Dodaj do ulubionych

Zmienna częstotliwość procesora

16.03.20, 23:16
Mam Athlona II X2 260 i zdziwilem sie wlasnie... By sie nie rozpisywac.... Zaczal mi sie przytykac, prelaczylem z Linuksa na Win, ale nadal to samo.... Wylaczylem, sprawdzam czy cos sie nie pali, wiatraki kreca... Wlaczylem znow i patrze, ze pokazuje mi 800 MHZ zamiast 3200... odpalam znow film, idzie OK... Potem zauwazylem, ze czestotliwosc rdzeni sie zmienia podczas odtwarzania filmu. Wczesniej mi sie wydaje, ze 1 rdzen mial 3200, drugi 1900 MHz, troche mnie to dziwilo, ale nie wnikalem.

To jak to z tym jest... ? I dlaczego film mi jakis czas wolno chodzil ?

No teraz patrze... Film wylaczony i pokazuje 3200 na windowsowych wlasiwosciach, a na HWmonitorze 800...
A teraz tu i tu 800...

Wyglada teraz, ze w zaleznosci od wykoraystania procka dobiera czestotliwosc. No to mam kolejne pytanie... Odpalilem tkai symulator ukladu slonecznego i on caly czas oblicza polozenie cial. Dlaczego nie wykorzystuje procka w 100% ? (wg wskazan HWMonitora)

--
NAJLEPSZY KODEKS DROGOWY
Obserwuj wątek
    • wariant_b Re: Zmienna częstotliwość procesora 17.03.20, 10:12
      Zaskoczenia tu nie ma - tak właśnie zachowywały się procesory AMD z tamtego okresu.
      Częstotliwość i napięcie zasilania procesora są regulowane w ramach "oszczędzania energii".
      Dla Athlona II X2 260 napięcie rdzenia spada z nominalnych 1.4 V przy częstotliwości 3.2 GHz
      w okolice 0.825V , a częstotliwość do ok. 800 MHz

Rozumiem, że masz jeszcze Windows 7, bo u mnie Dziesiątka pokazuje we właściwościach
      nominalne taktowanie procesora, chwilowe jest w zakładce wydajności Menadżera zadań
      i skacze podobnie jak u ciebie.

Wydaje mi się, że pora zacząć myśleć o nowszej platformie, bo wymagania Internetu
      i multimediów rosną nieustająco i chwilowe przymulenia raczej same nie ustąpią.
        • wariant_b Re: Zmienna częstotliwość procesora 18.03.20, 08:36
          bimota napisał:

> Te przymulenia byly chwilowe, juz jest OK. Moze cos haczylo o wiatrak...
          > A mam XP i Sparky aktualnie. :)

Raczej nie - haczenie byłoby słychać.
          Bardziej prawdopodobny jest kurz w radiatorze, wiatrak lub zużyta pasta termoprzewodząca.
          Zresztą objawy nie bardzo wskazują na przegrzanie - wykorzystanie procesora byłoby wyższe.
          Może jakieś chwilowe problemy z Internetem, routingiem albo wręcz przeciążony serwer.

Miło słyszeć, że ktoś korzysta z polskich dystrybucji linuxa.
    • bimota Re: Zmienna częstotliwość procesora 21.03.20, 11:00
      Tu masz na koncu:

robrosy.blogspot.com/2020/03/mini-linux-na-stary-komputer.html
      Dodam, ze chyba mi cos namieszal na dyskach NTFS, bo mialem sporo bledow. I jeden program nie chcial sie skompilowac, nie wiem czy to jego wina, czy Sparkeyego... Od niedawna go mam...

--
      NAJLEPSZY KODEKS DROGOWY

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka