Dodaj do ulubionych

Alergia na roztocza

13.01.21, 16:54
Ma ktoś doświadczenie w zakresie przystosowania otoczenia do osoby u której stwierdzono alergię na roztocza? Jaką trzeba kupić pościel, odkurzacz, specjalne środki? Może ktoś ma jakieś inne rady? Chodzi o dziecko.
Obserwuj wątek
    • piataziuta Re: Alergia na roztocza 13.01.21, 17:00
      Ja mam.

Wystarczy wywalić stare dywany, stare zasłony, stare materace, a nowe prać od czasu do czasu (najlepiej dwa razy w roku - czyli jak normalni ludzie).
      Pościel po prostu prac raz w tygodniu (czyli jak normalni ludzie).
      Odkurzac zwykłym odkurzaczem dwa razy w tygodniu (czyli jak normalni ludzie) i myć podłogi, ścierać kurze.

A i często wietrzyć.
        • mashcaron Re: Alergia na roztocza 13.01.21, 17:09
          Doktorka chłopa powiedziała że przeważnie się zaostrza w okresie grzewczym, więc chyba jeszcze alergia :p
          Tylko kurde, ja nie mam czego wywalać. Nie mamy dywanów, zasłon, narzut ani niczego takiego..
            • mashcaron Re: Alergia na roztocza 13.01.21, 17:46
              Ogólnie to wszystko się zaczęło jak mieszkaliśmy w poprzednim domu gdzie były wykładziny :p łóżko ma dwa lata, pokrowiec na materac prany regularnie. Generalnie meble mamy dość nowe i sprzątam :p odkurzam od zawsze codziennie, tak już mam :p a mimo to jakoś nie widać poprawy. Teraz dostał leki to mam nadzieję że się polepszy.
      • larix_decidua77 Re: Alergia na roztocza 13.01.21, 17:11
        piataziuta napisała:

> Ja mam.
        >
        > Wystarczy wywalić stare dywany, stare zasłony, stare materace, a nowe prać od c
        > zasu do czasu (najlepiej dwa razy w roku - czyli jak normalni ludzie).

Nie mam dywanów, zasłon a łóżko pierzemy od czasu do czasu, bardziej raz w roku niż 2. To będziemy częściej.
        > Pościel po prostu prac raz w tygodniu (czyli jak normalni ludzie).
        To bez względu na alergię.
        > Odkurzac zwykłym odkurzaczem dwa razy w tygodniu (czyli jak normalni ludzie) i
        > myć podłogi, ścierać kurze.
        >
        > A i często wietrzyć.
        No i to też. Ale jakoś nie wystarczy.
        • piataziuta Re: Alergia na roztocza 13.01.21, 17:36
          Jeśli łóżko jest stare (kilkanaście lat) to mu pranie nie pomoże, trzeba zmienić materac.
          Jeśli w miarę nowe, to nie trzeba prac częściej niż raz w roku - podkładke pod prześcieradło też mam (myślałam że jak wszyscy :p).

W swoim mieszkaniu (kilkuletnim) żyje jak normalny człowiek - no może mam zimniej (w tej chwili 17.6 stopni :p) i wietrzę od rana do wieczora.

Koszmar zaczyna się gdy jadę do domku na wsi. Pomimo, że materac w łóżku jest nowy, to są stare kanapy, dywany, zaslony (wszystko niby prane co sezon, materac jest nowy, a pościel wożę swoją) i tam się potrafię naprawdę dusić, swędzą mnie oczy, leci z nosa, a raz nawet obkurczyły mi się drogi oddechowe i myślałam że umieram :p.
          Pomaga na to odrobinę allertec.

Rzuć okiem co u ciebie może być starego i to wyelimininuj.
            • piataziuta Re: Alergia na roztocza 13.01.21, 19:49
              To zwróć jeszcze uwagę w których pomieszczeniach dziecku nasilają się objawy. To się zmienia - gdy siedzę obok starej kanapy - jest strasznie, gdy wychodzę do kuchni - po chwili jest trochę lepiej.
              Jeśli wszystko masz w miarę nowe i w miarę czysto, to grę wchodzą alergie jeszcze na inne rzeczy.
          • 1maja1 Re: Alergia na roztocza 16.01.21, 23:50
            piataziuta napisała:

> Jeśli łóżko jest stare (kilkanaście lat) to mu pranie nie pomoże, trzeba zmieni
            > ć materac.
            > Jeśli w miarę nowe, to nie trzeba prac częściej niż raz w roku - podkładke pod
            > prześcieradło też mam (myślałam że jak wszyscy :p).
            >
            >
            > Koszmar zaczyna się gdy jadę do domku na wsi. Pomimo, że materac w łóżku jest n
            > owy, to są stare kanapy, dywany, zaslony (wszystko niby prane co sezon, materac
            > jest nowy, a pościel wożę swoją) i tam się potrafię naprawdę dusić, swędzą mni
            > e oczy, leci z nosa, a raz nawet obkurczyły mi się drogi oddechowe i myślałam ż
            > e umieram :p.
            > Pomaga na to odrobinę allertec.
            >

Piataziuta, czy Ty jestem moim mezem😂
            On przezywa istne tortury,kiedy wizytujemy rodzine w Pl. Na wsi umiera w starym domu po swojej babci. Najlepsze bylo jak tesciowa raz mu dala posciel z pierzem🤯 a tak zawsze biadoli, ile to ona sie nie najezdzila z nim po lekarzach za dziecka. Z reszta u moich rodzicow tez dlugo nie wytrzymuje, moze pod wzgledem wytartych kurzy jest o niebo lepiej niz u tesciowej, ale moja mama z kolei uwielbia miec wszedzie dywaniki, a w gl pokoju lezy dywan olbrzym😑 no i kazdy ma firanki, tesciowa dodatkowo zaslony, ktore nigdy pralki nie widzialy😅
        • nuka_2 Re: Alergia na roztocza 13.01.21, 22:28
          A jak masz zasłoniete okna? My mamy rolety zewnętrzne a w środku gole okna. Ja i dziecko jesteśmy alergikami- roztocza, grzyby. Jeśli śpimy u kogoś/ na wyjedzie przeszkadza nam kurz z firanek. Gdzie macie ustawione ksiazki- na wolnych półkach czy za szyba? Ksiazki to straszne kurzołapy.
        • mus_tang1 Re: Alergia na roztocza 15.01.21, 15:51
          Pościel raz na tydzień prać w conajmniej 60st.
          Kołdry, poduszki bez pierza, najlepiej aby można było prac na 90 st, w sezonie grzewczym raz na miesiąc, dwa.
          Są też powłoczki antyalergiczne - że specjalnych materiałów.
          Na materace, fotele, kanapy są spreje antyroztoczowe. - Jeśli nie ma możliwości uprania.
          Unikać półek, otwartych szafek itp.
          Kurz ścierać na mokro.
          Odkurzacz z filtrem hepa porządnym.

Efekt największy po odczulaniu smile

Najważniejsze jest łóżko. Pościel można też mrozić. Poduszkę do zamrażalnika na 8 godz - też wybije roztocza. Teraz ma być mróz - już czekam i będę wszystko wymrazać regularnie smile

• geez_louise Re: Alergia na roztocza 13.01.21, 17:18
      Co tydzień zmieniam pościel, wsady piorę kilka razy do roku. Pod prześcieradłem mam taki cienki podkład na materac który piorę razem z pościelą. Ograniczam kurzolapy, maniacko wietrzę. Cudów się nie uzyska.
    • ichi51e Re: Alergia na roztocza 13.01.21, 18:01
      Trzeba Wheaton dywany kurzolapy sprzatac Odkurzac I prac czesciej. Z reka na sercu to dziala lepiej niz dywaniki przeciwroztoczowe I kolderki powlekane srebrem.
      Tyle ze roboty duzo.
      U nas tez dziecku leki pomogly - jak bierze to spi spokojnie
    • happy_end Re: Alergia na roztocza 13.01.21, 18:06
      Oczyszczacz powietrza, do materaca allergoff, pozbyć się kwiatów doniczkowych, czyścić grzejniki z kurzu. Tyle u nas, ale to był dorosły przypadek. U dziecka przemyśl jeszcze obecność maskotek.

• qwirkle Re: Alergia na roztocza 14.01.21, 01:52
          piataziuta napisała:

> co mają do tego kwiaty doniczkowe, poza tym, że poprawiają nieznacznie wilgotno
          > ść powietrza w mieszkaniu?

Wg alergolog ów są siedliskiem wszelkiego zła! suspicious

A na serio, często u dzieci występuje wiele czynników uczulajacych, w doniczkach, w podłożu jest często sporo pleśni... A i nie zawsze liście roślin są wystarczająco często myte z kurzu
          • bywalec.hoteli Re: Alergia na roztocza 14.01.21, 12:37
            qwirkle napisał(a):

> A na serio, często u dzieci występuje wiele czynników uczulajacych, w doniczkac
            > h, w podłożu jest często sporo pleśni... A i nie zawsze liście roślin są wystar
            > czająco często myte z kurzu

A choinka żywa może mieć czynniki uczulające, pleśń itp?
            • qwirkle Re: Alergia na roztocza 14.01.21, 15:16
              bywalec.hoteli napisał:

> qwirkle napisał(a):
              >
              > > A na serio, często u dzieci występuje wiele czynników uczulajacych, w don
              > iczkac
              > > h, w podłożu jest często sporo pleśni... A i nie zawsze liście roślin są
              > wystar
              > > czająco często myte z kurzu
              >
              > A choinka żywa może mieć czynniki uczulające, pleśń itp?

Może, jak najbardziej
    • qwirkle Re: Alergia na roztocza 13.01.21, 19:05
      U nas było zastrzeżenie, żeby odkurzacz miał silnik co najmniej 1300W, niekoniecznie z filtrem hepa (15 lat temu) teraz chyba prawie wszystkie mają ten filtr.
      Temperatura max 20 st C
      Wietrzenie
      Pozbycie się kurzolapow
      Wszystko prać w temp minimum 60 st
      Bez kwiatów doniczkowych
      Codziennie odkurzać
      łóżko
    • backup_lady Re: Alergia na roztocza 13.01.21, 19:17
      Poza tym wszystkim, co już zostało napisane, to jeszcze (jakkolwiek dziwnie to brzmi) nie ścielić łóżka od razu po wstaniu, tylko zostawić je takie rozwalone na kilkadziesiąt minut i dopiero potem pościelić. Chodzi o to, aby nie składać kołdry jeszcze ciepłej, albo nie przykrywać jej narzutą jak kołdra i prześcieradło jest jeszcze ciepłe. Idealne warunki dla roztoczy. Poczekać, aż wszystko wystygnie i "naświetli" się. Są jeszcze specjalne odkurzacze do łóżek, ale na ile to skuteczne, to nie wiem: Tekst linku
      • qwirkle Re: Alergia na roztocza 13.01.21, 19:28
        backup_lady napisała:

> Poza tym wszystkim, co już zostało napisane, to jeszcze (jakkolwiek dziwnie to
        > brzmi) nie ścielić łóżka od razu po wstaniu, tylko zostawić je takie rozwalone
        > na kilkadziesiąt minut i dopiero potem pościelić. Chodzi o to, aby nie składać
        > kołdry jeszcze ciepłej, albo nie przykrywać jej narzutą jak kołdra i prześciera
        > dło jest jeszcze ciepłe. Idealne warunki dla roztoczy. Poczekać, aż wszystko wy
        > stygnie i "naświetli" się. Są jeszcze specjalne odkurzacze do łóżek, ale na ile
        > to skuteczne, to nie wiem: Tekst linku

Tak, to prawda. I trzepać poduszkę (przy otwartym oknie) - im lepiej napowietrzona, tym gorzej dla roztoczy.
    • merode Re: Alergia na roztocza 13.01.21, 20:10
      I jeszcze zwróć uwagę na kanapę. Moja niby nie stara ale materiałowa i z pierzem wewnątrz poduszek. Prawdziwe siedlisko roztoczy. Będę zmieniać na skórzana, podobno takie są lepsze dla alergikow.
    • figa_z_makiem99 Re: Alergia na roztocza 13.01.21, 21:26
      Brak dywanów, chodniczków, ciężkich zasłon, durnostojek na których zbiera się kurz. Pościel, którą można prać w 60 stopniach, pokrowce na łóżko, kanapę, które też trzeba prać. Często wycierać kurze i myć podłogę. Można odkażać rzeczy myjką parową. Piorę w proszku septon.
    • deszczu_kropelka Re: Alergia na roztocza 14.01.21, 13:29
      Do rad w wątku dorzucę jeszcze - w mroźne i suche dni wystawiać na balkon pościel, koce, narzuty - mróz i słońce zabijają roztocza. Co się zmieści, to można do czasu do czasu przemrażać w zamrażarce.
      Nakaz alergolog moich dzieci: w pomieszczeniach ma być sucho (wilgotność poniżej 50 proc. - trzeba kupić higrometr) i chłodno.
    • sainiri Re: Alergia na roztocza 16.01.21, 22:48
      Napiszcie proszę więcej o odczulaniu. Właśnie podjęliśmy taką decyzję i lekarka wystawiła synowi receptę na Purethal roztocza. Na ile wystarczy jedno opakowanie? Wiem że na początku mamy chodzić chyba co tydzień, potem jakoś rzadziej, w sumie długo. Kiedy pojawiają się pierwsze rezultaty?
        • riki_i Re: Alergia na roztocza 17.01.21, 01:18
          Sprawdziłem. Dochodzenie do pełnej dawki na purethalu to jest obecnie 8 iniekcji przez 2 miesiące. Potwm tak jak napisałem- jeden zastrzyk co 4-6 tygodni.

Czyli lepiej będzie po 2 miesiącach. Niestety, w trakcie dochodzenia do pełnej dawki może być przejściowo nawet gorzej .
    • ivaz Re: Alergia na roztocza 17.01.21, 00:15
      Moja córka ma alergię na roztacza (i nie tylko), wywaliłam dywany, zasłony, firany, w oknach mam rolety, materac trzeba często odkurzać, ja jeszcze co kilka miesięcy spryskuje go preparatem do neutralizacji alergenów allergoffem, pościel jej zmieniam 2 x w tygodniu, poza tym przy jej łóżku stoi oczyszczacz, a i kupiłam porządny cyklonowy z filtrem hepa odkurzacz Dysona dla alergików, z tego co widzę im jest starsza tym ma mniejsze objawy alergii.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka