Dodaj do ulubionych

Ból głowy u nastolatki

09.11.22, 12:36
Podpowiedzcie coś bo zaczyna mi już brakowac pomysłów co dalej.

Córka od pół roku ma bóle głowy. Nietypowe bo niezbyt silne, w kilku/kilkunastu atakach dziennie, ból umiejscowiony w trzech punktach dookoła jednego oka (net twierdzi że to ujście nerwu trójdzielnego). Ataki bólu trwają od 20 minut do 4 godzin. Ból nasila się przy stresie, w wakacje ciut jej odpuściło.
Oprócz tego w czasie tych 6 miesięcy córka miała 3 ataki pełnowymiarowej migreny z aurą (inny silniejszy rodzaj bólu).
Córka jest alergikiem (trawy, grzyby plesniowe). Ból rozpoczął się w tym samym czasie kiedy córka zaczęła brać doustną szczepionkę przeciw alergii na trawy, lek odstawiliśmy, ale ból pozostał. Możliwe że to przypadkowa zbieżność.

Laryngologicznie, neurologicznie i okulistycznie przebadana wzdłuż i wszerz (dwa rezonansy, dwa usg, przepływy szyjne doppler etc). Nic nie wyszlo.

Macie jakiś pomysł co jeszcze sprawdzic, do jakiego lekarza się udać? Albo może macie namiary na bardzo dobrego neurologa w Wielkopolsce?
Obserwuj wątek
    • lucky80 Re: Ból głowy u nastolatki 09.11.22, 12:43
      Endokrynolog. Tarczyca może wpływać na migreny - dwie koleżanki po zdiagnozowaniu niedoczynności i rozpoczęciu brania leków, powiedziały mi, że przestały mieć migreny.
      • eliza.hamilton Re: Ból głowy u nastolatki 09.11.22, 15:04
        O dzięki za kierunek. Tam jeszcze faktycznie nie byłyśmy.
        • kamire12 Re: Ból głowy u nastolatki 10.11.22, 08:36
          mam podobne bóle od kilkunastu lat.
          też podejrzenie nerwu trójdzielnego. ale po przejściu wielu badań itp. to chyba jednak jest od stawu skroniowo-żuchwowego albo kręgosłupa szyjnego.
          sprawdź zgryz oraz niestety kolejny rezonans-> kręgosłup szyjny.
          z obserwacji widzę też, że niestety stres bardzo uruchamia ból
          są też fizjoterapeuci, którzy stosują masaże na tą cześć. jeśli wyjdzie zgryz, to trzeba rozluźniać szczękę i go poprawić. Jeśli szyja, to ćwiczenia - tu zależy od fizjo, jeden zastosuje retrakcje, inny masaż rozluźniający, nie wolno się pochylać.
          • kamire12 Re: Ból głowy u nastolatki 10.11.22, 08:37
            no i jeśli szyja, to siedzenie na telefonie odpada.
          • eliza.hamilton Re: Ból głowy u nastolatki 10.11.22, 09:20
            No dobra ale do jakiego lekarza z tym pójść?
            Fizjoterapeuty? Ortopedy? Innego neurologa?
            Zgryz jest raczej prawidłowy, młoda była leczona ortodontycznie, teraz ma tylko retiner.
            A skierowanie na ten rezonans kregosłupa szyjnego to ortopeda?
            • kamire12 Re: Ból głowy u nastolatki 10.11.22, 09:46
              mnie dał neurolog. ale to nawet można zrobić prywatnie bez skierowania
              neurolog na NFZ nie wiem czy Ci da...
    • alpepe Re: Ból głowy u nastolatki 09.11.22, 12:45
      U mnie migreny się skończyły, jak zaczęłam olewać wszystko, czyli nieważne, będzie, co ma być. Wcześniej miałam zwykle ból połowy głowy, nudności i trwało to nawet i tygodniami, jeśli się nie napompowałam środkami przeciwbólowymi.
    • mamtrzykotyidwato5 Re: Ból głowy u nastolatki 09.11.22, 13:38
      Alergolog, zrobić testy skórne pokarmowe, jak nic nie wyjdzie, to testy pokarmowe płatkowe. I odstawić alergeny pokarmowe.
      Brać codziennie synbiotyk multilac i wit.B comlex(polfy), na początku w podwójnej dawce, po tygodniu normalnie, bo u alergika wit.B się źle wytwarzają, a ich brak skutkuje przewlekłym, lub powtarzającym się zapaleniem nerwów. Za chwilę oprócz bólu głowy będzie rwa kulszowa, bóle pleców, zapalenia korzonków szyjnych i inne.
      Ty ich nie masz? Alergię dzieci dziedziczą głównie po matce.
      • eliza.hamilton Re: Ból głowy u nastolatki 09.11.22, 14:01
        Ja mam alergie wziewną na roztocza. Opanowaną właśnie przez szczepionkę, praktycznie od lat już nie daje objawów.

Córka testy pokarmowe, skórne miała - nic nie wykazały. Ma dosyć silną alergię wziewną na pleśnie i trawy.
        Jesteśmy pod opieką alergologa, nic o braniu synbiotyków i wit B nie mówiła. Inna sprawa że witaminę B i potas zaleciła pediatra i też neurolog na początku drogi z diagnostyką. Nic to nie dało/zmieniło. W tej chwili córka nie bierze bo tego nie można suplementować na okrągło.
        • mamtrzykotyidwato5 Re: Ból głowy u nastolatki 09.11.22, 17:20
          A uczulenie na pyłki brzozy/leszczyny/olchy wyszło?
          Ile lat miała, jak testy pokarmowe były robione? W jakim miesiącu były robione i na co? A ile ma teraz lat?
          Alergia wziewna jest alergią wtórną do pokarmowej. Zawsze najpierw jest pokarmówka u niemowlaka(mleko, warzywka, owocki), dopiero później rozwija się alergia wziewna.

Ja nie pytałam, czy masz alergię, bo alergię masz na bank, skoro twoja córka jest alergiczką, tylko czy miewasz bóle pleców, rwę kulszową, zapalenia korzonków itp.bóle.
          • eliza.hamilton Re: Ból głowy u nastolatki 10.11.22, 09:23
            Uczulenie na trawy i pleśnie tylko.

Panel pokarmowy miała robiony rok temu, teraz ma 17 lat (ale to był taki panel podstawowy na najsilniejsze alergeny).
            I tak - w dzieciństwie miała alergię na białka krowie, miała wysypki, z czasem przestała na nie reagować ale pojawiła się alergia wziewna.
            • mamtrzykotyidwato5 Re: Ból głowy u nastolatki 10.11.22, 12:07
              Wysypki dziecięce przechodzą prawie wszystkim alergikom, ale to nie znaczy, że uczulenie na krowę minęło, tylko się objawy zmieniły. Potem pojawiają się: zapalenia ucha, gardła, anginy, przerost 3 migdała, katary, zapchany nos, zapalenie zatok, problemy ze spaniem, nadmierna drażliwość, płaczliwość, złoszczenie się i wybuchowość, ciągłe pocenie się, ciągłe chorowanie, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, chrząkanie, pociąganie nosem, albo inne tiki nerwowe, częsta czkawka, ciągłe odbijanie, odparzenia, zaparcia, rozwolnienia, bóle brzucha, trądzik, anemia ... - co z tego miała?
              Jeśli nic, to ok, być może krowa nie szkodzi.
              W przeciwnym przypadku odstawcie z diety krowę po całości, nie jeść niczego, co pochodzi od krowy, kozy i owcy i pilnować gotowców (wędliny, pieczywo, słodycze, konserwy), żeby niczego nie zawierały przez pół roku i zobaczyć, czy i jak się zmieni samopoczucie.
              Odstawienie krowy u alergika to podstawa wszelkich działań, bez tego żaden alergik nie będzie w 100% zdrowy, ale to może być za mało.
              Za wszelkie bóle mające związek z nerwami, zwykle odpowiada inna grupa alergenów, związana z pyłkami brzozy - rośliny różowate i czasem też baldaszkowe.
              Na pierwszy ogień odstawcie krowę, bo więcej i tak nie dacie rady od razu.
              Reszta do obserwacji i zbadania. W maju lub najpóźniej na początku czerwca zróbcie testy skórne na pyłki brzozy, olchy oraz jabłka, truskawki, seler, marchew.
              A w międzyczasie do obserwacji, czy bóle głowy nie pojawiają do trzech dni od zjedzenia lub jedzenia ciągłego większej ilości jabłek, gruszek, kiwi, orzechów laskowych, truskawek, brzoskwiń, śliwek, wiśni oraz (szczególnie surowych): selera, marchwi, pietruszki, lubczyku, kminku, kopru...
              Do obserwacji też, czy bóle głowy nie pojawiają się po jedzeniu chińskiego, indyjskiego jedzenia też do trzech dni od zjedzenia.
          • eliza.hamilton Re: Ból głowy u nastolatki 10.11.22, 10:08
            A odpowiadając na pytanie, ja rwę kulszową miałam moze ze 2 razy w życiu.
            Bóle pleców się zdażyły kilka razy ale zwykle były spowodowane jakimś urazem. Na pewno nie mam nic takiego przewlekle.
    • katie3001 Re: Ból głowy u nastolatki 09.11.22, 13:43
      Ja zasmasowane ataki migren miałam po szczepieniu przeciw wzw b. Zbadaj dziecku homocysteine.
      • banicazarbuzem Re: Ból głowy u nastolatki 09.11.22, 14:14
        Ból oka jak najbardziej może być objawem migreny
        Ile córka ma lat i czy miesiączkuje? Bo może też być migrena na tle hormonalnym. Neurolog co zaproponował?
        • eliza.hamilton Re: Ból głowy u nastolatki 09.11.22, 14:28
          17 lat, miesiączkuje od jakichś 3 lat.
          Neurolog zapisał dwa leki przeciwmigrenowe, pierwszy nie pomógł wcale, drugi miał nieciekawe skutki uboczne więc odstawiliśmy. Generalnie nie miał pomysłu co to jest bo ani nie przypomina bólu migrenowego ani napięciowego, ani klasterowego. Z lektury netu wychodzi mi że objawy są najbardziej podobne do hemikrani napadowej ale tam ból powinien być silny a u córki jest to raczej takie 4/10. Czasem boli silniej, ale rzadko.
          Wiem że może to być po prostu nietypowy ból napięciowy/migrenowy, przemawia za tym fakt że stres go nasila. Plus podobno u alergikó częsciej zdarzają się nietypowe bóle głowy. Ale szukam czy może jest jeszcze jakaś inna medyczna przyczyna bólu, którą lekarze przeoczyli.

• eliza.hamilton Re: Ból głowy u nastolatki 09.11.22, 14:29
          I to nie jest ból oka, tylko ból w trzech punktach dookoła oka.
          • mae224 Re: Ból głowy u nastolatki 09.11.22, 14:48
            wiesz, miałam to samo, to był ucisk na nerw trójdzielny od kręgosłupa szyjnego, jak tam kręgosłup, szyja (pogarsza się u mnie przy stresie), uprawia sporty, nie obciąża szyi?
            • eliza.hamilton Re: Ból głowy u nastolatki 09.11.22, 15:01
              Od roku tańczy (jazz+balet) dwa razy w tygodniu godzinę.
              Plus wf w szkole.
              Jest szczupła, wygimnastykowana, nie uprawia sportu wyczynowo ...
              Czy na tańcu obciąża kręgosłup? Mozliwe, trudno powiedziec.
              • mae224 Re: Ból głowy u nastolatki 09.11.22, 15:07
                powiem ci, co mi pomogło: masaże u fizjo (ze skierowania neurologa), szyja, plecy, miałam właśnie takie napięciowe bóle głowy oraz akupunktura.
                są tacy, którzy mają takie skłonności, ja suplementuję magnez i witaminy, w nastoletniości miałam potworne migreny, hormonalnie zależne.
    • gulcia77 Re: Ból głowy u nastolatki 09.11.22, 14:19
      Szczerze mówiąc, jako nastolatka miałam podobne objawy. Przeszło samoistnie, po dwudziestce. Też byłam przebadana wzdłuż i wszerz. Wyszła tylko wziewna alergia na wrzosowate. Alergia mi nie przeszła, ale dwa miesiące w roku da się z nią żyć.
    • wapaha Re: Ból głowy u nastolatki 09.11.22, 14:35
      Dla spokoju MRI głowy
      I nauka życia z migreną...- zapisywanie ataków i szukanie koincydencji (stres,miesiączka, niewyspanie), podjęcie odpowiedniej profilaktyki ( unikanie stresu tongue_out , zdrowy tryb życia, nawadnianie się itd )
      • eliza.hamilton Re: Ból głowy u nastolatki 09.11.22, 15:03
        Rezonans zrobiony, dzienniczek właśnie prowadzimy i szukamy jakichś wzorców ale na razie kiepsko nam to idzie.
        Unikanie stresy u licealistyki (3 klasa) w dosyć wymagającej szkole jest chyba niewykonalne sad Ona generalnie wszystkim się bardzo przejmuje, taki typ sad
        • wapaha Re: Ból głowy u nastolatki 09.11.22, 15:04
          więc to moze byc dobry trop- jako profilaktykę znalezienie sposobu rozładowania stresu ( sport, joga,kino, robienie na drutach, malowanie itp)
          pomyśl może o psychologu- żeby dzieciaka wesprzeć, wzmocnic, wskazać kierunki i narzędzia radzenia sobie ?
          • eliza.hamilton Re: Ból głowy u nastolatki 10.11.22, 09:38
            U psychologa pierwsza wizyta już była. Będziemy kontynuować.
        • yenna_m Re: Ból głowy u nastolatki 10.11.22, 09:57
          Rezonans kregoslupa tez zrobiliscie?
          Okulista widzial corke?
          Problemy z cisnieniem wykluczone?
          • eliza.hamilton Re: Ból głowy u nastolatki 10.11.22, 10:04
            Okulista widział.
            Rezonans na razie głowy i twarzoczaszki. Kręgosłupa nie robili.
            Ciśnienie miała mierzona kilka razy nigdy nie było podwyższone.
            • yenna_m Re: Ból głowy u nastolatki 10.11.22, 10:10
              Kregosluo szyjny (i nie tylko) lubi robić ból glowy.
              • wkswks Re: Ból głowy u nastolatki 13.11.22, 00:22
                Schylanie głowy nad komórka - jak najbardziej. Ale to wyszłoby na zwykłym rentgenie klatki piersiowej.
    • kropkaa Re: Ból głowy u nastolatki 10.11.22, 09:53
      Czy córka pije odpowiednią ilość wody?
      Jest nawodniona?
      • eliza.hamilton Re: Ból głowy u nastolatki 10.11.22, 10:06
        Hmm chyba tak, nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Może zacznę też notowac ile wypija w dzień ... sad
        • kropkaa Re: Ból głowy u nastolatki 10.11.22, 10:20
          Koleżanki syn miał ciągłe bóle głowy. Przebadany wzdłuż i wszerz, wszystko dobrze. Już na sam koniec pediatra zapytała ile dziecko pije w ciągu dnia. A on mówi, że kompot w szkole i to wszystko. Zaczął więcej pić i głowa przestała boleć.
          Nie mówię, że u Twojej córki przyczyna jest podbna, ale warto sprawdzić, bo nastolatki są zabiegane i czasem nie bardzo mają jak pić w ciągu dnia.
    • koko8 Re: Ból głowy u nastolatki 10.11.22, 09:58
      Jeśli przepadana dogłębnie, to pozostaje dobry neurolog i leczenie migreny doraźne lub dlugofalowe.
      I, jak napisalam Wapaha, nauczyć się żyć z migreną.
    • ewa_mama_jasia Re: Ból głowy u nastolatki 10.11.22, 10:16
      Medycznie się nie wypowiem. O profilaktyce, nawodnieniu, witaminach / suplementach wiesz. Mogę tylko dodać - zrównoważyć sposób życia: ilość i jakość snu, mniej siedzenia przy elektronice (a z pewnością nie przed snem), spokój na codzień i nie przejmowanie się sprawami, które nie muszą być aż tak ważne. Piszesz, że córka jest w ostatnich klasach wymagającego liceum - poszłabym tym tropem. I gdyby się potwierdził, to same musicie się zastanowić, co można zmienić, żeby było lepiej. Czy ważniejsze wyniki w szkole, czy dobrostan córki. Miałam czteroletni okres b. silnych bólów głowy / migren z częstotliwością 3 - 4 razy w miesiącu (albo częściej). Było to związane z bardzo stresującą pracą. Zmieniłam pracę i przeszło ręki. W zasadzie zapomniałam. Więc jak już wszystko sprawdzisz medycznie - pomyślcie o tym tropie.
    • asfiksja Re: Ból głowy u nastolatki 10.11.22, 10:18
      Migreny mogą mieć różny przebieg u tej samej osoby. Mnie ten opis najbardziej przypomina właśnie migrenę (skoro badania obrazowe wykluczyły poważniejsze rzeczy).
      W jakim wieku jest córka? Neurologów dziecięcych jest tak mało, że trzeba uznać, że wszyscy są dobrzy (raczej są).
      Doraźnie walczyć ze stresem: dbać o wysypianie się, nawodnienie, odżywienie, regularność posiłków, regularność wypoczynku/rozrywki, ograniczyć patrzenie w ekrany.
    • wkswks Re: Ból głowy u nastolatki 13.11.22, 00:20
      To może być też .. nic. Syn kolegi miał w wieku 14 lat, miliony badań (tomograf zatok osobno, na tomografii głowy zatok nie widac) i nic nie znaleziono. Wyrósł.
    • lilia.z.doliny Re: Ból głowy u nastolatki 13.11.22, 08:05
      Sprawdziłabym poziom witaminy d3. Niedobór dal.mi tak do wiwatu, że nie wiedziałam jak się nazywam. Na bóle pomagała mi zmiana duety, tzn przejście na je de n rodzaj tluszczu- olej lniany.
      Podsumowujac- trzydzieści lat koszmaru migrenowego na granicy samobójstwa. To chyba forum zaordynowało badania witaminy D. Zrobiłam, ómarlam.prawie jak zobaczyłam wyniki ( lekarka też zaczęła krzyczec), dostałam.dawke 20 tysięcy (!) Jako uderzeniowa, brana codziennie. Życie znowu stało się fajne.
    • india-mia21 Re: Ból głowy u nastolatki 13.11.22, 08:14
      Neurolog dziecięcy Poznań- dr Ilona Pieczonka-Rutkowska
    • slonko1335 Re: Ból głowy u nastolatki 13.11.22, 08:14
      Przyjaciółki córkę bolala glowa i okazało się że ma cukrzycę(-cukier wyszedl ok, krzywa insulinowa juz bardzo niefajnie) , po wprowadzeniu leków i przejściu na dietę problem znikl.. Też przebadana wzdłuż i wszerz , łac,nie z pobytem kilkudniowym w szpitalu.
    • spirit_of_africa Re: Ból głowy u nastolatki 13.11.22, 08:43
      Może po prostu ma migrenę bez jednoznacznego tła. Na ataki z aura polecam leki z kwasem acetylosalicylowym i kofeina (Excedrin albo Coffepirine+paracetamol). Zaobserwujcie czy zbyt długie spanie nie na związku (odsypianie szkoły w weekend). U mnie w zasadzie to i hormony w trakcie owulacji były przyczyna.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka