Dodaj do ulubionych

Do osób o dobrym wzroku

21.01.20, 23:37
ale naprawdę dobrym, typu zero dioptrii.

Czy widzicie opisy produktów?

Kupiłam odnawiacz do mebli Starwax do drzew owocowych. Opis skutków ubocznych bardzo zachęcający, czytam m.in. "połknięcie i dostanie się do dróg oddechowych może grozić śmiercią".

Tyle że ja to czytam w domu, albo z użyciem lupy, albo przy bardzo mocnym świetle, przy czym nie używam okularów do czytania. W sklepie nie dałam rady.

Czy zdarza wam się nie móc przeczytać etykiety lub jej części ze względu na zbyt małą czcionkę?

PS. Cenne rady typu "możesz nie kupować", "możesz zwrócić", "możesz kupować w internecie" i podobne nie są na temat.

Za rzeczowe odpowiedzi dziękuję.
Obserwuj wątek
    • aquella Re: Do osób o dobrym wzroku 21.01.20, 23:49
      Zdarza mi się czytać etykiety lub ceny i te drobniutkie opisy czy cena za 100g czy za kg starszym paniom w sklepie robiąc zakupy. Będę taką starszą panią to też pewnie poproszę kogoś w sklepie albo z lupką do sklepu
    • kk345 Re: Do osób o dobrym wzroku 21.01.20, 23:52
      > ja to czytam w domu, albo z użyciem lupy, albo przy bardzo mocnym świetle, przy czym nie używam okularów do czytania

I to jest ten moment, w którym należy kupić okulary do czytania. Ludzie, którzy okularów nie potrzebują, bez problemu czytają drobny druk. Nie ma za co.
      • joanna_poz Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 09:15
        zgadzam się w 100%.
        jesli zaczynasz używać lupy, czy musisz miec mocne światło to jest moment już na okulary.

okulary do czytania mam od 2 lat.
        przedtem, kiedy miałam naprawdę dobry wzrok, nic mi nie przeszkadzało, ani złe światło, ani drobna czcionka.

• alicia033 Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 00:02
      owszem, widzę.
      Pora u ciebie na okulistę lub optometrystę.

--
      volta2 o uczestnictwie angazetki w białostockim Marszu Równości:
      "a powiedz, po co tam poszłaś? jesteś lgbt+ i te wszystkie łkające licealistki też?
      czy po prostu poszłaś po to, co chciałaś dostać? niczym ten motylek na procesji w łodzi? (podobny poziom wzięcia udziału?). w podsumowaniu: chcącemu nie dzieje się krzywda."
      • taki-sobie-nick Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 01:47
        Minusy to ja też mam. Mogę oczywiście zamówić dodatkowo plusy, jeśliby się okazało, że ich potrzebuję, ale ciągła zmiana okularów to naprawdę średnia rozrywka.

Tak, istnieją okulary progresywne, ale też mają wady.

A pomijając wszystko, to chyba produkty powinny być przeznaczone nie tylko dla młodych i zdrowych?

Tak mi się wkurzyło odnośnie producentów i celnych uwag niektórych forumek, jaka to jestem stara i niedowidząca.

A tobie dziękuję za odpowiedź.
          • eliszka25 Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 05:02
            Wady są takie, że nie wszystkim odpowiadają. Moja siostra nosi i sobie chwali, a mój mąż sobie zrobił i nigdy się do nich nie przyzwyczaił. Po ponad roku prób dobrania odpowiednich okularów progresywnych zarzucił pomysł i zrobił sobie osobne okulary do komputera. Nie była to raczej kwestia, gdzie robił okulary, bo zawsze obaj z synem chodzą do tego samego okulisty i tego samego optyka i nigdy żaden z nich nie miał problemów z okularami, więc to chyba kwestia osobnicza.
            • mysiulek08 Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 05:10
              jak robilam swoje progresy (w PL) to w ramach promocji dostalam druga pare, progresow wlasnie do kompa, te 'podstawowe' ponoc sie nie nadaja, nie sprawdzalam, jak na razie do kompa okularow nie potrzebuja

--
              Twój zwierzak też może potrzebować pomocy
              • eliszka25 Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 05:41
                Mąż robił sobie szkła progresywne właśnie pod kątem pracy na komputerze, ale mu nie pasowały. Twierdził, że do chodzenia, czytania ok, ale na komputerze mu się w nich źle pracuje. Miał potem zmieniane na inne progresywne i też mu nie odpowiadało, więc pewnie wypróbował obie opcje. Teraz ma od ponad roku okulary typowo do pracy na komputerze, ustawione na taka odległość, jaką on potrzebuje i wreszcie jest zadowolony.

Znam ludzi, którzy noszą szkła progresywne i jest ok. U męża w pracy też część ludzi ma i sobie chwali, ale jemu z jakiegoś powodu nie podpasowały i tyle.
                • kura17 Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 07:25
                  > Mąż robił sobie szkła progresywne właśnie pod kątem pracy na komputerze, ale mu nie pasowały. Twierdził, że do
                  > chodzenia, czytania ok, ale na komputerze mu się w nich źle pracuje.

a moj maz odwrotnie - progresywne szkla byly ok, dopoki siedzial - jak zaczynal chodzic, to byly klopoty, zle widzial wink a on jest dosc krotkowzroczny (a z wiekiem zaczal potrzebowac szkliel do czytania tez). tak wiec roznie to jest z tymi szklami "na wszystkie wady".

--
                  "out of the ash I rise with my red hair and eat men like air" - sylvia plath
                  • mysiulek08 Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 07:55
                    o tym optyk mnie uprzedzal, przy progresach do kompa, ze jak wstane to moze mi swiat uciekac, z tymi co nosze normalnie nie mam takich odczuc, ale na poczatku bylo ' dziwnie', o czym tez wiedzialam, moglam wymieniac szkla w ciagu miesiaca gdyby nie pasowaly

--
                    Twój zwierzak też może potrzebować pomocy
                    • evee1 Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 12:24
                      Ja wlasnie zrobilam sobie progresywne i sie przyzwyczajam. Jestem umiarkowanym krotkowidzem (-1.25) i okulary kupilam z mysla czytania etykietek na zakupach, oraz do pracy, zeby moc na meetingach widziec co jest prezentowane na ekranie ogolnym i jednoczesnie moc dojrzec cos na swoim laptopie. Mialam juz dosc szuflowania dwoma parami okularow.
                      Ale narazie nie za bardzo mi te progresywne pasuja. Niewyrazne widzenie po bokach oraz to, ze mam od nich mdlosci dobrz enie wroza. Byc moze przerobie je na takie dzielone jak nosily kiedys babcie smile.

--
                      Before internet, it was thought the cause of the collective stupidity was the lack of access to information. Well, it wasn't that.
                  • anitat Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 21:07
                    U mnie podobnie - stałą wadę mam -6 z cylindrem -3, z wiekiem do czytania i komputera muszę mieć -3 z cylindrem -3. No i progresywne były porażką. Póki siedziałam było ok ale nie mogłam w nich chodzić bo źle widziałam i miałam zawroty głowy. Teraz mam dwie pary i jest ok.
        • mikams75 Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 07:43
          ale najwyrazniej te plusy potrzebujesz tylko od czasu do czasu, wiec jak cos chcesz przeczytac napisanego maczkiem, to zalozysz okulary. Ja moich minusow nie nosze na co dzien - mam w torebce i jak sie okazuje, ze potrzebuje, to wyciagam. Oczywiscie nie wyciagam, zeby dojrzec z daleka numer autobusu kilka sekund wczesniej, ale jakbym miala cos wiecej ogladac, to juz dokonuje tego wysilku.
          Ok, czasem producenci przeginaja piszac bardzo malymi literami, ale jednak zdecydowana wiekszosc sobie z tym radzi, chocby przy pomocy okularow.
          Wiesz, to tak jakbym ja miala sie oburzac na jakims wykladzie, ze prezentacja nie jest wolami napisana, ze napisy na ulicach sa za male, ze musze podejsc blizej wyswietlacza na dworcu i ze w ogole swiat jest urzadzony dla tych, co dobrze widza. No ale to ja mam problem, wiec zakladam okulary.
          • taki-sobie-nick Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 21:45

A nie, minusy to ja noszę ciągle.

A co do drugiego punktu, to się z tobą nie zgodzę.

Prezentacja jest napisana tak, jak wymyślił autor, ale nie zrobił on tego z chęci utrudnienia słuchaczom czytania.

Natomiast mikre napisy na etykietach są właśnie dlatego, że producent miał obowiązek poinformować o składzie lub właściwościach produktu... ale jednak wolał, żeby ta informacja nie była zbyt dostępna.

Minimalne litery mają 1,2 mm (jeden i dwie dziesiąte milimetra).

Gdyby nie to rozporządzenie, być może czytalibyśmy etykiety przez mikroskop. tongue_out No dobra, mikroskop nie, ale lupę powiększającą 30 razy. tongue_out

• mrs.solis Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 01:05
      To wlasnie ten moment kiedy zdajesz sobie sprawe, ze potrzebujesz okularow do czytania. Kiedys nie mialam problemow z przeczytaniem drobnego druku, az w pewnym momencie tak jak ty zdalam sobie sprawe, ze mam z tym duze problemy i poszlam do okulisty. Teraz mam okulary do czytania + 1.5 dioprii.

--
      http://s17.rimg.info/94f1aa849ae7d6fc1cd7782d5aa29dac.gif
    • m_incubo Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 01:06
      Prawdopodobnie potrzebujesz już okularow z powodu tzw starczej wady wzroku, tej przy której ręce robią się za krótkie.
      Ja mam dużą wadę wzroku, - 4,5 i - 3,5 plus do tego astygmatyzm. Bez okularów potrafię przeczytać mikrodruk na banknotach, z bliska smile Za to nie widzę napisów w kinie jeśli siedzę dalej niż w 5 rzędzie ani numeru autobusu z daleka smile
      Jeśli ty nie widzisz napisów na etykietach produktów, które masz w ręku, to znaczy że masz już jakąś tam nadwzrocznosc.
    • ichi51e Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 06:57
      Ale kto normalny zre takie rzeczy? Naprawde to takie dziwne ze pochloniecie srodka chemicznego grozi smiercia lub kalectwem?

--
      wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
    • andaba Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 07:53
      Niestety, zdarza mi się coraz częściej.

Nawet miałam założyć wątek na temat "w jakim wieku zaczęły wam być potrzebne okulary do czytania". Ja zawsze miałam bardzo dobry wzrok, mam nadal, ale pod warunkiem, że to coś nie jest drobne i nie jest zbyt blisko, mój ojciec mówił "wzrok dobry, ręce za krótkie" - no właśnie to jest to...
      • l.waniliowa Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 12:28
        andaba napisała:

> Niestety, zdarza mi się coraz częściej.
        >
        > Nawet miałam założyć wątek na temat "w jakim wieku zaczęły wam być potrzebne ok
        > ulary do czytania".

Załóż, to oficjalnie przemianujemy forum na ebabcia big_grin
        • 35wcieniu Re: Do osób o dobrym wzroku 23.01.20, 09:38
          Nie ma w tym nic wyjątkowego że połknięcie chemii lub wpakowanie jej do górnych dróg oddechowych może się skończyć śmiercią.

--
          - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
          - Ale jak przez głowę?
          - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
    • szalona-matematyczka Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 09:10
      Tak, widze wszystkie napisy, nawet te napisane najdrobniejsza czcionka czy przy slabym oswietleniu. Czesto jestem proszona przez starsze panie bym im cos przeczytala (o dziwo! starsi panowie nie prosza, pewnie sie nie starzeja😁). Widze tez na podstawie jednej takiej pani (53l.), ze czyta drobny druk jedynie jeszcze przy bardzo mocnym, wrecz jaskrawym oswietleniu. Wiele osob odsuwa sobie napisy jak najdalej, az do momentu az reka bedzie za krotka. Nie kombinuj, spraw sobie okulary.(slyszalam tez o mozliwosci operacji, ale starcza to.na kilka lat, bo wada sie powieksza wraz ze staroscia).
    • 45rtg Re: Do osób o dobrym wzroku 22.01.20, 12:33
      taki-sobie-nick napisała:

> ale naprawdę dobrym, typu zero dioptrii.
      >
      > Czy widzicie opisy produktów?

Tak.

> Czy zdarza wam się nie móc przeczytać etykiety lub jej części ze względu na zby
      > t małą czcionkę?

Nie. A wcale nie mam idealnego wzroku.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka