Dodaj do ulubionych

MUCHOŁÓWKA- pomóżcie

17.08.05, 20:38
Jakiś miesiąc temu kupiłam zdrową muchołowke. Ale niedawno stwierdziłam ze
nowe liscie zaczynają sie strzępić. Jednak najgorsze jest to ze liście-
pułapki nie chcą sie zamykać i dziwnie sie zniekształcily/wybrzuszyly sie/.
Chcialam dac jej muche bo mizernie wygladala no ale jezeli nie zamknie klapek
to nie bedzie trawila. Proszę pomozcie bo nie wiem co robic a nie chce
stracic tej roślinki
Obserwuj wątek
    • bea975 Re: MUCHOŁÓWKA- pomóżcie 18.08.05, 14:09
      Jeżeli możesz to napisz krótko jak ją pielęgnujesz (jakiej wody używasz do
      podlewania, gdzie stoi doniczka, jak często podlewasz). To, że muchołówka nie
      może zamykać pułapek i trawić, nie powinno stanowić problemu. Roślina ta
      syntetyzuje jak inne rośliny i powinna mieć w glebie chociaż minimalny zapas
      substancji mineralnych, które pozwolą jej przetrwać ten "głodowy" okres. Moja
      muchołówka (kupiona w zeszłym roku) dopiero teraz załapała się na pierwsze
      śniadanko, bo chcę żeby nabrała sił przed zimowym spoczynkiem.
      • niunia861 Re: MUCHOŁÓWKA- pomóżcie 19.08.05, 11:31
        Dzięki za pocieszenie:) Do tej pory doniczka stała na parapecie ale nie było
        tam dużo światła. Podlewalam ją zwykłą wodą z kranu. Ale jakieś dwa dni temu
        przeniosłam ją na balkon i nalewam teraz wodę do podstawki. Wyczytałam ze
        potrzebuje duzo światła jednak trochę boję się czy zbyt intensywne
        nasłonecznienie nie poparzy jej liści. Mam nadzieję, że wkrótce będzie zamykać
        pułapki. Do tej pory sądziłam, że jest to objaw choroby a nie wynik złej
        pielęgnacji. Jeszcze raz dziękuję :))))
        A czy mogłabym wiedzieć, jak karmisz swoją roślinkę? Tzn. czy podajesz jej
        martwe owady, czy muchołówka sama je łapie?
        • bea975 Re: MUCHOŁÓWKA- pomóżcie 19.08.05, 13:59
          Hmmm... Obawiam się, że głównym problemem jest w tym przypadku woda. Kranówka
          szybko zabije tą roślinkę. Niestety jej hodowla wymaga trochę samozaparcia i
          przygotowania sobie zawczasu zapasów wody odpowiedniej jakości - może to być
          deszczówka, woda destylowana lub w ostateczności przegotowana i odstana
          kranówka. Ja używam wody z filtra Brita i też się sprawdza. Podlewam do
          podstawki, stale utrzymuję 1-2 cm wody. Słońca jak nawięcej!! Oczywiście jeżeli
          do tej pory stanowisko nie było zbyt słoneczne, to do w pełni słonecznego
          przyzwyczajamy stopniowo.
          Moja muchołówka stoi przy południowo-zachodnim oknie. Kiedy chcę by złapała
          sobie trochę pożywienia wynoszę ją po prostu na balkon (o ile jest ciepło i
          pogodnie, właśnie tak jak teraz :)).
          Pamiętaj także, że zimą muchołówka przechodzi okres spoczynku. Potrzebuje
          wówczas niskich temperatur rzędu 5 st. C. Światło, o dziwo nie jest konieczne i
          niektórzy hodowcy zimują je z dobrym skutkiem w lodówce. Ja w tym roku planuję
          zabezpieczyć podłoże przed wysychaniem poprzez owinięcie folią i wyniesienie
          doniczki do piwnicy. W zaszłym roku chciałam sztucznie ominąć okres spoczynku
          trzymając ją w pokoju pod świetlówką, co spowodowało, że kiedy wiosną wyniosłam
          ją na balkon, żeby zaczęła nowy sezon, w niekontrolowany sposób weszła w
          spoczynek. Ten sezon mamy więc dość krótki.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka