Dodaj do ulubionych

TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK

27.01.21, 14:33
RYBNIK. PAN SIĘ WYPROWADZIŁ. PIES ZOSTAŁ W JAMIE POD DOMEM - www.tvn24.pl - 27.01.2021
Obserwuj wątek
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 12.03.21, 20:10
     Żaba ninja w przeciwieństwie do wie-lu gatunków żab jest aktywna w dzień. Ma 3 cm długości i ginie, kiedy siada na kamie-niach porośniętych mchem. To mistrzy-ni kamuflażu. Wykorzystuje też nogę jak flagę. Wysuwa tylną kończynę, rozsu-wa palce, ukazując jasnoniebieską błonę. Takie zachowanie obserwuje się u samców. Wyzywają one inne samce na pojedyn-ki na „flagi”. Wygrywa ten, który ma więk-szą i barwniejszą. Żaby stoją zwrócone do siebie tyłem. Oczy umieszczone po bokach głowy powodują, że przeciwnicy widzą sie-bie. „Flagi‚ pomagają też w zdobyciu sami-cy. Samiec, chcąc zjednać sobie partnerkę, macha odnóżami z rozpostartymi błonami na boki i w górę. Nie posługuje się sygnała-mi dźwiękowymi, gdyż strumienie, nad któ-rymi żyją, są bardzo głośne i sygnały dźwię-kowe zagłusza woda. Żaba ninja, uciekając przed polującym na nią pająkiem, skacze po wodzie jak po twardej powierzchni. Wszystko dzięki silnym mięśniom ud.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 18:00
     Oczy: od ciemnoorzechowych po ciemnobrązowe; mają kształt migdałów.
     Sierść: średniej długości, włosy proste. Na górnej części ucha, tylnych łapach oraz wzdłuż całego podbrzusza tworzy tzw. pióra.
     Głowa: smukła, podłużna, wyraźnie wysklepiona na wysokości czoła.
     Ogon: dobrze umięśniony, zwęża się ku końcowi, jego nasada znajduje się na wysokości grzbietu.
     Pysk: mocne szczęki o zgryzie nożycowym.
     Łapy: nieduże i mocne o wyraźnie zaznaczonych palcach; palce znajdują się bardzo blisko siebie.
     Ciało: niska klatka piersiowa z przodu wąska o mocno zaznaczonych żebrach.
     Nogi: kończyny przednie powinny być umięśnione i wyprostowane, tylne zaś mocne i masywne.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 18:46
     Budowa
     Psy tej rasy to największe spośród retrieverów, mają charakterystyczną, podłużną budowę.
     Szata i umaszczenie
     Pokryty krótkim włosem, skręconym w mocne loki, brak ich jedynie na pysku i czaszce. Nie posiada podszerstka. Występuje w umaszczeniu czarnym i wątrobianym, niedopuszczalne są białe znaczenia. Oczy muszą być jak najciemniejsze, nos koloru szaty.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 14:25
     Owczarek szkocki długowłosy – jedna z ras psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Typ wilkowaty. Nie podlega próbom pracy.
     Pokrewne rasy: Owczarek szkocki krótkowłosy (Collie Smooth), Owczarek szetlandzki (Sheltie).
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 14:26
     Jego inteligencja oraz aktywność i chęć do pracy pozwala na użycie go do stróżowania, jako psa pasterskiego a także do towarzystwa. Jego szata jest odporna na niesprzyjające warunki i niskie temperatury. Pies tej rasy nadaje się do takich dyscyplin kynologicznych jak: Agility czy Frisbee.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 14:32
     OWCZARKI FRANCUSKIE

     We Francji egzystuje kilka pięknych ras owczarków jak: kosmate owczarki z Brie, krótko-włose owczarki z Beauce i kilka innych zbliżonych do siebie odmian. Niektóre z tych ras stoją nawet w wysokiej cenie. Amerykanie zakupują je jako psy amatorskie i luksusowe. Naj większe popularność zdobył sobie oryginalny kosmaty owczarek z Brie.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 15:06
     Najbardziej charakterystyczną cechą tej rasy jest szata (podobna do szaty puli). Sierść poskręcana jest w sfilcowane sznurki przypominające dredy. Tego typu szata była dla przodków komondora doskonałą izolacją zarówno przed skwarem, jak i przed niskimi temperaturami
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 08.04.21, 14:11
     BLACK AND TAN TERRIER. Czarny podpalany, gładkowłosy terrier jest przedstawicielem jed nej z najstarszych ras i jako typowy angielski pies domowy —obda rzony wielką inteligencją i czujnością, przywiązaniem, wiernością, oraz piękną budową — jest w Anglji bardzo popularny i cenion
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 08.04.21, 14:32
     Po odpowiednim i cierpliwym szkoleniu foksterier może stać się psem posłusznym i zrównoważonym. Jest to pies ruchliwy, wesoły, ciekawski, o bardzo żwawym temperamencie. Często pies ma jednego właściciela. Jest oddany członkom domowego stada, a w stosunku do obcych ludzi odnosi się raczej przyjacielsko
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 08.04.21, 15:13
     W Polsce po XX wojnie światowej pierwsze sealyhamy sprowadził prof.Maciej Mroczkowski (hodowla „Alba Avis”) odnosząc sukcesy hodowlane i wystawowe na arenie międzynarodowej. W latach 80. i 90. najprężniej działającą była hodowla Hanny Bakuniak „Koncept”, która również zaznaczyła się w historii dużymi sukcesami; wiele z psów z przydomkiem „Koncept” wracało z wystaw z tytułami Zwycięzców Świata, a szczenięta eksportowane były do hodowli na całym świecie.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 08.04.21, 16:19
     W historii mopsa można znaleźć różne hipotezy pochodzenia jego przodków. Najbardziej wiarygodna (według Veldhuisa) jest teoria, mówiąca o przybyciu mopsa z Chin szlakiem jedwabnym. Ta rasa, jak donoszą historycy i archeolodzy, mogła być tworzona nawet przez 1000 lat w obrębie Dworu Chińskiego. Odkrywane są szkielety mopsów w starożytnych grobowcach z niemalże każdej dynastii. Do wojen opiumowych (XIX wiek) mopsy, jak i inne chińskie rasy miniaturowe, mogli posiadać tylko przedstawiciele dworu cesarskich Chin. Za hodowlę poza murami pałacu groziła kara śmierci. Te psy pozostawały przez setki lat tajemnicą zarówno dla świata, jak i samych Chińczyków. Sytuację zmieniły dopiero liczne potyczki wojskowe (w tym wyżej wspomniana wojna) oraz kontakty handlowe brytyjsko-chińskie, dzięki którym Brytyjczycy weszli w posiadanie chińskich małych psów do towarzystwa. W tym okresie zaistniała moda na tego typu psy, które były w posiadaniu m.in. królowej angielskiej.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 09.04.21, 14:27
     Chow chow – rasa psa należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych. Typ lisowaty. Nie podlega próbom pracy.
     Zgodnie z klasyfikacją amerykańską należy do grupy psów pracującyc
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.02.21, 13:50
    Masaż serca wykonany przez ratow-nika medycznego Mana Srivate oca-lił życie małemu słonikowi, który zderzył się z jadącym motocyklem. Do wypad-ku doszło w tajlandzkiej prowincji Chan-thaburi. Stado dzikich słoni próbowa-ło przejść przez drogę i maluch został mocno poturbowany. Na szczęście przy-padkowo w pobliżu był Mana. Pracuje on w służbie zdrowia od 26 lat i wykonał w swoim życiu wiele resuscytacji (RKO), ale ratując ludzi. Jednak ruszył słoniątku na pomoc. – W normalnej sytuacji działam instynk-townie, ale tu byłem zdenerwowany, bo słyszałem nawoływania matki i innych słoni – powiedział Mana. Serce zwierzę-cia zlokalizował m.in. na podstawie filmu obejrzanego na miejscu w internecie. Po 10-minutowej akcji słoniątko wstało. Mat-ka natychmiast po nie wróciła, gdy tylko usłyszała jego wołanie
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.02.21, 19:02
    Zwierzęta bardziej boją się ludzi niż dra-pieżników! Dowiódł tego prosty ekspery-ment przeprowadzony w lasach Wytham Woods w angielskim hrabstwie Oxford shire przez kanadyjskich uczonych z Western University w Ontario. Przyrodnicy odtwarzali odgłosy wydawane przez niedźwiedzie, wil-ki, psy, owce i ludzi, obserwując zachowa-nie mieszkających w ostępach borsuków. Ponad połowa z nich nawet nie wyściu-biła nosa z jamy, dopóki dźwięki ludzkich poczynań nie ucichły na dobre, podczas gdy szczekanie czworonoga lub pomruki-wanie misia jedynie opóźniało ich wyjście na żer. Uczeni tłumaczą, że ten proces nie wróży niczego dobrego. Może spowodować oddalanie się zwierząt od siedzib ludzkich, co wpłynie na lokalny ekosystem i łańcuch pokarmowy, prowadząc w końcu do wygi-nięcia w nim poszczególnych gatunków fau-ny i flory.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.02.21, 19:28
    Sowę jarzębatą (Surnia ulula) po raz pierw-szy w tym roku zaobserwowano w Polsce w okolicach Olsztyna. To niemała ornitolo-giczna gratka, ponieważ w ciągu ostatnich dwóch dekad ptaka tego widziano w naszym kraju zaledwie 50 razy. Gatunek ten zamiesz-kuje tundrę, tajgę oraz lasy iglaste. Zazwyczaj spotkać możemy go na terenie Eurazji: od Norwegii, Szwecji i Finlandii, poprzez Sybe-rię, do Kamczatki i centralnej Azji, a także w Ameryce Północnej. Sowa ta ma doskona-ły słuch – potrafi zlokalizować i wydobyć gry-zonia nawet spod 30-centymetrowej warstwy śniegu. Zazwyczaj żywi się myszami, nornika-mi i lemingami, jednak zdarza jej się zapolo-wać na zdobycz dużo większą od siebie. Spo-śród innych ptaków wyróżniają ją hipnotyczne żółte oczy i znajdujący się na karku rysunek.Sowa jarzębata spod Olsztyna nawet nie zdaje sobie sprawy ze swej ogromnej popu-larności.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 17.02.21, 18:52
    WZORZEC POINTERA.

    1) Ogólny wygląd winien przedstawiać uosobienie siły, połączo nej z subtelnością i szlachetnością linji. 2) Głowa: stosunkowo szeroka między uszami. Linja czołowa zlewa się z linją nosową, tworząc przed oczami wyraźne wgłębienie. Tył głowy silnie zarysowany. Pysk długi i szeroki, tępo zakończony o wydatnych szczękach — wargi nieco opadające. Oczy średnio duże. Kolor oka zależy od koloru maści. Nos szeroki, wilgotny, ciem nego lub cielistego koloru (nos czarny jest wadliwy). Uszy cienkie, nisko osadzone przylegają do policzków i opadają wzdłuż szyi Rys. 59. Pointer pełnej krwi. 3) Szyja wygięła bez podbródka, barki dobrze osadzone. 4) Pierś bardzo głęboka i nie za szeroka. 5) Tułów silnie uwydatniony, niezbyt krótki i dobrze wysklepio- ny, nadnarcze mocno rozwinięte. 6) Nogi: przednie ikościste i muskularne, w tył ciała podane. Skoki tylne muskularne, o wybitnie silnych stawach skokowych. Stoipv okrągłe, mocne, przypominające nieco łapę zajęczą. 7) Ogon silniejszy u nasady, zwężony ku końcowi, nie powi nien być osadzony za nisko i nie powinien być wygięty. 8) Sierść: miękka i jedwabista. 9) Maść: najwięcej poszukiwana biała z bronzową. Pointer pokrywa przeciętnie w polu jeden kim. w dwu minu tach. Gdy weźmiemy pod uwagę, że w ciepłym i pogodnym dniu październikowym, polowanie może się przeciągnąć do siedmiu go dzin, to biorąc teoretycznie, przebędzie on w tym czasie około 180 kim. Żaden koń i żaden chart nie mógłby się więc zmierzyć z pointerem pod wlzględem wytrzymałości.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 18:55
     Rasa i jej nazwa pochodzi ze wschodnich wybrzeży (Nowa Szkocja) Kanady. Drugi człon nazwy wziął się od angielskiego czasownika "to retrieve" – "przynosić" od zadań, jakie spełniają te psy w myślistwie. Retrievery z Nowej Szkocji były używane do polowania na kaczki. Myśliwy zachęcał psa do zabawy na brzegu jeziora, a kiedy zaciekawione ptaki podpływały bliżej, wtedy padał strzał. Zestrzelone kaczki, pies aportował z wody na brzeg.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 18:57
     Wszechstronnie użyteczne, spełniają się w roli psów myśliwskich, jak i psów rodzinnych, do towarzystwa. Zwinne, szybkie i inteligentne, doskonale sprawdzają się w grach i sportach, np. w testach sprawności fizycznej i posłuszeństwa, agility, flyballu czy frisbee.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 19:47
     Podobnie jak nowofundland i landseer rasa pochodzi z południa Nowej Fundlandii. W XVIII wieku była wykorzystywana przez rybaków do pracy na kutrach (psy pomagały przy wyciąganiu sieci, aportowaniu przedmiotów, a nawet ratowaniu tonących). Nazywane były psami św. Jana. Do Europy pierwsze psy tej rasy sprowadził w 1870 lord Malmesbury[8] (błędnie nazywając je "psami z Labradoru"), który razem z snem rozpoczął ich hodowlę w Wielkiej Brytanii.
     To właśnie dzięki brytyjskim próbom hodowli, podejmowanym między innymi przez Earla Malmesbury (1778-1841), ukierunkowanym konsekwentnie na zdolności łowieckie rasy, stała się ona popularna wśród polującej szlachty. Dnia 7. lipca 1903 rasa Labrador Retriever została oficjalnie uznana jako rasa samodzielna przez angielski klub kynologiczny.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 19:48
     Oczy: Średniej wielkości; o inteligentnym, łagodnym wyrazie; brązowe lub orzechowe.
     Uszy: Niezbyt duże ani ciężkie, przylegające ściśle do głowy, osadzone dość daleko z tyłu.
     Zgryz: Szczęka i zęby mocne, z doskonałym, regularnym i kompletnym zgryzem nożycowym, tj. górny rząd siekaczy przykrywa rząd dolny, stykając się z nim.
     Szyja: Gładka, mocna, osadzona w poprawnie ustawionych łopatkach.
     Kończyny przednie: Łopatki długie, ustawione ukośnie. Kończyny przednie o mocnym kośćcu, od łokcia do podłoża proste, zarówno widziane z przodu, jak i z boku.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 19:52
     Labrador retriever to rasa psów żywiołowych, skorych do zabawy, także z innymi psami. Stworzone do pracy w wodzie i aportowania, potrzebują bezpośredniego kontaktu w pracy z człowiekiem. Lubią towarzystwo ludzi. Dobrze tolerują dzieci i są cierpliwe w kontaktach z nimi
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 20:00
     Pierwotnie był użytkowany jako pies myśliwski, aportujący postrzałki, głównie ptaki. Jedną z cech labradora jest umiejętność zapamiętania miejsca upadku kilku postrzelonych ptaków i następnie zaaportowanie jednego po drugim do myśliwego.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 20:02
     Początki golden retrievera są nieco kontrowersyjne. Początkowo wyhodowana do udziału w polowaniach, rasa ta stała się popularną rasą psów rodzinnych. Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii (Szkocja), została wyhodowana pod koniec XIX wieku. Prawdopodobnie goldeny zostały wyhodowane przez lorda Dudleya Mjoribanksa. W 1858 roku lord miał obejrzeć przedstawienie rosyjskiej grupy cyrkowej, którego główną atrakcją były pokazy kilku owczarków o żółtawej maści. Urzeczony ich umiejętnościami lord odkupił je i przywiózł do swojej posiadłości i to one miały być przodkami goldenów. Chociaż historię tę często przytacza się, gdy mowa jest o początkach rasy, większość kynologów uważa ją za mało prawdopodobną. Owczarki charakteryzują się zupełnie innymi cechami niż psy myśliwskie. Związek z tą opowieścią ma jedynie to, że pierwsze goldeny pojawiły się na wystawie pod nazwą rosyjskich retrieverów.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 20:03
     Do 1913 roku psy te były rejestrowane pod nazwą złocisty flat coated (gładkowłosy). Później zaczęto je nazywać żółtymi (yellow) lub złocistymi (golden) retrieverami. Obecna nazwa obowiązuje od 1920 roku. Określenie „golden” związane jest z kolorem sierści. Nazwa „retriever” pochodzi od angielskiego czasownika „to retrieve”, który oznacza odzyskiwać/przynosić. W latach 60. XX wieku brytyjski związek kynologiczny uznał księgi hodowlane Lorda Marjoribanksa za dowód pochodzenia rasy
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 20:03
     Linia amerykańska: psy pochodzące z USA mają barwę od złotej aż po czekoladową, rzadko brązową, lecz nigdy nie mahoniową. Sierść może być prosta lub falowana. Budowa ich ciała jest znacznie delikatniejsza i smuklejsza od ich europejskich kuzynów.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 20:04
     Golden retriever został wyhodowany, by polować na dzikie ptactwo. Obecnie najczęściej jest psem towarzyszącym i ze względu na usposobienie – psem rodzinnym. Psy tej rasy są często szkolone na psy towarzyszące niepełnosprawnym, terapeutów, a z uwagi na doskonały węch – jako psy policyjne (wyszukiwanie narkotyków) oraz ratownicze. Sprawdzają się także w psich dyscyplinach sportowych np. agility, obedience.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 20:07
     Wyżeł niemiecki krótkowłosy to harmonijnie zbudowany pies, szybki w pracy na tropie. Charakteryzuje się wyniosłą postawą o wyraźnej linii, suchą głową, wysoko noszonym ogonem, twardą i błyszczącą szatą. Ma łagodne i zrównoważone usposobienie.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 20:11
     Szare psy myśliwskie znane były w Niemczech co najmniej od 1630 roku. Psa w typie wyżła weimarskiego (maści srebrzystej, mającego bardzo zbliżone rozmiar i budowę) uwiecznił m.in. Antoon van Dyck na obrazie z roku 1631[. Do rozwoju rasy walnie przyczynił się w XIX wieku wielki książę Karol August Weimarski, który w celu poprawienia kroku, węchu i wytrzymałości pierwowzoru wyżła weimarskiego krzyżował go z pointerami, francuskimi psami gończymi i bloodhoundami. Tak powstał wszechstronny pies myśliwski, potrafiący zarówno wystawiać, tropić, jak i aportować zwierzynę. Pierwszy klub rasy powstał w roku 1897. Do 1929 roku hodowla tej rasy była rygorystycznie kontrolowana przez Klub Hodowców Wyżła Weimarskiego i nie zezwalano na jej hodowlę poza granicami Niemiec.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 15:18
     Wzmianki na temat białych psów pasterskich występujących w rejonie Podhala pojawiają się w XVII wiecznej pozycji "Oeconomia ruralis et domestica" autorstwa Kohlera. Tam też jest informacja, że kiedyś psy te nie pełniły funkcji stricte pasterskich, ale były trzymane do obrony stada przed wilkami i złodziejami, stąd była preferowana ich biała szata, która miała je wyróżniać.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 15:19
     Owczarek podhalański jest bardzo starą rasą regionalną. W drodze selekcji uzyskano białe, duże, odporne i odważne psy charakteryzujące się umiejętnością samodzielnej pracy. Zwierzęta hodowano w izolacji geograficznej w rejonie Tatr zarówno po słowackiej jaki polskiej stronie gór. Tradycja mówi, że szczególnie dorodne psy pochodziły z okolic słowackich Liptów, stąd ich regionalna nazwa – liptoki
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 15:21
     Sylwetka – prostokątna; tułów długi, masywny; kłąb wyraźnie zaznaczony; ogon długi i owłosiony, noszony poniżej linii grzbietu; szyja i uda obficie owłosione; kończyny muskularne; głowa mocna, wysoko noszona, oczy i nos ciemne, uszy trójkątne, średnio duże, przylegające.
     Głowa – proporcjonalna, mózgoczaszka z profilu lekko wypukła. Bruzda czołowa płytka, stop wyraźny, ale niezbyt stromo załamany. Kufa mocna, zwężająca się łagodnie, szeroka, tej samej długości lub nieco dłuższa niż mózgoczaszka. Wargi ściśle przylegające, ciemne, zgryz nożycowy, dopuszczalny cęgowy. Wierzchołek nosa czarny.
     Oczy – średniej wielkości, wyraziste, nieco skośnie osadzone, ciemnopiwne. Brzegi powiek ciemne.
     Uszy – osadzone na wysokości zewnętrznego kącika oczu lub nieco wyżej, średniej długości, trójkątne, dosyć grube i mocno owłosione. Przylegają wewnętrzną krawędzią do głowy.
     Tułów – długi i masywny, kłąb wyraźny. Klatka piersiowa głęboka, żebra skośne, nieco płaskie. Grzbiet prosty, szeroki, lędźwie szerokie, dobrze związane, zad lekko spadzisty. Brzuch nieznacznie podciągnięty.
     Kończyny przednie – muskularne, proste, mocne, ale o niezbyt grubej kości. Łopatki skośne, przylegające, śródręcze nieznacznie wysunięte ku przodowi. Łapy duże, zwarte, owalne. Owłosienie między opuszkami.
     Kończyny tylne – proste, umiarkowanie kątowane, nieco odstawione do tyłu, śródstopie ustawione pionowo.
     Ogon – niezbyt wysoko osadzony, noszony poniżej linii grzbietu. W ruchu unoszony ponad tułowiem, ale nie zakręcony. W spoczynku sięga do stawu skokowego, może być lekko zagięty do góry.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 15:22
     Szata tej rasy ma właściwości samoczyszczące. Mocno ubrudzony pies nawet substancjami na bazie olejów dość łatwo sam się oczyszcza. Tę cechę podhalańczyki zawdzięczają zawartej w sierści lanolinie, która chroni psy przed wodą, chłodem, insektami i brudem[7]. Dawniej z sierści owczarków wykonywano przędzę, z której robiono skarpety i swetry.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 16:12
     OWCZARKI ROSYJSKIE

     Jest ich kilka odmian. Najwięcej rozpowszechniony był w Rosji przedwojennej syberyjski owczarek C. f. sibiricus — nie wiele różnią cy się od wilczura okrągło głowy, długo włosy, czarnej, białej lub sza rej maści. Z obszarów przedwojennej Rosji pojawiał się na zachodzie spora dycznie owczarek zwany ,,Łaiką“ — pies średniej wielkości o szpicza stym pysku i takich uszach, z zakręconym do góry ogonem. Pies ten maści wilczej używanym był w Rosji d'o polowań na niedźwiedzie. Na przedwojennych wystawach psów pojawił się również rosyjski Medeljan, pies olbrzymiego wzrostu i ogromnej siły. Okazy tc były bardzo rzadkie i bardzo wysoko cenione. W bolszewickiej Rosji zainteresowanie się psami owczarskiemi zwrasta — podobno organizowane są tam masowe hodowle tych psów T dla eksploatacji ich skór i sierści. Krak bliższych danych i charakter tej książki nie pozwala mi na opisanie psów stref arktycznych, rozsianych po okolicach podbieguno wych. Psy te należałoby również zaliczyć do grupy psów owczarskich. Studjum ich odmian, zwyczajów i charakterystyki stwarza wdzię czy temat dla przyrodńika i pisarza. O amerykańskich psach północy pisze obszernie i pięknie James Oliwer Curwood.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 16:13
     Psy tej rasy są zrównoważone, niezależne, nieufne wobec obcych, czujne, stanowcze i terytorialne – na własnym terenie nie tolerują obcych. Często wykazują skłonności dominacyjne. Mogą sprawiać problemy niedoświadczonemu opiekunowi. Nieumiejętnie prowadzone stają się agresywne.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 16:39
     Głowa o prostych konturach, stop łagodny, kufa mocna i nieco krótsza od czaszki. Zgryz nożycowy. Oczy w kształcie migdałów, barwy czarnej, ciemnobrązowej lub ciemnobursztynowej, osadzone lekko skośnie na wysokości przełomu nosowo-czaszkowego. Nos duży, grzbiet nosa idealnie prosty. Ogon osadzony wysoko.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 16:43
     Po I wojnie światowej i odzyskaniu niepodległości powstały zrzeszenia kynologiczne. Hodowcy i miłośnicy rasy pudel zrzeszeni byli w Polskim Związku Hodowców Psów Rasowych w Warszawie. W literaturze i czasopismach kynologicznych tamtego okresu uznawano pudle za rasę zasiedziałą, zadomowioną i tak powszechną, że nikt tego stanu specjalnie nie akcentował. II wojna światowa przerwała działalność polskiej kynologii, a po wojnie, choć sytuacja polityczna i gospodarcza kraju była trudna, kilka osób powoli zaczęło reaktywować związek kynologiczny. W 1948 roku powstały pierwsze oddziały Związku w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Inowrocławiu, Katowicach i Bydgoszczy oraz ukazał się pierwszy numer "Psa". Zaczęto pudla popularyzować jako psa domowego do towarzystwa, łatwego w hodowli i wychowaniu. W 1954 roku w Warszawie powstała sekcja "pudla i chow-chow", której celem było skupienie miłośników ras. Udzielano wtedy wskazówek dotyczących żywienia, wychowania, pielęgnacji. Ponadto organizowano pokazy rasy i kursy strzyżenia psa. Dwa lata później (1956 r.) po raz pierwszy wydano bezpłatnie rozdawane broszurki pt. Pudel – wzorzec i pielęgnacja. Pierwsza po wojnie Specjalna Wystawa Pudli odbyła się 20 listopada 1960 roku.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 16:47
     We wrześniu 1948 roku zorganizowano I Ogólnopolską Wystawę Psów Rasowych we Wrocławiu, w której uczestniczyły dwa duże pudle, czarny i biały. W 1954 roku powstała w Warszawie sekcja pudla i chow-chowa, a 20 listopada 1960 roku został zorganizowany pierwszy przegląd tej rasy, w którym udział wzięło 40 pudli, w tym 20 dużych, 16 średnich i 4 miniaturowe.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 16:48
     Skóra jest elastyczna, miękka, przylegająca i bez fałd. U pudli czarnych, brązowych, srebrnych kolor skóry jest taki jak barwa umaszczenia, u białych pudli natomiast skóra jest srebrzysta. Pigment ciemny występuje na powiekach, wargach, nosie, dziąsłach oraz podniebieniu. U pudli brązowych i morelowych może być jaśniejszy. Różowe przebarwienia czy kolor inny niż czarny jest wadą.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 16:51
     Pudel Toy to niewielki, elegancki piesek, mający 24-28 cm w kłębie i ważący około 3-4 kg. Jego czaszka jest zaokrąglona, stop niezbyt wyraźny, kufa wydłużona. Uszy długie i płaskie, przylegające do policzków. Oczy w kształcie migdałów, patrzące bystro i czujnie. Zgryz nożycowy, uzębienie mocne i kompletne. Wyraźna bruzda czołowa i grzebień potyliczny (ten ostatni może być słabiej zaznaczony niż u odmiany miniaturowej). Szyja mocna, średniej długości, łukowato wygięta, bez luźnej skóry. Sylwetka kwadratowa, o możliwie zbliżonej długości i wysokości w kłębie. Klatka piersiowa pełna, grzbiet prosty, krótki, nie może być karpiowaty ani łęgowaty. ogon osadzony wysoko. Kończyny proste, równoległe, o dobrze umięśnionych udach. Łapy małe, owalne, o wysklepionych palcach.
     • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 16:57
      Dalmatyńczyk (wyżeł dalmatyński[4], chorw. dalmatinac) – jedna z ras psów, należąca do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych, zaklasyfikowana wraz z rodezjanem do sekcji ras pokrewnych. Zgodnie z klasyfikacją amerykańską należy do grupy psów użytkowych. Typ wyżłowaty[6]. Nie podlega próbom pracy
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 17:01
     101 dalmatyńczyków – powieść autorstwa Dodie Smith z 1956 roku
     101 dalmatyńczyków – film animowany z 1961 roku
     101 dalmatyńczyków – film fabularny z 1996 roku
     101 dalmatyńczyków – serial animowany z 1997 roku
     102 dalmatyńczyki – film fabularny z 2000 roku (Sequel filmu z 1996 roku)
     101 dalmatyńczyków II. Londyńska przygoda – film animowany z 2003 roku, kontynuacja produkcji z 1961 roku
     Psi patrol – Dalmatyńczyk Marshall
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 20.03.21, 22:27
     Khan to doberman, który uratował życie swojej małej opiekunce, 17-miesięcznej Charlotte. Dziewczynka bawiła się na traw-niku, kiedy podpełzła do niej żmija. Siedzą-cy obok pies zauważył niebezpieczeństwo i przerzucił dziecko, chwytając je za pielu-chę. Niestety, okazało się, że żmija ukąsi-ła Khana. Trafił do weterynarza. Na szczę-ście uszedł z tej przygody z życiem. Mama Charlotte jest zdania, że pies odpłacił swym zachowaniem za okazywaną mu miłość. Wcześniej mieszkał z ludźmi, którzy go źle traktowali i został im odebrany
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 30.03.21, 19:11
     Lwica Liberty i tygrysica Tiger Lili to dwie najbliższe przyjaciółki, które zamieszka-ły wspólnie w Noah’s Ark Animal Sanc-tuary. To amerykański ośrodek ratownic-twa i rehabilitacji zwierząt w Locust Grove w stanie Georgia, gdzie znalazło schro-nienie ponad 1500 zwierząt. Lili trafiła tu z jednego z ogrodów zoologicznych, któ-ry nie mógł swej podopiecznej zatrzymać. Pięć lat później dołączyła półtoraroczna wówczas tygrysica z minizoo. Początkowo samice sąsiadowały wybiegami, ale koci-ce wyraźnie do siebie lgnęły, więc posta-nowiono sprawdzić, jak zachowają się, gdy żadna bariera nie będzie ich dzielić. Ist-niały pewne obawy, bo tygrysy to z natu-ry samotnicy i taka przyjaźń w naturalnych warunkach byłaby niemożliwa. Tymcza-sem Liberty i Tiger Lili rzuciły się sobie w ramiona jak stęsknione za sobą rodzo-ne siostry. Choć różnią się usposobieniem, wciąż były nierozłączne. A gdy pewnego dnia Tiger Lili zabrano do dentysty, Liber-ty płakała za nią i nie mogła się uspokoić, dopóki jej współlokatorka nie wróciła.
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 08.04.21, 12:20
     Długość tułowia od rękojeści mostka do guza siedzeniowego nie powinna u psów przekraczać 5%, a u suk 10% wysokości w kłębie. Tył powinien być mocny, klatka piersiowa powinna sięgać za łokieć, przedpiersie dobrze rozbudowane.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 12.03.21, 20:11
    Lamy to zwierzęta roślinożerne, któ-re w sytuacjach stresujących zaczynają pluć w stronę przeciwnika. Starają się tra-fić wrogowi między oczy. Co ciekawe, nie „strzelają” śliną, lecz śmierdzącą wydzie-liną z żołądka. Można je spotkać w Ame-ryce Południowej – w Peru, Boliwii, Argen-tynie i Chile. To zwierzęta juczne.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 17:50
    Ogon

    Jest stosunkowo krótki, lekko szablasty, noszony poniżej linii grzbietu lub równo z nim, nie sięgający poniżej stawu skokowego.
    Gruby u nasady, zwężający się ku końcowi.
    Posiadają tzw. pióro, czyli wydłużoną sierść na ogonie, dłuższą u nasady i skracającą się ku końcowi.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 17:56
    Wszelkie odstępstwa od wzorca rasy są traktowane jako wady, a ich ocena zależy od stopnia, wpływu na zdrowie czy zdolność do pracy. Niektóre wady są traktowane jako dyskwalifikujące w przypadku gdy seter jest agresywny lub znacznie lękliwy. Dodatkowo samce muszą mieć w pełni wykształcone oba jądra, całkowicie w worku mosznowym.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 18:07
    Istnienie w Irlandii czerwonych i czerwono-białych seterów udokumentowane jest już w XVII w. Poza Irlandią mało kto wie o istnieniu dwóch ras seterów irlandzkich. Seter irlandzki czerwono-biały jest niewątpliwie rasą starszą, z której w wyniku świadomej, selektywnej hodowli wyewoluował seter o jednolicie czerwonym umaszczeniu, bowiem dawne "ptaszniki", które przybyły z kontynentu do Irlandii, z całą pewnością nie były jednobarwne. Kiedy na początku drugiej połowy XIX wieku pojawiły się na ringach wystawowych, było wiele nieporozumień odnośnie do ich właściwego umaszczenia, wtedy istniało mniej więcej tyle samo psów czerwonych, co czerwono-białych. Później jednak odmiana mahoniowa stała się znacznie liczniejsza, a w końcu XIX stulecia jednolicie czerwony seter irlandzki usunął w cień setera czerwono-białego, który stał się tak rzadki, że sądzono, iż wyginął. W Irlandii w roku 1944 założono klub, którego celem miało być uratowanie odmiany czerwono-białej. Na wiele się to nie zdało i pod koniec lat 60. XX wieku do księgi hodowlanej wpisywano zaledwie 7 czerwono-białych szczeniąt. Powołano zatem do życia komitet, którego zadaniem było opracowanie planu hodowlanego tej odmiany setera. Rasa znalazła zapalonych miłośników i udało się ją uratować od całkowitego wyginięcia. W 1989 roku FCI uznało setera czerwono-białego jako właściwą i odrębną rasę. Obecnie przedstawiciele tej rasy pojawiają się dość licznie na wielu kontynentach, jednak w Polsce są one mało znane.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 18:16
    Szerokie i umięśnione, uda długie, kości śródstopia powinny mieć odpowiednią długość. Kolana ugięte prawidłowo, stawy skokowe nisko nad ziemią, równolegle, nie mogą być ani zbieżne, ani rozbieżne. Golenie mocne, dobrze umięśnione, o silnych ścięgnach.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 18:19
    Szata jest szorstka, krótka, z gęstym wełnianym podszerstkiem. Umaszczenie występuje od żółtobrązowego do ciemnobrązowego, czasami z małym białym znaczeniem na klatce piersiowej.
    Kolor czarny oraz albinos jest dyskwalifikujący.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 18:48
    Curly coated retriever jest rasą o wiele mniej rozpowszechnioną na świecie, niż inni jego krewni z grupy retrieverów. Pierwszy pies sprowadzony został do Polski z Finlandii w 2003 roku, a pierwsza suka w roku 2006 ze Szwecji.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 20:13
    Pierwszy raz zaprezentowano tę rasę na wystawie psów w Hanowerze w 1879 roku. Wyżeł niemiecki długowłosy został tam przedstawiony wraz z wyżłem niemieckim krótkowłosym jako rodzime rasy niemieckie. Na tej samej wystawie ogłoszono także wzorzec obydwu ras.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 20:29
    Silny, zrównoważony, spokojny i stateczny; w efekcie doskonały pies wystawiający, szczególnie przeznaczony do polowania na drobną zwierzynę i ptactwo. Jest to rasa obdarzona wspaniałym charakterem, posłuszna i inteligentna, o łagodnym i dostojnym wyglądzie.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 20:48
    Pierwszy zapis mówiący o czeskim psie canis bohemicus pochodzi z roku 1348, z czasów panowania Karola IV Luksemburskiego, a wzmianka dotyczy podarku króla dla margrabiego brandenburskiego Ludwika, którym było kilka psów myśliwskich. Pierwsze wizerunki ówczesnego czeskiego psa myśliwskiego pochodzą już z roku 1520. Do roku 1882 odmiana nosiła nazwę czeski pies, w latach 1882-1896 czeski wyżeł, zaś po roku 1896 czeski fousek. Właśnie w 1896 powstaje w Písku stowarzyszenie hodowców rasy, działające do czasów I wojny światowej. Po raz pierwszy wystawiono fouska w roku 1905 na wystawie w Wiedniu i otrzymał tam on tytuł championa. I wojna światowa spowodowała znaczny regres hodowli, do tego stopnia, że rasa stanęła na granicy zagłady. Rozpoczęto proces regeneracji fouska z obcej krwi, sprawdzając uprzednio pochodzenie psów kierowanych do hodowli na podstawie ksiąg rodowodowych (w Austrii fouski rejestrowane były jako wyżły niemieckie szorstkowłose), a jedynym, który nie korzystał w hodowli z psów z importu był Hostička, który uratował rasę od wyginięcia. W 1924 w Czechosłowacji powstał Klub Hodowców Czeskiego Fouska, który działa do dziś. II wojna światowa nie dotknęła rasy, a w 1949 na wystawie w Pradze po raz pierwszy zaprezentowano fouska w pokaźnej ilości. 21 maja 1963 wzorzec rasy został zatwierdzony przez FCI.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 20:52
    Ewald Karel Korthals był twórcą pralinii gryfonów, do której użył szorstkowłosych wyżłów heskich, francuskich gryfonów oraz holenderskich psów wodnych. W 1888 została otwarta księga rodowodowa dla wyżłów niemieckich wyhodowanych przez Korthalsa, a sama hodowla była kontynuowana od 1896 roku przez barona szwajcarskiego Ginginsa d'Eclepens.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 20:54
    Głowa: Kufa nieco krótsza od czaszki oraz nieco większa długość tułowia od wysokości w kłębie to podstawowe proporcje zaznaczone w standardzie rasy. Włos na głowie podobnie jak na cały ciele ma być długi i obfity, oznacza to, że sierść psa opada na grzbiet nosa, broda jest obfita i długa a na całej długości kufy pies ma wąsy. Czaszka psa powinna być szeroka i zaokrąglona, a stop – wyraźny. Nos psa jest stosunkowo duży o szerokim grzbiecie, czarny lub czekoladowy, w zależności od umaszczenia. Wargi powinny być grube, dobrze pigmentowane zakryte długim włosem, podobnie jak w przypadku nosa dopuszczalny kolor pigmentu i krawędzi warg to czekoladowy bądź czarny. Oczy okrągłe, pożądane ciemnobrązowe. Jedną z charakterystycznych cech rasy są uszy, powinny być one nisko osadzone (linia oczu lub niżej), długie (ułożone wzdłuż kufy wraz z włosem powinny sięgać co najmniej 5 cm poza nos, a małżowina sięga dalej, niż kącik warg), szerokie i płaskie, porośnięte długim włosem.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 22:06
    Wychowanie
    Barbet nie jest psem o dominującym charakterze i nie sprawia problemów wychowawczych. Wymaga jednak zapewnienia mu odpowiedniej dawki wysiłku fizycznego i psychicznego. Łatwy w szkoleniu i inteligentny, może brać udział w takich konkurencjach jak: agility, obedience, dock-diving
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 22:58
    Tułów

    prosty i dobrze umięśniony grzbiet. Kłąb zaznaczony. Szerokie i dobrze umięśnione lędźwie. Zad nie przebudowany i nie ścięty. Klatka piersiowa głęboka i sięgająca do łokcia, przedpiersie miernie zaznaczone, żebra daleko zachodzące. Brzuch łagodnie podkasany
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 13.03.21, 23:01
    Z roku na rok ich populacja wzrasta (w Związku Kynologicznym w Polsce jest zarejestrowanych około 1200 psów tej rasy – stan w 2008 r. Coraz częściej i liczniej można je spotkać na wystawach psów rasowych i innych imprezach kynologicznych.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 13:42
    Jego pochodzenie budzi wątpliwości, miłośnicy jamników twierdzą, że pochodzi ze starożytnego Egiptu. Wizerunki psów o długich tułowiach i krótkich nogach pojawiły się na ścianach świątyń. Już w starożytnym Egipcie istniały liczne rasy psów, z których część uwieczniono na płaskorzeźbach i posągach świątynnych. Archeolodzy znaleźli rysunki odpowiadające jamnikowi w świątyni w Bescheb. Naukowcy jednak nie są pewni, czy w tym przypadku chodzi o jamnika, czy o podobnego psa. Pierwsze europejskie wzmianki o jamnikach pochodzą ze średniowiecznych Niemiec. W XIV wieku można było przeczytać: "Psy o krótkich nogach wchodzą o wiele łatwiej pod ziemię niż inne i są bardziej przydatne do polowań na borsuki".
    • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 13:43
     Rozpowszechnienie jamnika w Europie w XVI/XVII wieku zapoczątkowało wielokierunkowy rozwój tej rasy. Jednym z kierunków rozwoju była adaptacja jamnika do warunków zimowych, co objawiło się zmianami we wzorcu (masywniejsze łapy, skrócona kufa, większe uszy), który nie jest akceptowany w wielu krajach europejskich (jedynie w krajach skandynawskich). Jamnik adaptował się z trudem do chłodniejszego klimatu przez wiele dziesięcioleci, co było wynikiem wtórnego, lepszego przystosowania do ciepła.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 13:45
    Jamnik wymaga szczególnej troski i zainteresowania właściciela. Psy te mają szczególne wymagania jeśli chodzi o tresurę i rozrywkę. Wymagają dużo uwagi, w przeciwnym razie mogą stać się agresywne i groźne. Niektóre nie tolerują dzieci. Przy odpowiednim ułożeniu jamnik może bardzo zaprzyjaźnić się z dzieckiem.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 13:45
    Jamniki są postrzegane jako symbol Niemiec. Wizerunek tych zwierząt był wykorzystywany przez rysowników w komiksach politycznych w celu ośmieszenia III Rzeszy. Oficjalną maskotką wybraną przez MKOL na Letnie Igrzyska Olimpijskie 1972 w Monachium został jamnik o imieniu Waldi
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 13:46
    Jamnik krótkowłosy – jedna z ras jamnika. Jest jego pierwotną postacią, która pochodzi od dawnych psów gończych z terenów dzisiejszych Niemiec. Głównym przeznaczeniem jamnika krótkowłosego jest gonitwa za zwierzyną, płoszenie i norowanie, chociaż obecnie jamniki dobrze sprawdzają się jako psy trzymane w mieszkaniach do towarzystwa. Włos krótki, gęsty i gładko przylegający, który nie powinien być zbyt delikatny ani zbyt obfity.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 13:49
    Jamnik szorstkowłosy – rasa psa domowego, najmłodsza odmiana jamnika wyhodowana na początku XX wieku, najprawdopodobniej przez skrzyżowanie jamnika krótkowłosego z szorstkowłosymi pinczerami i terierami. Podobnie jak jamnik krótkowłosy jest uparty i ma bardzo silny instynkt. Jamnik szorstkowłosy jest głównie psem myśliwskim, tzw. norowcem. Ta odmiana jamnika jest wykorzystywana do wypłaszania królików z nor.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 14:02
    WZORZEC RASY: wydany przez niemiecki klub hodowców, z siedzibą w Mo- nachjum: 1) Ogólna charakterystyka: jest to pies średniej wielkości, o dość wydłużonym korpusie, mocny, muskularny, nie pozbawiony przy tern pewnej wyniosłej wytworności. Wysokość psa waha się w grani cach od 55—65 cm. suki zaś 50—60 cm. Do wybitnych jego zalet należy zaliczyć czujność, wierność, przywiązanie, odwagę, nie przekupność i znakomity węch — które to cechy predysponują go do celów ochronnych i do służby bezpieczeństwa. 2) Głowa: wielkość proporcjonalna do wymiarów ciała — su cha, szeroka między uszami. Czaszka lekko wypukła z zaznaczoną brózdą pośrodku. Kości policzkowe niewystające, zlewają się łagodnie z ogólną linją głowy. Płaszczyzna czoła tworzy z grzbietem nosa równoległą, u nasady nosa lekko załamaną linję. Pysk długi i su chy, zwęża się klinowo w szpic, szczęki i uzębienie silne, dobrze za chodzące, wargi ściśle przylegające. Uszy wysoko osadzone, średniej wielkości, szerokie u nasady, kończą się szpiczasto i nastawione są ku przodowi. U szczeniąt tej rasy uszy podnoszą się dopiero w wieku od 4 do 8 tygodni. Oczy średniej wielkości kształtu migdałów, nieco skośne, możliwie ciemnego koloru. Wyraz oczu żywy, rozumny i w stosunku do obcych nieufny. 3) Szyja: silna i muskularna, średniej długości, bez podbródka, w podnieceniu podniesiona — zresztą trzymana prosto. 4) Tułów: pierś głęboka, nie zaszeroka, żebra płaskie, brzuch lekko podciągnięty. Grzbiet prosty i silny, długość grzbietu powinna przewyższać miarę wysokości psa,, (licząc od ziemi do łopatek). Zwie rzęta z krótkiemi grzbietami, z wysokiemi nogami, podlegają dyskwa lifikacji. — Zad szeroki i mocny, opada łagodnie. 5) Ogon: przypominający twardą i zwartą kitę, sięga poniżej isitawu skokowego i jest często na końcu wbok zgięty, zwisa wolno, w podnieceniu i w biegu bywa podniesiony nieco wyżej, lecz nie po nad grzbiet. Od czasu do czasu trafiają się zwierzęta bezogoniaste od urodzenia i tych do dalszego chowu używać nie należy. 6) Nogi: przednie, oglądane ze wszystkich stron — proste, bar ki dobrze przylegające, muskularne. Skoki tylne w goleniach pełne i muskularne. Kość goleniowa z kością stopową tworzy wyraziście rozwarty kąt. Staw skokowy silnie rozwinięty. 7) Stopy: krągłe, krótkie, zwarte i wypukłe — podeszwa twar da, pazury barwy ciemnej, krótkie i mocne. Tak zwany ,,pazur wil czy", czasem się przytrafiający, nie dodaje, ani nie ujmuje nic war tości isztandartu. Ponieważ powoduje on często zaszerokie rozstawia nie tylnych skoków, powinien być raczej usunięty. 8) Maść: czarna, stalowo-szara, szaro-popielata, złocisto-czer- wona, lub kasztanowata. Przypominać może ona też typową maść wil czą z mniej albo więcej uwydatnionym ciemnym nalotem. Białe plamki na piersi i na palcach są u pięknych okazów dopuszczalne, lecz mniej pożądane. Podszycie sierści, za wyjątkiem psów maści czarnej, zawsze jasne. Szczenięta uzyskują właściwą maść dopiero po wykłuciu się włosa górnego. 9) Sierść: rozróżniamy zasadniczo trzy odmiany: twardowłosą, szorstkowłosą i długowłosą. Twardowłosy owczarek posiada sierść krótką, twardą, gęstą i silnie przylegającą. Dłuższym nieco włosem jest pokryte pod brzusze i golenie nóg tylnych, gdzie włos tworzy t. zw. majtki. Gło wa, wnętrze uszu, przody nóg, są owłosione krótko. Szyja — silniej i gęściej. Długość włosu jest rozmaita. Jednostajnie krótką sierść uważać należy za wadliwą. Szorstko-włosy owczarek posiada sierść krótszą od twardo-wło- sego psa. Zasadnicza różnica między niemi jest ta, że na tych czę ściach ciała, htóre u twardo-włosego są pokryte włosem długim, jest szorstko-włosy pies obrośnięty włosem drucianym. Ponadto posiada on szorstko zaznaczone brwi i brodę oraz gładki ogon. W miocie psów twardo-włosych trafiają się czasem szorstko-włose szczenięta.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 14:04
    Hodowlę owczarka niemieckiego budowano na Horandzie i jego potomkach, stosując chów wsobny i ostrą selekcję potomstwa. Nowa krew do chowu wsobnego była wprowadzana przez suki, zawsze jednak pochodzące z użytkowych gniazd pasterskich. W wyniku chowu krewniaczego i upodobań niektórych hodowców do dużych psów hodowla owczarka przybrała w pierwszym ćwierćwieczu XX stulecia nie taki kierunek, jaki obrali założyciele rasy. Około 1925 roku psy tej rasy stały się zbyt wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech postrzeganych przez Stephanitza jako idealne. Notowano ponadto coraz więcej wad charakteru oraz mnożyły się braki w uzębieniu. W roku 1922 Max von Stephanitz wprowadził system regularnych przeglądów licencyjnych, na których analizowano i przeprowadzano surową krytykę każdego kandydującego do rozpłodu psa, z dokładnym opisem i poleceniem, jak go hodować.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 14:04
    W roku 1925 odbyła się we Frankfurcie nad Menem wystawa, na której poddano surowej ocenie owczarki i wyselekcjonowano osobniki, mające mieć od tej pory najsilniejszy wpływ na kształtowanie rasy według założeń von Stephanitza. Zwycięzcą wystawy został pies Klodo von Boxberg.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 14:14
    Dziedziczenie genu długiego włosa
    Osobniki krótkowłose mogą być nosicielami recesywnego genu długiego włosa. Jeśli oboje rodzice krótkowłosi noszą taki gen, wówczas w miocie mogą urodzić się pośród szczeniąt krótkowłosych, szczenięta o włosie długim. Szczenięta długowłose wpisywane są wtedy do ksiąg rodowodowych Owczarków Niemieckich Długowłosych. Urodzone w takim miocie szczenięta krótkowłose mogą, ale nie muszą, nosić w sobie recesywny gen długiego włosa i w kolejnych pokoleniach mogą dawać w połączeniu z nosicielami genu długiego włosa, długowłose szczenięta. W miotach rodziców długowłosych nie mogą pojawić się szczenięta krótkowłose ani w pierwszym, ani w kolejnym pokoleniu. Krzyżowanie osobników długo i krótkowłosych jest zabronione. Współcześnie rodzicom krótkowłosym można wykonywać badania genetyczne na obecność recesywnego genu długiego włosa.U szczeniąt ( 1-2 miesiące) uszy są oklapnięte, co nie jest wadą.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 14:15
    Owczarek niemiecki długowłosy jest psem szybko się uczącym i blisko współpracującym z człowiekiem, którego obecność jest niezbędna w prawidłowym rozwoju psa. Cechuje go duża odwaga, wierność i przywiązanie do właściciela oraz do pozostałych członków rodziny. Nadaje się do mieszkania z dziećmi, lubi się bawić. Sprawdzają się na szkoleniach różnego typu, nadają się jako psy rodzinne, policyjne, stróżujące, ratownicze i obrończe. Są aktywne i ruchliwe, wymagają codziennego zaspokajania tych potrzeb.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 14:30
    Elo – rasa psa, niezarejestrowana w FCI.

    Rasę elo utworzył niemiecki hodowca bobtaili, Heinz Szobries. W 1987 roku wystartowała hodowla psów pod nazwą Elo, do powstania której partycypowały bobtaile, chow chowy i eurasiery. Celem Szobriesa było stworzenie psa wybitnie rodzinnego, przystosowanego do warunków miejskich. Nazwa jest zastrzeżona tylko dla psów hodowanych zgodnie z regulaminem towarzystwa hodowli i badań nad rasą elo.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 14:30
    Selekcji dokonuje się pod względem zachowania wobec dzieci. Ze względu na to, iż hodowla powstała stosunkowo niedawno, jest ona nieustabilizowana, a niektóre osobniki nie odpowiadają jej założeniom. Podjęto także próby stworzenia odmiany mniejszej, powstałej z krzyżowania: pekińczyka, szpica małego i elo oraz krótkowłosej (krzyżowanie z udziałem dalmatyńczyka).
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 14:33
    Budowa
    Briard jest psem formatu prostokątnego, muskularnym i zwinnym. Posiada on charakterystyczne podwójne ostrogi (wilcze pazury) na tylnych kończynach – specyficzna cecha rasy. Uszy do niedawna kopiowano, obecnie coraz częściej pozostawia się naturalne, ogon briarda jest zakończony tzw. „fajką”, powinien być noszony nisko
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 14:36
    OWCZARKI HOLENDERSKIE

    Zbliżone są one wyglądem do niemieckich owczarków. Wystę pują w trzech zasadniczych odmianach, gładko, długo i szorstko-wło- sej. Najwięcej ciekawy je ; st typ s zo rstko - włos ego owczarka, przedsta wiający psa średniej wielkości o wyrazistym pysku i pięknych trójkąt nych uszach, zbudowanego silnie i proporcjonalnie. Psy te posiadają wybitnie inteligentny wyraz oczu i duże czarne lśniące nosy. Maści są przeważnie czerwonej, bronzowej, stalowej lub czarnej.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 14:47
    W 1891 roku profesor Adolf Reul z Belgijskiej Szkoły Nauk Weterynaryjnych zainicjował proces selekcjonowania (z 8 uznawanych wówczas standardów) 4 głównych linii hodowlanych uzyskując jeden podstawowy typ o 4 maściach i rodzajach szaty, obecnie uznawanych za odrębne rasy lub za odmiany owczarka belgijskiego, w zależności od narodowego klubu danego kraju. Są to:
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 14:48
    Owczarki belgijskie to rasa dość trudna przez swoją silną potrzebę ruchu, dlatego nie jest polecana początkującym hodowcom. Są to psy bystre, inteligentne i bardzo czujne, skore do współpracy. Zaliczane są do psów obronnych
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 14:50
    Z uwagi na dużą sprawność, dzielność oraz wyśmienity węch, groenendaele służą w policji. Ponadto są znakomitymi tropicielami, ratownikami oraz przewodnikami niewidomych.
    Przedstawiciele tej rasy osiągają sukcesy w "psich" sportach, m.in. w agility.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 15:21
    Wady dyskwalifikujące Przodozgryz, tyłozgryz, słabo zaznaczona krawędź czołowa, spiczasty pysk, znaczne braki zębowe, owłosienie kędzierzawe lub jedwabiste, brak podszycia, łaciatość, usposobienie nerwowe, lękliwe lub zdecydowanie napastliwe.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 16:38
    Słowo pfudel w języku starogermańskim oznaczało kałużę, we Francji psy tego typu nazywano barbetami ze względu na ich kosmate brody. Z historii tej rasy wyłania się opinia dotycząca pochodzenia z Islandii, skąd sprowadzano na Stary Kontynent średniej wielkości psy zaganiające, krzyżowane następnie z psami myśliwskimi. W ten sposób otrzymywano osobniki o kosmatym włosie (czyli włosie pierwotnym dla pudla), który w związku z pełnionymi funkcjami przez te psy (dowodnymi) odpowiednio strzyżono. Nieprzypadkowo, w związku z tym faktem, klasyczne strzyżenie pudla najbardziej przypomina dawne przeznaczenie tych zwierząt. O ile islandzkie korzenie pudla są jedynie hipotezą, o tyle pewne jest, że w XVI wieku rasa ta była już powszechnie spotykana w Niemczech. Jej przedstawiciele byli tam używani do polowań na ptactwo wodne. Pierwszy wzorzec rasy został opracowany w roku 1880.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 16:39
    Ze względu na specyfikę włosa u tej rasy (podszerstek wyrasta ponad włos okrywowy, zwija się przez to spiralnie lub tworzy kędziory), aby uzyskać pożądany wygląd, konieczna jest regularna i staranna pielęgnacja. Nawet psy niebiorące udziału w wystawach i strzyżone "na owieczkę" zamiast "na lwa" trzeba strzyc raz na 2-3 miesiące i systematycznie, bardzo dokładnie czesać. Pyszczek i łapy goli się raz na dwa tygodnie.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 16:40
    U psów tej rasy występuje średnie ryzyko wystąpienia, często tragicznego w skutkach, skrętu żołądka. Przeżycie psa w takim wypadku zależne jest od jak najszybszego udzielenia mu pomocy przez weterynarza. Skrętowi żołądka można do pewnego stopnia zapobiegać dzięki umieszczeniu miski psa na podwyższeniu oraz niepozwalaniu mu na wysiłek fizyczny bezpośrednio po posiłku. Poza skrętem żołądka pudlowi dużemu grozić może także dysplazja stawów. Ogólnie rzecz biorąc są to jednak psy zdrowsze i bardziej odporne niż pozostałe rasy pudli.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 16:42
    Pudle należą do grupy psów pochodzących od psa pierwotnego Canis familiaris intermedius. Był to pies średniej wielkości, którego szczątki pochodzące z epoki brązu (ok. 1600 lat p.n.e.) odnaleziono w Szwajcarii, Austrii i Czechach. W Europie pudle (ang. poodle, barbette) są znane od kilkuset lat. Ich nazwa pochodzi od starogermańskiego słowa "puddeln", co oznacza pluskać się w wodzie. W XV wieku powstawały pierwsze wizerunki pudli w sztuce, głównie malarstwie, stad wniosek, że musiały być już w tym okresie znane jako typ psa. Pudle początkowo były wyspecjalizowanymi psami myśliwskimi do polowań wodnych.
   • madohora Re: TO JEST WĄTEK DLA ZWIERZĄTEK 14.03.21, 16:45
    Szata pudli jest gęsta, wełnista, kędzierzawa tworząca po rozczesaniu runo jednolite na całym ciele. Umaszczenie pudli powinno być jednolite, bez łat czy plam. Można wyróżnić pięć rodzajów umaszczenia pudli:

    biały,
    czarny,
    brązowy – czysty, dość ciemny, jednolity i ciepły odcień, który nie może przechodzić w kolor beżowy ani jaśniejsze kolory.
    srebrny – nie może przechodzić w czerń lub biel,
    morelowy (apricot) musi być jednolity. Nie może być zbliżony do koloru beżowego lub kremowego, ani rudego, kasztanowego, brązowego lub ich odcieni.