Dodaj do ulubionych

Kobieta w modernizmie

09.02.05, 15:12
prosilabym o jakies podpowiedzi dotyczace "gdzie mam zagladnac" aby uzykac
informacje o wizerunku kobiety w modernizmie... kobieta wamp, femme fatale. Z
gory dziekuje
Obserwuj wątek
    • Gość: znudzona Re: Kobieta w modernizmie IP: *.68.233.67.brutele.be 09.02.05, 15:16
      Słonko, już taka leniwa jesteś, że zanim umieściłaś post nie mogłaś poczytać
      tych watków co są na tej stronie?? Przeciez tam jest z pięć tematów o kobiecie
      w literaturze, tylko kwestia dobrania autorów z odpowiednich epok. A może Ty
      nie wiesz nawet jakie epoki były? to może lepiej powtórzyć klasę niż
      przystępować do matury???
      • skwarunia Re: Kobieta w modernizmie 09.02.05, 17:43
        a moze Ty zamisat oceniac mnie po jednym zdaniu zastanowilabys sie wczesniej,bo
        u Ciebie widze moze nie brak wiedzy lecz kultury !!! Wyobraz sobie ze posty
        poprzednie przczytalam, lecz nie odnosza sie one do tematu na ktorym mi zalezy.
        nastepnym razem moze po prostu nic nie pisz...
        • pieranka Re: Kobieta w modernizmie 09.02.05, 18:16
          Spokój proszę, maturzyści są tu na tym forum u siebie, a my gośćmi, zachwujmy
          się odpowiednio.

Kobieta w moderniżmie - po przejrzeniu notatek z chyba III klasy coś ci się już
          krystalizuje - powiedz proszę co, choćby to było parę skojarzeń na krzyż.
          Który wiersz miłośny z tej epoki ci sie zapamietał najbardziej i dlaczego - to
          może pomóc!
    • lipa55 Re: Kobieta w modernizmie 09.02.05, 18:24
      modernizm, czyli Młoda Polska
      Wyspiański i Zapolska, Leśmian i Staff
      gorące erotyki
      z jednej strony mieszczańskie zakłamanie Pani Dulskiej, Żabusi
      z drugiej wyzwolona Rachela z Wesela

poczytaj sobie tez o Przybyszewskim i Dagny

• Gość: Nu! Re: Kobieta w modernizmie IP: 84.234.114.* 10.02.05, 14:19
      1. Wojciech Gutowski, "Nagie dusze i maski (O młodopolskich mitach miłości)", WL
      1992m ISBN83-08-02235
      (książka w całości związana z tematem)

2. Maria Podraza-Kwiatkowska (prof) jest spacjalistką od Młodej Polski (autorka
      podręczników). Podejmuje tematykę feminizmu.
      Pisała o interesującej młodopolskiej poetce - Marii Komornickiej. Zob. inne jej
      książki.

Także o Komornickiej: Maria Podraza-Kwiatkowska, Młodopolska femina. Garść uwag,
      w: Ciało i tekst. Feminizm w literaturoznawstwie - antologia szkiców, red.A.
      Nasiłowska, IBL, Warszawa 2001

3.Maria Janion, "Kobieta i duch inności",
      ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki/ksiazka/2221.html jest tam także rozdział o
      Marii Komornickiej.

A na tej stronie ("Kobieta w poezji" -
      lo.almalo.edu.pl/~biblioteka/kobieta.htm ) znalazłem taką oto literaturę
      do tematu:

1. Baranowska A.: Kraj modernistycznego cierpienia, Warszawa 1981.

2. Gutowski W.: Nagie dusze i maski ( o młodopolskich mitach miłości ) ,
      Kraków 1992.

3.Jakubowski J.Z. opr. : Poetki Młodej Polski , Warszawa 1963.

4. Podraza-Kwiatkowska M. : Symbolizm i symbolika w poezji Młodej Polski,
      Kraków 1994.

5. Podraza-Kwiatkowska M. : Stulecie Młodej Polski, Kraków, 1995.

6. Podraza-Kwiatkowska M. : Somnambukicy – Dekadenci – Herosi. Studia i eseje
      o literaturze Młodej Polski, Kraków 1985.

7. Szymańska B. : Mistycy i pesymiści, Wrocław, 1991.

8. Walas T.: Ku otchłani. Dekadentyzm w literaturze polskiej, Kraków 1986

• sobiepanna Re: Kobieta w modernizmie 10.02.05, 16:57
        Podrazę-Kwiatkowską również polecam (Symbolizm i symbolika...)!!!!

Do literackich wizerunków dorzuciłabym jeszcze obraz "Szał uniesień"
        Podkowińskiego. O ile dobrze pamiętam wątek obrazu pojawia się w dramacie
        J.A.Kisielewskiego "W sieci". A jeśli nawet nie, to tam też są niezłe wizerunki
        kobiet :)
        • Gość: Nu! Re: Kobieta w modernizmie IP: 84.234.114.* 10.02.05, 17:40
          Podraza nie jest zła :D

Jakiś czas temu wziąłem do wanny:
          Podraza-Kwiatkowska M. : Somnambukicy – Dekadenci – Herosi. Studia i eseje
          o literaturze Młodej Polski, Kraków 1985." - i przeczytałem jednym tchem.

A jak doczytałem do eseju o Komornickiej, jak trafiła do szpitala psych. i
          zamieniła sie w faceta o imieniu Vlast (albo Włast) to się mało nie utopiłem.

Nota bene, potem przeczytałem gdzieś notkę biograficzną o tej Komornickiej, to
          bez słowa wyjasnienia stoi tam: Maria Komornicka, pseudonim Vlast. I tyle. Dziwne.
            • Gość: Nu! Re: Kobieta w modernizmie IP: 84.234.114.* 10.02.05, 17:46
              Nawet została zacytowana w temacie z matury próbnej :D
              W WARSZAWIE (2000)

Temat 1.

"Operujemy ciągle aluzjami, nawiązaniami, jesteśmy ciągle w muzeum wyobraźni" -
              twierdzi Maria Podraza-Kwiatkowska. Na przykładzie 2-3 utworów literackich
              przedstaw sposoby i efekty posługiwania się aluzją literacką przez różnych autorów.

A to p. Maria...

www.uj.edu.pl/images/subpage/reportaze/R00811.jpg
              • pieranka Re: Kobieta w modernizmie 10.02.05, 17:58
                Ja się wykończyłam swego czasu lekturą Krzysztofa Rutkowskiego "Mistrz.
                Widowisko". Tekst sam w sobie dobry, tylko ten bidny Adam opetany...
                Do dziś zachodzę w głowę, jak ktoś tak inteligentny jak Adam mógł się tak dac
                oplatać Towiańskiemu?
              • sobiepanna Re: Kobieta w modernizmie 13.02.05, 14:50
                :) Prace p. Marii czyta się, jak beletrystykę, nawet "Literaturę Młodej Polski"
                z serii Dzieje Literatury Polskiej (znaną wśród filologów jako "mała historia
                lit. PWN")

W sprawie kobiety w modernizmie przypomniała mi się pozycja "Nowa świadomość
                płci w modernizmie". Zbiorówka wydana przez Universitas. Rozprawy spod znaku
                gender.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka