Dodaj do ulubionych

brak command.com

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.07.05, 11:48
Witam
Piszę w imieniu mojego kolegi. Wystąpił u niego taki problem:
Przy ładowaniu systemu pojawia sie komunikat braku pliku command.com,
niestety przy próbie uruchomienia systemu z dyskietki i jest to samo. Widać
napisy o uruchamianie z CD lub bez, a następnie znów komunikat o command.com.
Jakieś sugestie?
Obserwuj wątek
    • tiges_wiz Re: brak command.com 13.07.05, 12:18
      a jaki to system? Mamy zgadywac?
    • Gość: new Re: brak command.com IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.07.05, 12:22
      Ludzie odpowiedźcie coś. Gość jest zrospaczony. to jest jakiś stary laptop bez
      cd i nie może zaistalować systemu.
      • Gość: new Re: brak command.com IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.07.05, 12:23
        Acha, WIn 98
        • tiges_wiz Re: brak command.com 13.07.05, 12:51
          odpalic z dyskietki systemowej i wpisac

          sys a: c:

          bym moze byc bez dwukropkow, bo to dla roznych wersji DOS bylo roznie.
          najlepiej sprawdzic wpisujac sys /?

          • cmouse Re: brak command.com 13.07.05, 12:58
            Skopiowanie systemu nic nie da, nawet jest nie możliwe ponieważ nie może
            wystartować systemu z dyskietki.
            • tiges_wiz Re: brak command.com 13.07.05, 13:05
              a co to za wynalazek co nie pozwala wystartowac systemu z dyskietki? Przeciez XT
              to potrafil.
    • diabel-tasmanski Re: brak command.com 13.07.05, 14:07
      wygląda na to ze system nadal ładuje sie z urządzenia na ktorym nie ma pliku
      command.com.
      Aby system uruchomil sie z dyskietki należy w biosie ustawic sekwencje
      startowa tak by system najpierw był ladowany z dyskietki.
      O ile dobrze pamietam to wystarczy skopiować plik command.com do katalogu C:\
      W momencie ładowania command.com system plików juz działa wiec
      "copy a:\command.com c:\command.com" wystarczy
      • tiges_wiz Re: brak command.com 13.07.05, 14:12
        moze nie wystarczyc.
        SYS przenosi system i umieszcza pliki fizycznie tam gdzie powinny sie znalezc.
        Same kopiowanie IO.SYS, MSDOS.SYS i COMMAND.COM moze nie wystarczyc.

        • diabel-tasmanski Re: brak command.com 13.07.05, 14:33
          Raczej wystarczy. Jak nie wierzysz to sprawdz
          • cmouse Re: brak command.com 13.07.05, 23:11
            Z tego co mi mówił kumpel to system sie ładuje z dyskietki ponieważ wyświetla
            zapytanie o odpalenie z obsługą cd czy bez. Dopiero później krzyczy o brak
            pliku command.com
            I to jest problem
            • tiges_wiz Re: brak command.com 14.07.05, 08:41
              To zrob nowa dyskietke ststemowa z Windows 98

              ---
              podpis kiedys bedzie ...
              • cmouse Re: brak command.com 14.07.05, 09:34
                Pogadam jeszcze raz z nim. Jak jeszcze będą problemy to napiszę. Wielkie dzięki.
            • diabel-tasmanski Re: brak command.com 14.07.05, 09:42
              > Z tego co mi mówił kumpel to system sie ładuje z dyskietki ponieważ wyświetla
              > zapytanie o odpalenie z obsługą cd czy bez. Dopiero później krzyczy o brak
              > pliku command.com
              > I to jest problem

              To kumpel bzdury ci opowiadał.
              Bios sprawdza sekwencje startową zapisana w CMOS i na jej podstwie sprawdza czy
              kolejne urządzenia w tej sekwencji mają poprawny master boot record. Jeżeli
              poprawny to ładujje taki MBR do pamięci i pod adres 0000:7C00h i przekazuje mu
              sterowanie.
              Jeżeli niepoprawny przechodzi do następnego urzadenia w sekwencji.


              jeżeli sekwencja startowa zacznie sie od flopa i na dyskietce będzie system to
              zostanie on z niej załadowany.




              • cmouse Re: brak command.com 17.07.05, 10:45
                No i po wszystkim. Okazało się że na dyskietce startowej nie było command.com.
                Prawdopodobnie jakiś wirus i antywir usunął wszystko. Wielkie dzieki za
                podpowiedzi

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka