Dodaj do ulubionych

Zamach stanu

15.04.21, 15:50
Konstytucja RP stanowi absolutnie jednoznacznie, że przystąpić do wykonywania obowiązków Rzecznika Praw Obywatelskich można jedynie za zgodą Senatu, może je wykonywać jedynie osoba wybrana na RPO przez Sejm za zgodą Senatu. Skoro więc funkcjonujący (chociaż według poważnych opinii prawnych nieprawomocny) Trybunał Konstytucyjny uznał, że nawet wybrany RPO nie może pełnić swoich obowiązków po zakończeniu kadencji oczekując na wybór następcy, to tym bardziej nie może pełnić tych obowiązków nikt inny oprócz nowo wybranego RPO. Dotyczy to także zastępców RPO wypełniających niektóre czynności RPO jedynie w zakresie poleceń samego RPO na zasadzie pełnomocnictwa.

Jeśli więc jedynie suuuszna partyja PiSSdu uzna, że dzięki radosnej twórczości "Trybunału" Julii Przyłębskiej może sobie pozwolić na stworzenie jakiejś atrapy RPO, to będzie to zamachem na konstytucyjny organ RP, czyli zamachem stanu.

Posłom, którzy by taką ohydną nieczystość uchwalili, nic specjalnego nie grozi - papier zniesie wszystko. Jednakże osoba, która podjęłaby się figurować jako atrapa RPO, musi się liczyć z najsurowszymi konsekwencjami, nawet dożywotnim więzieniem. Jej współzamachowcom pomagającym przejąć urząd także grożą bardzo wysokie kary. Są na to w prawie polskim odpowiednie paragrafy, a osób tych w przeciwieństwie do RPO nie będzie chronił żaden immunitet. Wystarczy zmiana władzy, żeby oskarżenie zostało wniesione.

Myślę, że tak należy stawiać sprawę wobec PiSSdu. Ich powstrzymuje tylko groźba więzienia.
Obserwuj wątek
  • pies.na.czarnych Re: Zamach stanu 15.04.21, 15:59
   Nigdzie w konstytucji nie jest zapisane, ze zakończenie kadencji musi pociągać za sobą odejście ombudsmana bez przekazania swoich obowiązków następnemu konstytucyjnie wybranemu rzecznikowi praw obywatelskich.
   To stanowisko musi zachowywać swoją ciągłość i nie można na nie powoływać partyjnego komisarza nawet na krótki czas przejściowy.
   • mozart Re: Zamach stanu 15.04.21, 16:04
    pies.na.czarnych napisała:

    > To stanowisko musi zachowywać swoją ciągłość i nie można na nie powoływać party
    > jnego komisarza nawet na krótki czas przejściowy.
    >
    Mogą zrobić co zechcą. Nawet zlikwidować urząd RPO.
   • ukos Re: Zamach stanu 15.04.21, 16:29
    pies.na.czarnych napisała:

    > Nigdzie w konstytucji nie jest zapisane, ze zakończenie kadencji musi pociągać
    > za sobą odejście ombudsmana bez przekazania swoich obowiązków

    Wątek nie dotyczy prawidłowości "wyroku" wywiatrowanego przez "Trybunał" Julii Przyłębskiej, tylko prawnej odpowiedzialności zamachowca stanu bez immunitetu, jakim byłby/byłaby pan/pani atrapa RPO, oraz jego współzamachowców (np. policjantów wpeowadzających gop/ją do urzędu RPO).
  • mozart Re: Zamach stanu 15.04.21, 16:02
   Współczesna Polska to integralna część Federacji Rosyjskiej. Czas porzucić mrzonki o europejskości Kraju Nadwiślańskiego i pora żeby powrócić do macierzy - do Matki Rosji. Ludzie tam rozumieją nas niemal intuicyjnie, barier mentalno-językowych brak, zaś oligarchizacja państwa PiS zacieśni nasze gospodarcze więzi z Rosją. Dlatego nikt z tym nic nie zrobi. Polacy potrafią żyć w dupie i się w niej urządzić na dekady.
    • mozart Re: Zamach stanu 15.04.21, 16:56
     yoma napisała:

     > Tak, piszesz to w każdym wątku.
     >

     Bo do ludzi nie dociera, że "Game Is Over". I czas się w dupie urządzić, bo kaczyzm nie skończy się wraz z PiSem. Będzie trwać długie lata, aż staniemy się integralną częścią wspólnoty gospodarczo-politycznej z Federacją Rosyjską, czemu sprzyja obajkowa oligarchizacja Polski na wzór rosyjski.
  • ukos Re: Zamach stanu 15.04.21, 19:18
   Opozycja musi wreszcie ostrzec kandydatów na atrapę RPO, że skończą w więzieniu i nic ich nie ochroni. Atrapa RPO nie będzie chronionym immunitetem RPO, tylko sprawcą zamachu stanu, więc nic takiej osoby nie usprawiedliwi i nie uchroni przed odpowiedzialnością karną, kiedy tylko po zmianie władzy będzie mogło wpłynąć oskarżenie ze strony prokuratora odpowiedniego szczebla.
  • zdybex Re: Zamach stanu 15.04.21, 19:26
   nieustannie nachalnie pokazywana jest tu reklama z jakimś facetem Andrzejem i jego nowym hobby z niby walutą. Z wyglądu podobny do prezydenta Dudy ale nie sądze,, mimo wszystko, że walczy o pare groszy na rynku prywatnym. cZy ktoś to ogarnia?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka