Dodaj do ulubionych

Radmor połączy państwa NATO

22.11.09, 11:49
Sława!
www.rp.pl/artykul/9211,395225_Radmor_polaczy_panstwa_NATO.html
Te właśnie radiostacje R — 35010, to dziś najmniejsze i najlżejsze
wojskowe środki łączności przeznaczone do indywidualnego użytku na
świecie

Forum Słowiańskie
gg 1728585
Obserwuj wątek
    • browiec1 Re: Radmor połączy państwa NATO 22.11.09, 21:38
      A czemu wstod tych producentow wiodacych nie ma Niemcow?Poza tym
      radmor to badziew, w koncu istnieje w kraju montowni.Badziewne sa
      tez te radiostacje,przeciez nie konstruowal ich ostatni zdolny
      polski konstruktor bo swego czasu wyjechal do RFN:)
      • bmc3i Re: Radmor połączy państwa NATO 22.11.09, 22:25
        browiec1 napisał:

        > A czemu wstod tych producentow wiodacych nie ma Niemcow?Poza tym
        > radmor to badziew, w koncu istnieje w kraju montowni.Badziewne sa
        > tez te radiostacje,przeciez nie konstruowal ich ostatni zdolny
        > polski konstruktor bo swego czasu wyjechal do RFN:)


        Radmor jest bardzo dobra spolka - juz za PRL-u byl. Kiedys miec wieże radmora,
        to byl luksus. Ówczesna dzierżoniowska Diora, to pzzy Radmorze byl Golf przy
        Mercedesie.
        • browiec1 Re: Radmor połączy państwa NATO 23.11.09, 00:13
          Cos ty,za PRL moze tak,ale teraz to sa tylko montownie,a i to co w
          Radmorze to pewnie patenty ktore tluka na maszynach sprowadzonych z
          Niemiec.Bo jakbys nie wiedzial,przemysl to nie tylko produkty ktore
          widzuisz w sklepie,ale przede wszystkim maszyny do ich produkcji
          itd...:)
          • maciekqbn Re: Radmor połączy państwa NATO 23.11.09, 00:33
            Nie do końca masz rację...

            Nowoczesne radiostacje to tzw. Software Defined Radio.
            A tam, jak sama nazwa wskazuje, większość know-how to właśnie software, hardware
            może być produkowane choćby w Chinach. Ważne, że oprogramowanie jest z Radmoru
            (czyli polskie).
            • browiec1 Re: Radmor połączy państwa NATO 23.11.09, 00:36
              "Chopie" toz ja sobie jaja robie,piszac stylem krytykujacego
              wszystko co polskie Jorla:))
            • marek_ogarek Re: Radmor połączy państwa NATO 23.11.09, 14:41
              > A tam, jak sama nazwa wskazuje, większość know-how to właśnie
              software, hardwar
              > e

              Tyle ze projektowanie HW dzis coraz bardziej przypomina
              programowanie SW :)
    • jorl Re: Radmor połączy państwa NATO 29.11.09, 18:22
      Coz, pare pieterek ociekajacych ignorancja. A wiec kazdy po kolei.

      browiec1 napisał:

      > A czemu wstod tych producentow wiodacych nie ma Niemcow?Poza tym
      > radmor to badziew, w koncu istnieje w kraju montowni.Badziewne sa
      > tez te radiostacje,przeciez nie konstruowal ich ostatni zdolny
      > polski konstruktor bo swego czasu wyjechal do RFN:)

      Niemcy budouja duzo elektroniki. naprawde b1. tez i wojskowej. Czy radiostacje?
      Moze sie tym zajme, ale wielkiego to nie ma znaczenia. jak co duzo innych buduja.
      Zdolny konstruktor? To o mnie? Znalem w Polsce paru innych zdolnych. Z tym ze po
      wybuchu kapitalizmu soknczyli konstruowanie. Bylo juz niepotrzebne. W Polsce. Ja
      wyjechalem i tylko dlatego konstruuje dalej.

      Teraz Montownie im. Balcerowicza a Radmor. A wiec ciekawa sprawa. Pochwalacze
      Mantowni im. Balcerowicza jako dobrego rozwiazania dla Polski wlasciwie nie wiem
      dlaczego chwala Radmor. Ogromna liczba fabryk jak Radmor w latach 90tych padla w
      Polsce na pysk. I tez Ty drogi b1 uwazasz to za sluszne bo podoba sie Tobie (i
      wielu innym) przemysl oparty ma Montowniach im. Balcerowicza a wiec dlaczego
      nagle Radmor sie Tobie tez podoba? Czym sie rozni od tysiecy fabryk w Polsce
      ktorych slusznie padlo? Ostatnio stocznie np?
      Ale prawda jest taka ze Radmor tez powinien pasc. Z tym ze byl poparty
      zamowieniami wojskowymi czyli panstwowymi. I tylko dlatego nie padl.
      Zadna sztuka. Z tym ze zmniejszyl sie radykalnie. Ja Radmor znalem osobiscie.
      Pracowalem w fabryce ktore byla kiedys "Radmorem". I wiem jak niewiele teraz
      robia. W porownaniu do swojej komunistycznej przeszlosci. A co robia? Buduja na
      licencji radiostacje wojskowe. To radyjko ktore jest Radmor mistrzem Swiata i
      Okolic ma zasieg "jak cie widze to Cie slysze". Nikt takiego po prostu nie
      buduje. Ale w sam raz do samodzielnego konstruowania. I tez tylko na
      zamowienia panstwowe.
      Jakies cywilne tez buduja. Zapewne tez licencja. O innych bedzie nizej.



      bmc3i napisał:
      >
      > Radmor jest bardzo dobra spolka - juz za PRL-u byl. Kiedys miec wieże radmora,
      > to byl luksus. Ówczesna dzierżoniowska Diora, to pzzy Radmorze byl Golf przy
      > Mercedesie.

      No i co z tego? Dalej buduja te wieze? Te Mercedesy? Inni ludzie jak w innych
      fabrykach? Ktore tysiacami w Polsce padly? Buduja na licencji na zamowienia
      panstwe. Ci konstruktorzy od tej wezy Mercedesa na poczatku lat 90tych
      wyladowali na bruk. Z calym swoim know-how. Won, niepotrzebni.
      A fabryka gdzie ja pracowalem, widzialem wlasnie tego lata, jest zaorana. Plot,
      dzura w ziemie, bedzie zapewne jakas budowa. Domu, sklepu?




      maciekqbn napisał:

      > Nie do końca masz rację...
      >
      > Nowoczesne radiostacje to tzw. Software Defined Radio.
      > A tam, jak sama nazwa wskazuje, większość know-how to właśnie software, hardwar
      > e
      > może być produkowane choćby w Chinach. Ważne, że oprogramowanie jest z Radmoru
      > (czyli polskie).

      Nastepny specjalista sie odezwal. A moze powiesz gdzie bylo to hardware
      produkowane w Chinach skonstrowane? Bo sie przeslizgeles nad taka wazna
      sprawa jak skonstrowanie hardware. Wiec jak? Ktos zadzwonil do Chin,
      wyprodukujcie jakies tam hardware bo ja chce software pisac? A Chinczyk
      "tak jest"! I przyszlo paczka z Szanghaju?
      Nie drogi macku, wlasnie hardware zbudowac jest najwieksza sztuka. napewno w
      radiostacji. To sa skaplikowane wzmacniacze o wysrubowanych parametrach,
      generatory do tego mikroprocesory sterujace nimi. To wszystko na malych poborach
      z zasilania i dopiero mozna software pisac. I to software sterujace bezposrednio
      praca tych wielu mikrokontrolerow w radiostacji musi byc pisane rownolegle do
      konstruowania hardware. Ze nie wspomne juz o projektowniu ASIC do tych
      radiostacji. Swiat jest najpierw analogowy, odpowiednie przetwarzanie sygnalow
      aby mogly byc obrabiane cyfrowo jest wielka sztuka. I wymaga naprawde wiedzy
      elektronika. Inzyniera.

      Spojrzalem na strone Radmoru. Stamtad odpisales zapewne ten zwrot Software
      Defined Radio
      . Poszukuja programisty od C/C++. Czyli informatyka czyli nie
      programujacego na poziomie hardware a juz na poziomie czlowiek-maszyna. Czyli
      cos co sie ma ladnie wyswietlic na ekranie. Najmniej wazna sprawa. i wymagajca
      najmniejszej wiedzy w radiostacji. Zapewne Radmor dostal z innej zachodniej
      firmy zamowienie na klepanie kodu do nie swojej radiostacji. Wyrobnicy. To
      najmniej odpowiedzialne. Ale to mozna tez spieprzyc oczywiscie.




      marek_ogarek napisał:

      > Tyle ze projektowanie HW dzis coraz bardziej przypomina
      > programowanie SW :)

      marek ja wiem ze Ty tluczesz kody do PC. I do tego niezwiazane ze technika a
      zapewne z ksiegowoscia czy cos podobnego.
      Ja konstruuje tez i hardware jak i pisze programy. Oczywiscie ze wlaczem PC jak
      konstruuje harware. W koncu obliczenia sie tez prowadzi na PC, plytki sie na PC
      projektuje, symulacje tez na PC. Programownie mikrokontrolere na PC, FPGA na PC.
      Ale do tego trzeba wiedzy tej inzynierskiej a nie programisty(poza
      programowaniem naturalnie). Bo sie caly czas obraca na poziomie hardwaru,
      sygnalow analogowych, czasowych. A nie programu dla ksiegowej na PC. Gdzie czas
      niewazny. Jak sie by tak klepalo kody jak ci programisci od ksiegowych to by za
      radiostacja czeba bylo wozek z akumulatorem ciagnac bo co PC programisci pisza
      10razy za duze kody. I 10 razy za wolne. wtedy czeba ogromne procesory i wozek z
      akumulatorem.

      Azeby troche zrozumiec co to jest radiostacja, jaki udzial ma hardware mozna
      zajrzec do NTW z wrzesnia tego roku. Ciekawy artykul o sytemie rozpoznania
      elektronicznego Gunica. I naprawde hardware tam bylo trudne. Do zbudowania.
      Oczywiscie i software jest tam ale hardware podstwa. I to zrobione w Polsce. Nie
      jestem taki jak b1 mawia. Uznaje cos porzadnego. Potrafie ocenic zakres pracy.
      Ale tez wiem co jest trudne a co latwiejsze.


      Pozdrowienia


      • ignorant11 jorlowe zawansowanie techniczne 29.11.09, 19:10
        Sława!

        Bo sie caly czas obraca na poziomie hardwaru,
        sygnalow analogowych, czasowych. A nie programu dla ksiegowej na PC.

        Na poziomie " sygnalow analogowych"
        :)))


        Forum Słowiańskie
        gg 1728585
      • ignorant11 rozumiecie jorlowy bełkot?? 29.11.09, 19:27
        Sława!

        czy ten facio skończył chocby podstawówke?

        A moze oni w rasiji maja na takim poziomie uniwersytety???

        No powiedz jorl/misza!

        Forum Słowiańskie
        gg 1728585
        • jorl Re: rozumiecie jorlowy bełkot?? 29.11.09, 19:37
          OK, ja wiem, za trudne. Powinienem wiedziec.

          Pozdrowienia
          • billy.the.kid Re: rozumiecie jorlowy bełkot?? 29.11.09, 20:22
            no coś ty,głupolkowi chcesz coś wytłmaczyc???????
            • browiec1 Re: rozumiecie jorlowy bełkot?? 03.12.09, 21:15
              Przeciez Jorl pisal do I11 a nie do ciebie.
      • browiec1 Re: Radmor połączy państwa NATO 03.12.09, 21:14
        No to po kolei,bo widze ignorancja cieknie(a inni niech sami
        odpowedza):
        -wiem ze Niemcy buduja duzo elektroniki,ale co w zwiazku z tym?czy
        ja napisalem ze nie produkuja elektroniki?
        -nigdzie nie pisalem ze podoba mi sie przemysl montowni,jest to
        jeden z dzialow gospodarki i tyle.Potrzebne sa tak te twoje
        montownie jak i zaklady typu PCO czy Radmor.To twoj wymysl ze w
        polsce sa tylko montownie.
        -czymu jedni padli slusznie inni nie?Ano dlatego ze czesc jako
        nierentowna(w NRD tez po jego upadku),czesc finansowano jak radmor i
        stocznie.radmor potrafil cos z tym zrobic,stocznie jedynie wybrac
        idiotow do zwiazkow.I tyle.A niemiecki przemysl wojskowy jest juz w
        ogole cudownie dotowany zamowieniami,nie pamietasz ile miliardow
        euro poszlo w tym roku na zamowienie ratujace zaklady?
        A z tymi radyjkami jak sugerujesz badziewnymi/budowanymi na licencji
        prosilbym o jakies udokumentowanie,bo stwierdzenie "ja wiem" jest
        dla mnie w tym wypadku bezwartosciowe.
        • habeas_corpus Re: Radmor połączy państwa NATO 04.12.09, 10:12
          browiec1 napisał:

          > A z tymi radyjkami jak sugerujesz badziewnymi/budowanymi na licencji
          > prosilbym o jakies udokumentowanie,bo stwierdzenie "ja wiem" jest
          > dla mnie w tym wypadku bezwartosciowe.

          Mówił mu jeden Niemiec, który zna jednego Polaka.
    • jorl b1 05.12.09, 17:41
      browiec1 napisał:

      > No to po kolei,bo widze ignorancja cieknie(a inni niech sami
      > odpowedza):
      > -wiem ze Niemcy buduja duzo elektroniki,ale co w zwiazku z tym?czy
      > ja napisalem ze nie produkuja elektroniki?

      No to sie musze skorygowac. I Niemcy buduja radiostacje. Wystarczy wejsc na strone Rohde&Schwarz i poszukac. Dla niekumatych podaje link do pdf z opisam nowoczesnej radiostacji taktycznej. R&S

      www2.rohde-schwarz.com/file_11589/M3TR-family_bro_en.pdf
      A tu do wyboru do koloru:

      www2.rohde-schwarz.com/en/products/secure_communications/tactical_radiocommunications/?_view=downloads&downloadtype=19
      Nigdy sie tym za dokladnie nie interesowalem, oczywiscie ogolnie wiem ze w kazdej dziedzinie Niemcy sa niezli, w koncu duzy i nowoczesny kraj, a wiec i radiostacje robia. I duzo innych z elektroniki wojskowej. Tez naturalnie i cywilnej.


      > -nigdzie nie pisalem ze podoba mi sie przemysl montowni,jest to
      > jeden z dzialow gospodarki i tyle.Potrzebne sa tak te twoje
      > montownie jak i zaklady typu PCO czy Radmor.To twoj wymysl ze w
      > polsce sa tylko montownie.

      tak? To nie masz pojecia jak wyglada nowoczesny przemysl. Taki jaki jest w krajach zachodnich. W fabrykach sa biura konstrukcyjne ktorych produkty sa potem produkowane. I tego jest ogromna ilosc.
      A kraj jak Polska czyli Montowni im. Balcerowicza jest wlanie taki gdzie sa przysylane technologie, czasci, dokumentacje maszyny i poganiacze niewolnikow i tam sie montuje wg procedur jakies produkty. W fabrykach w ktorych w przeciwienstwie do zachodnich juz nie ma tych biur konstrukcyjnych.
      Produkte te sie potem sprzedaje na rynkach krajow zachodnich. Glownie. Taki jest model. A ze Radmor istnieje? Tylko dlatego ze byly rzadowe decyzje kupic licencje od Francuzow na radiostacje ktore sie tam wg dokumentacji z czesci importowanych na maszynach z zachodu buduje. Z pewnych odbiorca bo wojskiem.
      Stocznie musialy dzialac na wolnym rynku i padly. Zadna zasluga Radmoru ktory mial rynek zapewniony. Przez panstwo.

      > idiotow do zwiazkow.I tyle.A niemiecki przemysl wojskowy jest juz w
      > ogole cudownie dotowany zamowieniami,nie pamietasz ile miliardow
      > euro poszlo w tym roku na zamowienie ratujace zaklady?

      Przemysl niemiecki dla wojska jest malym procentem calego. I zyje z zamowien wojskowych. oczywiscie w przelomowym kryzysowym roku 2008 (jesien) rzad i tam dal pieniadze ale juz sie to powoli zabiera. Zreszta i dal pieniadze na remonty szkol itd. Wlasnie aby zamowienia panstwowe przeciwdzialaly spirali kryzysu.



      > A z tymi radyjkami jak sugerujesz badziewnymi/budowanymi na licencji
      > prosilbym o jakies udokumentowanie,bo stwierdzenie "ja wiem" jest
      > dla mnie w tym wypadku bezwartosciowe.

      Po co klamiesz drogi b1? O tym radyjku o ktorym pisze i11 w pierwszym poscie nigdzie nie napisalem ze jest na licencji! Bo i nie jest. Ale wlasnie jest malutkie czyli maly naklad R&D i dlatego w Radmorze dalo sie je opracowac. I dlatego tylko ze sa w Radmorze przyrzady i maszyny zakupione do produkcji licencyjnej. Tez z zachodu. Bo inaczej by tego i tam nie bylo. Bez techologii zachodniej.

      Pozdrowienia
      • bmc3i Re: b1 05.12.09, 20:34
        jorl napisał:

        > tak? To nie masz pojecia jak wyglada nowoczesny przemysl. Taki jaki jest w kraj
        > ach zachodnich. W fabrykach sa biura konstrukcyjne ktorych produkty sa potem pr
        > odukowane. I tego jest ogromna ilosc.


        Tak? I pewno dlatego wlasnie polowa technologii wykorzystywanych w Oplu, to
        technologie zewnetrznego Delphi...

      • browiec1 Re: b1 06.12.09, 00:20
        Z toba sie nie da dyskutowac i normalnie mi sie juz nie chce, a i
        czasu nie mam na takie pirdoly.jedno twoje zdanie z reszta pokazuje
        calym twoj poziom w tej dziedzinie
        " Ale wlasnie jest malutkie czyli maly naklad R&D" - to by sie kazdy
        konstruktor po pachy usmial.Wedle tego zeby opracowac takie cudo
        dzis,to by cale Stany musialy swoj wysilek skoncentrowac
        "Obliczeniowe monstrum o nazwie ENIAC (Electronic Numeric Integrator
        and Computer) ważyło 30 t i zajmowało powierzchnię 72 m kw. W jego
        skład wchodziło 40 szaf, które musiały zmieścić wszystkie
        podzespoły: 18 tys. próżniowych lamp elektronowych, 10 tys.
        kondensatorów, 6 tys. przełączników i 1500 przekaźników. To wszystko
        scalone przez pół miliona lutowanych połączeń. Do zasilania maszyny,
        którą uruchomiono w lutym 1946 r., potrzebna była moc elektryczna
        200 kW." W koncu bydle ogromne to i duzo R&D musialo wejsc,nie? Ty
        to jorl jestes niezly komik.Nie wiedzacy o tym.
        • browiec1 Re: b1 06.12.09, 00:21
          P.S.Przedzwon do producentow procesorow-powiedz ze sa zapoznieni
          przez ta miniaturyzacje,niech wracaja do wiekszych lamp:) Buahahaha.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka