Dodaj do ulubionych

Nowy robak wykorzystuje dziurę w MSIE

18.11.04, 19:21
"W Internecie rozprzestrzenia się nowy robak, korzystający z nowoodkrytych
dziur w Internet Explorerze. Robak otrzymał nazwę "Bofra" i jego główną
funkcją jest instalacja w komputerze ofiary konia trojańskiego.

Bofra rozprzestrzenia się emailem, udając anons z serwisu pornograficznego
(albo PayPal w drugim wariancie). Użytkownik, który kliknie zawarty w mailu
link zobaczy stronę, która równocześnie zainstaluje w systemie konia trojańskiego.

Wykorzystywana jest do tego dziura związana z obsługą IFRAME wInternet
Explorerze. Microsoft nie udostępnił jeszcze łaty na tę dziurę. Użytkownicy
Windows XP z SP2 nie są podatni na ten problem.

US CERT zaleca wszystkim użytkownikom Windows włączenie tekstowego
wyświetlania emaili (bez renderowania HTML).

źródło: security.computerworld.pl/news/72384.html
Obserwuj wątek
    • netsec Symantec info. 18.11.04, 19:23
      www.symantec.com/avcenter/venc/data/w32.bofra.d@mm.html
      • netsec Re: Bofra pierwszym wirusem 0-day? 19.11.04, 18:00
        "Część robaków sieciowych bazuje na naiwności użytkownika, większość jednak
        wykorzystuje do rozmnażania jakiś błąd w Windows, programie Outlook Express lub
        przeglądarce Internet Explorer. W przypadku Bofry jest to ten ostatni program.
        Określenie "0-day" oznacza wirusa, który pojawia się w sieci dokładnie w dniu
        upublicznienia informacji o błędzie w danej aplikacji (dzień "zero").

        Wszystkie dotychczas znane wirusy wykorzystywały błędy znane od jakiegoś czasu,
        na które były dostępne poprawki. Pomimo, że Bofra ukazała się "dopiero" w dwa
        dni po ogłoszeniu błędu, to dla użytkowników nie jest to zbyt wielkim
        pocieszeniem. Poprawka na MSIE eliminująca wykorzystywany przez Bofrę błąd nie
        jest dostępna.

        Oznacza to, że w najgorszym wypadku użytkownik może zdawać sobie
        sprawę z podatności na infekcję swojego systemu i... nic nie może z tym zrobić."

        źródło: security.computerworld.pl/news/72587.html
    • Gość: e. Pytanie do neta IP: *.gdynia.mm.pl 19.11.04, 22:41
      "zaleca wszystkim użytkownikom Windows włączenie tekstowego
      wyświetlania emaili (bez renderowania HTML)."
      Netsecu, jak to zrobić można na stałew? podaj proszę miejsce funkcji w i
      dziękuję za cierpliwość do tych niezorientowanych:))


      • netsec Re: Czytanie tekstowe maili. 20.11.04, 14:08
        Windows XP SP2 Outlook Express:
        Narzędzia => Opcje => zakładka Czytanie
        Zaznaczamy "Czytaj wszystkie wiadomości w postaci zwykłego tekstu".
        Dla czytelności maili warto zmienić czcionki.
        W tej samej zakładce wybieramy "Czcionki" dalej wybieramy z listy "Europa
        środkowa" i ustawiamy dla "Czcionka proporcjonalna" oraz "Czcionka o stałej
        szerokości" Curier New. Rozmiar czcionki ustawiamy na Mniejszy.
        Kodowanie "Europa Środkowa(ISO) i klikamy "Ustaw jako domyślne"
        Zatwierdzamy zmiany OK, OK.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka