Dodaj do ulubionych

Książki o książkach

25.10.21, 14:50
W którymś wątku mignął taki temat. I jakiś mi zapadł w pamięć.
Jakie polecacie?
Beletrystyka, albo i nie.
Ukazała się właśnie "Nieskończoność w papirusie..." Może ktoś już czytał?

Sama nie kojarzę zbyt wiele takich pozycji.
Z popularnych to Klub Dumas - owszem podobała mi się, ale czytałam, kiedy wyszła w Polsce, przed filmem jeszcze.
Obserwuj wątek
    • feiticeira Re: Książki o książkach 25.10.21, 15:13
      Nie polecam żadnej, każda jedna książka o książkach które czytałam to był jeden wielki egzltowany gniot. Nie czytam nic o bibliotekach, pisarkach i pisarzach, poetach i innych literatach, nie daje rady.
    • zona_glusia Re: Książki o książkach 25.10.21, 15:36
      Z beletrystki nic poza oczywistymi przykładami nie przychodzi mi do głowy.
      Oprócz polecanego wyżej "Przejęzyczenia" podobała mi książka Ryszarda Koziołka "Dobrze się myśli literaturą". Na żywo profesor Koziołek jest równie interesujący. Można sobie obejrzeć na YT wywiady z nim Justyny Sobolewskiej.
    • interstate95 Re: Książki o książkach 25.10.21, 17:39
      " Skok w dobrą książkę" Jasper Fforde i pierwsza część " Porwanie Jane E. " ( trzeci tom o Thursday Next nie wyszedł w polskim tłumaczeniu ze względu na jakieś niejasne wałki wydawnicze, jak sądzę i jak zawnioskuję z moich gorączkowch maili słanych k'wydawnictwu przed laty i ich enigmatycznych, wykrętnych i lakonicznych odpowiedzi - myślę, że prawa capnęli i tyleśmy trzeci tom widzieli)

" Miasto śniących książek" Walter Moers

" Ex Libris" Anne Faidman. O, to jest moją wisienką na torcie, a przy okazji jej " W ogóle i w szczególe, eseje poufałe" też jest nie od macochy i można rzutem na taśmę

Nietypowa narracja u Calvino w " Jeśli zimową porą podróżny" ( książka z książek, patchwork taki) też niczego sobie.

Może " Misja: Encyklopedia", Arturo Perez- Reverte ( nie podobała mi się, może kwestia złego czasu i złego miejsca, Klub Dantego" też mi się nie podobał, być może to kwestia tłumaczenia z kolei)

" Zbyt głośna samotność" Hrabala?

" Książki najgorsze" Barańczaka

" Wszystkie lektury nadobowiązkowe" felietony Szymborskiej o książkach

Zaleska z " Przejęzyczeniem" już była, Koziołek z " Dobrze się myśli literaturą" już był.

Może dla zainteresowanych pracą nad tekstem i książką, też o książkach jakby, conie - " Tłumacząc się z tłumaczenia" Elżbiety Tabakowskiej?

Ze staroci. " Przyślę panu list i klucz" Pruszkowskiej i kontynuacja " Życie nie jest romansem, ale... " ja lubię : )

Misery Kinga smile))))))))))))))))

• interstate95 Re: Książki o książkach 25.10.21, 18:11
          Ja też! Skubany mnie uwiódł bezgranicznie.

Odpowiem od razu na twój post i post milki_p niżej, to mi się wiąże jakoś.

Milka przypomniała mi o " Stowarzyszeniu Miłośników Literatury i Placka..." nie wiem co ja sobie myślałam sięgając po książkę, ale dla mnie jest ona nie tyle o książkach zdaje się, że miało być miło, lekko i przyjemnie - co o przetrwaniu mimo wszystko podczas grozy okupacji i głodu. Przede wszystkim głodu. Czytałam ją i równo mną szarpał wewnętrzny szloch.
          No ale. Wewnętrzny. szarpał. I w domu.

Początek " Rumo i cuda w ciemnościach" Moersa tak mną przeorał równo i bez ostrzeżenia, że nie bacząc gdzie się znajduję ( a siedziałam w samolocie i trudno mi było ukryć twarz albo wstać i wyjść) płakałam rzewnymi łzami, tak dramatycznie i tak nie mogłam się uspokoić, że wzbudziłam bardzo silny niepokój siedzących obok. Oraz stewardes, od których zresztą wyłudziłam serwetki, bo wszystkie chusteczki już wysmarkałam i istniało realne zagrożenie, że zacznę smarkać w rękaw bluzy.
          Szlochałam bezradnie jak małe, skrzywdzone, bezbronne i osierocone dziecko - znikąd pomocy i nadziei. W ogóle nie mogłam się uspokoić : D
          A ja nie płaczę prawie nigdy w tak bezradny, bezbronny, nie do opanowania samokontrolą sposób. A na pewno publicznie.
          Cholerny Moers z jego cholernym początkiem " Rumo!" : ))
      • zona_glusia Re: Książki o książkach 25.10.21, 18:48
        Jak ja mogłam zapomnieć o tej sympatycznej, maniacko czytającej rodzinie z "Przyślę panu list i klucz"! smile
        Jeszcze kilka książek eseistycznych:
        "Ocalone w tłumaczeniu" Barańczaka
        "Stówka" Meller i Sobolewskiej - o ich ulubionych książkach, także z dzieciństwa
        "Rubryka pod różą" Małgorzaty Łukasiewicz. Łukasiewicz jest wybitną tłumaczką z języka niemieckiego i ten zbiór esejów jest poświęcony głównie literaturze niemieckiej, chociaż jest tam cudowny tekst o Wokulskim i złej literaturze
        " Po śniadaniu" Eustachy Rylski. O ulubionych i najważniejszy książkach tego pisarza.
        "Sześć przechadzek po lesie fikcji" Eco. Są to teksty trudniejsze, już bardziej idące w kierunku teorii literatury.
        • interstate95 Re: Książki o książkach 25.10.21, 19:06
          Nie znam " Stówki" , "Rubryki pod różą" oraz " Po śniadaniu", dziękuję za polecenia i zaraz sobie wpiszę na listę Książek Które Zawalą Mi Chałupę I Wpadniemy Do Kotłowni.

Z książek o książkach przypomniałam sobie jeszcze o " Admiratorach wyobraźni", 100 lat w polskiej ilustracji w książkach dla dzieci, pod redakcją Anity Wincencjusz - Patyny, wydawnictwo Dwie Siostry wypuściło.
          Bardzo pięknie wydana. A gdyby nią machnąć w ramach argumentów, wtedy nie będzie się to nazywało " zbrodnia w afekcie", a zaledwie " no wzięłam zamach, żeby jak zwykle odłożyć na najwyższą półkę, wysoki sądzie..."
          • zona_glusia Re: Książki o książkach 25.10.21, 20:27
            "Admiratorów wyobraźni" mam w planach. smile
            "Stówka" skłania do robienia własnych list książek z przeszłości, jest fajna i łatwo dostępna w ebooku.
            Pozostałe dwie są lepsze, świetne wręcz, ale obawiam się, że dostępne tylko w bibliotekach lub antykwariatach.
    • mika_p Re: Książki o książkach 25.10.21, 17:41
      Chodzi o takie, gdzie coś się dzieje za sprawą książki, z powodu ksiażki i w ogóle ona jest ważna dla intrygi?

Całodobowa księgarnia pana Penumbry
      www.biblionetka.pl/book.aspx?id=375405

Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek
      www.biblionetka.pl/book.aspx?id=130558

Imię róży
      www.biblionetka.pl/book.aspx?id=258

Miasto Śniących Książek: Powieść z Camonii autorstwa Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów
      www.biblionetka.pl/book.aspx?id=65740

Z dziecięcych:

Niekończąca się historia
      www.biblionetka.pl/book.aspx?id=1155

Atramentowe serce
      www.biblionetka.pl/book.aspx?id=38967

Natomiast NIE polecam "Bibliotekarek" T.M.Rudzkiej (bardzo bardzo słaba) ani „Pamiętnika księgarza” S.Bythella (nuuuuuuuuuudna)
    • violent_green Re: Książki o książkach 25.10.21, 18:16
      O, uwielbiam książki o książkach. Jakieś słabsze beletrystyczne gdzieś już puściłam w świat, a z tych co mam na półkach to oprócz wspomnianej tu genialnej Anne Fadiman "Ex libiris" to:
      Alberto Manguel Moja historia czytania
      Justyna Sobolewska Książka o czytaniu
      Daniel Pennac Jak powieść
      Elżbieta Tabakowska O przekładzie na przykładzie
    • veryvery Re: Książki o książkach 25.10.21, 22:35
      Nie wiem czy o to ci chodzi ale moja propozycja to beletrystyka (chociaż z wątkami autobiograficznymi), książka lekka, łatwa I przyjemna. Krystyna Nepomucka I jej "Mydło z łabędziem". Akcja za wczesnego prl-u, młoda kobieta z przedwojennego, dobrego domu pisze książkę i próbuje ją wydać co okazuje się niełatwym zadaniem jak również odnalezienie się w nowej, powojennej rzeczywistości.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka