Dodaj do ulubionych

BRONIĄ LASU PRZED HIPERMARKETEM !!!

06.05.05, 12:11
W Bielsku-Białej powstaje kolejny hipermarket. Władze miasta nie zgodziły się
na jego budowę, ale wojewoda śląski uchylił zakaz i budowa ruszyła. Okoliczni
mieszkańcy boją się, że wskutek budowy zostanie zniszczony pobliski, ulubiony
przez nich lasek wiązowy, miejsce ich spacerów i wypoczynku – pisze „Dziennik
Zachodni”.
Mimo sprzeciwu władz miejskich, za przyzwoleniem wojewody powstaje
hipermarket, usytuowany między ogródkami działkowymi „Kolejarz” a drogą do
lotniska w Aleksandrowicach. Budowa odbywa się tuż obok tzw. lasku Bathelta,
zagradzając drogę do niego. Jednak nie tylko tymczasowy brak dostępu do lasku
wywołuje niepokój – okoliczni mieszkańcy obawiają się, że wskutek prac
budowlanych zostanie zniszczony ekosystem tego miejsca.
Lasek Bathelta to rzadko występujące skupisko wiązów (na ogół drzewa te rosną
pojedynczo), których większość ma ponad 80 lat. Powierzchnia lasku wynosi ok.
2 hektarów. Stanowi on popularne miejsce wypoczynku mieszkańców dwóch
pobliskich osiedli. Teren lasku został przekazany w użytkowanie ogródkom
działkowym „Kolejarz”. Działkowcy dbają o lasek, m.in. regularnie urządzając
akcje sprzątania tego terenu.
Temu miejscu zagraża budowany wielki sklep, powstający wbrew woli
przedstawicieli lokalnej społeczności (to swoją drogą znamienny przykład
tego, jak w Polsce wygląda samorządność i komu służy prawo). Ogrodzenie
budowy sprawiło, że już teraz do lasku trudno jest dotrzeć – zagrodzono
wszystkie drogi i ścieżki prowadzące do tego miejsca, więc np. matki z
dziećmi w wózkach już tam nie dotrą. Ale to nie koniec problemu – zezwolono
na wycinkę części drzew na obrzeżach lasku, a wykopy wykonane na potrzeby
budowy placówki handlowej dotarły na skraj lasku. Działkowcy i mieszkańcy
obawiają się, że te wykopy spowodują drenaż wód gruntowych, a w efekcie
odwodnienie lasku i zaburzenie równowagi ekosystemu.
Jak widać, globalny wielki handel nie tylko drenuje lokalną społeczność z
pieniędzy i niszczy miejsca pracy w drobnym handlu, ale także bez pardonu
dewastuje lokalne ekosystemy i pogarsza jakość życia mieszkańców. Tak wygląda
prawdziwa twarz „rozwoju”...

Obserwuj wątek
    • Gość: Pamiętliwy Re: BRONIĄ LASU PRZED HIPERMARKETEM !!! IP: 62.233.230.* 07.05.05, 01:36
      Kolej rzeczy jest chyba taka: najpierw inwestor musi złożyć wniosek do Urzedu
      Miejskiego (w tym przypadku w Bielsku - Białej)o wydanie decyzji o warunkach
      zabudowy i zagospodarowania terenu. Jesli uzyska taka decyzję pozytywna dla
      siebie i żadna ze stron nie odwoła od niej do Samorządowego Kolegium
      Odwoławczego to decyzja staje sie prawomocna. Nastepnie inwestor składa
      wniosek o wydanie pozwolenia na budowę.Jesli otrzyma decyzje o odmowie wydania
      pozowlenia na budowę ma prawo odwołania się do Wojewody Śląskiego, co widocznie
      uczynil, a Wojewoda znalazl podstawy do uchylenia decyzji wydanej w Bielsku -
      Bialej.
      I tu chciałabym uzyskac odpowiedź na pytanie : kto (personalnie)i dlaczego
      wydał te pozytywna dla inwestora decyzję o warunkach zabudowy, o której
      napisałem na wstepie? Może to nie Wojewoda Śląski złamał prawo, a złamano je w
      Bielsku - Białej odmawiając wydania czegoś co wcześniej przyrzeczono? Gdzie
      byli ci obrońcy lasku w czasie gdy mogli odwołać sie od decyzji o warunkach
      zabudowy?
      Szlag może trafic czlowieka gdy wiskają mu półprawdy. To tak jak by mi kobitka
      mówiła, że w polowie jest dziewica, a w polowie nia nie jest - w zalezności od
      okoliczności (politycznych).
        • Gość: Pamiętliwy Re: BRONIĄ LASU PRZED HIPERMARKETEM !!! IP: 62.233.230.* 07.05.05, 02:14
          Do Eryka - gdy bede chciał zaczac jakis watek, to najpierw sprawdze
          podstawowe informacje dotyczące tematu, a nie bede powolywal sie na autorow
          wierszowek. Nie ja temu watkowi dalem poczatek. Kto zaczal niech wyjasni do
          konca. No chyba, ze to forum to forma zastepcza magla lub politycznego szamba.
          Serdecznie dziekuje ci za znaczacy, wiele wyjasniajacy wklad do dyskusji.
          • Gość: radny józef Re: BRONIĄ LASU PRZED HIPERMARKETEM !!! IP: 195.116.105.* 09.05.05, 13:25
            do dyskusji - nikt nie chciał ustalić faktów to ja pozwolę sobie na ich
            podanie. dezyzje wzizt wydał UM wydział UA (UA 7331-6/99/03/JT) decyzję o
            pozwoleniu na budowę obietku przy ul. Cieszyńskiej wydał ten sam urząd i ten
            sam wydział (UA 7353-6/31/04/RD) decyzja i powolenie na budowę zostało wydane
            na firmę Concepta z Poznania.
            pozdrawiam jóżef heczko
            • Gość: Pamiętliwy Re: BRONIĄ LASU PRZED HIPERMARKETEM !!! IP: 62.233.230.* 09.05.05, 17:47
              Dziekuje radnemu Jozefowi za konkretna odpowiedz.
              Pytam Witomira, ktory zapoczatkował ten watek: skoro warunki zabudowy i
              pozwolenie wydal Urzad Miejski w Bielsku - Bialej, to chyba Wojewoda Slaski nie
              miał co uchylac i ponownie wydawac. Dlaczego do niego pretensje?
              Niby wszyscy w tym samym jezyku mowia i pisza, a jednak sensu i prawdy trudno
              sie doszukac.
              • witomir Re: BRONIĄ LASU PRZED HIPERMARKETEM !!! 10.05.05, 01:24
                Urzędujący prezydent Bielska, Jacek Krywult, popierany m.in. przez część
                lokalnych środowisk kupieckich, złożył przed wyborami deklarację, że nie
                pozwoli na powstanie nowych hipermarketów. I słowa, co w Polsce zdarza się u
                decydentów rzadko, dotrzymał – konsekwentnie blokował w miarę swoich możliwości
                budowę kolejnych placówek wielkiego handlu.
                Wysiłki władz miasta na nic się jednak nie zdały, gdyż wszyscy, którym
                odmówiono wydania zgody na budowę hipermarketu, odwołali się od tej decyzji do
                wyższej instancji, czyli do wojewody śląskiego. Wojewoda zaś zanegował decyzje
                władz miasta i zezwolił na budowę hipermarketu. Władze wojewódzkie tłumaczą to
                tym, że w decyzjach prezydenta Bielska-Białej były błędy formalne, które
                sprawiły, iż jego decyzje musiano zanegować. Jest to oczywisty blef, gdyż jak
                trafnie zauważa „Dziennik Zachodni”, wojewoda miał trzy możliwości: podtrzymać
                decyzję władz Bielska, odrzucić ją lub skierować do ponownego rozpatrzenia – i
                to właśnie ta trzecia opcja jest najczęściej stosowana, gdy decyzja władz
                miasta zawiera uchybienia formalne.
    • Gość: Pamiętliwy Re: BRONIĄ LASU PRZED HIPERMARKETEM !!! IP: 62.233.230.* 10.05.05, 08:40
      • Re: BRONIĄ LASU PRZED HIPERMARKETEM !!! IP: 195.116.105.*
      Gość: radny józef 09.05.2005 13:25 + odpowiedz
      do dyskusji - nikt nie chciał ustalić faktów to ja pozwolę sobie na ich
      podanie. dezyzje wzizt wydał UM wydział UA (UA 7331-6/99/03/JT) decyzję o
      pozwoleniu na budowę obietku przy ul. Cieszyńskiej wydał ten sam urząd i ten
      sam wydział (UA 7353-6/31/04/RD) decyzja i powolenie na budowę zostało wydane
      na firmę Concepta z Poznania.
      pozdrawiam jóżef heczko
      PRZEDWCZESNE PODZIEKOWANIE
      Po pierwsze - pospieszylem sie z podziekowaniem dla pana radnego. Otoz
      zacytowana wyzej jego odpowiedz nie jest w pelni prawdziwa. Urzad Miejski w
      Bielsku-Bialej wydział UA decyzja UA 7353-6/31/04/RD o d m o w i l
      wydania pozwolenia na budowe, a nie wydał pozwolenie na budowe - jak napisal
      pan radny. Wojewoda Slaski skorzystal ze swoich uprawnien i to on wydał
      pozwolenie na budowe.
      Po drugie, w moim rozumieniu, nie powstaje tam hipermarket czyli obiekt o
      powierzchni rownej np. Tesco czy Auchan.
      Po trzecie - na tym forum najlepiej widac jak mozna manipulowac informacjami.
      Jedni robia to świadomie, inni z glupoty i/lub niecheci do rzetelnego
      wykonywania swojego pracy.
      • Gość: radny józef Re: BRONIĄ LASU PRZED HIPERMARKETEM !!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.05.05, 10:32
        informacje uzyskałem od pana inz dudka oraz ditricha z wydziału urbanistyki.
        zadałem pytanie kto wydał decyzję wzizt i kto wydał decyzje o pozwoleniu na
        budowę odpowiedź jaką uzyskałem w rozmowie telefonicznej wskazała mi komkretne
        numery decyzji. nie mamipulowałem i nie zamierzam tego zrobić. jesli pamiętliwy
        jest tak bardzo dociekliwy to może zweryfikuje moje informacje. osobiście
        sprawdzę te decyzję jak będe w ratuszu i podam.
        józef heczko
        • Gość: Pamiętliwy Re: BRONIĄ LASU PRZED HIPERMARKETEM !!! IP: 62.233.230.* 10.05.05, 12:23
          Panie radny Jozefie, prosze nie brac wszystkiego do siebie. Po prostu denerwuje
          mnie brak dbałosci o rzetelnosc informacji poczawszy od tego redaktora, ktory
          nie odroznia hipermarketu od sklepu osiedlowego, poprzez tych ktorzy te
          informacje powtarzaja /kolportuja/, a skonczywszy na tych, ktorzy ktorzy
          blednej/nieprawdziwej, nierzetelnej/ informacji nie potrafia / nie chca, nie
          moga/ sprostowac. Zawsze uwazalem, ze po pierwsze fakty to fakty, a po drugie
          ze kazdy ma prawo do wlasnego ich komentowania, ale nie do przeinaczania.
          Po trzecie mam dosc. Zegnam to forum i szanownych forumowiczow. Gdy najdzie
          mnie ochota na plotki kupie jakies kolorowe pisemko lub pojde do nabliszego
          magla.Zycze powodzenia w owocnych dysputach.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka