Dodaj do ulubionych

Cofanie operacji w Photoshopie

IP: *.wootarger.com 27.01.08, 17:43
Uczę się Photoshopa. Kiedy zamierzam cofnąć operację muszę sięgać do menu edycja i wybrać odpowiednią opcję cofania, albo zastosować odpowiedni skrót klawiszowy. Pierwszy raz stykam się z takim programem który nie ma ikonki "cofacza".
Czy może mylę się...
Obserwuj wątek
    • hrabia.mileyski Re: Cofanie operacji w Photoshopie 27.01.08, 21:27
      Ostatnia operację zawsze cofniesz skrótem Ctrl+Z.

Jesli chcesz cofnąć głębiej: Window->History.
      W tej palecie możesz cofnąć do żądanego miejsca, o ile ilość ustawionych cofnięć
      na to pozwala. Ilość cofnięć ustawiasz (piszę dla wersji CS3)
      Edit->Preferences->Performance.
      Do Preference warto zajrzeć poza wszystkim.
      Jeszcze jedno (bardzo przydatne):
      na palecie History jest ikonka zblizona wyglądem do aparatu fotograficznego.
      Klikając w nią robisz aktualne "zdjęcie", zaznaczasz je jako punkt historii i
      cofanie jakby "biegnie " od nowa. Przydaje sie mieć więcej takich "zdjęć" przy
      bardzo rozbudowanej pracy. Ma to też znaczenie dla pędzla historii. To nie jest
      wszystko, ale z grubsza tak to wygląda. I nie szukaj wyłącznie łatwych "ikonek",
      bo to program nieco powazniejszy.
      To kolos.
      • Gość: raster Re: Cofanie operacji w Photoshopie IP: *.9.354a.static.theplanet.com 28.01.08, 10:18
        Interesujące, ale nie zrozumiałeś mojego tekstu. Nie napisałeś czy jest w PS ikonka "cofacz", czy nie.
        Nie szukam łatwych "ikonek" lecz po prostu jest to dla mnie "być albo nie być", ponieważ posługuję się jedną ręką, bo drugą lewą mam niesprawną. Nie będę tu opisywał jakie figury wyczyniam, gdy określonej czynności nie mogę dokonać po prostu myszką. Najbardziej mi zależy na cofaczu w postaci ikonki, albo przynajmniej skrótu klawiszowego. któryby się składał z tylko jednego znaku (klawisza).
        Poważny program to taki, który jest nie tylko bogaty w możliwości, ale również przyjazny użytkownikowi.
        Interesujące, co podałeś na temat History.
        Pozdrawiam
        raster.
        • hrabia.mileyski Re: Cofanie operacji w Photoshopie 28.01.08, 11:20
          Nie ma mozliwości cofania za pomoca jednoklawiszowego skrótu (a w jakim
          programie jest?).
          Posługujesz się albo Edit=>Undo, albo paletą historii.
          Jest jeszcze trzecia mozliwość, o której wspomniałem jedynie pobieznie. Jest to
          pędzel historii (ale trzeba pamietać, by mieć odpowiednie ustawienia w palecie
          History). Tu jest o tyle ciekawe, że pędzel ów umożliwia "powrót" tak całośći,
          jak i części wybranej obrazka. Zalezy, gdzie i jak malujesz.Wypróbuj (sprawdź
          przy okazji dostepne opcje, np. mieszania).
          Niestety, programy oferują skróty (generalnie) na dwa, lub więcej klawiszy. W
          przypadku Photoshopa jednym klawiszem możesz wybierać narzędzia.Ale też sa
          funkcje, które uruchamia się sposobem klawisz-myszka.
          Polecam zajrzeć Edit->Keyboard Shortcuts.
          Przykro, ale nie ma wersji dostosowanych dla ludzi niepełnosprawnych. I chyba
          jednak nie ma to związku z tym, czy jest to "przyjazne", czy nie. W przypadku
          Photoshopa programiści wykonali kawał solidnej roboty.
          I wierz mi, są pod tym względem "gorsze" programy.
          • hrabia.mileyski Jeszcze jedno 28.01.08, 11:34
            Warto jeszcze wspomniec, ze w jakimś sensie narzędziami "przywracajacymi" sa maski.
            O ile pamietasz, to w zasadzie nie pracujemy inaczej, niz na kopiach obrazków
            oryginalnych(Background).
            Jeśli masz już kopię, to na dole palety Layers znajdziesz ikonkę maski. Klikasz
            w nią i ukazuje się jej ikonka obok ikony obrazka. Po róznych operacjach na
            obrazku możesz uaktywnić kliknieciem maskę (klikasz w tę ikonkę) i malujesz
            pędzlem. Czarny "wymazuje", biały przywraca. Przełaczasz kolory klawiszem X. Te
            operacje są w każdej chwili odwracalne i de facto nie naruszaja żadnego piksela.
            Możesz też operację przeprowadzić w sposób generalny, pokrywając całościowo
            maskę kolorem czarnym, lub białym.
            Poćwicz te opcje w róznych konfiguracjach - to najlepszy sposób na poznanie tych
            funkcji. Opisać sie wszystkiego po prostu nie da.
            Życzę powodzenia.
        • Gość: Leo Re: Cofanie operacji w Photoshopie IP: *.cable-modem.tkk.net.pl 28.01.08, 18:15
          Nie wiem skąd użytkownicy PS nabrali przeświadczenia, że nie wypada
          iżby w tym programie pod menu figurowały jakieś opcje usprawniające
          działanie. Gdybym wydał taką forsę na PS, to pewnie też bym go z
          zaciśniętymi zębami zachwalał, bo wstyd by mi było się przyznać, że
          za tak duże pieniądze nabyłem taki szajs.
          Zostaw PS w spokoju, istnieją o wiele bardziej przyjazne, choć
          równie potężne programy graficzne posiadające w niektórych obszarach
          nawet większe możliwości.
          • hrabia.mileyski Re: Cofanie operacji w Photoshopie 28.01.08, 20:15
            Leo napisał(a):
            Gdybym wydał taką forsę na PS, to pewnie też bym go z
            > zaciśniętymi zębami zachwalał, bo wstyd by mi było się przyznać, że
            > za tak duże pieniądze nabyłem taki szajs.

Napisałeś "szajs"?
            To w zasadzie juz tworzy wystarczający obraz twojej znajomości programów
            graficznych.

> Zostaw PS w spokoju, istnieją o wiele bardziej przyjazne, choć
            > równie potężne programy graficzne posiadające w niektórych obszarach
            > nawet większe możliwości.

A jakie to programy?
            Twój język zdradza, że zapewne jesteś jednym z wyznawców Linuxa. Mylę się?
            Tylko dziwie sie, że jednym zamachem nie zaproponowałeś zamiany SO na "bardziej
            przyjazny", a "potężny".

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka