mgosia4 11.07.03, 10:04 Muszę przesadzić rododendron - krzew rosnący ok. 7-8 lat. Czy mogę zrobić to jesienią, czy należałoby zaczekać do wiosny? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
kruszynka24 Re: rododendrony 12.07.03, 12:50 Odpowiadam Ci " na czuja", bo nie jestem niestety fachowcem. Wydaje mi się, że lepszym terminem do przesadzania jest wiosna. Wg mnie roślina ma wtedy możliwość zregenerowania układu korzeniowego. Przesadzanie z pewnością odchoruje, np.zrzuci część liści i pąki, ale wydaje mi się że ma większe szanse przyjąć się wiosną i przetrwać następną zimę. Pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
venus22 Re: rododendrony 12.07.03, 22:04 Z kolei zwolennicy przesadzania na jesieni twierdza ze roslina ma wtedy czas na rozwiniecie korzeni.. Moja rada jest taka- przesadz kiedy chcesz nawet juz teraz pod warunkiem ze wykopiesz taka bryle korzeniewa jaka sie da najwieksza plus ziemia naokolo. W ten to sposob przesadzalam kwitnace kwiaty i nie zrzucily pakow. Wazne jest zeby bryla korzeniowa nie tylko byla prawie nienaruszona ale otoczone extra ziemia. Dziura oczywiscie musi byc zawczasu przygotowana i podlana. Co prawda twoj rodo moze byc juz za wielki... venus Odpowiedz Link Zgłoś
jerzy.wozniak Re: rododendrony 19.07.03, 22:09 Witam na forum Gazety! Możesz to zrobić jesienią i wiosną choć ja typuję raczej wiosnę bo na przedwiośniu posadzony i nieukorzeniony krzew zimozielony może po prostu uschnąć. Cały problem w tym ze rododendrony korzenią się bardzo płytko i nie tyle trzeba je wykopać głęboko co szeroko! A jest to bardzo trudne. Dlatego godne polecenia jest przygotowanie roślin na rok wcześniej. Postępujemy tak ze wszystkimi większymi drzewami i krzewami i zwiększa to szansę przyjęcia się dużych roślin nawet o 50% Wiosną gdy przekwitną, wokół rośliny zależnie od wielkości najlepiej około metr od pnia szpadlem wykopujemy rów na głębokość 40 cm który następnie zasypujemy żwirem lub tłuczniem. Ucinamy w ten sposób najdłuższe powierzchniowe korzenie i stymulujemy rozwój tych krótszych znajdujących się wokół pnia. Po zabiegu należy cały czas utrzymywać podłoże w stanie wilgotnym. Tak przygotowana roślinę przesadzamy przed rozpoczęciem wegetacji w następnym roku wykopując ją tak jak biegnie rów. Następnie podkładamy jutę i na niej delikatnie przeciągamy w nowe miejsce. Rośliny przed wykopaniem podlewamy intensywnie przez trzy cztery dni. Pozdrowienia, Jerzy Woźniak Odpowiedz Link Zgłoś