Dodaj do ulubionych

Szukanie pracy

26.09.21, 09:15
6 letnie doświadczenie w zawodzie, dogaduje się w dwóch językach (niemiecki i angielski) na każdy prawie temat, ale robię bledy więc wpisałam w CV znajomość średnio-zaawansowana. Chcemy zmienić miejsce zamieszkania i szukam pracy w nowym mieście. Nikt nie oddzwania. Co jest przeszkodą? Brak LinkedIn? Wiek ok. 40 lat? Jak się teraz szuka pracy ? Dodam, że znajomości w docelowym miescie brak. Szukam pracy tylko w swojej branży i w 90 procentach spełniam wymagania.
Obserwuj wątek
  • bistian Re: Szukanie pracy 26.09.21, 10:06
   zimnolistna napisała:

   > Nikt nie oddzwania. Co jest przeszkodą? Brak LinkedIn? Wiek ok. 40 l
   > at?

   Taki wiek jest bez znaczenia przy takiej pracy, gdybyś miała około 60, to pewno już by się patrzyli na to.
   Trzeba mieć umiejętności, znać języki i... trafić w okienko transferowe.
   Szukanie może potrwać nawet rok w większym mieście, więc ja bym się gdzie indziej zaczepił i szukał pracy docelowej, ale wtedy się okaże, że są dwie oferty od poniedziałku, ale na już. smile
   • taniarada Re: Szukanie pracy 27.09.21, 05:16
    bistian napisał:

    > zimnolistna napisała:
    >
    > > Nikt nie oddzwania. Co jest przeszkodą? Brak LinkedIn? Wiek ok. 40 l
    > > at?
    >
    > Taki wiek jest bez znaczenia przy takiej pracy, gdybyś miała około 60, to pewno
    > już by się patrzyli na to.
    > Trzeba mieć umiejętności, znać języki i... trafić w okienko transferowe.
    > Szukanie może potrwać nawet rok w większym mieście, więc ja bym się gdzie indzi
    > ej zaczepił i szukał pracy docelowej, ale wtedy się okaże, że są dwie oferty od
    > poniedziałku, ale na już. smile
    Ty umiesz pocieszać .Napisała że zna języki i ma 40 lat .To co wiek bez znaczenia.Okienko teransferowe.Nie napisała jakie ma inne kwalifikacje.Dwa języki to jednak dużo jak na nasz kraj.Jest na urlopie ,a może wrócić. Nie lubię takich jak Ty przemądrzałych w każdym temacie .A za przeproszeniem nic się nie znających .A kysz
  • 35wcieniu Re: Szukanie pracy 26.09.21, 10:40
   Usuń z CV miasto, w którym mieszkasz.
   Jak aplikujesz w innym mieście to pracodawca może nie wiedzieć czy planujesz dojeżdżać (a jeśli to daleko to czy nie będzie z tym problemu), czy będziesz chciała zdalnie (a może nie ma takiej możliwości), czy zamierzasz się przeprowadzić (i czy to nie stworzy problemu ze zsynchronizowaniem rozpoczęcia pracy i przeprowadzki, problemu z dyspozycyjnością w jej czasie itd.)
  • szara.myszka.555 Re: Szukanie pracy 26.09.21, 10:59
   Czy wysyłasz do wszystkich pracodawców to samo CV? Jeśli tak, to pewnie jest to przyczyną braku odezwu. Każde CV powinno być dopasowane do danej oferty, tak by pokazać w jaki sposób wypełniasz ich wymogi.

   Staraj się też nie opisywać doświadczeń, a raczej skup się na rezultatach, na osiągnięciach.
   Zamiast: "doświadczenie we współpracy z kontrahentami zagranicznymi"
   napisz: "w ciągu X lat przeprowadziłam X projektów we współpracy z kontrahentami zagranicznymi, przynosząc zyski rzędu XYZ (lub: "zwiększając zyski firmy o X procent") - oczywiście pisz prawdę i dopasuj do Twojej sytuacji. Liczy się konkret.
   • philippa_p Re: Szukanie pracy 26.09.21, 11:16
    szara.myszka.555 napisał(a):

    > Zamiast: "doświadczenie we współpracy z kontrahentami zagranicznymi"
    > napisz: "w ciągu X lat przeprowadziłam X projektów we współpracy z kontrahen
    > tami zagranicznymi, przynosząc zyski rzędu XYZ (lub: "zwiększając zyski firmy o
    > X procent")
    - oczywiście pisz prawdę i dopasuj do Twojej sytuacji. Liczy s
    > ię konkret.

    Wiele razy czytalam takie rady i sie zastanawialam, skad do diabla ma sie wiedziec, ile zysku czyjas dzialalnosc mogla przyniesc? Czy pracownik szeregowy ma w ogole dostep do takich wyliczen? Nie mowiac o tym, ze zwiekszenie zyskow to jest praca zespolowa, na roznych szczeblach, jak wyliczyc, ile kto zarobil dla firmy?

   • lotka_5 Re: Szukanie pracy 26.09.21, 11:37
    Skąd pomysł, że każda praca to współpraca z kontrahentami i jakimiś projektami? Skąd pomysł, że pracownik ma świadomość ile zysku przyniósł firmie przez dajmy na to 6 lat? I jak to obiektywnie wyliczyć?
     • lotka_5 Re: Szukanie pracy 26.09.21, 12:16
      I rozumiem, że jesteś w stanie realnie wyliczyć ile zysku przyniosła twoja samodzielna praca? Bo chyba o pracy zespołowej nie będziesz pisać...
      Pamiętaj, że przytaczając takie konkretne dane HR może od razu wyłapać słaby punkt i albo uznać CV jako niewiarygodne lub zadręcza cię na rozmowie. No chyba, że jesteś w stanie potwierdzić w jakiś sposób te dane raportami, referencjami itd
       • lotka_5 Re: Szukanie pracy 26.09.21, 12:30
        Dokładnie. Tym bardziej, że przyniesiony zysk dla firmy x może być realnie śmieszny dla firm y, do których autorka aplikuje. Przytaczanie konkretnych danych wg mnie to śliski temat i nie umieszczalabym takowych w CV.
         • kropkaa Re: Szukanie pracy 26.09.21, 23:49
          Po takim oświadczeniu naturalne wydaje się pociągnięcie tematu: z jakiego poziomu, w jakim czasie etc.
          Kiedyś byłam na jakieś rozmowie i gość zaczął wypytywać o obecną firmę: a jaki poziom tego, jaki śmego. Rzeczy powszechnie wiadome - ok, mogę pogadać, ale nie bardzo miałam ochotę wypowiadać się o finansach. Zaczęłam ściemniać, że nie pamiętam i w ogóle dziwnie się czułam. Teraz bym powiedziała, że nie chce o tym rozmawiać, ale wtedy byłam młoda i nie chciałam być "niemiła".
         • lotka_5 Re: Szukanie pracy 27.09.21, 00:07
          szara.myszka.555 napisał(a):

          > "Przytaczanie konkretnych danych wg mnie to śliski temat "
          > Jeśli piszesz, że zwiększyłaś sprzedaż o 10%, to nie jest to żadna poufna infor
          > macja.


          Mowa była o podawaniu danych kwotowych w CV.
    • szara.myszka.555 Re: Szukanie pracy 26.09.21, 18:54
     "Skąd pomysł, że każda praca to współpraca z kontrahentami i jakimiś projektami?"
     Eeee... bo o tym napisała autorka wątku?

     Jeśli jesteś bibliotekarką, możesz napisać:
     - czytam X nowych tytułów rocznie, by móc doradzać czytelnikom
     - obsłużyłam w skali roku X czytelników / codzinne obsługuję około X czytelników i asystuję w wyborze.
     - codziennie oprawiam 30 książek etc.
     Nie znam specyfiki tej pracy, ale podaję przykład.

     "Skąd pomysł, że pracownik ma świadomość ile zysku przyniósł firmie przez dajmy na to 6 lat?"
     Wielu pracowników w sprzedaży, obsłudze klienta, finansach i innych branżach ma takie dane, ponieważ mają określone targety do wykonania. Konkretne osiągniecia będą inne w zależności od branży.
  • asia_i_p Re: Szukanie pracy 26.09.21, 15:39
   Wiek to nie problem. Wręcz ostatnio podobno atut, mąż ostatnio gadał z jakimś jego kolegą, który prowadzi swoją firmę i zatrudnia ludzi i ten stwierdził, że miał już po uszy księżycowych wymagań finansowych dwudziestoparolatków i zatrudnił sobie pracowników 40+ i 50+. W jego opinii mają dużo bardziej korzystne proporcje między umiejętnościami a oczekiwaniami płacowymi.

   Co można by też pewnie zinterpretować, że jesteśmy pokoleniem frajerów, tym niemniej - wiek 40+ nie robi teraz na rynku pracy za wadę.
   • jeziorowa Re: Szukanie pracy 26.09.21, 17:03
    asia_i_p napisała:

    > tym niemniej - wiek 40+ nie robi teraz na rynku pracy za wadę.
    >
    Powiedziałabym więcej: jest zaletą. I to olbrzymią. Nie chodzi o oczekiwania płacowe, bo osobie 40+ trzeba zapłacić więcej niż osobie 20+. Pracownik dojrzały ma dużo większe doświadczenie i umiejętności, szuka stałej, stabilnej pracy, nie ma pomysłów typu: „wyjeżdżam z przyjaciółmi na pół roku na Zanzibar”, nie ma szeroko rozumianych fochów itd. W 2021 roku zatrudniłam 4 nowe osoby. Tylko jedna z nich nie jest 40+ (ma 36 lat) pomimo faktu, że osoby 20+ byłyby zdecydowanie tańsze finansowo.
  • clk Re: Szukanie pracy 26.09.21, 19:28
   Szukam obecnie do mnie do zespołu 4 osób.

   Przede wszystkim - musisz sie dopasować do oferty. Kandydujesz na stanowisko w logistyce, w CV i na żywo powinnaś mówić o logistyce, nie o tym jak uwielbiasz prace w sprzedaży.
   CV ma być zwięzłe. Mam kilka minut na przeczytanie - jeśli mnie nie zainteresuje - nie znajduje w ostatnich miejscach pracy kwalifikacji których szukam, odpada.
   Urlop macierzyński - wiem ze mnie zjecie- u mnie kandydat schodzi na dalsza pozycje. Ostatnia pani zatrudniona po macierzyńskim była mało obecna mentalnie i pracowo co nikomu nie pomagało.
   Miejsce zamieszkania - nie pisz. Najwyżej na rozmowie wyjaśnisz
  • engine8 Re: Szukanie pracy 27.09.21, 00:15
   Linkedin jest przydatne na tyle i glownie po to ze mozna znalezc kogos kto zna kogos w tym wlasnie zakladzie ktor cie interesuje kto ci znajdzie wlasciwe kontakty.
   Nawet 95% fit nie gwarantuje ze sie toba zainteresuja bo akurat ktos szuka tych 5% a reszte dopisal ot tak zeby bylo woecej.
  • pegowska.m Re: Szukanie pracy 27.09.21, 00:28
   Trudno Ci coś doradzić, bo nie napisałaś o swoich wymaganiach finansowych. Brutalna prawda jest taka, że pracy jest sporo, ale na ogół niskopłatnej. Wiek jest w wielu profesjach trzeciorzędny. Pytanie zasadnicze, czy Twoje umiejętności i doświadczenie są pożądane na rynku pracy? Jeśli tak, to nie powinno być problemu ze znalezieniem roboty za +/- 10% stawki rynkowej na danym stanowisku w danym regionie. Jeśli nie... Cóż... Czekają Cię miesiące frustracji i albo łut szczęścia, albo robota po znajomości albo urealnienie oczekiwań finansowych. Opowieści ematek o 6 tysiącach+ na początek możesz śmiało włożyć między bajki, o ile oczywiście nie jesteś programistką i to przynajmniej na poziomie mid (bo juniorzy zarabiają coraz mniej) lub np. audytorką. Tu jest Polska, tu zarabia się (co do zasady) mało.
    • pegowska.m Re: Szukanie pracy 27.09.21, 11:20
     Masz rację, ale przecież nawet na etapie wysyłania CV wiesz chyba jakie masz oczekiwania finansowe na danym stanowisku. Dodatkowo problemem może być to, że wysyłając nawet tysiąc CV na stanowiska powyżej swoich kompetencji, nie otrzyma się nawet jednego telefonu.
     • jedn0raz0w0 Re: Szukanie pracy 27.09.21, 21:15
      ale nawet jak ona wie to potencjalny pracodawca nie wie, dopóki jej nie zaprosi na rozmowę, więc jego wysokość nie może być przyczyną. Chyba, że to aplikacja webowa w której oczekiwana kasa to wymagane pole.
  • mgla_jedwabna Re: Szukanie pracy 30.09.21, 07:22
   Obecnie niemiecki jest raczej pożądany. Co do języków - dobrze jest mieć jakiś papier, nie tylko "średniozaawansowany" w opisie. A i w samym opisie przyda się kategoria typu B2.
  • alina_z_komina Re: Szukanie pracy 30.09.21, 09:51
   Co do języków może spróbuj bardziej precyzyjnie określić poziom (zrób testy) i wpisz B2, C1. Wtedy nie będziesz musiała się zastanawiać czy to już całkiem zawansowany czy jeszcze tylko średnio. Jak dla mnie dogadywanie się na prawie każdy temat to już zaawansowany poziom, a przy tym w pracy liczy się głównie komunikowanie się w kwestiach zawodowych na poziomie zaawansowanym. Zdecydowanie usuń z CV miasto, tak jak już ktoś radził, datę urodzenia itp. Jak najmniej szczegółów, które są nikomu niepotrzebne, tylko spamują przekaz. Ja nawet w wykształceniu pominęłam daty, bo co komu po tym czy skończyłam studia 20 lat temu czy 10. Jak się jest świeżo po studiach to owszem ma znaczenie, ale teraz już nie, teraz liczy się to co robiłam w ciągu ostatnich 5 lat, jakie zdobyłam doświadczenia, jakie mam faktycznie umiejętności na ten moment. Opisz głównie to co robiłaś właśnie przez te ostatnie 6 lat w zawodzie, tak jak już ktoś pisał, możesz wejść tam w jakieś szczegóły pokazujące Twój sukces w tej dziedzinie. Zadbaj o to, żeby CV było bez błędów (literówek itp) dobrze sformatowane, schludne porządne i syntetycznie, maksymalnie 2 strony i to nie małym druczkiem. I wpisz zainteresowania - wiem że to głupie bo co komu po tym co robisz w wolnym czasie, ale niektórzy w HR lubią takie psychonalizy (dobrze wpisać coś co się robi z innym ludzi, jakieś gry zespołowe itp żeby pokazać że jesteś się w stanie dobrze zintegrować z zespołem) a poza tym pomaga to czasem zagaić na rozmowie kwalifikacyjnej osobie z HR która nie bardzo jak może pogadać z Tobą merytorycznie. Przygotuj się, że będziesz musiała o tych zainteresowaniach opowiadać w j. obcym. Załóż konto na Linkedinie, nie zaszkodzi. Pokaż swoje CV ze 2-3 osobom, które mają duże doświadczenie zawodowe, same zmieniały pracę a najlepiej, żeby to były osoby które też same rekrutowały pracowników(niekoniecznie HR, ale osoby które miały stanowiska kierownicze i uczestniczyły w rekrutacji swoich podwładnych) i poproś o opinię. Konto na Linkedin uspójnij z tą wersją CV, ale oczywiście może zawierać więcej danych, wpisuje się tam chyba obligatoryjnie daty studiów, no i można wpisać też wszystkie te doswiadczenia zawodowe typu smażenie frytek w USA przed magisterką, jak ktoś będzie chciał to przeczyta a jak nie to tam nadmiar danych nie szkodzi. Zwracaj uwagę na to czy CV ma być po polsku czy po angielsku i jaką ma zawierać klauzule dot przetwarzania danych osobowych, i czy ma być LM i w jakim języku (najczęściej tym samym co CV).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka