Dodaj do ulubionych

Klasa średnia

16.05.21, 17:13
"Z myślą o całej klasie średniej, czyli osobach które zarabiają między 6 a 10 tys. zł brutto, przygotowaliśmy pakiet rozwiązań, dzięki którym będą oni płacili niższe podatki - premier
@Jaroslaw_Gowin
w
@PolsatNewsPL
"
Leżę i nie wstałam. 4300 netto i można być klasą średnią. Dwa razy więcej to już magnaci.
Obserwuj wątek
    • 35wcieniu Re: Klasa średnia 16.05.21, 17:25
      Chyba nie ma jednej konkretnej definicji ani przyjetej wartosci więc wszystko kwestia umowna. Ale ogólnie mnie to szczególnie nie szokuje, biorąc pod uwagę stan kraju ogólnie, liczbę osób pracujących za minimum itd.
      Dla sporej części społeczeństwa te 4300 netto to jest nieosiągalny poziom.
        • 35wcieniu Re: Klasa średnia 16.05.21, 17:35
          Są i tacy, tego nie neguje, ale w wielu miejscach w kraju te 4300 to są naprawdę bardzo przyzwoite pieniądze niedostępne dla większości.
          Oczywiście nie mówię o Warszawie.
          • gaia533 Re: Klasa średnia 16.05.21, 17:45
            Wiesz, są miejsca gdzie nawet 2500 brutto są nieosiągalne, ale jednak klasa średnia nie oznacza ludzi którzy zarabiają "przyzwoicie" z punktu widzenia jakiegoś zagłębia bezrobocia.
            • 35wcieniu Re: Klasa średnia 16.05.21, 17:51
              Jakiego zagłębia bezrobocia? Jest masa niskopłatnych prac i wbrew pozorom nie mowie o najpodlejszych. Oczywiście można wszystkim osobom, które je wykonują powiedzieć żeby się przebranzowily no i ok, ale te stanowiska nie znikną, nadal ktoś te prace będzie wykonywał za tak samo nieduże pieniądze.
      • triss_merigold6 Re: Klasa średnia 16.05.21, 17:34
        Osiągalny, osiągalny.
        Rzekoma bieda to mit, sporo ludzi pracuje na czarno lub za minimalną, bo uciekają w ten sposób przed komornikiem (patrz: pół miliona niepłacących alimenciarzy).
        • lajtova Re: Klasa średnia 16.05.21, 17:46
          To fakt. Kuzyn prowadzi firmę budowlaną. Jak się do niego zgłaszają ludzie to jak mówi 75% ma komornika na głowie z czego 2/3 to alimenciarze a reszta nie spłaca jakichś rat.
          • balbina123 Re: Klasa średnia 16.05.21, 18:16
            U mnie w okolicznych wsiach jakies 80% mezczyzn (tak na oko) nie zarabia nic. Jak jeden maz dostaja 500+ na pierwsze dziecko. W rzeczywistosci duza czesc z nich pracuje za granica (regularnie przyjezdzajac tez do Polski) gdzie trzepia calkiem niezla kase, a czesc pracuje na czarno w okolicznych firmach (zarabiajac duzo mniej niz ci jezdzacy zagranice - do tych 4300 nie dochodza). Wszyscy oni w oficjalnych statystykach maja 0 zl dochodu. To sa w skali kraju miliony ludzi. Wszelkie oficjalne dane na temat sredniej, mediany, zarobkow, biedy czy bogactwa Polakow nie maja nic wspolnego z rzeczywistoscia i mozemy je sobie darowac - sluza tylko do tego, zeby urzednicy mieli co liczyc. Smiesza mnie watki, ktore sie takimi danymi posluguja. Acha - bezrobocia tutaj nie ma - praktycznie kazda firma szuka pracownika.
            • araceli Re: Klasa średnia 16.05.21, 18:23
              balbina123 napisał(a):
              > Wszyscy oni
              > w oficjalnych statystykach maja 0 zl dochodu. To sa w skali kraju miliony ludzi
              > . Wszelkie oficjalne dane na temat sredniej, mediany, zarobkow, biedy czy bogac
              > twa Polakow nie maja nic wspolnego z rzeczywistoscia

Do statystyk zarobków nie bierze się osób oficjalnie niezarabiających.
            • esperantza Re: Klasa średnia 16.05.21, 18:28
              Jak patrzę jak wyglada Polska wieś, w jakich domach muszkach, jakimi samochodami jeździ to naprawdę nie potrzebuje żadnych danych aby być pewna ze bieda to nie jest coś powszechnego na terenach wiejskich. Pewnie prędzej małe miasteczka
              Ja w świetle danych GUS powinnam być w stanie za gotówkę kupować te mityczne liczne mieszkania obecnie. Jedno to pewnie faktycznie już wydałam na edukacje dzieci, ale gdzie reszta?
              Czuje się strzyżona jak ta głupia owca która musi zarobić na te wszystkie kretynizmy.
      • gaia533 Re: Klasa średnia 16.05.21, 17:37
        Nie napisałam że każdy tyle zarabia. Ale jednak śmiesznie że tak politycy określają klasę średnią. Tym bardziej że:
        wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/8047160,maciej-gdula-lewica-posel-zarobki-politycy-poslowie-sejm.html
        • nenia1 Re: Klasa średnia 16.05.21, 18:02
          A co mają mówić? Przecież to cynicy. Sami kasują o wiele więcej, wystarczy popatrzeć jaki Duduś sobie dom w Krakowie kupił. Ludzie mówią, że oni są głupi i dziwią się ich głupocie. Dawno już piszę, że nie są głupi tylko moralnie zgnili, to zwykły wyrachowany cynizm. Gówno potrafią zrobić więc się pasą na podatkach ściąganych od innych. Gdzie by jeden z drugim na takim poziomie żyli gdyby musieli pracować jak inni?
          Gowin pozował na obrońcę klasy średniej, trochę fikał, pewnie go spacyfikowali więc kierując się swoim interesem będzie teraz bredził, że klasa średnia zyska i sam ją sobie określi na pułapie 4 tys. zł.
          To nie śmieszne, to wyrachowane i cyniczne.
    • angazetka Re: Klasa średnia 16.05.21, 18:01
      Primo, klasy średniej nie określa się tylko przez pryzmat zarobków.
      Secundo, LOL.
      Tertio, w Warszawie za etat wymagający wyższego wykształcenia można było dostać 2800 zł netto. Dziś w mieście wojewódzkim Polski B menedżer średniego szczebla dostaje 3500 zł netto. Dzień dobry.
          • angazetka Re: Klasa średnia 16.05.21, 18:30
            Klasa to nie tylko dochody czy majątek, lecz także rodzaj wykonywanej pracy i wykształcenie.
            Robotnik budowlany po zawodówce nie będzie klasą średnią, choć może zarabiać więcej niż nauczyciel.
            • ludzikmichelin4245 Re: Klasa średnia 16.05.21, 18:43
              A przedsiębiorca z dochodem - dajmy na to 20k - pracujący za biurkiem, ale niekorzystający z instytucji kultury?

A tak poważnie - tak, pojęcie klasy jest złożone, natomiast chodzi mi o to, że mam wrażenie, że dyskusje o zamożności pomijają kwestie majątkowe.

Dla zobrazowania: z jednej strony mediana zarobków to coś ok. 3k netto, ale już przeciętny (mediana) majątek netto (czyli pomniejszony o zobowiązania) to już 263 tysiące (wg NBP).

Patrząc od tej strony, klasa średnia (w tym potocznym sensie) zaczynałaby się dopiero od posiadania minimum 263 tys. zł aktywów na czysto.

• gaia533 Re: Klasa średnia 16.05.21, 18:34
            Myślę że to będzie niedługo, kiedy będą szukać sposobów opodatkowania majątku. Ktoś im te głosy musi sponsorować. Klasa średnia z dochodem 4300 zaraz się skurczy

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka