11.10.11, 15:59
Kolejna litera naszego Alfabetu Polskiego Gracza. Wpisujcie w tym wątku swoje propozycje, oczywiście z uzasadnieniem/opisem. Jeśli nie wiecie jak, zajrzyjcie do dowolnej encyklopedii - tak to ma wyglądać. Jutro po południu wybierzemy najlepiej opisaną i najbardziej trafną naszym zdaniem propozycję i umieścimy ją oficjalnie w Alfabecie.

Notka encyklopedyczna ma mieć maksymalnie 500 znaków.

Regulamin konkursuTekst linka - do wglądu dla wszystkich chętnych.
Obserwuj wątek
  • mantom E jak "Ether Fields" 11.10.11, 16:05
   Ether Fields - pierwsza polska gra komputerowa typu MMORPG. Rozgrywka osadzona jest w świecie przypominającym średniowieczną Europę, z pewnymi elementami fantasy. Projekt współtworzony jest przez grupę zapaleńców z całej Polski. Obecnie gra jest w fazie alpha. Nie jest jeszcze znany ostateczny termin jej ukończenia.
   • mantom E jak Emulator 11.10.11, 16:06
    Emulator - urządzenie lub oprogramowanie pozwalające na uruchomienie gry w innym środowisku niż to, dla którego pierwotnie została zaprogramowana, np. emulator WinUAE, pozwolający grać na komputerze PC w gry przeznaczone na konsolę Amiga.
  • mantom E jak "Electronic Arts" 11.10.11, 16:07
   Electronic Arts - największy na świecie wydawca gier komputerowych. Firma założona w 1982 r.przez Tripa Hawkinsa. Siedziba EA mieści się w Redwood City w stanie Kalifornia, USA. Do najbardziej znanych produktów Electronic Arts należą takie hity jak: The Sims, Need for Speed, Half-Life, SimCity etc.
  • tom_tom_1 Re: E jak... 11.10.11, 16:27
   E jak ERROR

   Potwór z czeluści. Doprowadzał każdego gracza w lat 80-tych i 90-tych do łez.
   Pojawia się znikąd, wywala soft, zżera czas i uczy brzydkich słów.
   Obecnie widuje się sporadycznie jego dalekiego kuzyna tzw. "blue screena".
   Egzemplarz moża poznać po tym, że wlatuje przez "okna".
  • mantom E jak "Endore" 11.10.11, 16:35
   Endore - polski shard Ultima Online. Rozgrywka osadzona jest w Śródziemiu, świecie znanym z prozy J.R.R. Tolkiena i zamknięta w okowach mechanikiUO. Projekt początkowo prowadzony był przez stowarzyszenie Angrenost, którego założycielami byli Morandir i Taliesin. Na potrzeby shardu stworzone zostały od podstaw rasy, skille, grafiki, mapa świata a nawet wiele z grafik. Obecnie serwer znajduje się pod adresem endore.pl/
  • 0xirion0 E jak EPIC 11.10.11, 16:49
   Termin zaczerpnięty z języka angielskiego oznaczający ogrom, wspaniałość, czy wyrażenie zachwytu. W języku polskim traci nieco swój wydźwięk ze względu na jedno z określeń rodzajów literackich - epikę (np. wiersz epicki), obok liryki i dramatu. Termin nadużywany przez wiele osób razem ze zwrotami lol, rotfl, omg i tym podobnymi. Używany jest również przy określaniu klasy rzadkości/mocy przedmiotów w grach MMO (kolejno normal/rare/epic/legendary). Przykład zastosowania: "Tyyy... Obczaj ten miecz 568 dps, +346 do stamy i do tego wygląda jakby był zbudowany z gwiazd. Normalnie epic!".
    • 0xirion0 Re: E jak EPIC 11.10.11, 22:55
     Mówisz, masz big_grin

     Termin zaczerpnięty z języka angielskiego oznaczający ogrom, wspaniałość, wyrażenie zachwytu, czy podkreślenie zdarzenia (np. słynny zwrot "epic fail" oznaczający tragiczną porażkę gracza). W języku polskim traci nieco swój wydźwięk ze względu na jedno z określeń rodzajów literackich - epikę (np. wiersz epicki), obok liryki i dramatu. Termin nadużywany przez wiele osób razem ze zwrotami lol, rotfl, omg i tym podobnymi. Używany jest również przy określaniu klasy rzadkości/mocy przedmiotów w grach MMO (kolejno normal/rare/epic/legendary). Przykład zastosowania: "Tyyy... Obczaj ten miecz 568 dps, +346 do stamy i do tego wygląda jakby był zbudowany z gwiazd. Normalnie epic!".
  • tasioros Re: E jak... 11.10.11, 16:58
   Enter (ang. [i]wejdź[i]) jeden (a nawet dwa!) z najważniejszych klawiszy na klawiaturze; klawisz akceptacji, potwierdzenia, wykonawczy. Używany niemal we wszystkich aplikacjach komputerowych: od edytora tekstu po gry. Całkowita przeciwność i największy wróg innego z potężnych i równie ważnych klawiszy - Escape.
   • tenebrael7 Re: E jak... 11.10.11, 17:25
    E jak Ekscytacja - Termin określający stan, w którym znajdują się wszyscy PR-owcy 24h/d. Używane w dosłownie każdej sytuacji: gdy dev zrobi dobrą grę, gdy zrobią crap, gdy odniosą sukces, gdy poniosą sromotną klęskę, gdy naprawią coś patch'em, gdy coś zepsują, gdy przyspieszą termin wydania gry lub opóźnią. Cokolwiek się zdarzy, PR-owiec ZAWSZE musi być tym podekscytowany, i kropka.
  • arektal13 Re: E jak...ESCAPE 11.10.11, 17:25
   ESCAPE - jeden z najpopularniejszych polskich programów o grach komputerowych w historii. Nadawany był w latach 1996 - 1998 na kanale Polonia1. Reżyserem programu był Emil "Emilus" Leszczyński, producentem Konrad Kwiatkowski. W późniejszym czasie reżyserem był brat Emila, Piotr "Kruk" Leszczyński. Prowadzący program byli Emilus oraz Oliwka. Głosu w materiałach użyczał Tomasz Knapik.
   • grim1234 E3 11.10.11, 19:00
    Electronic Entertainment Expo (w skrócie: E3) - coroczne, growe wydarzenie organizowane w celu promocji nadchodzących gier wideo oraz sprzętu, do dziś cieszące się największą sławą i rozpoznawalnością spośród wszystkich targów tego typu na świecie. Zapoczątkowane w 1995 roku, do 2006 roku włącznie targi E3 były otwarte dla wszystkich chętnych. Od 2007 roku zerwano z tą tradycją i zrezygnowano z dotychczasowej formy targów, aby nadać im nową, opartą na zaproszeniach tylko dla prasy, co oczywiście wywołało niezadowolenie świata zwykłych graczy. Od 2009 roku jednak powrócono do starej formy i do dziś tragi E3 cieszą się sporym zainteresowaniem.
  • piotrekkaz Re: E jak... 11.10.11, 17:28
   Entertainment - inaczej rozrywka, czyli zaspokojenie umysłowe i czerpanie przyjemności przez gracza z obcowania z jakimś świetnym tytułem. Nieodzowna składowa gier video. Gdyby nie ona, nikt tak naprawdę nie sięgałby po gry.
  • mukero320 E jak E-sport 11.10.11, 17:46
   E-sport - sport elektroniczny (z ang. electronic sport). Profesjonalne granie w gry wideo, najczęściej powiązane z turniejami, mistrzostwami. Jednym z protoplastów e-sportu był Angel Munoz założyciel Cyberathlete Professional League, pierwszej na świecie ligi zawodowych graczy. Dziś istnieje więcej światowych lig m.in. ESL, WCG, PGA, Dreamhack. Polacy są mistrzami w takie tytuły Counter - Strike (drużyny Pentagram , PGS jak i reprezentacja Polski), Quake IV (Av3k), jak i w wiele innych.
  • spaqin Re: E jak... 11.10.11, 17:48
   Epic Games - firma założona w 1991 roku, mająca za zadanie tworzenie... no, epickich gier. Z pod ich klawiatur wyszły bardzo popularne w Polsce gry: Jazz Jackrabbit (szczególnie część druga) oraz seria Unreal, która swego czasu konkurowała z dziełem ID, Quakiem 3.   Nie kojarzę żadnych gier Ubisoftu na E toteż i nie mogłem się podlizać sad
  • brasidas E jak E - sports 11.10.11, 18:10
   E - sports (z ang. „E - sporty”wink - elektroniczna dyscyplina sportowa, coraz prężniej rozwijająca się na świecie. Za początek e -sports uważane jest powstanie pierwszej ligi zrzeszającej profesjonalnych graczy w grze Quake w 1997. Dzisiaj e - sports posiada olbrzymią bazę zawodowych graczy, występujących kompletywnie w turniejach, których nagrody sięgają kilkuset tysięcy dolarów. Zrzeszani w sponsorowanych klanach, gdzie trening i gra stały się zawodem. W zbudowanych arenach przeprowadzane są największe widowiska, oglądane na żywo oraz poprzez stacje telewizyjne i internetowe przez dziesiątki tysięcy fanów.
  • wboscarino E jak... 11.10.11, 18:46
   Erathia - Nazwa ta pojawia się po raz pierwszy w trzeciej części gry Heroes of Might & Magic pt. "The Restoration of Erathia", czyli "Odrodzenie Erathii".Jest to nazwa Królestwa Ludzi leżącego na jedynym kontynencie w grze o nazwie Antagarich.Erathia jest największym państwem w grze a jej stolicą jest Steadwick gdzie znajduje się Zamek Gryphonheart, siedziba władców.
   Główna siła rasy ludzkiej opiera się na rycerzach i Kawalerii a także znakomitych gryfach oraz potężnych Aniołach .
  • panmamutek Re: E jak Elder Scrolls, The 11.10.11, 19:32
   Elder Scrolls, The - seria gier komputerowych RPG stworzona przez Bethesda Game Studios, kolejne tytuły Arena (1994), Daggerfall (1996), Morrowind (2002) i Oblivion (2006) odniosły duży sukces i wszystko wskazuje że zapowiedziany na koniec 2011 roku The Elder Scrolls Skyrym dołączy do sukcesów Bethesd-y. Gry znane są z wielkości otwartego świata oraz nieliniowości rozgrywki. Autorzy starają się by świat był pełen szczegółów, zarówno przedmiotów jak i historii z krainy Tamriel.
  • boczek150 E jak Ed Boon 11.10.11, 19:53
   Ed Boon - osoba bez, której trudno byłoby sobie wyobrazić świat elektronicznej rozrywki. Bez niego nikt nie wiedziałby co to jest fatality czy uppercut. Nie powstałby również nie mniej rozpoznawalny okrzyk "Get over here!". Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą - główny pomysłodawca gry, która permanentnie skrzywiła psychikę niejednego nastolatka - Mortal Kombat.
  • serail Re: E jak... 11.10.11, 21:30
   Electronic Entertainment Expo - Legendarne już targi gier wideo, które po raz pierwszy miejsce miały w 1995 roku w Los Angeles. Impreza znana jest również pod nazwą E3 i właśnie ta forma jest najczęściej używana przez media i graczy. Przez wiele lat był to największy event branżowy, na którym producenci gier mogli zaprezentować swoje produkcje, jednak w ostatnich latach został on przyćmiony przez europejskiego odpowiednika - Gamescom. Od 2009 roku organizatorzy imprezy powrócili do pierwotnej idei, gdzie wstęp na E3 mają wszyscy zainteresowani, nie tylko ludzie związani z przemysłem growym.
  • bo_ja_wiem_lepiej Re: E jak... 11.10.11, 21:43
   Eroge - (skrót z ang. erotic game) gatunek gier komputerowych lub konsolowych posiadający mniej lub bardziej eksponowane elementy erotyczne lub też nierzadko pornograficzne. Najczęściej przyjmuje formę interaktywnej powieści ze statycznymi grafikami lub animacją. Szalenie popularny w krajach azjatyckich, głównie Japonii, mniej w Ameryce Północnej i Europie. W Polsce mało rozpowszechniony i niesłusznie często porównywany do zwykłej pornografii.
  • rad500 Error 12.10.11, 07:27
   blad, zmora graczy z lat 80. i 90. wczytujacych gry na komputerach klasy C64 i Atari. Na amidze i PC rowniez czesto uprzykrzajacy zycie. Przyczyn wystepowania moze byc wiele: wirusy, bledy w systemie operacyjnym, blad w grze, zla konfiguracja sprzetu, bledny zapis danych.
  • k0d E jak Enemy Territory 12.10.11, 08:30
   Znana także jako Wolfenstein: Enemy Territory. Autorstwa Splash Damage, wydana przez Activision w 2003 r. jako odłam Return to Castle Wolfenstein. Realia II wojny światowej. Wyjątkowość gry opierała się na dwóch filarach. Po pierwsze Enemy Territory było produktem absolutnie darmowym. Po drugie gra wprowadzała współpracę w nieznanej dotąd skali. Mapy zorientowane na wykonywanie złożonych, etapowych zadań, wymuszały kooperację graczy reprezentujących wszystkie 5 klas postaci, posiadających unikalne umiejętności (Soldier, Medic, Engineer, Field Ops, Covert Ops). Gra łączyła dynamikę Quake 3 z taktyką i współpracą. Udostępnione początkowo 6 plansz (Siwa Oasis, Rail Gun, Wurzburg Radar, Seawall Battery, Gold Rush, Fuel Dump) - dzięki ogromnej społeczności graczy, wzbogaciło się błyskawicznie o dziesiątki kolejnych. Potencjał darmowej, łatwej w modyfikacji gry spowodował jej ogromną i niezmienną popularność na przestrzeni lat - trwająca do dziś.
   • k0d Re: E jak Enemy Territory - wersja skrócona 12.10.11, 08:51
    Znana także jako Wolfenstein: Enemy Territory. Autorstwa Splash Damage, wydana przez Activision w 2003 r. jako odłam Return to Castle Wolfenstein. Realia II wojny światowej. Enemy Territory to produkt darmowy, przeznaczony dla wielu graczy. Gra wprowadzała współpracę w nieznanej dotąd skali. Mapy zorientowane na wykonywanie złożonych, etapowych zadań, wymuszały kooperację graczy reprezentujących wszystkie 5 klas postaci (Soldier, Medic, Engineer, Field Ops, Covert Ops). Początkowo dostępne 6 plansz (Siwa Oasis, Rail Gun, Wurzburg Radar, Seawall Battery, Gold Rush, Fuel Dump).
  • luckymike Re: E jak... ELF 12.10.11, 09:59
   Elf – stworzenie rodem z mitologii germańskiej. Z początku elfy były pomniejszymi bożkami natury i płodności, później były przedstawiane jako chochliki lub duszki leśne bądź wodne. W folklorze przedstawiane są jako małe, wyglądające młodzieńczo ludziki wielkiej piękności, żyjące w lasach, źródłach, studniach, a nawet pod ziemią. Wierzono, że są długowieczne, jeśli nie nieśmiertelne i posiadają różnorakie magiczne moce.santa

   źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Elf_%28fantastyka%29
  • kelderek E jak Elite 12.10.11, 10:52
   Wydana w 87 roku na PC (niebawem ćwierćwiecze) Elite to pierwszy trójwymiarowy (i w ogóle pierwsza trójwymiarowa gra na PC) symulator kosmiczny z pełna swobodą poruszania się, walki i handlu.<br />
   Gracz mógł bawić się jako handlarz, pirat, łowca nagród.<br />
   Co ciekawe gra nie miała nawet rozdzielczości VGA
   Na Elite wzorowało się wiele późniejszych hitów jak Frontier, Freelancer czy seria X.
  • laney E jak... 12.10.11, 12:31
   E jak Epicki - neosemantyzm powstały pod wpływem angielskiego słowa o szerszym znaczeniu - Epic. Błędnie używany w potocznej mowie aby określić coś co się podoba, lub nie podoba. O grze można powiedzieć, że jest epicka, nie wtedy gdy przypadnie komuś do gustu, lecz gdy jest pełna rozmachu i złożona narracyjnie.

   Na przykład gra Landwirtschafts Simulator 2011 nie jest epicka bo można w niej zaorać pole a następnie zasadzić cebulę traktorem gamecorner.pl/blogi/n4g/2011/10/filmik_ktory_sprawil_ze_moj_poranek_byl_jasniejszy?bo=1. Była by epicka gdyby rzeczone traktory przez trzy przydługie części walczyły z elfami i krasnoludami o ocalenie Śródziemia.
  • twister112 E jak... 12.10.11, 15:29
   Elder Scrolls,The(w skrócieTES) – seria gier komputerowych z gatunku RPG tworzona przez Bethesda Softworks. Prace nad serią trwają od 1992. W 1994 została wydana pierwsza część The Elder Scrolls: Arena. Gry z serii charakteryzują się swobodą w działaniu,co jest wynikiem specjalnie zaprojektowanego świata. Większość obszaru jest dostępna dla graczy już na początku rozgrywki. Seria oferuje wiele możliwości począwszy od personalizacji postaci, skończywszy na umiejętnościach czy zadaniach.
  • ruichi Re: E jak... 12.10.11, 16:07
   Erotyka - gatunek występujący w grach komputerowych od początku ich istnienia, który ewoluował wraz z możliwościami sprzętu przez dema, gry karciane po interaktywne gry. Gatunek który szczyt popularności miał przed pojawieniem się Internetu i ogólnodostępnością do materiałów erotycznych, był komplementowany głównie przez młodych graczy ,którym pikselowe postacie rozebranych pań kojarzą się do tej pory z początkami rynku gier komputerowych w Polsce i na świecie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka