29.03.20, 08:22
Czy jest tu ktos ze Szwecji? To jedyny kraj, dziala w normalny sposob, zamkneli jedynie uczelnie i szkoly dla starszych dzieci. Jak to sie sprawdza?
Obserwuj wątek
    • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 09:47
      Trudno powiedzieć. Za miesiąc będzie wiadomo. Na razie żyjemy.

--
      ---
      Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
        • olena.s Re: Szwecja 29.03.20, 11:53
          O, widzę że po staremu i głupio?
          Za miesiąc, a może za trzy będzie wiadomo, jak wygląda bilans stanu społeczeństwa i państwa. Czy na przykład utrzymanie w mniej więcej normalnym stanie gospodarki, miejsc pracy, normalnego obrotu spowodowało, że np. Szwecja jest o trzy długości przed np. Polską, czy przeciwnie.

Zaraza i spowodowany przez nią kryzys to jest pewna całość, choć teraz mamy tendencję do widzenia tylko pierwszej odsłony. Zamykamy się w domach, bo się boimy o siebie i bliskich. Ale im dłużej to trwa, tym bardziej powodujemy bankructwa, biedę, (chyba że tę cholerę raz-dwa trafi szlag), osłabienie swoich firm, swoich banków, bezrobocie, potworne zadłużenie państwa a więc zapewne wysoką inflację i tak dalej, i tak dalej.
          • olena.s Re: Szwecja 29.03.20, 11:56
            Przy czym, żeby nie było: ja nie wiem, jaka jest najkorzystniejsza strategia państwa w tej sytuacji, wszyscy, nawet fachowcy od modelowania matematycznego epidemii też nie wiedzą. Decydenci grają w pokera, a rezultat zobaczymy właśnie po czasie.
            • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 11:59
              No więc właśnie: na razie NIC nie wiemy.
              Tzn. wiemy że jest wirus.
              Która strategia jest najlepsza, na chwilę obecną nie wie nikt.

--
              ---
              Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
          • beaucouptrop Re: Szwecja 29.03.20, 12:04
            Też po staremu i przewidywalnie Olena.
            Szwecja i przed wirusem była krajem bogatszym od Polski, więc nie dziwne ze tez tak będzie kiedy epidemia ucichnie.
            Jesli chodzi o środki wprowadzone w Polsce to większość krajów takie wprowadziła. Szwecja jest w mniejszości. Kto na tym lepiej wyjdzie to czas pokaze.
            Dodam tylko, że krajom gdzie opieka zdrowotna jest na wysokim poziomie łatwiej jest puścić epidemie na żywioł, bo w razie czego mają zaplecze.
            • asia.sthm Re: Szwecja 29.03.20, 12:14
              > łatwiej jest puścić epidemie na żywioł,...

Szwecja absolutnie nie puscila epidemii na zywiol - jedynie ograniczenia sa mniejsze niz w innych krajach. Sluzba zdrowia w gotowosci stoi, uzdatnia sie budynki na szpitale polowe, przekwalifikowuje sie personel medyczny itd itd.
              Wszyscy izoluja sie wedle mozliwosci, pracuja na dystans, unikaja komunikacji miejskiej itd itd.
              Z ostatnich zalecen: nie wyjezdzac na ferie wielkanocne, siedziec w miejscu zamieszkania. Wyspy i miejscowossci rekreacyjne nie chca przybyszy z miast.
              Ludzie sie dostosowuja, kazdy orze jak moze. smile

--
              Z pana Otello jak z gazety firanki!
              • pola84 Re: Szwecja 29.03.20, 12:17
                asia.sthm napisała:

>> Ludzie sie dostosowuja, kazdy orze jak moze. smile
                >

Tak, ale jednocześnie to są nadal zalecenia. Więc bardzo mnie ciekawi co działa: testowanie na masową skalę? Karność ludzi? Czy może naturalnie zachowywany dystans, co oznacza że niewiele trzeba było zmienić by się dostosować albo te zmiany nie były trudne do wprowadzenia (jak np. we Włoszech).
                • asia.sthm Re: Szwecja 29.03.20, 12:32
                  > testowanie na masową skalę?

To nie jest narazie mozliwe. Testuje tylko tych ktorzy sie zglosza, ale i to nie wszystkich.
                  Nasza Greta juz sie rozchorowala i wyzdrowiala. Po powrocie z Brukseli razem z ojcem sie zaladowala do izolatki zeby nie zarazic matki i siostry - wychorowali sie oboje. Greta lagodniej to przeszla, ojciec bardziej dostal w kosc. Oboje nie testowani (jeszcze). Sprawdzi sie ich pozniej na przeciwciala.

--
                  Stop! Latać tylko prawą stroną
                  • pola84 Re: Szwecja 29.03.20, 12:42
                    asia.sthm napisała:

> > testowanie na masową skalę?
                    >
                    > To nie jest narazie mozliwe. Testuje tylko tych ktorzy sie zglosza, ale i to ni
                    > e wszystkich.
                    > Nasza Greta juz sie rozchorowala i wyzdrowiala. Po powrocie z Brukseli razem z
                    > ojcem sie zaladowala do izolatki zeby nie zarazic matki i siostry - wychorowal
                    > i sie oboje. Greta lagodniej to przeszla, ojciec bardziej dostal w kosc. Oboje
                    > nie testowani (jeszcze). Sprawdzi sie ich pozniej na przeciwciala.
                    >
                    Czytałam że masowe testy powstają, ale też gdzieś mi się tam w pamięci kołacze, że tak właśnie Tajwan walczy z tymi wirusami (bo to kolejny u nich), testowanie, testowanie, testowanie i izolowanie i oczywiście zalecenia ostrożności. Tylko czy same zalecenia są skuteczne? Trzeba byłoby i tak testować. Piszę o tym też dlatego, że zgodnie z artykułem, który jedna z forumek tu podała z The Atlantic, to kolejna fala nas czeka na jesieni a nie wiem czy możemy sobie wtedy pozwolić na zamknięcie znów wszystkiego.
              • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 13:02
                Ciekawa jestem jak to zadziała, bo np. u mnie w pracy jeszcze chwilę temu Szwedzi "nie wyobrażali sobie" nie wyjechać na święta na narty. Może już zaczęli sobie wyobrażać... Ja w ogóle jestem pod wrażeniem, jak oni sami poważnie podchodzą do zaleceń.

--
                ---
            • olena.s Re: Szwecja 29.03.20, 12:15
              Czyli zgadzamy się co do meritum: czas pokaże.
              Ja nie porównuję bezpośrednio Szwecji z Polską - to by nie miało sensu, inna cywilizacja, kultura, zagęszczenie, gospodarka, poziom medycyny, organizacja. Ja mówię, że w każdym kraju decydenci grają w pokera, czy raczej w parę pokerów na raz, a efekt rozgrywki jest nieznany.
              I dlatego Józuś zareagował głupio strosząc piórka i nadymając nacjonalistycznie podgardle. Może się bowiem okazać wszystko - że Szwecja postąpiła optymalnie, a Polska nie, albo odwrotnie, albo że wobec globalnego problemu zachowanie pojedynczego kraju w ogóle nie ma znaczenia, bo rację mają pesymiści i wystąpią bardzo poważne ogólnoświatowe zawirowania.
              • pola84 Re: Szwecja 29.03.20, 12:20
                olena.s napisała:

Ja
                > mówię, że w każdym kraju decydenci grają w pokera, czy raczej w parę pokerów na
                > raz, a efekt rozgrywki jest nieznany.
                Czy na pewno? Bo co działa to wiadomo i że prawie wszystkie kraje wprowadziły jednak podobne obostrzenia, pytanie chyba co działa wydajniej (testowanie? Masowe izolowanie?). Ludzie zaraz się zaczną bać gospodarczego krachu na tyle mocno, że ich własne bezpieczeństwo będzie im obojętne (tak jak bezpieczeństwo innych).
                • olena.s Re: Szwecja 29.03.20, 12:26
                  Na pewno. Bo ludzie - jako całość - nie mają zwyczajnie danych nawet do policzenia liczby potencjalnych ofiar. A co dopiero do policzenia całej reszty ryzyk: padnięcia gospodarki na pysk, zamieszek, rewolucji, wojny.
                  Każde takie ryzyko również oznacza trupy, których rodziny byłyby równie załamane jak rodziny ofiar choroby i których strata byłaby równie dotkliwa.
                  • olena.s Re: Szwecja 29.03.20, 12:29
                    PS. Kiedy piszę o gospodarce, to różne pajace mogą protestować, że to bezduszne, że to ochrona banksterki/układu/nierówności, czegokolwiek.
                    Ale gospodarka to nie tylko kasa (dla Józia: nie tylko kasa bogatszych od niego, którym zazdrości i których nienawidzi). To też jest życie ludzi, wręcz całych pokoleń ludzi i warunki tego życia.
                    • pola84 Re: Szwecja 29.03.20, 12:36
                      Ja to rozumiem, i to jest jedna z tych rzeczy o których zwyczajnie nie mogę myśleć, bo się bardzo boję. Że będzie tak ciężko, że nie wiadomo jak to przeżyjemy. Mam jakąś nikłą nadzieję, że rządy wiedzą co robią (nie mówię o polskim, polski to tylko naśladuje co robią inne) i że pakiety pomocowe będą na tyle duże, iż jakoś tę gospodarkę podniosą. Nie łudzę się natomiast, że cokolwiek to zmieni w Polsce. Że znikną umowy śmieciowe, że więcej pieniędzy pójdzie na służbę zdrowia, że może trzeba będzie przedstawiać gospodarkę na inne tory. To jest też dla mnie taka gorzka lekcja w praktyce, jak ludzie nie wyciągają długofalowych wniosków.
                      • olena.s Re: Szwecja 29.03.20, 12:42
                        No to nie myśl, bo czarny scenariusz - jakkolwiek definiowany - nie musi się zrealizować.
                        Mi chodzi tylko o to, że z tyłu głowy powinno się mieć świadomość, że one, te różne scenariusze też istnieją i też ważą, wcale nie mniej niż liczba aktualnie zmarłych.
                      • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 13:00
                        Akurat umów śmieciowych to w czasach kryzysu przeważnie przybywa.

--
                        ---
                        • pola84 Re: Szwecja 29.03.20, 13:10
                          chicarica napisała:

> Akurat umów śmieciowych to w czasach kryzysu przeważnie przybywa.
                          >
                          >
                          W USA zdaje się, że wprowadzili taki mini dochód uniwersalny. To jest dopiero rewolucja. Widzimy właśnie teraz tragiczne skutki tych umów śmieciowych, że ludzie zostają bez niczego z dnia na dzień, i zależni od państwa (dodatkowo), więc może to się zmieni.
                          • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 13:13
                            Ale tam wprowadzili jednorazowo czy na stałe, w sensie miesięcznie?

--
                            ---
                              • pola84 Re: Szwecja 29.03.20, 13:16
                                Ale że tylko na jeden miesiąc czy na cały czas epidemii? Czy choć z możliwością rozszerzenia. W każdym razie, to posuwa jednak mocno dyskusję o dochodzie uniwersalnym do przodu.
                                  • pola84 Re: Szwecja 29.03.20, 13:21
                                    olena.s napisała:

> Nie. Pojedyncza decyzja, pojedynczy prezent.

Jednak bym nigdy nie chciała mieszkać w USA. Tzn myślę że jak się jest ustawionym to się żyje bardzo fajnie, kraj jest piękny, ale to nie jest miejsce dla biednych.
                                    • olena.s Re: Szwecja 29.03.20, 13:27
                                      Ja aktualnie (jako pani w leciach, i w żadnym razie wąska ani bogata) bym się też akurat tam nie przeniosła. Zresztą to bynajmniej nie jest idealny kraj.
                                      Ale i tak uwielbiam w USA pewne cechy społeczeństwa: wiarę w wolność indywidualną, wagę przykładaną do samodzielności, ten ich melting pot wszystkiego ze wszystkim, porady od ojca założyciela (nie pokładajcie zaufania w jednostkach ale w instytucjach) i nawet (ciiiiii......) takie muśnięcie dziecięctwa, które pozwoliło politykowi uzasadnić decyzję "because it is a right thing to do". Plus mam dziecko wychowane przez amerykańską szkołę w najlepszym duchu, i bardzo podziwiam efekt.
                          • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 13:52
                            W Szwecji akurat też jest sporo timanställda czyli na umowach godzinowych. I tacy ludzie w branży hotelarskiej i restauracyjnej też tracą pracę.
                            Są to natomiast umowy z ubezpieczeniem społecznym, więc problemu braku ubezpieczenia zdrowotnego nie ma, każdy zamieszkały w Szwecji je ma. Z kolei ubezpieczenie od bezrobocia jest dobrowolne (a-kassa) i kto je opłacał (koszt rzędu 100 koron miesięcznie, już nie pamiętam bo mam ustawione na automatyczne opłacanie od lat i nie pamiętam ile mi ściąga z konta) ten ma, niezależnie od rodzaju umowy. Przez 60 tygodni można takie coś mieć, czyli wielkiego problemu nie ma, jeśli się to opłacało. Jak nie, to faktycznie słabo.

--
                            ---
                            • maslova Re: Szwecja 29.03.20, 14:25
                              > Są to natomiast umowy z ubezpieczeniem społecznym, więc problemu braku ubezpieczenia zdrowotnego nie ma, każdy zamieszkały w Szwecji je ma

W sumie w Polsce ubezpieczenie zdrowotne to akurat też nie jest problem, bo wystarczy zarejestrować się w urzędzie pracy albo "podpiąć" pod ubezpieczenie kogoś z najbliższej rodziny. Oczywiście osobną kwestią jest dostępność i jakość leczenia.
                              • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 14:35
                                Nie, pewnie że nie. Chodzi bardziej o to, że z automatu jak masz pesel, to masz też ubezpieczenie, nigdzie nie trzeba się rejestrować ani podpinać.

--
                                ---
                • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 13:06
                  Jedno wpływa na drugie. Gospodarczy krach wpłynie na bezpieczeństwo ludzi, zdrowie ludzi wpłynie na gospodarkę. Naprawdę trudno wyrokować czy w tej chwili bardziej lub mniej liberalne podejście przyniesie lepszy czy gorszy efekt.

--
                  ---
        • tyggrysio Re: Szwecja 29.03.20, 10:26
          Dopiero po dluzszym czasie bedzie wiadomo, jak wyglada krzywa zachorowan. Wyglada na to, ze dzien zero, od ktorego krzywa zaczyna isc najbardziej ostro do gory juz byl, wiec teraz trzeba to obserwowac przez jakis czas, zeby zobaczyc, jak sie uklada.
        • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 10:28
          Nie można. Na razie idzie powoli.

--
          ---
          • pola84 Re: Szwecja 29.03.20, 11:31
            Przyznam że porównuję to z UK, gdzie mieli podobną politykę, a potem ją szybko zmienili, bo im się ta krzywa zaczęła piąć w górę. Więc myślałam że to już po tym okresie oczekiwania. A co szwedzki rząd robi? W sensie macie np. dużo testów?
            • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 12:59
              Nie, nie mamy. Są szanse że będziemy mieć lada chwila, zarówno te na bieżącą infekcję, jak i te na już przebytą. Ponoć pracują mega intensywnie nad tym, żeby przetestować na przeciwciała bo są szanse że ludzie już to mieli i wtedy się sytuacja uspokoi. Nie kupili tych testów z Chin bo były niedokładne. Obecnie testują personel służby zdrowia i domów opieki, lada dzień mają zacząć przesiewowo. Sama się chętnie dam przetestować na przeciwciała bo mam podejrzenia że już miałam lekką, żołądkową wersję wirusa. Ponoć jest to kwestia tygodnia lub dwóch jak będą mieć własne testy. Svensk kvalité, bo chińskiej kvalité nie ufają. Zobaczymy...

--
              ---
                • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 13:44
                  Nie wydaje mi się żeby byli tacy super samowystarczalni. Na razie tych testów tak za dużo to nie ma.
                  Jest natomiast nacisk, żeby to robić tu na miejscu. Sahlgrenska i Karolinska pracują nad tym na max i jest to ponoć kwestia dni.

--
                  ---
        • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 15:50
          Fatalnie, jak wszędzie.

--
          ---
          • asia.sthm Re: Szwecja 29.03.20, 16:09
            Mozna porownac dzien pierwszego przypadku (ostania kolumna) potem juz idzie jak lawina. Musi sie przewalic az stanie sama. Najwazniejsze zeby nie powstal szczyt nie do ogarniecia przez zadne sluzby ni ochotnikow.

www.worldometers.info/coronavirus/#countries
            --
            Picasso to jest takie coś, co ma tylko jedno oko.
          • taje Re: Szwecja 30.03.20, 01:58
            W porównaniu do innych krajów, akurat w Szwecji przyrosty są stosunkowo niewielkie, zważywszy na to, że pierwszy przypadek wystąpił jeszcze w styczniu. Porównuję to np z Luksemburgiem, gdzie mieszkam: pierwszy przypadek miesiąc później, kraj piętnastokrotnie mniejszy od Szwecji , od dwóch tygodni niemal całkowity lockdown a przypadków tylko dwa razy mniej niż w Szwecji. Wiem, że teraz w Szwecji przyspieszyło ale mimo wszystko mnie to zastanawia.
      • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 10:29
        Wypowiedział się naczelny epidemiolog Skandynawii.

--
        ---
        • iwoniaw Re: Szwecja 29.03.20, 10:30
          chicarica napisała:

> Wypowiedział się naczelny epidemiolog Skandynawii.
          >

Weź, po co podkręcasz świra? Kwarantanna jest dobra i na forum, działa.

--
          "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
          • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 12:56
            Tego to ja akurat nie mam w kwarantannie, bo czasem mnie bawi.

--
            ---
        • brenya78 Re: Szwecja 29.03.20, 10:32
          "Polska nie, w Polsce zakaże się płaczu pod karą grzywny 5000 zł."

I policja będzie codziennie sprawdzać czy przypadkiem nie płaczesz.
      • ultimate.strike Re: Szwecja 29.03.20, 10:33
        Człowieku, jeżeli można Cie tak znazwać, mówimy o wirusie, którego śmiertelnosć jest na poziomie 3% względem osób chorych zdiagnozowanych, czyli pewnie znacznie poniżej 1% populacji, a sianie histerii opłaca się PISowi, Trumpowi oraz banksterom, kto z ww Ci za te wpisy płaci?

--
        Kiltowa Rewolucja! Kilt sobie kup bo to już
          • agnstep Re: Szwecja 29.03.20, 11:15
            Za mało zdiagnozowanych - przecież to oczywiste. Wykonano na ten moment niecałe 430 tysięcy testów na 60 milionową populację. Co daje nieco ponad 7100 testów na milion mieszkańców. Szacuje się że w realu przechorowuje to nawet 50% populacji. Realna śmiertelność jest więc wciąż niska nawet we Włoszech. Dopiero gdyby przetestowali 100% populacji i była śmiertelność na poziomie 10% to można panikować, a tak to sorry - nadal jest to koronahisteria i jak widzę wątki że laska ma problem z mężem który musi chodzić do pracy to mi witki opadają
            • ultimate.strike Re: Szwecja 29.03.20, 11:26
              Jak się histeria nie skończy to problem laski sie rozwiąże na gruncie ekonomicznym - kryzys, bezrobocie, mąż straci pracę.

--
          • ultimate.strike Re: Szwecja 29.03.20, 11:25
            Za mało zdiagnozowanych. Testy robią pośmiertnie i wychodzi, ze prawie połowa populacji jest zarażona. Jeżeli to prawdziwe szacunki to mamy 10 tysięcy zmarłych na 30 mln zakażonych, jaki to procent?

--
          • berber_rock Re: Szwecja 29.03.20, 11:40
            gosiablo napisała:

> Jak to się ma do danych z Włoch? 90000\ 10000 zmarłych ? Za dużo zmarłych czy z
            > a mało zdiagnozowanych bo nie ogarniam

Plus w tej chwili dochodzi do tego efekt triagu.
    • skat_0 Re: Szwecja 29.03.20, 10:34
      Znalazłam w szwedzkich wiadomościach ciekawe procentowe zestawienie o chorobach współistniejących wśród ofiar, cukrzyca, choroby nerek
          • jak_matrioszka Re: Szwecja 29.03.20, 12:27
            256 pacjentów (przetestowanych chorych?), 10% wzrost od dnia poprzedniego.
            Meżczyzni 73%
            Średnia wieku 63 lat
            Ile dni od zachorowania do OIOM 9,5
            Osoby z grup ryzyka 78,5%
            W tym choroby przewlekłe:
            Choroby serca i płuc 27%
            Cukrzyca 26,6%
            Wysokie ciśnienie 32,8
            Choroby nerek 4,3%
            • pola84 Re: Szwecja 29.03.20, 12:44
              jak_matrioszka napisała:

> 256 pacjentów (przetestowanych chorych?), 10% wzrost od dnia poprzedniego.
              > Meżczyzni 73%
              > Średnia wieku 63 lat
              > Ile dni od zachorowania do OIOM 9,5
              > Osoby z grup ryzyka 78,5%
              > W tym choroby przewlekłe:
              > Choroby serca i płuc 27%
              > Cukrzyca 26,6%
              > Wysokie ciśnienie 32,8
              > Choroby nerek 4,3%

To też Lancet pisał, jakie choroby towarzyszące są najbardziej niebezpieczne i właśnie nadciśnienie i cukrzyca były na pierwszym miejscu.
          • skat_0 Re: Szwecja 29.03.20, 12:48
            Pacjentów na intensywnej terapii- 256, przybylo 10 - w dobe,
            Zgony:
            Średni czas od zachorowania do oiom 9,5 dnia
            Średnia wieku 63lata
            W tym panowie 73%
            Z chorobami z grup ryzyka pacjentow 78,5 %
            W tym sa to
            Choroby serca/płuc 27%
            Wysokie cisnienie 32,8 %
            Cukrzyca 26,6 %
            Choroby nerek 4,3 %
        • asia.sthm Re: Szwecja 29.03.20, 12:24
          Tlumacze jak leci:
          Liczba pacjentow 28 marca - 256 / zmiana od 28 marca +10
          Kogo dopada: mezczyzni 67%, sredni wiek 63 lata
          Dni od zachorowania do intensywnej terapii: 9,5 // wspolczynnik podloza innych chorob : 78.5%
          Choroby w tle:
          sercowo-plucne 27% Cukrzyca 26,6%
          wysokie cisnienie 32,8% Nerki 4,3%

(tlumaczenie moje w wersji chalupniczej)

--
          Picasso to jest takie coś, co ma tylko jedno oko.
          • jak_matrioszka Re: Szwecja 29.03.20, 12:29
            smile
            Albo wcześniej zaczełaś, albo jesteś szybsza bo używasz komputer big_grin Ja po ekranie telefonu wolniej sie poruszam, a po drodze kilka razy ze słownikiem mam starcie wink
            • asia.sthm Re: Szwecja 29.03.20, 12:35
              > Ja po ekranie telefonu wolniej sie poruszam,

Na telefonie to ja bym ten tekst dwa dni pisala big_grin
              I tak szybka jestes

--
              Papieże z ojca na syna żyli w celibacie.
    • zona_glusia Re: Szwecja 29.03.20, 10:54
      Nie ma zakazów, ale dużo osób przeszło na HO, wszystkie wyjazdy służbowe, szkolenia, zebrania zostały odwołane. W komunikacji jest mało osób, część połączeń została odwołana. Knajpy są opustoszałe. Ludzie się raczej nie spotykają.
      • pola84 Re: Szwecja 29.03.20, 11:33
        Ale może to wynika z jakiejś takiej ogólnej świadomości społecznej i odpowiedzialności? I dystansu społecznego naturalnego? Czyli że w Polsce same zalecenia by takiego skutku nie przyniosły.
        • zona_glusia Re: Szwecja 29.03.20, 12:00
          Zgadzam się, że by nie przyniosły. Czy Szwecja robi dobrze nie wiem. Zawsze jest jakaś grupa osób mniej odpowiedzialnych. Jeśli miałabym porównywać Szwecję z innym krajem to z Norwegią, która wprowadziła obostrzenia.
          • pola84 Re: Szwecja 29.03.20, 12:15
            zona_glusia napisał(a):

> Zgadzam się, że by nie przyniosły. Czy Szwecja robi dobrze nie wiem. Zawsze jes
            > t jakaś grupa osób mniej odpowiedzialnych. Jeśli miałabym porównywać Szwecję z
            > innym krajem to z Norwegią, która wprowadziła obostrzenia.

Boję się, że zaraz pojawią się głosy, że i w Polsce trzeba było zrobić tak samo. Bo gospodarka tego nie zniesie. Już mam znajomych, którzy tak piszą. A przecież to by oznaczało śmierć tak wielu ludzi i dalsze pogłębianie nierówności.
          • jak_matrioszka Re: Szwecja 29.03.20, 12:35
            Na razie zaobserwowano nastepujace: sklepy spożywcze w Norwegii wschodniej maja +30-50% wieksze obroty, przy czym im bliżej granicy (przejść granicznych) tym ten wzrost wiekszy. Centra handlowe w Szwecji zachodniej (pas graniczny) straciły na dniach do 90% klientów.
            • pola84 Re: Szwecja 29.03.20, 12:48
              jak_matrioszka napisała:

> Na razie zaobserwowano nastepujace: sklepy spożywcze w Norwegii wschodniej maja
              > +30-50% wieksze obroty, przy czym im bliżej granicy (przejść granicznych) tym
              > ten wzrost wiekszy. Centra handlowe w Szwecji zachodniej (pas graniczny) straci
              > ły na dniach do 90% klientów.

Jak ja zazdroszczę odpowiedzialnego społeczeństwa!! Czytałam u Mariusza Szczygło na Instagramie wiadomości, które mu ktoś wysłał (języka możecie się domyślić), o tym że wolnoć Tomku w swoim domku, jak chcesz sobie zrobić imprezę u siebie dla znajomych to nikomu nic do tego. Ta sama osoba pisała, że psim obowiązkiem lekarzy jest nas leczyć, więc niech się dokarmiają sami (to było do ludzi którzy dostarczają za darmo jedzenie do szpitali). Je..łabym, przysięgam.
            • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 12:50
              No w Charlottenberg podobno masakra... Szwedzi tam na zakupy nie jeżdżą, a Norwedzy zniknęli.

--
              ---
    • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 12:49
      Trochę szczegółów teraz, bo z telefonu nie chciało mi się tyle pisać:

1. Jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Zakazu wychodzenia nie ma. Wszelkie koncerty, wydarzenia poodwoływane. Na spacerach ludzi widać, ale social distancing to akurat i tak norma kulturowa. W sklepach ludzi mało, mniej niż zwykle, a dodam że nawet w okresie przedświątecznym wygląda tu przeważnie jak we wtorkowe przedpołudnie w polskiej biedronce, więc utrzymanie 2 m dystansu nie jest problemem.

2. Firmy pracują, ale w zdecydowanej większości ten kto może, wybiera home office.

3. Problemy ma branża hotelowa i restauracyjna. Ogromne. Firmy przechodzą na pakiet kryzysowy, oznaczający zmniejszenie etatu do minimalnie 40% i przy takim założeniu pracownik otrzymuje 93% pensji. Ten pakiet wszedł bardzo szybko. Jednak i tak mówi się, że będzie spowolnienie gospodarcze. Tym niemniej, w zasadzie prawie wszystko jest otwarte: sklepy, siłownie, restauracje, w tych ostatnich jest ograniczenie: nie ma obsługi przy barze, żeby się nie tłoczyć, tylko przy stoliku. Wiele miejsc pozamykało bufety, popularnie serwowane wcześniej w czasie lunchu. Lunch można dostać serwowany do stolika albo wziąć na wynos, popularne są teraz pudełka lunchowe z potrawami nadającymi się do podgrzania.

4. Szpitale mają większe obłożenie, ale na razie ponoć dają radę. Zbudowano wielki szpital pod Sztokholmem w centrum targowym, z pomocą wojska. W grupie Polacy w Szwecji na fejsie wielki oburz wywołał fakt, że władze zamówiły i postawiły koło sztokholmskiego szpitala Karolinska kontenery chłodniowe z przeznaczeniem na kostnicę, albowiem wg naczelnych epidemiologów grupy oznacza to, że szwedzki rząd zamierza katrupić dziadków.

5. Postawiono na izolację osób z grup ryzyka. Jest to o tyle prostsze, że w przeciwieństwie do Włochów, starsi Szwedzi nie mieszkają z rodzinami. Mieszkają albo sami (jak pytałam sąsiadów z piętra czy nie pomóc im z zakupami, to powiedzieli że nie, spoko, synowie im robią) albo w domach opieki (różne formy, dla bardziej lub mniej samodzielnych). W domach opieki jest od pewnego czasu zakaz odwiedzin (uwaga: z komentarzy od znajomych z pracy słyszałam że wbrew temu co twierdzi się na świecie, oni często odwiedzają swoich rodziców i teraz jest to przykre bo nie mogą). Starsi ludzie wychodzą na spacery, ale terenów do spacerowania jest dużo a ludzi mało.

6. Szkoły działają nadal. Ponoć wyliczyli, że przy izolacji osób o podwyższonym ryzyku zamknięcie lub brak zamknięcia szkół ma wpływ minimalny na rozprzestrzenianie się epidemii. Jak to ocenić - nie wiem, nie posiadam takiej wiedzy epidemiologicznej.

7. Żeby zrozumieć dlaczego to ma prawo zadziałać, trzeba by zrozumieć styl życia przeciętnego Szweda. To nie są ludzie, którzy spędzają czas na nocnych rozmowach przy stole w gronie rodziny i znajomych. Są dużo na świeżym powietrzu, nawet zimą normalne jest wyskoczyć na przechadzkę i kawę na zewnątrz. Nie mają tradycji kolędowania od domu do domu po rodzinie na jakieś kolacyjki czy kawki. Mieszkają też nie na kupie, bardzo dużo ludzi mieszka samych. Problemem może być miasto, gdzie jest jednak dość tłoczno, na szczęście są tylko 3 takie duże miasta. Problemem może też być komunikacja miejska, ale mocno się w niej przerzedziło a w porównaniu do reszty Europy to w ogóle nie widziałam w niej nigdy takiego tłoku. Inna sprawa, że powszechne w Sztokholmie korzystanie z metra może się odbić czkawką - tam nikt nie dojeżdża do pracy samochodem już od dawna, a Sztokholm to obecnie miejsce, gdzie jest najwięcej wirusa. Używanie żeli alkoholowych do rąk było i tak powszechne przed koronawirusem, więc wszyscy są przyzwyczajeni i mają. Obecnie jest problem z kupieniem takich żeli, tu czy ówdzie się pojawiają, ale kto nie zrobił zapasu to teraz ma problem. Spirytusu takiego jak w Polsce tu nigdzie nie widziałam, jest czerwony sprit (taki denaturat tylko inny kolor) i z niego zrobiłam sobie sprej do dezynfekcji klamek, kuchni itp. ale generalnie nikt tu nie przejmuje się dezynfekowaniem wszystkiego wokół siebie. Boom natomiast przeżywają firmy sprzątające, klienci zwiększyli częstotliwość sprzątania i są wręcz braki w personelu.

8. Twarz urzędu ds. zdrowia, Anders Tegnell, spotyka się zarówno z hejtem, jak i ze wsparciem. Facet wygląda na lekkiego aspergetyka więc nie wiem jak to na niego wpływa. Nie bardzo mam wiedzę żeby kwestionować czy popierać to co mówi. Urząd twierdzi, że Szwedów nie trzeba pilnować policyjnie, sami się dyscyplinują i robią sobie social isolation.

9. Zaopatrzenie w sklepach: były przez moment braki w papierze toaletowym, mące, płatkach owsianych, makaronach. Teraz już wszystko jest bo przyszły nowe dostawy.

10. Nie ma zamkniętych granic dla obywateli EU. Ponoć rozważają zamknięcie regionu Sztokholm, tak jak w Finlandii zamknęli Nyland.

Nie za bardzo umiem ocenić podejście szwedzkich władz, więc się powstrzymam na razie od opiniowania. Chyba wszyscy boją się co będzie, nie tylko w czasie epidemii ale i po niej. Pisałam jeszcze zanim to wszystko na dobre wybuchło, że się boję. No więc boję się nadal, jak wszyscy chyba, w tej kwestii bez zmian. Pracę nadal mam, moja firma sobie radzi, nawet coś jakby się ruszyło bardziej choć nie chcę zapeszać. Boję się natomiast o rodziców, o łatwość podróżowania, o gospodarkę, bezpieczeństwo, ogólnie o świat.

--
      ---
      • pola84 Re: Szwecja 29.03.20, 12:57
        Dzięki ogromne! Co insight to insight. Mnie to trochę o tyle uspokaja, że w Polsce to by było nierealne, więc nas trzeba było "zamknąć". Ale też pokazuje, że jednak da się żyć z tym całym szaleństwem przed szczepionką. Ciekawi mnie jak te siłownie działają, muszą wszystko non stop odkażać. Martwimy się wszyscy, ja przestałam czytać wiadomości. Dzwonię do rodziców kilka razy dziennie.
        • asia.sthm Re: Szwecja 29.03.20, 13:20
          > Ciekawi mnie jak te siłownie działają, muszą wszystko non stop odkażać.

Zawsze pilnowalo sie czyszczenia, teraz wrecz kompulsywnie ( w porzadnych firmach oczywiscie).
          Do silowni uczeszczaja tylko zdrowi bez najmniejszych symptomow jakiegokolwiek przeziebienia czy grypy.
          Najwazniejszym czynnikiem w tym wszystkim jest to zeby nie mieszac pokolen - "staruszki" 60+ maja wyznaczone godziny. Przewaznie sie tego przestrzega, tyle wiem. Kazdy sie stara bo inaczej zamkna jak juz bylo wczesniej. Aaa, i maszyny porozstawiano w wiekszych odstepach.

--
          http://s12.rimg.info/1ed7702dbb800a2c68212b03968a4593.gif
          • pola84 Re: Szwecja 29.03.20, 13:28
            asia.sthm napisała:

> > Ciekawi mnie jak te siłownie działają, muszą wszystko non stop odkażać.
            >
            > Zawsze pilnowalo sie czyszczenia, teraz wrecz kompulsywnie ( w porzadnych firma
            > ch oczywiscie).
            > Do silowni uczeszczaja tylko zdrowi bez najmniejszych symptomow jakiegokolwiek
            > przeziebienia czy grypy.
            > Najwazniejszym czynnikiem w tym wszystkim jest to zeby nie mieszac pokolen - "s
            > taruszki" 60+ maja wyznaczone godziny. Przewaznie sie tego przestrzega, tyle wi
            > em. Kazdy sie stara bo inaczej zamkna jak juz bylo wczesniej. Aaa, i maszyny po
            > rozstawiano w wiekszych odstepach.
            >
            >
            Ok, czyli ma to sens o tyle, że pewnie staruszkowie "zajmują" respiratory, więc trzeba uniknąć ich w szpitalach. Mnie te otwarte szkoły ciekawią, może mogli to zrobić bo się dziadkowie wnukami nie zajmują?
            Bardzo mi się podoba ta karność. Marzy mi się coś takiego tutaj.
            • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 13:33
              Praktycznie nie trafiają się sytuacje, w których dziadkowie zajmują się wnukami. Dziadków się odwiedza, ale nie podrzuca im dzieci. Właśnie na tej zasadzie wyliczono, że lepiej szkoły utrzymać otwarte, niż zamykać i doprowadzić do sytuacji, w której albo personel służby zdrowia pójdzie na wolne na opiekę nad dziećmi, albo ludzie podrzucą te dzieci dziadkom i pozarażają w ten sposób dziadków. Lepiej żeby dzieci jednak były w szkole bo same przejdą ew. infekcję bardzo lekko lub bezobjawowo, a jednocześnie będzie można po prostu przez pewien czas dziadków nie odwiedzać i w ten sposób zapewnić im izolację.
              To jest bardzo praktyczny i niehisteryczny naród. Oraz podporządkowany. Ma to swoje zalety, ma też i wady.

--
              ---
              • brenya78 Re: Szwecja 29.03.20, 14:43
                "Właśnie na tej zasadzie wyliczono, że lepiej szkoły utrzymać otwarte, niż zamykać i doprowadzić do sytuacji, w której albo personel służby zdrowia pójdzie na wolne na opiekę nad dziećmi, albo ludzie podrzucą te dzieci dziadkom i pozarażają w ten sposób dziadków."

Jak użyłam dokladnie tego samego argumentu w dyskusji dlaczego UK nie zamyka szkół to dostałam taka zjebke na forum że głowa mała.
            • asia.sthm Re: Szwecja 29.03.20, 13:37
              > mogli to zrobić bo się dziadkowie wnukami nie zajmują?

To byl jeden z argumentow. Cala masa ludzi musialaby zrezygnowac z pracy by zajac sie dziecmi lub zdac na pomoc "staruszkow". Regula nr 1: nie mieszac pokolen.
              Swieta tez beda bez babc i dziadkow big_grin ale kazdy ma skype w telefonie - jajeczka beda na dystans.

--
              Archimedes to się w grobie przelewa...
              • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 13:39
                Ja to się raczej modlę żeby oni na te narty jednak nie wypruli... Bo będzie kolejne Ischl tylko że w Åre.

--
                ---
        • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 13:36
          A, siłownie. Ja nie byłam, to nie wiem, ale kusi mnie żeby pójść na basen, bo już trzeci tydzień jak nie chodzę i ciężko mi wytrzymać. Siłownie generalnie są bardzo czyste, a ludzie sami dyscyplinują się żeby chodzić tylko wtedy, kiedy jest się zdrowym. Na ile to zadziała, nie wiem. Wiem natomiast że jak wszyscy na rok zasiądziemy na kanapach, to ofiar też może trochę przybyć. Jedna sieć siłek się zamknęła początkowo, ale teraz znów jest otwarta.
          W sklepach i innych takich miejscach faktycznie są specjalne godziny dla osób starszych.

--
          ---
          • asia.sthm Re: Szwecja 29.03.20, 13:51
            > Jedna sieć siłek się zamknęła początkowo, ale teraz znów jest otwarta.

To wlasnie Sats. Zamkneli na dwa tygodnie i straty ponoc poszly w miliardy, gdzies mi sie w oczy rzucilo.
            Teraz pilnuja sie jak cholera, tzn. pilnuja porzadku az milo popatrzec. Od samego oddechu zakaski w postaci ogoreczka sie pragnie big_grin

--
            http://s14.rimg.info/b1b82cb912360daaff5ab2601ebd5401.gif
            • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 13:55
              Ja mam kartę do Actic (ale korzystam tylko z basenu, akurat miałam zacząć siłkę kurła...) i cały czas są otwarci. Ludzie ode mnie z pracy chodzą i mówią że faktycznie część przestała chodzić albo (ci starsi) chodzą na te godziny dla starszych ludzi, a poza tym że pucowanie wszystkiego non stop. Kusi mnie ten basen, myślisz że iść? Gimnazjum teraz nie chodzi, więc zmniejszyła się ilość rezerwowanych torów i można sobie pływać w rozrzedzeniu.

--
              ---
              • asia.sthm Re: Szwecja 29.03.20, 14:00
                > myślisz że iść?

Mysle ze wszedzie sa teraz puchy i tak jak teraz bezpiecznie to chyba juz nie bedzie big_grin
                Trzymaj dystans od wszystkich, ludzie juz sie nie obrazaja jak sie od nich odskakuje....sami odskakuja.
                Juz niewiele jest takich co zapominaja sie odsunac.

--
        • brenya78 Re: Szwecja 29.03.20, 14:41
          "Dzięki ogromne! Co insight to insight."

Dobre. Co za insight. A jak UK robilo podobnie to Brytyjczycy poglupieli a Borys chce zarżnąć spoleczenstwo.
          Hipokryzja twoja jest wręcz zabawna.
          • pola84 Re: Szwecja 29.03.20, 14:53
            brenya78 napisała:

> "Dzięki ogromne! Co insight to insight."
            >
            > Dobre. Co za insight. A jak UK robilo podobnie to Brytyjczycy poglupieli a Bory
            > s chce zarżnąć spoleczenstwo.
            > Hipokryzja twoja jest wręcz zabawna.

Może dlatego że mam mnóstwo znajomych w UK i twój insight nie był dla mnie żadnym plusem. Poza tym zobacz ile jest zmarłych w UK a ile w Szwecji i jak w UK trzymają się zasady unikania kontaktów społecznych
            • brenya78 Re: Szwecja 29.03.20, 16:07
              "Poza tym zobacz ile jest zmarłych w UK a ile w Szwecji i jak w UK trzymają się zasady unikania kontaktów społecznych"

Jak się przylaczalas do nagonki na mnie, w UK nie było zmarłych. Ponadto nie masz pojęcia o tym jak w UK przestrzegają zasady unikania kontaktów. Więc nie zgrywaj teraz niewiniątka. Jesteś hipokrytką i tyle.
          • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 15:41
            Myślę że kluczem jest tu różnica w gęstości zaludnienia. UK ma 250 tys km kw a Szwecja 250. UK 50 mln ludzi, Szwecja 10, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę że ci ludzie mieszkają w zasadzie tylko w połowie Szwecji a druga połowa jest pusta, to różnica jest kolosalna.

--
            ---
      • i_m.norwood.3 Re: Szwecja 29.03.20, 13:11
        Chicarica o tym, że więzy rodzinne w Szwecji są osłabione to ja już wiele czytałem. Tam żałoba, nie mówiąc już o łzach po rodzicach czy dziadkach nie jest na porządku dziennym. Niektórzy nie biorą nawet udziału w pogrzebach rodziców. Czy to jest wszystko prawda, Chicarica?
        • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 13:15
          Nie, przynajmniej ja tego wokół mnie nie widzę. Akurat mój szef ma bardzo schorowaną i stojącą na krawędzi grobu matkę na przykład.

--
          ---
          • olena.s Re: Szwecja 29.03.20, 13:32
            Józio przypomina mi te opowieści z wkraczania niezwyciężonej czerwonej armii do różnych miejsc. Jak na przykład w 39 nie mogli uwierzyć w to, że sklepy w Wilnie są pełne, bez kartek. Albo jak w 68 (podobno) potrafili wparować gdzieś w Czechosłowacji i z krzykiem "gdie faszisty?!?".
            Osobiście znałam też pewnego arabskiego komucha, który doprowadził mnie do szaleństwa twierdzeniem, że Wałęsa był agentem CIA, a obecnie nie przebywa w Polsce tylko został już dawno ewakuowany do willi z basenem w Kalifornii.
            Takie są bowiem konsekwencje lenistwa umysłowego i wyboru słodkich bajek zamiast konfrontowania się z realem.
            • asia.sthm Re: Szwecja 29.03.20, 13:56
              i_m.norwood.3 napisał:

> Ty już się o mnie nie martw, ostatnio ubolewałaś nad podobno marnym stanem moic
              > h włosów.

Jozek jak zwykle nie zrozumiales tego co sie do ciebie pisze - to ty sam strzeliles sobie w kolano bardzo obrzydliwie krytykujac czupryne Borisa Johnsona. Od czepiania sie grzywa ci nie urosnie.

--
        • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 13:29
          Jeszcze dodam: reżyserem słynnego filmu "Szwedzka teoria miłości" był Włoch. Warto mieć świadomość różnic kulturowych przy ocenie treści.

Z drugiej strony, i tak wiemy oboje, że jeśli nie uzyskasz odpowiedzi pasującej do twojej teorii, to jej nie przyjmiesz. Dla mnie koniec dyskusji.

--
          ---
      • kosmos_pierzasty Re: Szwecja 29.03.20, 14:16
        Brzmi to wszystko rozsądnie, tyle że nijak nie ma jak tego porównywać z Polską, która zapaść służby zdrowia miała i bez wirusa, a i styl życia Polaków zupełnie inny. Oraz liczba mieszkańców na km2.
        • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 14:26
          Nie wiem jak Ty, ale ja nie próbuję porównywać. Zresztą być może to wszystko j...nie i wszyscy umrzemy. Kto to wie.

--
          ---
            • kosmos_pierzasty Re: Szwecja 29.03.20, 16:38
              Poza tym sytuacja w Szwecji i w Wielkiej Brytanii jest inna, inne są warunki wyjściowe. Inna służba zdrowia. Wrzucanie wszystkich krajów do jednego worka jest kompletnie pozbawione sensu.
              • brenya78 Re: Szwecja 29.03.20, 16:50
                Widzę same specjalistki na tym forum od różnic między krajami. Dlatego w UK siedzą głupi Brytole, a w Szwecji oświeceni Szwedzi. Oj weź, bo to nawet zabawne.
                • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 17:04
                  Jak to się stało, że ja cię jeszcze nie mam wygaszonej?...

--
                  ---
              • olena.s Re: Szwecja 29.03.20, 17:09
                Inne obyczaje społeczne.
                Inne zagęszczenie ludności.
                Dlatego coś, co w kraju A może przynieść doskonałe rezultaty, w kraju B może okazać się totalnie nieskuteczne.
                • brenya78 Re: Szwecja 29.03.20, 17:31
                  "Inne obyczaje społeczne.
                  Inne zagęszczenie ludności.
                  Dlatego coś, co w kraju A może przynieść doskonałe rezultaty, w kraju B może okazać się totalnie nieskuteczne."

Dlatego każdy kraj ocenia indywidualnie jakie ma uwarunkowania, co wg danego kraju oceny sprawdzi się, co jest do przyjęcia przez opinię publiczną i z punktu widzenia gospodarki, jakie są obyczaje, jakie szanse na zachowanie kwarantanny itp. Każdy kraj ma wreszcie swój zespół ekspertów którym powierza decyzję odnośnie strategii.
                  Szkoda, że niektórym ciężko to pojąć.
      • morekac Re: Szwecja 30.03.20, 07:13
        >
        9. Zaopatrzenie w sklepach: były przez moment braki w papierze toaletowym, mące, płatkach owsianych, makaronach.

Tak, to był chyba objaw ogólnoświatowy.

--
        -------------------------------------------------------------
        "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
    • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 13:47
      A, i jeszcze zapomniałam dodać. Tak, paracetamol i do domu wink

W szpitalach natomiast leczą obecnie ludzi: chininą (tzn. jakimś przeciwmalarykiem z chininą) i lekami przeciwwirusowymi na ebolę. Eksperymentalnie, ale bardzo szybko zaczęli to robić. O dziwo nie boją się podejmować takich decyzji, wbrew ogólnej szwedzkiej niedecyzyjności.

--
      ---
      • asia.sthm Re: Szwecja 29.03.20, 14:09
        > Eksperymentalnie, ale bardzo szybko zaczęli to robić.

Z ostatnich doniesien: zalegajace magazyny testy na rzezaczke sprawdzily sie na wykrywanie covid19. Testuja wiec i porownuja. To by ciut rozwiazalo korki w dostawach. Fascynujace, nie?

--
        po prostu, prosto z mostu...
        • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 14:13
          Chodziło o chlamydię. I nie do końca sam test tylko ten patyczek, zabrakło patyczków a sam test robi się w laboratorium więc odczynnik czy coś tam mają, a nie mieli za dużo tych patyczków. No i wykorzystali te z testów na chlamydię. Też o tym słyszałam.

--
          ---
      • bywszy Re: Szwecja 29.03.20, 14:29
        chicarica napisała:
        > ...
        > W szpitalach natomiast leczą obecnie ludzi: chininą (tzn. jakimś przeciwmalaryk
        > iem z chininą) i lekami przeciwwirusowymi na ebolę. Eksperymentalnie, ale bardz
        > o szybko zaczęli to robić. O dziwo nie boją się podejmować takich decyzji, wbre
        > w ogólnej szwedzkiej niedecyzyjności.

Podawanie uznanych i przetestowanych leków to nie jest jakaś straceńcza odwaga.
        Cała obecna praca nad kuracją na koronę na tym polega - sprawdzenie, czy przypadkiem nie pomoże coś, co już znamy i stosujemy w leczeniu innych chorób.
        • chicarica Re: Szwecja 29.03.20, 14:30
          Nie twierdzę, że to odwaga. Chodzi mi tylko o to, że w kraju w którym proces zmiany dostawcy papieru toaletowego do biura wymaga wielodniowych konsultacji z zespołem, zaskoczyła mnie szybkość podejmowanych decyzji.

--
          ---
          • bywszy Re: Szwecja 29.03.20, 15:34
            chicarica napisała:

> Nie twierdzę, że to odwaga. Chodzi mi tylko o to, że w kraju w którym proces zm
            > iany dostawcy papieru toaletowego do biura wymaga wielodniowych konsultacji z z
            > espołem, zaskoczyła mnie szybkość podejmowanych decyzji.

Przykład, który podałaś, to akurat sytuacja, w której udział zespołu jest całkowicie zrozumiały. smile
            To sprawa, w której zespół ma żywotne (dotyczące samego dołu żywota wciąż są żywotne) interesy, ma też umiejętności i doświadczenie pozwalające na merytoryczną ocenę nowej oferty. cool
            A że musi to chwilę potrwać - cóż, każdy ma swoją częstotliwość. Nic na siłę. tongue_out

Z koroną jest inaczej - odpowiednie kwalifikacje są rzadkie, poszerzanie grona decydujących niczego nie zmieni. Czekanie też nie.
            No i alternatywa jest prosta - podajemy, co mamy i wiemy, że raczej nie zaszkodzi (kto wie, może pomoże), albo zostawiamy bieg spraw naturze. Która to natura nie załatwi jednak za nas pochówku.

Posłusznie melduję, że żadne z tych dwóch zagadnień nie zaburza mojego wyobrażenia na temat szwedzkiego pragmatyzmu. smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka