Gość: jaro
IP: *.pppool.de
04.12.01, 16:09
Kasia napisala:
„Jaro:) Moze by uporzadkowac tych slynnych? Bo tak trudno sprawdzic i wpisac )
kogos. Byl czy nie byl - oto jest pytanie ;)))))”
No to porządkujmy!
Na początek proponuje na jednej stronie wszystkie istotne informacje zawarte w
dotychczasowych 119 postach.
Będzie się szybciej otwierało!
W wolnych chwilach można np. oczyszczać z obcych (jak np. Cichowski, Peter),
umieszczając ich pod kreską na końcu.
A nowych dodawać w nowych postach - do następnego remanentu ;-)
Większość nazwisk pojawia się przynajmniej dwa razy, a wiec było tych
gdańszczan ze dwa razy mniej niż nam wyszło :-(
PS Jest to oczywiście nadal watek Beasta.
Ja się tylko trochę poszarogęsiłem na życzenie oddolne ;-)
***************
Jan Heweliusz,Daniel Fahrenheit,Daniel Chodowiecki,Artur Schoppenhauer,i
pózniej ...Andrzej Szarmach,Lech Walesa,Jan Krzysztof Bielecki,Dariusz
Michalczewski.
Grass, Kinsky (Sopot), Huelle, Chwin, Mytnik (od pedalowania), a nawet Konjo i
Skiba. I jeszcze Ciechowski (chociaz on jest z Tczewa) i Stalinska...
Mokwa ( malarstwo ),Leonid Teliga(zeglarz),Peter von Danzig ?(mial swoj pomnik
we Wrzeszczu)
Jesli traktowac Gdansk razem z "przyleglosciami" to jest jeszcze tczewianka
Jola Kwasniewska(w Gdansku studiowala) zdaje sie ideal kobiety wg. polskiego
spoleczenstwa;)
czy to maja byc gdanszczanie z urodzenia - czy z zaslug ?
Z urodzenia;z urodzenia i zaslug;
dodam Guentera Grassa
w gdansku byly bardzo znane cechy zlotnikow ( piotr van der rennen -sarkofag
sw. wojciecha w gnieznie i sw. stanislawa w krakowie ). wybitni rytownicy (
chodowiecki, hondiusz, deisch ). nie mozna zapomniec o gdanskich stolarzach i
ich wspanialych meblach.no i jeszcze j. dantyszek ( choc obrazil sie na nasze
miasto bo sprzyjalo reformacji)
no co milczycie? A Baka, a Bista, a Cybulski, a Kobiela? A Gruza, Hubner?
Andrzej Grubba
Grubba wlasciwie tez nie z samego Gdanska a z okolic Starogardu. Cale(chyba)
sklady Czerwonych Gitar,Kombi(he,he) a teraz ONA.Poza tym cale zastepy
polityków z gdanskiego desantu z
A.Hallem,B.Borusewiczem,J.Lewandowskim,D.Tuskiem a takze J.Rybicki(AWS) i z
lewej strony poslowie F.Potulski i "gdanszczanin co 4 lata" L.Pastusiak. Aneta
Kreglicka jako gdanszczanka zdobywala tytuly Miss Polonia i Swiata,ale
urodzona w Szczecinie. Jest jeszcze ciekawa postac Jana Kostki,kasztelana
gdanskiego przewodniczacego Komisji Morskiej z casów Zygmunta
Augusta.Kandydata na tron polski tej czesci szlachty która chciala
miec "Piasta" za króla(w czasie elekcji 1574)
kaminski na biegunach
Pilkarze Lechii Gdansk - zdobywcy Pucharu i Superpucharu Polski w 1983 roku:
Tadeusz Fajfer, Marek Wozniak, Lech Kulwicki, Andrzej Salach, Dariusz
Raczynski, Zbigniew Kowalski, Roman Jozefowicz, Marek Kowalczyk, Jacek
Grembocki, Dariusz Wojtowicz, Krzysztof Gorski, Ryszard Polak, Stefan Klinger,
Boleslaw Blaszczyk, Jerzy Kruszczynski.
;-) Ciekawe,ze nikt nie wymienil ks.Jankowskiego...
To moze ja dla ozywienia wrzuce do wora slynnych i naszych paru grajkow:
Tymon, Trzaska, Desiglasoff
Detektyw Bednarski"na klopoty"...;-) ...przyznaje,ze koncza mi sie pomysly.
jednym z najslynniejszych gdanszczan jest kkf-casey- z jednej z
najwygodniejszych dzielnic gdanska,chelma. w swoim czasie mial wielki sad
owocowy izachwycal trojmiejskich ludzii ich zoladki w bez zadnej chemicznej
skazy owoce.lubil gdanska gedanie,a lechii zawsze zyczyl wymazanie zwszelkiej
gazety. teraz rowniesz zyczy lechii nie tylko tegorocznego spadku ale
corocznego az do wykorzenienia tam ducha komunistyczno-wschodniopolskiego.
Malarz Stryowski(o którym ostatnio glosno,choc chyba tylko w Gdansku).Rysownik
Z.Jujka gdanszczanin od kilkudziesieciu lat.Jacek Fedorowicz tez podpada pod
slynnego gd. choc urodzil sie w Gdyni(ale taka "szeroka"koncepcje przyjelismy).
Ha,ha po przeczytaniu podobnego tematu w Szczecinie przypomnial mi
sie ...Nikodem S.(no co slawny to on byl;)
gdanszczanie, czy ich pamietacie? oni tez.jablonski, niedziela, pastula,
juzwiak, januszczyk,lukowski, szymanski, filbrandt, meler, szerscien, kornela,
groszewski,plewa, gorski, gawecki, suchecki, f.wolos, lis, korwel, tajak,
marian kusmierek, w. kaczorowska, i. kowalczyk, w. zglinska oraz mularczyk.
Ale za to dorzuce Petera Konfederata - nie zyje, ale wielu go pamieta z
Monciaka
Do slaw lokalnych Sopotu nalezal tez Parasolnik - dlugo przed Peterem -
niestety znam tylko z przekazu, a Gdansk ma skromnego Czlowieka Rowera.
Peter byl z Sopotu! Ale zdaje sie ze z Gdanska byl (niedoszly) kandydat na
Prezydenta RP: Pan Witek Z Atlantydy ("Mój kon nie miesci mi sie w dlon").
Kobiela + Fedorowicz!!! Bista + Baka Konjo + Skiba ;-)
a co ,13 ma racje, ja ich znam. dorzuce jeszcze tych wszystkich ,zktorymi
rozmawialiscie albo nie chcieliscie a ktorzy to byli i sa perla w min.
gdanskiej spolecznosci.oni maja w prawdziwy pokoj obute swe stopy.
slynny Gdanszczanin-piotrek szczerbowicz. oczywiscie z pod zielonej bramy.
kiedy wychodzil z za rogu to od razu bylo widac nos, potem dlugo, dlugo nic,
wreszcie piotr w calej swej krasie,ku uciesze rzeszy wybranej. daj znac znow o
sobie zawsze w pozytywnym tego slowa znaczeniu.
Jak moglismy o nim nie pamietac - o panu Witku, przybyszu z Atlantydy, znanym
jako WITEK DISCO. Kariere zaczynal w przejsciu pod torami SKM-ki w Oliwie,
potem wystepy w Zarnowcu i wreszcie na Monciaku. Obecnie kontynuuje kariere w
stolicy - przed zejsciem do stacji Metro-Centrum. Miejmy nadzieje, ze sie
zbytnio nie rozbisurmani i da latem pare koncertow u nas! Co do podsumowania,
to zawlaszczylismy sobie kilka slaw osciennych, ale i pewnie zapomnielismy o
jakis: teraz dorzucam Anne Walentynowicz (czy bylby bez niej Sierpien?).
Andrzej Gwiazda
A Korynt slynny zawodnik Lechii
a " dziadek " zdzisiek puszkarz
a co wy nato=krzysztof januszczyk.
a ci rowniez slynni gdanszczanie,kazdy na swoj sposob:zdzisio lukowski-znany
inz.w kregach kaplanskich,oraz z naprzeciwka irus niedziela,oj znany,znany.
A marszalek "Przerwa" Plazynski?Jest jeszcze minister Biernacki.
Zglaszam kandydature NIkodema S. ps. Nikos W odróznieniu od Jana Uphagena zna
go cala Polska (przede wszystkim policja) i policja niemiecka. Tu juz jest
chyba cos.
Sylwia Gruchala :)))))))))))))))
A czy o Jerzym Haffnerze oraz o Uphagenie cos wspominaliscie???
Moze zachece Cie do wycieczki na Dluga do Domu Jana Uphagena (Muzeum Historii
Gdanska) oraz na Morene by obejzec dworek rodziny Uphagenów (zamieszkiwali tam
w XVII i XVIII w.). Na Twoja obrone pozostaje mi tylko fakt, ze Jan Uphagen
zmarl bezpotomnie ;-)
o Uphagenie mozna przeczytac w ABC gazeta ludzie. Mial facet niezly gust jak
na swoje czasy. A obecne muzeum w miejscu jego dawnego domu - cacko. I te
nazwy pomieszczen - pokoj kwiatow, owadow. Brakuje troche sprzetow, ale moze
jeszcze dokupia.
Artur Schopenhauer (pierwsze piec lat zycia, ale uwazal sie za gdanszczanina),
Farenheit - skala i termometr (gdyby ktos nie wiedzial)
warto wspomniec o Oli Kobielak - mistrzyni swiata (nie pisze w czym, bo jestem
ciekaw czy ktos wie)
Fitness?
jasne! Fitness. a jeszcze ze sportu (nie wiem, moze juz jest?) Zenon Plech. W
swoim czasie slawny to on byl.
Ale chyba nie spelnia nawet "rozszerzonych" kryteriów tzn.nie urodzil sie w
Gdansku,a sukcesy odnosil takze w Gorzowie,z którym chyba jest bardziej
zwiazany.
niezbyt to "fajny" przyklad ale byl kiedys skorpion... londyn ma swojego kube
rozpr. to mozna wspomniec o skorpionie. tylko nie jestem pewien (nie pamietam)
czy on byl konkretnie z g-ka, ale "dzialal" w okolicy
PANIENKA Z OKIENKA - MALO RZECZYWISTA ALE SLAWNA JEST A BEDZIE (JAK SIE NIE
POPSUJE) JESZCZE BARDZIEJ.
spisalby co juz jest. po co sie powtarzac ?
Politycy,zwiazkowcy i inni spolecznicy:
L