nigdy nie mowiles zes Egipcjanin??? :-) 26.02.12, 15:42
   re:Egipcianam odbilo
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka