Dodaj do ulubionych

rododendrony

11.07.03, 10:04
Muszę przesadzić rododendron - krzew rosnący ok. 7-8 lat. Czy mogę zrobić to
jesienią, czy należałoby zaczekać do wiosny?
Obserwuj wątek
    • kruszynka24 Re: rododendrony 12.07.03, 12:50
      Odpowiadam Ci " na czuja", bo nie jestem niestety fachowcem.
      Wydaje mi się, że lepszym terminem do przesadzania jest wiosna. Wg mnie
      roślina ma wtedy możliwość zregenerowania układu korzeniowego. Przesadzanie z
      pewnością odchoruje, np.zrzuci część liści i pąki, ale wydaje mi się że ma
      większe szanse przyjąć się wiosną i przetrwać następną zimę.
      Pozdrawiam.
      • venus22 Re: rododendrony 12.07.03, 22:04
        Z kolei zwolennicy przesadzania na jesieni twierdza ze roslina ma wtedy czas
        na rozwiniecie korzeni..
        Moja rada jest taka- przesadz kiedy chcesz nawet juz teraz pod warunkiem ze
        wykopiesz taka bryle korzeniewa jaka sie da najwieksza plus ziemia naokolo.
        W ten to sposob przesadzalam kwitnace kwiaty i nie zrzucily pakow.
        Wazne jest zeby bryla korzeniowa nie tylko byla prawie nienaruszona ale
        otoczone extra ziemia.
        Dziura oczywiscie musi byc zawczasu przygotowana i podlana.
        Co prawda twoj rodo moze byc juz za wielki...
        venus
    • jerzy.wozniak Re: rododendrony 19.07.03, 22:09
      Witam na forum Gazety!
      Możesz to zrobić jesienią i wiosną choć ja typuję raczej wiosnę bo na
      przedwiośniu posadzony i nieukorzeniony krzew zimozielony może po prostu
      uschnąć. Cały problem w tym ze rododendrony korzenią się bardzo płytko i nie
      tyle trzeba je wykopać głęboko co szeroko! A jest to bardzo trudne. Dlatego
      godne polecenia jest przygotowanie roślin na rok wcześniej. Postępujemy tak ze
      wszystkimi większymi drzewami i krzewami i zwiększa to szansę przyjęcia się
      dużych roślin nawet o 50% Wiosną gdy przekwitną, wokół rośliny zależnie od
      wielkości najlepiej około metr od pnia szpadlem wykopujemy rów na głębokość 40
      cm który następnie zasypujemy żwirem lub tłuczniem. Ucinamy w ten sposób
      najdłuższe powierzchniowe korzenie i stymulujemy rozwój tych krótszych
      znajdujących się wokół pnia. Po zabiegu należy cały czas utrzymywać podłoże w
      stanie wilgotnym. Tak przygotowana roślinę przesadzamy przed rozpoczęciem
      wegetacji w następnym roku wykopując ją tak jak biegnie rów. Następnie
      podkładamy jutę i na niej delikatnie przeciągamy w nowe miejsce. Rośliny przed
      wykopaniem podlewamy intensywnie przez trzy cztery dni.
      Pozdrowienia,
      Jerzy Woźniak

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka