Dodaj do ulubionych

nauka gotowania

05.11.09, 11:02
Muszę w końcu zacząć sama gotować. Jesteśmy ponad 4 lata po ślubie i
do tej pory obiady gotuje teściowa,niestety gotuje ona za słono i za
tłusto, do tego często znajduję włosa w jedzeniu, co mnie doprowadza
do szewskiej pasji i kłócę się przez to z mężem. Czasem coś sama
zrobię ale przeważnie na kolację, chciałabym w końcu nauczyć się
gotować zupy i pic mięso. Możecie polecić jakies przepisy...
Obserwuj wątek
    • lipiec_2007 Re: nauka gotowania 05.11.09, 11:13
      a moze na rozgrzewke super proste (jak konstrukcja cepa) przepisy na
      sosy do makaronow?
      • uczula Re: nauka gotowania 05.11.09, 11:29
        z sosami to ja sie przylacze.
        bo zupy mi wychodza, mieska w zasadzie tez....ale z sosami mam
        aproblem,
        moze i tez taki, ze ja musze gotowac bez :
        mleka, smietany, masla, gotowych przypraw.
        a to juz nie jest latwe...
        • lipiec_2007 uczula/ sos pomidorowy z miesem 05.11.09, 11:46
          no to w sosach sobie nie poszalejesz. zdecydowana wiekszosc zawiera
          smietane lub jakis ser albo chociaz maslo.

          do glowy w tym momencie przychodzi mi tylko taka miesna wersja:

          mielone mieso (ok. pol kilograma. ja najbardziej lubie wolowe)
          cebula
          czosnek
          pieczarki (opcjonalnie)
          papryka dowolnego koloru (opcjonalnie)
          puszka pomidorow (lub swieze w sezonie)
          bazylia, oregano, tymianek wedle uznania
          sol i pieprz
          parmezan (opcjonalnie)
          makaron spaghetti

          smazysz mieso, nastepnie dodajesz cebule pokrojona w kostke, czosnek
          i znowu podsmazasz. nastepnie leca pieczarki, ktore puszcza troche
          wody i papryka. zalewasz pomidarami i doprawiasz przyprawami. ja
          czasem dolewam jeszcze troche wody. wszystko sie dusi przez jakies
          20 minut pod przykryciem, zeby sie skladniki polaczyly. potem
          otwieram pokrywke i pozwalam sie jeszcze sosowi pogotowac, zeby go
          troche zredukowac i sos zgestnial. w miedzyczasie gotujemy makaron
          al dente, polewamy go sosem, a na wierzch starty parmezan (jesli
          lubisz). no i tyle! i bron boze jesc spaghetti widelcem i lyzka. moi
          wloscy znajomi nie moga zdzierzyc tego dziwnego dla nich zwyczaju.
        • szalona_wielorybica sos do spagetti bez smietany, mleka... ;) 05.11.09, 15:57
          sos do spagetti aglio e olio :
          1/3- 1/2 szklani oliwy z oliwek (zaleznie od ilosci makaronu)
          kilka zabkow czosnku, sol, pieprz,
          koniecznie swieza natka pietruszki.
          zabki czosnku podsmazyc na oleju, wymieszac z ugotowany aldente spagetti, dodac
          posiekana natke pietruszki.
          Najprostszy sos do spagetti, ale naprawde pyszny.

    • shemreolin Re: nauka gotowania 05.11.09, 11:33
      O wow! Nie umiesz nic gotować? Nieźle! :D Nie wiem czy warto się uczyć, bo jak
      się baba nauczy gotować, to potem mężczyzna nie ma ochoty sam się nauczyć. Ja
      czasami żałuję, że się nauczyłam, bo mój NM tylko rączki rozkłada i ja muszę
      pichcić. Ale tak na poważnie, gotowanie jest bardzo przyjemne, więc polecam. :)
      Najłatwiej jest robić zupę. Trzeba tylko wrzucić mięso i pokrojoną włoszczyznę.
      A potem się samo robi. Kup sobie jakąś książkę kucharska dla początkujących, a
      jak cos to radź się na forum. :)

      Powodzenia!
    • asuzi pomysł na.... 05.11.09, 11:38
      chyba zacznę od przepisów na ... winary i w sobote zrobię kurczaka z
      papryką.... dobry pomysł z ksiązką dzięki
      • shemreolin Re: pomysł na.... 05.11.09, 13:48
        Asuzi, wiesz co sobie kup? Rękaw do pieczenia. To jest fantastyczna sprawa.
        Wrzucasz mięso, przyprawy i już. Pieczesz, sosik sam się robi z mięska, nie
        trzeba nawet dodawać oleju. :) Na dodatek to bardzo zdrowa metoda. :)
    • lucy_cu Re: nauka gotowania 05.11.09, 11:45
      Asia, wiesz, jak najlepiej zacząć? Nie czytać żadnych przepisów,
      tylko pójść na żywioł. Wziąć np kawałek mięsa, posolić, posypać
      ulubionymi ziołami, wpakować do żaroodpornego naczynia i do
      piekarnika, zalać olejem, pod koniec duszenia dodać ulubione
      warzywa. Jakie mięso, przyprawy, jakie warzywa, to już zależy od
      Ciebie. Na bank wyjdzie coś jadalnego. Z zupą to samo. Na bazie
      rosołu, dowolne kompozycje warzywne z róznymi dodatkami. To wszystko
      jest banalnie proste i nie trzeba do tego książki kucharskiej ani
      specjalnych umiejętnosci. Ryż, makaron, kasza z sosami zrobionymi
      też ze zmiksowanych warzyw to też żadna filozofia, a można się
      dopracować fajnych własnych oryginalnych połączeń smakowych.
      Naprawdę nie musisz zaczynać od kaczki z jabłkami czy schabu ze
      śliwkami (choć akurat to też łatwe)- mnie te 10-12 lat temu przepisy
      strasznie stresowały (czas, proporcje, czarna magia), wolałam sama
      poeksperymetować. I efekt jest taki, że gotowanie idzie mi super-
      czego i Tobie życzę. :-)
      • burdziaa Re: nauka gotowania 05.11.09, 15:04
        Ja tez uczylam sie gotowac bez ksiazek, improwizowałam - ja zaczelam
        jeszcze w szkole podstawowej od prostych zimnych dan,w liceum zupy
        sałatki ,a na studiach reszta :) Tetaz podszkalam sie w pieczeniu
        ciast- Asuzi nie boj sie łaczyc roznych smakow, dopracujesz swoja
        kuchnie,i tak Ci sie dziwie ze do tej pory sie za to nie wzielas.
        • zabka1233 Re: nauka gotowania 05.11.09, 17:37
          prosty i szybki przepis na sos do makaronu wstązki ,penne itp
          2 piesi z kurczka smazymy , do tego kroimy pieczarki dalej dusimy , potem gotowy
          sos pieczarkowy lub bialy wlewamy jak zgestnieje na koniec posypujemy
          pietruszką - szybkie i dobre:D
    • dziunia27 Re: nauka gotowania 05.11.09, 23:18
      ja własnie teraz robie obiad na jutro, barszcz ukraiński
      do wywaru wrzucasz buraki, ziemniaki, troche kapusty, marchew,
      fasole,
      wszystko gotujesz do miekkości, na koniec troche cukru, octu,
      wegety, smietanki i już ;)
    • lipiec_2007 makaron z lososiem - najprostszy na swiecie 05.11.09, 23:30
      wedzony losos
      serek mascarpone (moze byc piątnicy)
      koperek
      makaron - najlepiej dlugi (spaghetti, fettucine, tagliatelle,
      tagliolini etc.)
      pieprz
      galka muszkatolowa

      lekko podsmazyc lososia. dodac mascarpone, przyprawic do smaku.
      wrzucic koperek. zjadac z makaronem ugotowanym oczywiscie al dente.
      • asuzi leczo, forszmak 06.11.09, 14:58
        Jak lubię korzystać z przepisów, bo wiem że o niczym mie
        zapomniałam. Najbardziej chciałabym umieć piec mięsa, kotlety umiem
        zrobić, rosół czy pomidorową o i barszcz czerowny tez potrafię.
        Macie może jakiś przepis na leczo lub forszmak
        • szalona_wielorybica Re: leczo, forszmak 06.11.09, 15:26
          leczo - marchewka,cebula, papryka, cukinia albo kabaczek, moze byc patison, ja
          dodaje jeszcze fasolke szparagowa (w kolejnosci- marchewka,fasolka-ta musi dlugo
          sie gotowac, bo nieugotowana jest szkodliwa, papryka, cebula i cukinia) jakies
          resztki miesa, kielbasy poddusic razem, jak nieco zmiekna dodac pomidory
          (najszybsza wersja- z puszki) i poddusic razem, przyprawy i gotowe.
          Jak pokroisz warzywa na duze kawalki i nie dodasz miesa bedziesz miala
          ratatouille ;)
          • asuzi Re: leczo, forszmak 06.11.09, 15:31
            to jade na zakupy :)
        • szalona_wielorybica Re: leczo, forszmak 06.11.09, 15:26
          a co to jest forszmak?
          • asuzi Re: leczo, forszmak 06.11.09, 15:30
            to samo tylko rzadsze :) kawałeczki mięska i warzywa na rosole o
            • magda7717 zupy 06.11.09, 19:50
              ponoc jestem mistrzyni zup- gotuje je szybko i bez specjalnych przepisow
              kazda na bazie rosolu(wrzucasz takie miesko jakie masz )
              dodaje marchewke piertuszke i jak mam seler czy por ( sredni garnek) zalewam
              woda i dodaje jarzynki- z grubsza sru sru;-)
              i potem
              brokulowa- dodaje brokuly miksuje wszystko i potem smietanka ( za kazdym razem
              2 lyzki smietanki odlej do kubka dodaj gotujacej zupy , rozbeltaj i dopiero do
              zupki- w ten sposob nigdy ci sie nic nie zwazy)
              kalafiorowa - marchew w kostke, kalafior w kawalki, ziemniaczki i smietanka (
              albo mix)
              pomidorowa - dodaj soku z pomidorow
              krupnik do rosolku dodaj ziemniakow i wsyp z 4 lyzki kaszy
              dyniowa ( dynie zeszklij na maselki z 2 marchewkami , jak beda miekkie zmiksuj i
              sru do wywaru, smietanka i potem cebulka w kostke wczesniej zeszklona na maselku
              i 2 lyzki jakiego serka topionego pycha
              szparagowa- zmiksuj szparagi ze sloika :D:D i shchemat ten sam

              lece malą kąpac
              pa
    • bobimax Re: nauka gotowania 06.11.09, 20:25
      W sumie gorsze od gotowania jest wymyślanie potraw. Co dzisiaj na
      obiad, bo jak wiesz co chcesz zrobić to już pikuś.
      Ja korzystam ze strony 'wielkie żarcie' i wyszukuję przepisów, które
      mają dużo komentarzy.
      • shemreolin Re: nauka gotowania 06.11.09, 22:05
        A ja chciałabym sobie kupić książkę Moniki Mrozowskiej i jej męża
        "http://merlin.pl/Przemytnicy-marchewki-groszku-soczewicy_Monika-Mrozowska-Szacillo/browse/product/1,668437.html".

        Oni są wegetarianami co prawda, ale u nas niestety nie ma prawie w ogole warzyw,
        bo nie bardzo wiem co z nimi zrobić. Za to zjadamy tłuste mięcha albo inne
        niewarzywne rzeczy. Kiedyś oglądałam wywiad z nią i naprawdę bardzo mi sie
        spodobała, fajna, normalna dziewczyna. W książce są przepisy także dla dzieci,
        więc jak tylko będę mieć zastrzyk gotówki, kupuję ich książkę i zamierzam
        gotować zdrowiej. :)
        • shemreolin link 06.11.09, 22:05
          merlin.pl/Przemytnicy-marchewki-groszku-soczewicy_Monika-Mrozowska-Szacillo/browse/product/1,668437.html
          • asuzi Re: link 10.11.09, 19:23
            jak kupisz daj znać czy warto, no więc pierwsze co zrobiłam to
            kurczak pomysł na skrzydełka w miodzie, ale ja zrobiłam udka i
            podudzia, zawsze to coś :)
            Dziś może zrobię leczo :)
            • a.zaborowska1 asuzi 11.11.09, 08:49
              No to coś tam umiesz gotować ;-)

              Ja po ślubie 13 lat temu uczyłam się sama, bez książek, bez
              przepisów.
              Nie lubię tłustego, gęstego i nie zapalam zup.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka