Gość: mario29
IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl
15.12.03, 21:54
Planuje zrobic diorame z walk w Normandii, inspirowana scena koncowa z
filmu 'Szeregowiec Ryan". Planuje zrujnowana ulice, Tygrysa z
jednostki SS, kilku niemieckich panzergrenadiers SS, a naprzeciwko
nich - kilku spadochroniarzy amerykanskich (w tym bazooka), moze 'na
dokladke' ze dwoch rangersow.
I tu zastala mnie dluuga zaduma. Chcialem zeby czas, jednostki i
miejsca byly autentyczne, tj. nie powtarzaly bledow historycznych
filmu.
Data - 10/11 czerwca. Znalazlem najpierw miejsce odpowiadajace
fikcyjnemu Ramelle z filmu, tj. most w La Fierre, kolo
Neuville-au-Plain (zostalo pokazane w filmie w scenie z niemieckim
snajperem), nad rzeka Merderet. A potem zaczely sie schody.
Po pierwsze, okazalo sie ze w tym rejonie nie dosc ze nie bylo w tym
czasie tygrysow to jeszcze nie bylo tam czolgow niemieckich w ogole !
Najblizsza jednostka pancerna to byla 21 Panzer, daleko na
poludniowym-wschodzie, kolo Caen. Najblizsza jednostka SS to byla 12
SS Panzergrenadier division "HitlerJugend" i nie miala Tygrysów !!!
(tylko Pantery i PzIV). Jednostka pokazana w filmie (101 Schwere
Panzer Abteilung, zreszta oznaczona na filmie oznaczeniami 1 SS Panzer
Korps, ktore bardzo rzadko malowano na czolgach zamiast oznaki batalionu)
NIGDY tam nie dotarla - weszla do walki dopiero w
granicach 12 czerwca - i to znacznie berdziej na pd-wsch - kolo
Caen. Zreszta walczono tam z Brytyjczykami. Amerykanie pierwsze
tygrysy spotkali chyba 16 czerwca dopiero.
Po drugie - najblizsza jednostka grenadierow pancernych SS (17 Dywizja
'Gotz von Berlichingen') przybyla na ten teren dopiero 10 czerwca i
weszla do walki juz PO fakcie polaczenia sie jednostek spadochroniarzy
z glownymi silami z plaz Omaha i Utah.
W przypadku amerykanow jest moze mniejszy ale istotny problem - to nie
mogla byc 101 dywizja "Screaming Eagles" (jak pokazano w filmie) - bo
ona byla na poludnie w kierunku St. Lo. Zamiast tego powinna to byc 82
Dywizja "All American". Co wiecej, na jej odsiecz raczej nie mogly isc
jednostki z plazy Omaha (w tym kompania Charlie, 2nd Rangers
batallion, ktorej dowodca byl filmowy Cpt Miller), bo znacznie blizej
bylo z plazy Utah.
I teraz moj problem brzmi tak - czy poswiecic 'realnosc' starcia na
rzecz wiernosci do filmu ? Czy tez zadbac o calkowita zgode z prawda
historyczna - machnac reke na most w La Fierre i poszukac bardziej
pasujacego wydarzenia z tej kampanii ? Moze ktos cos podpowie ?
Jezeli ktos zna WIARYGODNE i WYCZERPUJACE zrodlo ksiazkowe dot. tej kampanii
bede baeerdzo wdzieczny. Moze byc po polsku, angielsku, ew. niemiecku (czy
ktos zna wspomnienia moze jakies opublikowane przez kogos z 101 SS sPzAbt ?)