Dodaj do ulubionych

Czy zdymisjonowano juz min. Środę

09.12.04, 09:20
Za wypowiedź na międzynarodowym forum w stylu: W Polsce bije się kobiety bo
Polska jest katolicka. Czy to jest oficjalne stanowisko rządu?
Obserwuj wątek
    • homosovieticus Każde zwierze ma prawo zaryczeć na swój rachunek 09.12.04, 09:45
      Taką oto notatkę prasową znalazłem na portalu gazety:
      Katolicyzm źródłem przemocy wobec kobiet?

PAP za "Rzeczpospolitą" 09-12-2004, ostatnia aktualizacja 09-12-2004 08:30

PRZEGLĄD PRASY: W Polsce, w przeważającej mierze katolickiej, nie stosuje się
      wprawdzie tzw. śmierci honorowej, ale jest problem z przemocą wobec kobiet.
      Korzenie tej przemocy tkwią w silnym wpływie Kościoła katolickiego na życie
      publiczne - oświadczyła w Sztokholmie, cytowana przez "Rzeczpospolitą",
      minister Magdalena Środa, pełnomocnik rządu do spraw równego statusu kobiet i
      mężczyzn

Na zakończonej w Szwecji międzynarodowej konferencji o zwalczaniu przemocy
      wobec kobiet, minister Środa oznajmiła, że choć katolicyzm bezpośrednio nie
      popiera, ani nie sprzeciwia się przemocy wobec kobiet, jednak pośrednio ma na
      nią wpływ - ze względu na patriarchalną dominację Boga Ojca w tej religii.

Wicepremier Izabela Jaruga Nowacka powiedziała "Rz", że do czasu zapoznania się
      z pełnym tekstem wystąpienia min. Środy, nie będzie komentowała jej słów.
      Gazecie nie udało się także dowiedzieć co o wypowiedzi minister sądzi rzecznik
      rządu. Cytowani przez dziennik politycy PiS i PO nie kryją oburzenia."

Nie dziwi mnie ani brak komentarza ze strony ,poprawnych
      politycznie , "komentatorów" Gazety, ani myśl przewodnia, wystąpienia Pani dr
      filozofi- minister w rządzie Pana Premiera Belki.
      Jak wiadomo ,wspólczesna nauka, uważa człowieka za zwierze.Pani dr będac
      człowiekiem jest wiec jednoczesnie zwierzeciem.Tak ja my wszyscy. Dziwne jest
      jednak to ,że jest zwierzeciem, którego filozofowanie zaprowadziło na skraj
      bezgranicznej głupoty.Ogłupiałe zwierze budzi najczęściej uczucie trwogi.Pani
      dr oprócz trwogi, wywołanej stanem swojej chorej umysłowości, budzi także
      nadzieję,że była to Jej ostatnia wypowiedź jako Ministra.
        • tajniak000 Re: Czy zdymisjonowano juz min. Środę 09.12.04, 11:12
          Gość portalu: Swiety Inkwizytor napisał(a):

> czy juz nikt nie cenzuruje takich wypowiedzi
          > W dyby ja ,wyrwac jezyk a potem na stos jako
          > dawniej za dobrych czasw bywalo.
          > Radio Maryjo ty to widzisz i nie grzmisz.

Na stos to tylko w przypadku przyznania się do winy i po szczerych
          przeprosinach.

Na czas obecny musi być to coś co potrwa przynajmniej 2 godziny i będzie
          transmitowane przez media ogólnopolskie
      • homosovieticus Pani Minister udziela wywiadu 09.12.04, 11:10
        tajniak000 napisał:

> Tej pindy już nie mogę słuchać. Domagam się ustanowienia pełnomocnika rzędu
        ds.
        >
        > ochrony przed idiotycznymi wypowiedziami pani Środy

Jeśli nie możesz słuchać to poczytaj i obejrzyj sobie Panią Minister:
        www.innastrona.pl/wywiady_sroda.phtml
        • tajniak000 Re: Pani Minister udziela wywiadu 09.12.04, 11:18
          homosovieticus napisał:

> tajniak000 napisał:
          >
          > > Tej pindy już nie mogę słuchać. Domagam się ustanowienia pełnomocnika rzę
          > du
          > ds.
          > >
          > > ochrony przed idiotycznymi wypowiedziami pani Środy
          >
          >
          > Jeśli nie możesz słuchać to poczytaj i obejrzyj sobie Panią Minister:
          > www.innastrona.pl/wywiady_sroda.phtml

źle jej z oczu patrzę.
    • plopli Czy wiecie o czym piszecie? 09.12.04, 11:26
      Przeglądając ten wątek miałem wątpliwą przyjemność przeczytać stek bluzgów pod
      adresem Środy. Tymczasem mam wrażenie, ze żaden z forumowiczów nie zapoznał się
      z treścią depeszy Reutersa, któa była początkiem całej afery, ani też nie
      usłyszał stanowiska samej zainteresowanej prezentowanego m.in. w TOK FM.
      Środa stwierdziła wyraźnie, że swojej opinii na temat źródeł przemocy w
      rodzinie i stanowiska kościoła nie wyraziła w dyskusji panelowej a jedynie w
      rozmowach kuluarowych, co można sprawdzić, jako że panel był rejestrowany. Ma
      to znaczenie o tyle, że sama dyskusja poświęcona była morderstwom honorowym,
      więc mieszanie do tego przemocy w rodzinie byłoby nie na miejscu.
      Jesli zaś chodzi o samą wypowiedź to nie rozumiem zacietrzewienia. Minister do
      spraw równego statusu kobiet w lewicowym gabinecie w rozmowach prowadzonych ze
      swoimi odpowiedniczkami z innych krajów o kulturowych i społecznych źródłach
      przemocy w rodzinie wskazuje patrialchalny model rodziny i społeczeństwa
      wykształcowy w religii katolickiej. Można się z nią nie zgadać, ale nie można
      jej potępiać za to, że w tym akurat doszukuje się przyczyn rzeczywistego i
      pomijanego w debacie publicznej problemu. Nie da się też ukryć, że dostojnicy
      katoliccy o przemocy w rodzinie wypowiadają się o wiele rzadziej niż np. o tym,
      że homoseksualizm jest grzechem.
      Na marginesie tylko można dodać, że zdaniem Środy jej wypowiedź została
      przeinaczona o czym świadczy choścby fakt, że miała ona użyć sformułowania "bóg
      ojciec". Jestem skłaoony jej uwierzyć, bo nie sądzę, aby coś takiego mogło się
      jej "wyrwać"
    • homosovieticus Oto oficjalny zyciorys i osiągnięcia naukowe MŚ 09.12.04, 11:28
      MAGDALENA ŚRODA

Magdalena Środa urodziła się 7 stycznia 1957 r. w Warszawie. Jest etykiem,
      doktorem nauk filozoficznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Zakładzie
      Etyki UW.

Była m.in. redaktorem pisma "Przegląd Filozoficzny", sekretarzem redakcji
      pisma "Etyka", dyrektorem podyplomowego Studium Filozofii i Etyki UW, członkiem
      Collegium Invisibile UW i Polskiej Akademii Nauk, dyrektorem Instytutu
      Filozofii ds. studenckich. Była również stypendystką uniwersytetów we Francji,
      w Belgii, Stanach Zjednoczonych. Od dwóch lat uczestniczyła w obradach rady
      Programowo-Konsultacyjnej przy Pełnomocniczce rządu ds. Równego Statusu Kobiet
      i Mężczyzn Izabeli Jarudze-Nowackiej, która pełniła tę funkcję od 7 grudnia
      2001 roku do 2 maja 2004 roku.

Magdalena Środa jest autorką wielu książek m.in. "O wartościach i problemach
      moralnych. Wybór tekstów", "Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory
      między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty
      i płci". Jest także autorką artykułów prasowych m.in. w "Polityce", "Tygodniku
      Powszechnym", "Gazecie Wyborczej", "Życiu" oraz "Wiedzy i Życiu".

Jest mężatką, ma jedno dziecko.
        • homosovieticus Do popli wykształconej w poprawności politycznej 09.12.04, 12:13
          Napomykam nieśmiało ,że patriarchat ma swój rodowód nie w religiach , ale w
          genach, jesli wierzyć socjobiologom.Popli, pewnie wie, że Bóg i Izraela, i Bóg
          Chrześcijan jest absolutem.Nie ma płci. Pani doktór filozofi, powinna wiedzieć
          o tym także. Głupia , nawet prywatna wypowiedź Pani Minister przynosi wstyd nam
          Wszystkim. Tobie również.Wstyd dodatkowy wynika z faktu ,że polski katolicyzm
          przesiakniety jest Kultem Maryjnym.Budziło to w swoim czasie zaniepokojenie
          teologów zachodnioeuropejskich, głównie francuzkich. Ale to minęło już dawno.
          Ciekawe u kogo broniła pracę doktorską, ta uzdolniona inaczej, folozofka?
          Promotor i recenzenci pewnie żałują pozytywnych opinii, wystawionych onegdaj,
          zgłupiałemu na ministerialnym chlebie, doktorowi filozofi.
          • plopli Re: Nie do końca 09.12.04, 12:49
            Plopli może być co najwyżej wykształcony, na pewno nie wykształcona. W
            przeciwieństwie do niektórych forumowiczów nie mam probemów z określeniem
            swojej przynależności płciowej.
            Zaś przechodząc do meritum:
            Jakkolwiek teoria o bogu jako absolucie jest mi bliska i pewnie nawet nie kłóci
            się z doktryną teologiczną (nie wiem - nie jestem znawcą teoligii), to jednak z
            pewnością wiesz, że polki katolicyzm jest raczej ludowy aniżeli intelektualny.
            Przez wieki, a i obecnie, dla wiernych oraz kapłanów odmawiających "Ojcze
            Nasz", wzywających "Pana Boga Swego", czy żegnających się "W imię Ojca i Syna"
            teza o nieokreśloności płci boga jest co najmniej niezrozumiała. Przypominam
            też jazwą drwinę z tego dogmatu jaką stanowi jaede z najsłynniejszych cytatów
            popkultury "Pan Bóg jest kobietą".
            Ciekawa jest twoja uwaga o kulcie maryjnym. Dodatkowo bodałbym jeszcze głęboko
            zakorzeniony w polskiej świadomości wzorzec Matki Polki. Te dwa "symbole"
            polskości rzeczywiście powinny prowadzić do wzmocnienia pozycji kobiet w
            rodzinie i społeczeństwie. NIestety jak na to wskazują realia nie są. O
            przyczyny tego stanu rzeczy mnie nie pytaj.

P.S.Nie sądzę, aby promotorzy czy recenzenci pracy Środy żałowali wystawionych
            jej pozytywnych ocen. Z pewnością wiele swioch decyzji naukowych uważają za
            zdecydowanie gorsze. Liczyłem też, że uda się porozmawiać o wypowiedzi Środy
            bez wycieczek ad personam.
            • homosovieticus do końca samego czyli do początku 09.12.04, 14:05
              Popli, pragnie rozmawiać o głupstwach ależ bardzo proszę.
              Dr Środa Magdalena, palneła wierutne głupstwo i powiedziała przy okazji
              NIEPRAWDĘ. Każdemu może się to przytrafić.Bardzo wielu profesorów
              zwyczjnych ,którzy nie w swoich dziedzinach wypowiadają się prywatnie czy
              publicznie, pali głupstwa jeszcze większe.I nie o to chodzi.Pani dr Środa, jest
              Ministrem polskiego rzadu i taka Jej wypowiedź dyskwalifikuje Ją własnie jako
              Ministra.Nie muszę popli przypominać pochodzenie tego słowa.
              ps
              Uczciwy filozof, nie znajacy podstaw teologii, powinien o tym pamiętać, zanim
              coś zabełkocze, nie w swojej dziedzinie. Pani Magdalena, nowospec od Etyki,
              dała publicznie w Szwecji dupy jako kolejny, polski Minister z rekomendacji
              lewicy oświeconej. Powinna zostać niezwłocznie zdymisjowana.
              I po ptakach!
    • basia.basia dr Środa się broni ... 09.12.04, 13:07
      Informacje radia TOK FM

SERWISY
      TOK FM 09-12-2004, ostatnia aktualizacja 09-12-2004 12:00

To jest automatyczny zapis audycji radiowej. W tekście mogą pojawić się
      literówki i błędy interpunkcyjne.

Środa- podsumowanie

Nie pamiętam żebym coś takiego mówiła - broni się Magdalena Środa. Pani
      minister od rana gęsto się tłumaczy ze swojego wystąpienia na wczorajszej
      konferencji w Sztokholmie.

Według agencji Reutera polska minister powiedziała że: Katolicyzm nie
      sprzeciwia się przemocy wobec kobiet. Korzenie tej przemocy tkwią w silnym
      wpływie kościoła katolickiego na życie publiczne w Polsce. Sprawę w studiu
      radia TOK FM wyjaśniał z Magdaleną Środą Łukasz Grass

posłuchaj

Ale po chwili pani minister powtórzyła myśl o zwiąku katolicyzmu z przemocą
      wobec kobiet

posłuchaj

I za takie poglądy Prawo i Sprawiedliwość już zaapelowało do premiera o
      odwołanie minister Magdaleny Środy

serwisy.gazeta.pl/tokfm/1,53862,1993186.html
    • nauma Re: Czy zdymisjonowano juz min. Środę 09.12.04, 13:17
      Podpisuję się pod tym, co napisał Plopli.
      Zarazem zauważam ciekawe zjawisko, które wystąpiło i w tym poście: jak ktoś
      jest za, to z reguły pisze ciekawie, merytorycznie i poprawną polszczyzną; jak
      ktoś jest przeciw, musi walnąć albo wyzwiskiem, albo nie na temat, albo...
      zrobić błąd.
      Klasycznym przykładem jest tu działalność oszołoma, który:
      a) użył słowa "babsztyl"
      b) od razu wjechał w feminizm
      c) napisał "odwołania" zamiast "odwołanie".
      Mam wrażenie, że poglądy oszołoma same w sobie mogą być uznane za przyczynę
      słów przypisywanych bohaterce tego wątku.
    • basia.basia min. Środa właśnie oddała się do dyspozycji ... 09.12.04, 13:44
      premiera! Tak podała przed chwilą TVN24.

A najpierw był z nią krótki wywiad, w którym stwierdziła,
      że w Szwecji powiedziała to co uważa za słuszne a mianowicie:

- Kościół w Polsce ma wpływ na nierównoprawność kobiety i mężczyzny;
      - religia katolicka sprawia, że kobieta pełni w rodzinie rolę poślednią;
      - wszyscy katolicy, którzy znają swoją religię dobrze o tym wiedzą.

Ja tylko jestem ciekawa czy szanowna pani Środa konsultowała te opinie
      z teologami? Coś mi się zdaje, że pani dr Środa uważa, że Kościół to
      skamielina - katolicy, kler i hierarchowie.
    • witek.bis Środowe teorie 09.12.04, 14:35
      Czy minister Środa uzasadnia gdzieś, dlaczego wydaje jej się, że katolicyzm
      jest bardziej patriarchalny i antyfeministyczny niż np. prawosławie, albo
      religie niechrześcijańskie takie jak islam lub judaizm? Bardzo byłbym ciekaw
      jej argumentów. A może ten mizoginizm to jakaś specyficzna cecha polskiego
      katolicyzmu? Kult Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jako wyraz
      szczególnego okrucieństwa Polaków wobec niewiast? Ciekawa teoria. W naszym
      kraju problem przemocy w rodzinie oczywiście istnieje i jest bardzo bolesny,
      ale czy kojarzenie go z katolicyzmem sprzyja jego rozwiązaniu? Czy takie
      stawianie sprawy jest uczciwe, albo przynajmniej skuteczne? Może sensowniej
      byłoby powiązać to patologiczne zjawisko z innymi naszymi „izmami” z
      alkoholizmem na czele? Ale pani minister, jako światły członek rady ministrów,
      doskonale wie, że rząd pobiera akcyzę od alkoholu, a od wody święconej jeszcze
      nie.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka