agridulce 10.12.07, 18:58 Zgadzam się z listą i popieram ją, wątpliwości budzą tylko te podziały wiekowe - ale kwestia indywidualnego rozwoju dziecka. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
bajenka Re: Książki marzeń 10.12.07, 20:47 Podzial wiekowy jest z kosmosu - pippi jest lektura w szkole (tu dla czterolatkow) podobnie Pan Kleks, lektura z czwartej klasy podstawowki, tu dla pieciolatkow - mozna dzieci doceniac, ale zeby czytac im ksiazki, z ktorych zrozumieja znikoma czesc, to nie polecam, bo sie zudza sluchaniem i zraza do ksiazek. A juz zupelnie niedorzeczne by bylo czytanie dwulatkom Pana Kuleczki, ksiazka filozofoczna, moj, nie ukrywam, bardzo rozwiniety czterolatek, nie kuma wszystkiego, o ile dobrze pamietam, dwulatek to dopiero oglada obrazki z rytmicznymi wierszykami. Lista fajna, ale podzial wiekowy... chyba tylko moze wzbudzic obawy u rodzicow, podniesc ich oczekiwania wobec dzieci... biedne dwulatki, jesli beda mialy tylko takie ksiazki. A Julek i Julka dla trzylatkow w porzadku, ale to swiat pieciolatkow, Julek i Julka maja po piec lat. Krolewna w koronie to tez kawal lektury, nawet dlugosc opowiadan sprawia, ze dopiero czterolatki sa w stanie objac calosc i nie zapomniec przy koncu co bylo na poczatku. I tak jest lista, ale nieuzyteczna, bo jak nie znam ksiazki, to co z tego ze znam tytul, jak i tak wiem, ze polecany przedzial wiekowy jest nie wiadomo skad wziety? Odpowiedz Link Zgłoś
umargos Re: Książki marzeń 10.12.07, 20:50 A ja nie wiem czy się zgadzam, czy nie zgadzam...jestem natomiast pewna, że autor/autorzy tego artykułu powinien zapoznać się ze stroną poczytajmi.blox.pl/html Nie żeby nie wiedzieli, ale zawsze warto wiedzieć więcej, a w tym wypadku, ciekawe opinie o książkach wydaje matka trzech córek w różnym wieku, ksiązki kupująca, czytająca, czytająca dzieciom...no i jeszcze je komentuje. Dla mnie to nieodmiennie kopalnia pomysłów na książowe prezenty i pierwsza selekcja zanim coś czego nie znam dziecku kupię (choć opinie autorki nie muszą być oczywiście wiążące). Odpowiedz Link Zgłoś
eny79 Re: Książki marzeń 11.12.07, 10:57 Dziękuję Ci za adres tego bloga. Nie znałam go wcześniej, a szkoda, bo faktyczne jest dobrym drogowskazem Odpowiedz Link Zgłoś
ajarosz3 Książki marzeń 10.12.07, 23:15 Mam pytanie do Autorów zestawienia. Dlaczego "Lokomotywa" Tuwima jest w "kanonicznym" opracowaniu J.M. Szancera. Pierwsze wydanie iliustrowali Levitt i Him. Było to w 1938 roku. J.M. Szancer powtórzył tylko pomysł z tekstem przeplatanym ilustracjami ze względu na prawa autorskie (pierwotny tandem ilustratorów był na emigracji. Nawet rysunki i układ tekstu są podobne. Manierę tę próbował przełamac Jan Lenica w "Lokomotywie" wydanej w latach sześćdziesiątych dla zagranicy. Tak więc proszę o ostrożne uzywanie słowa "kanoniczne". Odpowiedz Link Zgłoś
pamana Re: Książki marzeń 11.12.07, 23:04 A ja korzystam zpodzialu "cala polska czyta dzieciom",ale duzo zalezy od samego dziecka . p. Odpowiedz Link Zgłoś